Školáci s dysfázií

Anonymní
2.8.21 15:03

Školáci s dysfázií

Ráda bych sdílela zkušenosti ohledně školních dětí s dysfázií, jak jim jde učení v 2. třídě a dalších třídách, zda se poruchy učení objevovaly už v 1. třídě, nebo zničehonic až v dalších třídách. Mám syna, měl odklad, teď má za sebou první třídu. V mluvení stále nedohnal spolužáky, ale zlepšuje se. Trénujeme dva/dvě, zájmena jemu, jí, jim atd., má menší slovní zásobu apod., hůř se soustředí, ale paní učitelku má tolerantní, takže z toho nedělá drama. Čte kupodivu bez problémů, píše úhledně, diktáty zvládá v nejhorším za 2, počítání taky bez větších problémů, angličtina mu jde a slovíčka si kupodivu dobře pamatuje. Je tady někdo takový, kdo absolvoval 1. třídu v podstatě bez problémů a ty se objevily až později? A popř. jaké problémy? Děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
16127
6.8.21 23:20

Ahoj, syn VD expresívní ukončil druhou třídu, po odkladu. Zatím bez PO a zvládá celkem dobře. CJ - abeceda i druhy vět ok, diktáty více méně dobrý max 2. Spodoba slov mu jde dobře, tvrdé a měkké souhlasky taky. Většinou chybuje v diakritice nebo ve velkém písmenu na začátku věty popripade ve vlastním jménu nebo ve známenku na konci věty. Vetne druhy měli podstatna jména, slovesa, předložky a částice. Tam trochu tapal.
Matika v pohodě. Sčítání a odcitani do 100 zvládal, občas udělá chybu z nepozornosti, to samé nasobeni a dělení (skončili nasobilkou 5). Občas záměni znaménko x a :… prvouka tam nám daly zabrat hodiny jinak více méně pohoda. Anglictina, tam to bylo nejhorší už po nich chtěli jak se to píše a čte. Tam jsme asi museli zabrat nejvíc. uvidíme co přinese třetí třída, vyjmenovaná slova, zbytek nasobilky, vetny rozbor… třetí třída je prý dost těžká a tam většinou vyplavou ba povrch různé poruchy a dys… Tak uvidíme

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.8.21 01:24

@aknah31 Moc děkuju za sdílení. Syn měl taky oficiálně VD expresivní, jen já jsem měla pocit, že je u něj spíš smíšená, v tom mi i přitakala paní, která ho ve školce zkoušela kvůli odkladu. Mám radost, že druhá třída u vás proběhla celkem v pohodě, taky jsem slyšela, že 3. třídou se to láme, tak se nechám překvapit.
S časem u nás trochu bojujeme, hodiny se tak nějak naučil přečíst, ale pojmy jako před týdnem, měsícem apod. jsou pro něj těžké. Říká max předvčerejškem nebo pak když jsem byl malý. :lol: Zítra nebo za nějaký určitý počet dní používá.

• Citovat
  • Nahlásit
6532
7.8.21 06:47

Ahoj, syn teď půjde do 3.třídy. Zatím největší problém jsou diktáty, ti nestíhá, plete si písmenka, vynechává. Vše ostatní v pohodě. Má od 2.pololetí 1.třídy přidělenou asistentku. Ale potřebuje ji jen na diktáty. Naopak v matematice přímo exceluje.
Jak to bude teď uvidíme. Mluvení se také zlepšuje, jen nesmí mluvit moc rychle.
Mám starší dceru s PAS a to je větší peklo s učením. Ale tam dost i způsobené učitelkou. Syn má hotový poklad.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
7.8.21 12:31

@Samina007 Ahoj, dik za sdileni. Jaky typ dysfazie syn ma? A ma syn anglictinu? Zvlada tam psani slov? Super, ze ma obor, kde vynika, aspon mu to zvysi sebevedomi pro boj s diktaty. :D

• Citovat
  • Nahlásit
6532
7.8.21 14:11
@Anonymní píše:
@Samina007 Ahoj, dik za sdileni. Jaky typ dysfazie syn ma? A ma syn anglictinu? Zvlada tam psani slov? Super, ze ma obor, kde vynika, aspon mu to zvysi sebevedomi pro boj s diktaty. :D

Expresivní. Angličtinu bude mít až teď. Ale zvládá ji dobře už teď. Umí spoustu slov říct, ví význam, i napsat. To je to hraní Robloxu a Minecraftu😅 Základy ovládá lépe než jeho ses s Aspergem, co jde do 6.třídy.
A pak ještě skvělé kreslí komiksy ala roblox. Ovšem jakákoliv jiná výtvarná činnost je pjůser. Geometrie děs a hrůza, co se týče rýsování. Je levák, tak to má ještě o trošku komplikovanější.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.8.21 00:52

@Samina007 Roblox i Minecraft u nás taky frčí. :D Kreslení je u nás bída, nejhezčí obrázky nakreslil podle předlohy z Robloxu. :-) Syn je pravák, hry ovládá výborně, ale na běžné činnosti je dost nešikovný, není to tak dávno, co jsem mu neustále připomínala, jak se správně drží rohlík, bral ho palcem nahoru a prsty dolů. :lol: Tkaničku poprvé zavázal v 7,5 letech a dělá to dodnes nerad a moc mu to nejde, boty má samozřejmě na suchý zip. :D

• Citovat
  • Nahlásit
26506
27.8.21 16:09

S těmi tkaničkami mě syn irituje dodnes, a to už mu je 11.
Jinak my už se chystáme do 5 třídy. Měl odklad, loni a letos bude s AP (ale to kvůli ADHD). Před nějakou dobou jsme byli na kontrolním vyšetření v SPC pro vady řeči a v podstatě výsledek je, že je ve všem v normě, takže všechno je normální, nikde žádný extrém, dysfazie je kompenzovaná. Měl smíšenou. Co mu dělá trochu potíže, tak slovní úlohy, a některé věci v češtině, různé přesmyčky, rébusy, vzhledem k jeho malé slovní zásobě v dětství třeba moc nezná do detailu písničky, pohádky, tak když je něco z tohoto oboru, tak někdy prostě neví, neví co doplnit, nezná slova..
Jinak mu jde matematika, a celkově dosud měl na vysvědčení buď samé 1 nebo dvojku z češtiny, a jednou z angličtiny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.8.21 18:36

U nás expresivní typ. Nastupuje do druhé třídy. Bez opatření. Zjištěn matematický talent a vysoké IQ. Neslyší čárky/zapomíná, takže určitě nějaká dys. se z toho vyklube.

Trápí mě ale emoční nestálost, nevyzrálost a z toho už jsem opravdu na nervy. Jak to máte u dětí s VD? Jsem z toho nešťastná. Něco co je vysvětleno, beru, že ok a teď se k tomu opakovaně několik dnů večer vrací a dělá scény. Já se přiznám, že po těch 7 letech neustálých scén už bouchám.

Anonym píši o dítěti.

• Citovat
  • Nahlásit
26506
27.8.21 18:46

Nevím co konkrétně máš na mysli 🤔,ale třeba můj běžně dokolečka o něčem mluví, xkrat o stejné věci.. mě už to unavuje, ale on to asi potřebuje zpracovat, trvá mu to dýl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.8.21 20:04
@andelka83 píše:
Nevím co konkrétně máš na mysli 🤔,ale třeba můj běžně dokolečka o něčem mluví, xkrat o stejné věci.. mě už to unavuje, ale on to asi potřebuje zpracovat, trvá mu to dýl.

Prostě z ničeho vyrobí obr problém, brečí, vzteká se. Nevím, jestli je to povahou nebo VD, ale jsem už unavená.

• Citovat
  • Nahlásit
26506
27.8.21 21:03
@Anonymní píše:
Prostě z ničeho vyrobí obr problém, brečí, vzteká se. Nevím, jestli je to povahou nebo VD, ale jsem už unavená.

Asi to neumí jinak zpracovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6532
28.8.21 06:29
@Anonymní píše:

Asi vím, co myslíš. Máš se rozbrečí nebo urazí i pokud si třeba ségra vezme jídlo dřív než on atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
162
28.8.21 13:23

Syn ted jde do 6. tridy, vse zvlada skoro nez pomoci, i kdyz do 1.tridy sel aniz by pouzival predlozky a poradne sklonoval. Kdyby te neco zajimalo, napis SZ ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.8.21 17:04

@andelka83 Dik za zpravu. S tkanickami jsem si taky uzila, v 1. tride meli soutezit v zavazovani tkanicek, tak jsem na syna tlacila, aby to zkousel, ale jemu se nechtelo, tak natruc ze sebe delal jeste vetsiho nesiku, az vypadal jak po obrne, protoze delal, ze tkanickou se netrefi ani do smycky s prumerem 5 cm. Nakonec to dal, ale porad je pro nej vazani tkanicek velka bolest a dobrovolne zadnou masli neudela.
Na druhou stranu tablet a playstation ovlada bravurne, kam se na nej hrabu. Nepreskoci podruhe svihadlo, ale zase od 4 let jezdi na kole…
Ty detske hricky nebo treba vecernicky synovi taky chybi, protoze v dobe, kdy by ho to zajimalo, tomu nerozumel.
Je super, ze dysfazie je u vas uz kompenzovana a ze skola mu taky jde. A ADHD se objevilo az ve skolnim veku, nebo ho mel diagnostikovane uz drive? A kdy syn zacal mluvit jako ostatni deti?

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat