Špatný zrak u dětí

1938
1.4.09 17:38

Špatný zrak u dětí

Ahoj, synovi naměřili 6 dioptrii na blízku,ale přijde nám, že vidí úplně normálně, každé smítečko. Podobné zkušenosti jsem slyšela i od jiných rodičů. Nevíte někdo, jak to je možné? Prý je to u dětí trochu jinak, ale ještě mi to nikdo nevysvětlil. Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2901
1.4.09 19:42

Juj, to je divný - tolik moc dioptrií, navíc když, jak říkáš, vidí dobře… Určitě bych si to nechala podrobně vysvětlit přímo od toho doktora, případně nechala klučíkovi očka přeměřit a zkonzultovala bych to i s jiným oftalomologem…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7584
1.4.09 20:03

Jako dítě jsem měla 8 dioptrií a mohla číst i bez brýlí. Jde o to, proč ty dioptrie jsou. Ale je pravda, že jsem jakoby zazdila a vynechala to jedno oko a dívala se jen jedním - a to by právě mohl být ten problém. A uměla jsem to udělat tak, abych nešilhala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2901
1.4.09 21:40

Teď jsem si vzpoměla - já mám astigmatismus, ale brýle jsem nikdy nenosila. Vlastně jsem se to dozvěděla nedávno, že ho mám. Taky jsem měla pocit, že vidím normálně.. jenže pak mě začaly bolet oči a teď už si brýle aspoň na televizi, čtení a tak, beru… Sestřička mi řekla, že jsou dioptrie plusové a minusové. Když máš ty minusové, vidíš špatně, rozmazaně a tak, kdežto když máš ty plusové, tak oko ten obraz doostřuje, čili ty vidíš relativně dobře, ale oko se nadměrně unavuje… Možná jsem to teď popletla, však on mě někdo opraví.. Jen chci říct, že by to asi možné bylo, že vidí relativně dobře a přitom má ty dioptrie…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18
1.4.09 21:47

majky

Mému synovi naměřili dioptrie 4 na dálku. Zezačátku jsme tomu taky nechtěli moc věřit, protože i bez brýlí vše vidí, vidí míč pod skříní, hračky pod stolem a to i na čtyři metry (posuzuju podle toho, že stojí na začátku obýváku a vidí hračku na konci obýváku), konzultovali jsme to ještě s jiným očním doktorem a ten nám to potvrdil, jen říkal, že u tak malých dětí se moc dobře nedají změřit dioptrie, pokud je při tom měření neposedný.Začal nosit brýle asi před 4měsíci a docela rychle si na ně zvykl a nosí je rád.Kolikrát když mu je zapomenu hned ráno dát, tak mi je přinese a naznačuje mi,že je chce na:,–(it-docela sranda :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18639
1.4.09 21:54

8O 8O 8O Alenko, jak se měří dioptrrie takovýmu kulíškovi? 8O Já byla s Tomíkem asi v 10m na očním že prý nám šilhá a Honzu jsem tam měla taky a dr. se ptala, kdy se to nejdřív pozná že je dítko „slepý“ a ona říkala že na tý tříletý prohlídce dřív ne. (jsme s manželem oba obrýlení a to dost (já 6 na obou očích, manžel sice 5, ale jeden cilindr, takže taky 6)tak jsem měla strach a mám pořád, že naše děti vyfasují brýlečky velmi brzy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1938
1.4.09 22:07

My sli s Tomikem na ocni, protoze silhal. Tam jsme stravili temer 3 hodiny. Bylo to opravdu neprijemne vysetreni, nejdriv mi sedel na kline a koukal na tzv. sasulu, tam se zjistila odchylka. Pak nasledovalo rozkapani a pristrojem - vypadalo to jako fotak, to MUDr. merila. Samozrejme, ze Tomik nedrzel. Drzely ho 4 sestry, MUDr. mu dala do oka svorku, aby to oko nezavrel a snazili se to zmerit. Rval neskutecne, byl spoceny totalne a ke konci uz byl tak vycerpany, ze usinal. To bylo v 11 mes. Od te doby se boji vsech doktoru, predtim se vsude smal.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7584
1.4.09 22:13

My to s Vítkem zvládli ve 13ti měsících v pohodě. Držela jsem ho jenom já.
Ale kápli jsme na super dr a bylo to ruk cuk.
To ste měli smůlu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1938
2.4.09 09:19

No paní doktorka je taky moc milá a příjemná, ale Tomík se prostě nechtěl nechat změřit a dělal vše pro to, aby to nešlo. Paní doktorka říkala, že pokud se jim to takhle nedá změřit, tak se jim dává narkóza :cry: Takže jsme to prostě oba vydrželi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
aji
190
2.4.09 13:58

Alenko a můžu se zeptat, co Vám Dr. řekl, že se dá se šilhavostí dělat? Maruška taky šilhá, občas, ne pořád, má to zřejmě dědičné po tatínkovi :-( ten má nějaké 3 dioptrie a někdy mu unavené oči taky utíkají…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1938
2.4.09 14:30

Aji, nam se ta silhavost upravila hned po tom, co zacal nosit bryle a zatim zasilha opravdu vyjimecne. Asi to bylo podminene temi dioptriemi. Ale kazde silhani ma asi jiny duvod. Pred brylemi silhal hodne, kazdou chvilku mu oci utikaly a bylo krasne videt, jak se to behem mesice zhorsilo, nejdrive tak 1× do tydne, pak obden a pak uz co chvilka. A co mame bryle, jen klid.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18
2.4.09 15:19

majky

Když jsem byla se synem na očním, mluvila jsem tam s jednou maminkou, co měla chlapečka, kterému bylo kolem roku a šilhal. Doktoři navrhli operaci. Pak jsme je viděli po operaci a chlapeček už vůbec nešilhal, krásně mu to zoperovali a šilhavost byla pryč. Ale u hodně dětí se operovat nemusí, stačí když nosí brýle třeba i s jedním okem zakrytým a ta šilhavost se tak ztratí, protože se oči posilují.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
kvicalova
7.5.10 12:56

přístroj

Ahoj, dovoluji si posalt článek, zkopírovaný z netu…:
Naštěstí se v nedávné době podařilo vyvinout a zpřesnit přístroj pro rychlé a přesné vyšetření refrakce i u malých a nespolupracujících dětí. Přístroj se jmenuje Vision Screener a vyrábí ho firma PlusoptiX. Tento nový přístroj pracuje na principu počítačové analýzy obrazu sítnicového reflexu při změně polohy světelného zdroje. Přístroje využívající tento jev existovaly už dříve, ale teprve tento u tohoto typu byl výrazně vylepšen algoritmus výpočtu refrakce ze získaných dat, takže přístroj poskytuje přesné a reprodukovatelné hodnoty vady zraku.

Vyšetření pomocí tohoto přístroje je velmi jednoduché. Ze vzdálenosti jednoho metru se zacílí na oči vyšetřované osoby speciální kamera, která snímá odraz infračerveného světla od očního pozadí. Infračervené světlo oko nevnímá, takže vyšetřovaná osoba není rušena oslněním. Pro zajištění pozornosti malých dětí přístroj bliká a hraje melodii. Dospělí jsou sice písničkou při vyšetření překvapeni, ale malé děti kolem tří let díky tomu velmi dobře spolupracují a vyšetření bývá hotovo během asi 5 – 10 vteřin. (U velmi malých dětí pod jeden rok je obvykle nutné vyšetření opakovat, než se podaří zachytit výsledek, ale i u takto malých dětí je vyšetření možné a hlavně rychlé.)

Jak tedy preventivní vyšetření zraku provádět ?
Doc. MUDr Jiří Korynta, CSC., emeritní přednosta Oční kliniky dětí a dospělých, k tomu říká:

„Pokud máme k dispozici takovýto nástroj pro rychlé a snadné stanovení refrakce, neměli bychom se vyhýbat ani sreeningu refrakčních vad u těch nejmenších dětí. Ve spolupráci s pediatry doporučuji vyšetřovat všechny děti ve dvou letech, zejména tam, kde je přítomna výrazná refrakční vada rodičů. U starších dětí je vhodné provádět vyšetření v 6 letech a pak v ve 14 letech, kdy se obvykle projevují první známky ať už vrozené degenerativní nebo školní myopie.“

A snad poslední poznámku na závěr: Za zdraví Vašich dětí jste nejvíce odpovědni vy, jejich rodiče. Pokud Vás Váš lékař nikam nepošle, musíte se o vyšetření zajímat sami. Sami si zjistěte, kde pracuje oční lékař se specializací v dětské oftalmologii a pokud se rozhodnete ho se svým potomkem navštívit, jistě Vás neodmítne. Jedině takto v ordinacích přestanou být slyšet stesky „rodiče se mnou nikam nešli …“

Dita

• Nahlásit
  • Citovat
23860
7.5.10 13:06

Těch 6 dioptrií mu naměřili na obou očích, nebo jen na jednom? Může být tupozraký. Tzn. na jedno oko vidět a na druhé ne. Já vidím normálně perfektně, líp jak přítel, kterýmu naměřili jednu dioptrii a na dvacet metrů nepřečte ani spz u auta :roll: . Jakmile si ale zakryju to zdravé oko, tak jsem v háji :roll: Radši si to nech pořádně vysvětlit od očního lékaře, co mu vlastně je. Se mnou dělali v dětství různé pokusy, musela jsem nosit brýle, klapku přes zdravé oko, byla jsem na operaci a všechno bylo k prdu. V patnácti jsem brýle zahodila a dodnes vidím „normálně“.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Oční optika Skala
27.8.10 19:07

Poradenství očního lékaře

Dobrý den,
v případě že řešíte zdravotní problém oční vady zraku vašeho dítěte, rádi Vám podobné vyšetření měření zraku a diagnostikování očních vad provedeme přímo na pobočce naší oční optiky v Prazen 6 nebo Kralupech nad Vltavou.
Oční optika Skala - http://www.ocnioptikapraha.cz

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama