Snažit se ještě "doma" nebo IVF?

2884
11.3.17 18:49

Snažit se ještě "doma" nebo IVF?

Ahoj všem, jdu si pro radu/názory těch, které řešily něco podobného. S mužem se pokoušíme o potomka cca rok, máme za sebou několik vyšetření vč. imuno a genetiky. Muž má astenozoospermii (horší progresivní pohyblivost-cca 20%) a byl problém v intraakrozomálním enzymu, teď po cca 3 měsíční léčbě už má hodnoty v normálu. U mě nebylo zjištěno vůbec nic - vše probíhá jak má, AMH 2,87, test průchodnosti vejcovodů mě teprve čeká…Jen pro úplnost - já 34, muž 40 let, oba bezdětní. No a řeším dilema, jestli se ještě pokoušet o otěhotnění přirozeně, max. inseminace (1 neúspěšnou už máme za sebou) nebo jít do IVF. :nevim: Myslíte, že je šance, že se to ještě „povede“ doma nebo nemám ztrácet čas a dát se na cestu IVF? Mám hrůzu z hormonální stimulace a hlavně vím, že to pro mě bude psychicky hodně náročné, takže se mi do toho nechce. Zároveň jsem realista, vím že nejsem nejmladší a času není nazbyt. :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

5299
11.3.17 18:55

@Avele 34 let a rok snazeni mi neprijde jeste tak moc, z hormonu mam stejnou hruzu jako ty, zkousela bych jeste minimalne rok. Ono rok = vlasten jen nejakych 12 pokusu, to neni moc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.3.17 18:57

@Avele Šance na přirozené těhu je vždycky. Příroda je mocná čarodějka. Však i zde na emiminu je plno příspěvků žen, které prošly neúspěšným IUI nebo IVF, nic z toho se nepovedlo a pak nakonec se zadařilo přirozeně. Hodně, opravdu hodně to je v hlavě. Rozhodnutí bude stejně na vás, já bych zkusila určitě další IUI a pak bych se teprve rozhodovala co dál.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1899
11.3.17 19:05

Zkusila bych určitě aktivní řešení. Me 34 ke nepřipadá na první dite nijak malo a i u chlapa bude každý další rok ubyvat sil a trpelivosti s miminem. Nemusí to byt hned ivf, ale třeba cvičení dle Mojzisove, bylinky apod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2884
11.3.17 19:09

@jita22 Aktivně to řeším, z toho důvodu už máme za sebou téměř všechna vyšetření. :) Jinak jsem zatím zkoušela jen gynex.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2884
11.3.17 19:10

@FenekUsaty @Jedna babička Díky moc za názory. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.3.17 19:19
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
49125
11.3.17 19:47

Prijde mi, ze k tomu pristupujete rozumne ;) Pokud byl u muze nejaky problem a ten se ted vyresil, dala bych tomu jeste nejaky cas, ale podporit bych se to snazila, aspon tou inseminaci. Pojistovna jich hradi sest do roka, tak bych toho vyuzila, neni to extra narocne a problemy s horsim spermiogramem to muze resit. U me bylo tohle docela ulevne v tom, ze odpoadl nejaky nuceny a casovany sex, tohle jsme si jednorazove odbyli s doktorama a doma v pohode.
Na druhou stranu uz bych zas moc neotalela, zvlast, pokud byste chteli vic deti nez jen jedno, no ani to IVF nemusi klapnout napoprve a za pet let navzdory rozsirenemu presvedceni, ze zenska je v dnesni dobe plodna az do aleluja, proste ta plodnost rapidne klesa.
Taky je moznost, mas-li strach z hormonu, zkusit si to „nanecisto“, IVF v podobe nativu nebo minimalni stimulace - sice byste si to plne hradili sami, ale neprisli byste o ty pokusy na pojistovnu a financne by to vyslo podobne jako doplatky pri velkem IVF. Sance je nizsi, ale je to bez hormonu, bez narkozy a pro telo vyrazne mene narocne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
923
11.3.17 20:25

Ahoj, tak já bych neotálela, sice šance přirozeně je určitě velká, ale šla bych do IVF, třeba se tak trochu po tom rozhodnutí uklidníte a půjde to doma samo :-) bude to určitě psychické náročné, čekání atd. ale fyzicky bych se toho až zas tak nebála, každý to snáší jinak a můžeš být z těch co to budou snášet dobře a třeba to vyjde hned:-) můžu se zeptat co měl manžel za 3měs. kuru?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8100
11.3.17 20:34

Dala bych tomu půl roku s inseminacemi a časovaným stykem, pokud to budete mentálně zvládat.
Jinak sex dle chuti, ale aby v době ovulace byl na 100% pokaždé, i když bude inseminace.
Pokud se nazadaří, řešila bych vzhledem k veku aktivněji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4573
11.3.17 21:38

Ahoj za mě rozhodně jít tomu aktivně naproti..My tomu dávali 3 roky přirozeně od mých 30.a pak jsme šli do car, kde po zjištění endometriózy jsme šli hned na ivf, a je zbytečné se bát..Po dvou ZT po ivf se nám hned po 2 měsíce. povedlo miminko přirozeně, ale věk už tlačí a je pravda že mám stejně starého chlapa a přizpůsobení je mnohem horší než třeba v 30… :? Takže nečekat max.pul roku po ověření průchodnosti..Držím palce :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2884
12.3.17 09:51

@ugluk Ano, tu inseminaci bych asi ještě zkusila. Obzvlášť teď, když se zlepšil ten enzym, by to mohlo mít lepší úspěšnost. O nativu jsem uvažovala, ale odradila mě cena - prakticky to vyjde podobně jako IVF hrazené pojišťovnou, ale úspěšnost nesrovnatelně nižší. :?

@Naomina Dostal lék na předpis Pentomer retard a dále volně dostupný lycopen a vit E. Na pohyblivost to moc vliv nemělo, ale na enzym ano a výrazný.

@Sany80s Díky za názor. Musím říct, že ten sex „na povel“ mě už moc nebaví, ale určitě ještě „vydržíme“.

@Janez To je stejně zajímavé, že IVF nevyjdou a pak to jde přirozeně. Já tomu také plánuji dát max. toho půl roku, ale třeba ani to nevydržím a přejdeme k IVF dříve. Je to těžké rozhodování. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
49125
12.3.17 10:29

@Avele ono nesrovnatelne nizsi… u mlade zdrave zenske, ktera ma po stimulaci 10-15 vajicek, ani nemrkne, urcite ano. U zenske napriklad s nizkym AMH nebo jinak spatne reagujici na stimulaci, tam zas takovy rozdil neni. V mem poslednim velkem IVF, kdy do me narvali maximalni davky hormonu, vytriskali horko tezko 4 vajicka, ktera jsem povazovala za uspech, ale stejne je nedokazali ani tema nejdrazsima metodama oplodnit. Dva mesice nato jsem sla na cisty nativ, odebr8no jedine vajicko, zcela prirozene na misce oplodneno a z nej tehotenstvi (bohuzel i potrat, ale proste pri mnohem mensich nakladech a energii mnohem vetsi uspech).
Takze bych to nezavrhovala a brala jako jednu z alternativ. Ale jo, pokud se preneses pres tu tunu hormonu, taky bych na ten pripadny pokus dala plne velke IVF, uz jen proto, ze pri velke davce stesti je nadeje na to, mit jeste nejaka embrya zamrazena pro ty pripadne dalsi deti ;) A clovek vidi, jak na to reaguje, co se deje a tak. Nativ je pak oproti tomu prochazka ruzovou zahradou.

Ze to dlouho nejde a pak to jde samo, neni nic vyjimecneho. Dost casto se jedna o nejaky problem, kdy je to o cekani na stesti. Jenomze cekat dlouho na stesti si muze dovolit petadvacitka (a ehm, treba ja kdybych v tech petadvaceti cekala na stesti, ani o 12 let pozdeji dite nemam). Spermie jsou treba hodne mizerne, ale sem tam se nejaka dobra najde a jednou proste motyka spusti a klapne to. Nebo se jedna treba o nejaky hormonalni problem, na ktery je nejlepsim resenim tehotenstvi, kdy se hormony srovnaji. Takze kdyz uz clovek jednou dokope telo k tomu, aby poprve otehotnelo, pak uz to jde samo :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2884
12.3.17 11:05

@ugluk Jasně, to já chápu, že pokud je ten zisk vajíček při klasickém IVF malý, tak je lepší zkoušet nativy nebo minimálky. Oni mi to v CAR líčili vlastně až jako poslední možnosti…No, co si budeme povídat, jde o peníze - v první řadě, takže kdyby jim tam ženské chodily na nativy a z toho byla těhotenství, tak tolik nevydělají. Smutná realita, ale je to tak… :? A to samé pojišťovny, proč vůbec nepřispívají na nativ, resp. přispějí ale přijde ta žena o jeden pokus velkého IVF? To je taky postavené na hlavu. :zed: To samé s vyšetřením imuno a genetickém, proč je bráno jako samozřejmé až po neúspěšném IVF? Vždyť kdyby se včas řešilo, že má žena např. protilátky proti embryu tak nemusí na nějaké IVF vůbec chodit. V CAR se divili, že již mám tato vyšetření hotová, že jsme prý začali od toho nejhoršího. No já to beru trochu jinak, zjistila jsme si veškeré informace a vyžádala vyšetření, a pak zvážím možnosti jak postupovat. Ale asi spoléhají na to, že ženu hned natlačí do IVF a pak už třeba nebude drahé vyšetření potřeba. CAR má zisk a pojišťovna ušetří za nákladná vyšetření. Možná to vidím zbytečně černě, ale moc se mi ten systém nelíbí. Nehledě na to, že nechápu proč není cyklus IVF hrazen komplet, celý život si platíme zdravotní pojištění a asi je to i tak málo. Drogově závislí neodvádějí na pojištění za celý život nic a přesto mají odvykací léčby hrazené kompletně… :roll: No, to jsem odběhla od tématu, ale vždycky když se nad tím víc zamyslím, tak mě to rozčílí. :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8100
12.3.17 11:33

@Avele Protože na děti se vydírat necháme.
Napřed nás vydírají společensky tak, že si člověk musí pořídit dítě, až je hodně zajištěn, jinak je společensky dehonestován (to můžeš vidět tady).
Což logicky posune věk rození ke třicítce.
Pak často nastane to, že vztahy jsou usazené v tom bezdětném rytmu, zamilovanost je pryč a nic nepomůže v tom náročném období s malými dětmi. Ta dlouhodobost ve vztazích bez děti v globále může škodit. Ne každému, ale často.
A pak si první dítě pořizujeme těsně před třicítkou nebo po ní, jelikož pánové berou život často tak, že oni se necítí na omezení a všichni to musí chápat-pak se nelze divit, že když se necítí na zodpovědnost před třicítkou, tak ji okolo 40 nezvládnou.
A pány pokles plodnosti nebolí, jak ženské problémy s vaječníky.
A tak tu máme ženské nad třicet a chlapy okolo 40, oba dávno za nějakou přiměřeně vhodnou dobou k plození dětí.
A kdo z toho má systémově prospěch? Reprodukční centra.
Stačí se podívat, jak vypadají. Vždyť je to luxus.
Já neříkám, že by lékařská centra měla vypadat na rozpadnutí.
Ale aby si mohla dovolit luxus? Mají vypadat čistě a hezky, ale ne luxusně.
Oni vydělávají na lidském zdraví na luxus. Dovedete si představit, jaké lobby a úplatky tam musí být, aby ten systém byl nastaven na takové doplatky.
Aby neplodnost nebyla fakticky brána jako nemoc.
A lidi si na to tak zvykli, že jim to ani nepřijde divné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama