Štítná žláza a snažení o miminko

1177
3.12.05 14:48

Štítná žláza

Dnes jsem se dozvěděla moc nepříjemné zprávy. Mojí mamce opět zjistili problém se štítnou žlázou (již dříve měla problémy cca před 25 lety). A má jít na operaci, pokud nezaberou léky. Co je ovšem novinka, tak prý je to dědičné a na vyšetření máme jít i my, její děti. Jsem přímo v šoku. S manželem se téměř 2 roky marně snažíme o miminko a teď tohle. Na jednu stranu pokud je zakopaný pes u mě tady, tak snad teď bude jasno, kterým směrem se vydat, protože dle všech vyšetření jsme já i manžel zcela zdraví. Na druhou stranu mám ale hrozný strach, že jsem něco podědila a miminko je mi na hony vzdáleno. Je mi 32 let, takže čekat rok dva než bych se vyléčila a pak se znovu pokoušet otěhotnět, si zatím nedovedu představit. Já vím, že je ještě na takové katastrofické scénáře brzy a že vše ukáže vyšetření, na které se budu snažit dostat co nejdříve. Ale z těch zpráv jsem momentálně naprosto zoufalá.
Květina
PS: Když jsem se v souvislosti právě s tímto problémem bavila se svou bývalou gynekoložkou, ujistila mě, že to dědičné nebude (rodiče se totiž snažili o první mimčo 10 let). A svému novému dr., ke kterému chodím 2 roky jsem se o tom nezmínila, jelikož jsem věřila tomu, co mi řekla má bývalá lékařka. Nemohu přijít na jméno ani sobě ani té gynekoložce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
860
3.12.05 16:17

AHoj Kvetino,

asi zalezi, jaky problem se stitnou zlazou to je.. Ja jsem mela hypofunkci stitne zlazy cca od 13 do 19 let, kdy jsem byla lecena. Ale abych rekla pravdu, priznaky mam dodnes (je mi 25 let). Nijak mi to v otehotneni nebranilo, takze nehazej flintu do zita! Nikdo z mych rodicu tuto nemoc nemel a dedicne to asi vzdycky neni. Jdi na nejake ty testy a uvidis, jestli se citis zdrava, tak to bude ok, protoze kdybys mela nemocnou stitnou zlazu, mela bys hodne priznaku, kterych by sis vsimla.

Hodne stesti

Radka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
171
3.12.05 20:34

Ahoj Květino,
možné je samozřejmě všechno, ale jak je v předchozím příspěvku, myslím, že problém se štítnou žlázou bys opravdu nepřehlédla. Na té dědičnosti asi něco bude, protože moje mamča ji má odoperovanou a u mě se teď nemoc (mám hyperfunkci) také vyskytla, ale u mě se to rozjelo až porodem druhého dítka, do té doby mi nic nebylo. Takže je možné, že to taky jednou dostaneš, ale teď můžeš být naprosto zdravá, a taky asi jsi. Protože příznaky by Tě nahnaly k Dr, skoro se s tím nedá žít, aspoNˇu mě to tak bylo. Klepaly se mi nohy a ruce (ani jsem se netrefila malému do pusinky lžičkou, jak jsem se třásla), bušilo mi srdce, a funěla jsem po vyjití třech schodů.
Tak neboj, testy si pro jistotu nech udělat, ale pokud je Ti zdravotně dobře, tak jsi s největší pravděpodobností v pořádku.
Držíme palečky při snaženíčku a ať se brzy objeví //.
Lajla+Davídek 1rok

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24
3.12.05 20:57

Ahoj Květino,
ja si zase myslim, že hypo nebo hyperfunkce stitne zlazy ma urcity vliv na otehotneni. A taky ze je to dedicne. Reklo mi to nekolik doktoru, mamka ma hypofunkci, ja taky a bracha taky.
Ja se lecila v puberte, pak nic a okolo mych 24 let mi mamka rekla, at se necham vysetrit (doporucila ji to jeji lekarka), ze jsem v reprodukcnim veku a kdybych otehotnela, tak neleceni hypofunkce stitne zlazy muze mit vliv na miminko (mentalni retardace, vyvojove vady nervove soustavy). No a mela jsem ji - hypofunkci. Takze musim brat hormony az do konce zivota. Priznaky byly takove: ztloustla jsem, byla otekla a takova zpomalena. Gynekolozka me upozornila, ze muzu mit problemy s otehotnenim. To se nastesti nesplnilo (ale pomalost mi zustala :wink: )
Kdyz jsem otehotnela, hned jsem si nechala vysetrit hladinu hormonu a doktorka mi upravila davkovani, aby vyhovovalo vyssim narokum organismu a miminku.
Takze doporucuji nechat se urcite vysetrit, pripadne onemocneni se da velmi dobre lecit substitucni lecbou hormony. A kdyz je hormonu tak jak ma byt, urcite se podari i otehotnet :D
Drzim palce, at ti to dobre dopadne.

Lenka + Eliska

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
631
3.12.05 21:34

Ahojky,
já si také myslím, že štítná žláza má vliv na otěhotnění. Moje mamka, sesta i já ma hyperfunkci štítné žlázy. U sestry už je vše ok. Já i moje mamka bereme prášky. Určitě, být tebou, bych zašla k praktickému lékaři a žádala ho o testy ze kterých pozná jestli je ta štítná žláza ok. Kdybys měla špatnou funkci štítné žlázy a otěhotněla bys, tak by molo být mimi nějak poškozené. Nemusíš mít strach, že to bude dlouho trvat, švagrová měla velké problémy se štít.žl. a po operaci půl roku nesměla otěhotnět, no a pak první měsíc co se začali snažit byla těhulka.
Přeji brzy //.
ahoj Jana

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1177
5.12.05 10:33

Ahoj holky, děkuji všem za rady a uklidnění. Dnes se na to už dívám trochu s nadhledem. Ale skutečně jsem byla šokovaná a to doslova, když si mi gynekoložka dovolí tvrdit, že to dědičné není a přitom je opak pravdou. Vyšetření jsem mohla absolvovat na začátku našeho snažení a aspoň bych teď byla v klidu a nevyšilovala bych. Myslím, že máma má hyperfunkci. Dnes po práci jdu k praktické lékařce, tak uvidím, co mi řekne. Chtěla bych, aby mě poslala i na endokrinologii, pro jistotu. Když nic jiného - tedy pořád doufám, že jsem zdravá - alespoň budu mít papír pro CAR, kam jsme objednáni.

květina

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
849
5.12.05 10:50

Ahoj,
určitě bych se nechala poslat na endokrinologii! Jestli něco není v pořádku, tak ať se to podchytí co nejdřív!
Mě tam poslali v květnu z gynekologie (po 8 měsících marného snažení) a z hematologie (dlouholetá anémie) pro sichr, byla jsem si jistá, že jsem v pořádku, příznaky žádné a ejhle - autoimunitní zánět štítné žlázy s počínající nedostatečností! Přitom jsem hubená tyčka, jestli něco, tak bych spíš tipovala na hyper- než hypotyreózu. Takže beru hormon v tabletkách a teď, co jsem těhu, mě paní doktorka víc hlídá, kontrolu mám každý měsíc a už mi dvakrát zvedla dávku, abychom udržely metabolismus tam, kde má být, při rostoucích nárocích vzhledem k miminku a postupující destrukci štítné žlázy…
Držím palce :wink:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
695
5.12.05 12:33

Ahojky Kvetinko,
neboj se stitne zlazy. Je to bohuzel v nasi oblasti velmi rozsirena choroba a zvlaste se vyskytuje u zen (a zvysene i u rocniku 70´s, ktere v dobe puberty mohly být ovlivnene po vybuchu Cernobilu - mozna spekulace).
U nas v rodine se tento problem objevil nejspis take jako dedicny (babicka, mamka, teta, sestrenka a kazda mela jinou formu). Ja mam zanet stine zlazy na bazi autoimunitní (destrukce stitne zlazy) ktery zrejme vznikl nedostatecnou lecbou hypofunkce stitne zlazy. Beru denne prasky a plne mi nahrazuji chybejici hormon stitne zlazy. Otehotnela jsem 3 mesice po vysazeni antikoncepce. Je nutne byt behem tehotenstvi pod dozorem endokrinologa, tj. aspon 2 navstevy behem tehotenstvi, dale po sestinedeli a dalsi pulrok znovu. Mimo tehotenstvi jsem chodila na kontroly po pul roce, protoze soucasna davka leku mi plne vyhovuje.
Pokud by ti prakticky lekar nechtel pomoci k endokrinologovi, zavolej si na nejblizsi endokrinologii a zjisti si, zda ti mohou udelat testy tam. Je lepsi se pojistit driv nez otehotnis.
Nelecena hypofunkce stitne zlazy ma velmi neprijemne dusledky-pripadas si jako bys mela oslabenou imunitu, protoze casto prozivas chripkove stavy ale bez horecky. Ja mela zimnice a bolesti svalu, hlavne na nohou. Byla jsem hrozne unavena, tak, ze mi padaly vicka uz rano nebo dopoledne. Takze kdyby se neco takoveho objevilo, je nejvyssi cas to resit.
Preji zdrave miminko!
Marki

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymni
5.12.05 16:03

po vysazeni HA jsem u sveho gynekologa podstoupila radu krevnich testu, kde se ukazala autoimunni hypofunkce sž. byla jsem informovana z ust lekare, ze to muze zpusobovat problemy s pocetim a byla jsem odeslana na edokrinologii. tam dochazim pravidelne od kvetna a pri kazde navsteve se mi zvysovala davka hormonu. ted jsem dva mesive na stejne hodnote a tudiz nejlepsi doba " zacit". kazdopadne sama vim, ze priznaky onemocneni jsou kolikrat natolik slepe a „hypochodricke“, ze je hazime za hlavu a nevenuijeme jim takovou pozornost. kazdopadne stoji za to, se dat se sž dohromady a pak se snazit o mimiska…snizena hladina hormonu sž muze zpusobavat radu mnohem zavaznejsich komplikaci u mimiska.

• Citovat
  • Nahlásit
1782
6.12.05 17:30

Ahojky,
já měla podle krve štítnou žlázu v pořádku. Byla mi však zjištěna anovulace. Proto jsem si u doktorky vydupala vyšetření na štítnou žlázu u endokrinologa. Někdy jsou výsledky z krve normální a přesto štítná žláza nefunguje, jako u mě. Byla mi zjištěna zvýšená funkce. U mě se to projevilo strašnou únavností a časté noční brnění rukou. Za noc jsem se hodněkrát budila s mravenčením v rukou - pocit, že mám ruce úplně odkrvené, až mrtvé. Únava i mravenčení ustalo po lécích, které beru už víc jak 8 měsíců a pravděpodobně je budu brát do konce života a hlavně těhotenství (o mimčo se snažím víc jak 2,5 roku). Štítná žláza má vliv na vývoj mozečku u dětí, neléčená štítná žláza může způsobit demenci u dětí. Aspoň to tvrdil endokrinolog. Takže rozhodně si to vyšetření nech udělat. Lucka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.4.13 10:31

Ahoj, prosím o zkušenosti, pokud máte nějakou poruchu štítné žlázy bolí to? Mám posledních pár dní v krku jakoby na té trubce(nevím jak se to jmenuje :oops: )zevnitř hrozně bolavé místo, tak 3 cm, špatně se mi poliká, je to hrozně nepříjemné, může to souvyset se ŠŽ?

• Citovat
  • Nahlásit
maca36
29.4.13 12:19
@Anonymní píše:
Ahoj, prosím o zkušenosti, pokud máte nějakou poruchu štítné žlázy bolí to? Mám posledních pár dní v krku jakoby na té trubce(nevím jak se to jmenuje :oops: )zevnitř hrozně bolavé místo, tak 3 cm, špatně se mi poliká, je to hrozně nepříjemné, může to souvyset se ŠŽ?

Ahoj, těžko říct. Já má ŠŽ nekolik let a ještě jsem bolest necítila nikdy na krku. Někdy mám u námahy takový ten knedlík v krku, kdy se hůř poliká ale není to bolest. Není lepší zajít na ORL? Může to být třeba nějaký zánět v trubici.

• Citovat
  • Nahlásit
445
29.4.13 14:55

Ahoj mě diagnostikovali Hashimotovu strumu, endokrinoložka mi neřekla nic když jsem se jí ptala na případné otěhotnění. Její odpověď vyzněla jako že je všechno v pohodě. Až jsem změnila doktora tak tam mi sestra řekla že do 6.týdne musím na krevní testy jestli se nic neděje. Na operaci jsem nebyla, ale není vyloučená, roste mi do krku. Hodně štěstí vám ostatním.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
608
6.9.13 14:29

Ahot mám dotaz. Dá se s krevního obrazu poznat špatná funkce štítné žlázy? Poslední dobou mám problémy s únavou, zácpou, suchou kůží. Jelikož jsem dárce krve mám krevní obraz každé 4 měsíce. Jen nevím jestli by to z toho poznali. Díky za rady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1346
6.9.13 14:35

Nepoznali, musí udělat speciálně hormony štítné žlázy a to u dárců nedělají. Dojdi si k obvoďačce ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat