Strach, který nedává smysl

Anonymní
27.10.20 01:24

Strach, který nedává smysl

Nedávno jsem si uvědomila, že mé nastavení mozku, na které jsem zvyklá celý život, je dost šílené. Mám chuť žít naplno, dělat spoustu věcí, být svobodná - ale v hlavě si vytvářím různé paranoidní myšlenky, kterým v danou chvíli věřím (ostatně vždycky je nějaká minišance, že se to může stát) a dost mě omezují v životě. Bojím se jít sama do lesa kvůli zvěři, bojím se v noci vyjít před dům, protože si představuju, že tam někdo je a zabije mě, při malém drápnutí kočkou se bojím otravy krve, když přítel odjede někam autem, mám intenzivní strach, že se zabije. Bezdůvodně se bojím, že dostanu alergii na některou z potravin a zemřu. Bojím se projevit názor kvůli odsouzení společnosti (že není moc podložený a smysluplný), bojím se tento příspěvek napsat pod svým jménem. A takových myšlenek mám plno. Nikdo z mého okolí to nepozná, občas se max. zasmějí nad něčím divným, co dělám. Vedu úplně normální život, ale něco mi v něm kvůli tomuto chybí. Jak byste to řešili, setkali jste se s tím? Teď mi to přijde komické, ale při expozici tomu věřím snad 100%.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2845
27.10.20 01:39

Zní to jako úzkost. Poměrně běžný problém. Pokud tě to paralyzuje, zkus se kouknout po nějakých základních technikách, jak s tím pracovat - mně docela pomohly diskuze lidí, kteří trpí tím samým typem obav (třeba strach z vyřizování telefonátů, strach z nepravděpodobné nemoci apod.). Hodně je toho na redditu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
14602
27.10.20 09:01

Jsi normálně neurotická - tedy úzkostzná. Respektive máš vyšší citlivost na úzkost a úplně s ní neumíš zacházet, takže pomalu přebírá kontrolu nad tvým myšlením. To ve vcelku běžná záležitost a navíc to častou souvisí s výraznější inteligencí.

není to duševní porucha ve smyslu schizofrennie, je to jen nesoulad mezi tím, jak tvůj mozek funguje a jak ho používaš a dá se to srovnat - potřebuje to čas a trpělivost a laskavost vůči sobě samotné, ale jde to.

Pořiď sobě tuto knihu, dobře ti vysvětí jak úzkost funguje a nabízí základní techniky, jak ji dostat tam kde má býty - tedy jako nástroj, který mozek používá, ne jako hlavní program na kterém jede mozek furt.

https://obchod.portal.cz/…e-z-uzkosti/

pokud by ti nepomohla svépomoc, vůbec se nestyď říct si o pomoc (ačkooliv úzkost bude křičet že ne, že to nesmíš - protože se samozřejmě nechce nechat přenistalovat) a vstup do psychoterapie.

a i kdyby to nefunovalo na první dobrou a tobě by se situace zhoršovala, tak pak se dá dost pomoci léky.

Další věci co dost pomáhají je minimalizovat alkohol, hlídat si slušný spánek, mít dostatek pohybu (pohyb rozpouští biochemické látky, které vznikaí při úzkosti- více viz třeba ta kniha), dostatek prostoru pro odpočinek a regeneraci, rozumná strava s dostatkem vlákniny. Dostatek vitamínu D (od podzima do jara suplementovat).

Z těch věcí co pracují s mozkem dost pomáhají aktivní relaxační a meditační metody a je jedno, jeslti cvičíš jógu, zpíváš gregoriánskýá chorál, modlíš se a nebo medituješ. Taková šikovná a současnému městskému životu uzplůsobená metoda bez případné vyhraněné spirituality je třeba tzv. mindfullnes/všímavost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.10.20 18:29

@Ou díky moc, že ses tak rozepsala, myslím, že máš pravdu. Knížku si pořídím, jenom se obávám, že to bude běh na dlouhou trať, jelikož se se mnou tento problém táhne od nepaměti :)

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
28.10.20 18:19

Ahoj. Úplně chápu o čem píšeš. Mám už léta něco podobného + ještě OCD.
Jeden čas jsem brala léky, teď už jsem bez, léky mám jen záchranné když je opravdu krize.
Teď v období podzimu se to zhoršuje (i když podzim je paradoxně moje nejoblíbenější roční období :D). Někdy jsou to šílené stavy, neustálý strach, úzkost a katastrofické myšlenky. Člověk bojuje pomalu každý den.
Chodím k terapeutce (teď teda během covidu spíš nechodím), ale kdo ví jaký úspěch to nemá. Bojuju pořád.
Moc sem nechodím, ale kdyby jsi chtěla pokecat nebo poradit, pokusím se.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama