Strach z obezity u dětí

Anonymní
22.1.16 08:56

Strach z obezity u dětí

Zjistila jsem, že potřebuju znát názor někoho nezaujatého, který by mi třeba otevřel oči.
Vzhledem k mým zkušenostem z rodiny a ze školy, kde jsem před dětmi byla vychovatelka ve družině, mám podlě mě oprávněný strach z obezity u svých dětí. Zatím si myslím, že nemají ani nadváhu, ale bojím se, aby to k tomu nedotáhly, protože obě během zimy jen kynou a kynou. Na jaře a v létě lítáme pořád venku, ale teď to nejde, protože pořád marodí. Navíc můj milovaný muž, který byl vychovaný v systému, že se jí vždy a pořád a maxiporce, začíná tento systém aplikovat na děti. Pokud jsme s dětmi samy doma, tak jsou 4 jídla za den - snídaně, oběd, svačina, večeře a mezi tím dávám ovoce a zeleninu. Dám jim podle mě normální porci, pokud mají zájem, tak samozřejmě přidám, a když tvrdí, že mají ještě hlad, tak dostanou opět zeleninu nebo ovoce. Starší syn má hlad pořád, ale u něj je to tak, že to není hlad, ale chuť - na piškoty, na housky, na domácí buchty, sladkosti… Pokud mu nabídnu alternativní program a na stůl dám talíř s ovocem a zeleninou, tak si na to ani nevzpomene. Pokud je doma muž, tak můj těžce vybudovaný systém padá. Já dám dětem ke svačině jogurt a nakrájím jablko, pokud tvrdí, že mají ještě hlad. On dá dětem klidně 2 jogurty, protože chtějí a pak rohlík a piškoty a… Já dám k večeři krajíc chleba s něčím a k tomu třeba nakrájená rajčata. Syn to sní a pak jde za tatínkem, že má ještě hlad, tak dostane housku a hrnek kyšky a nejlépe mu u toho pustí pohádku, takže syn už to do sebe cpe, protože hlad nemá, ale u televize to do sebe vtlačí.
Oba s mužem máme s váhou problém. Není to nevhodným jídlem, myslím, že jíme relativně zdravě, ale já se vyžrala po večerech, kdy se láduju čokoládou a mám nedostatek pohybu a muž má z rodiny špatný návyk, kdy se večer nacpe.
S mužem jsem to řešila a on problém nevidí. Podle něj přeháním a nemá to cenu řešit, protože děti zatím silné nejsou. Podle mě až budou, tak bude na řešení pozdě. Zatím máme šanci to ovlivnit, aby se nenaučily špatný návyk. Lepší než aby se pak trápily a v 10 letech jely někam na odtučňovací pobyt - máme v rodině několik podobných případů a byl i manžel ve stejném věku.
Myslíte, že já jsem útlocitná a přeháním, jak mi to trvdí můj manžel? Jsem opravdu tyranka, co děti nenechá, aby se pořádně najedly?
Děkuji za názory.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
64264
22.1.16 09:02

Neuvádíš, kolik dětem je… jako já dát klukovi večer jeden chleba, tak mi přes noc zhyne hlady :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26295
22.1.16 09:03

A nepomohlo by třeba sepsat 14 dní co její - spočítat kJ a mrknout se do výživových tabulek, jak moc se to liší či neliší od doporučení pro daný věk?
A jak jsou děti staré? nepomohly by nějaké odpolední kroužky?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12169
22.1.16 09:03

Nechápu sice anonym, ale ne nejsi tyranka. Děláš to dobre, obézní děti jsou vždy pouze vinou rodičů. A za to bych je mlátila (rodiče!) jelikož tím ničí dětem nejen metabolismus, ale i psychiku. Jen bych možná přidala svačinu dopo, nevím tedy v kolik snídaji a obědvají, ale moje malá má jídel pět.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5411
22.1.16 09:05

Podle me delas dobre a srovnala bych do late jeste manzela. Musite byt za jedno a ne aby on takhle podkopaval tvoji snahu. Delala bych to uplne stejne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12169
22.1.16 09:05

Edit: jak bylo zmíněno výše je taky podstatné kolik dětem je. Pro např 10 kluka je chleba k věceři fakt málo…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6196
22.1.16 09:08

Nepřeháníš, dneska je fakt hodně tlustých dětí. Nedávno jsem byla s dcerou dopoledne v bazénu a ve vedlejším bazenu měli děti ze zš plavání, asi třeťáci, třičtvrtě třídy byly různě tlusté nebo oplácané děti, ty břicha…hrůza. Za mého dětství byl ve třídě tlouštík maximálně jeden a teď je to samý metráček. Je to chyba rodičů, takže děláš dobře, že děti krotíš v jídle, ale zároveň by jste jim z manželem měli jít příkladem a večer se neládovat čokoládama ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21046
22.1.16 09:11

Podle mne se na jídlo moc soustředíš a tím dětem špatné návyky vybuduješ. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9175
22.1.16 09:14

Děláš to dobře, jen bych dopoledne nějakou ovocnou svačinku dala a možná pak druhou večeři. Nepíšeš kolik je dětem. Ptž třeba puberťák bude mít jiné potřeby.

U nás se toho taky bojím. Manžel má postavu vydřenou a já po druhém porodu ještě nezačala. Malé nedáváme sladké, sladká jídla ani nejí. Snažím se vařit zdravě, ptž jaké stravovací návyky do dítěte vložíš, tak to bude mít i do budoucna zažité.

Vidím to na sobě - vychovaná na amoletách, lipáncích, jitrnicích, buchtách atd. Hlavně ten cukr je špatný :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní

Detem jsou 2 a 4 roky.
Pokud ma po chlebu hlad, namazu mu klidne druhy, ale on nema hlad, ale chut na housku.
Anonym jsem kvuli svagrove, zna mou prezdivku, tak aby manzelovi „nezalovala“.
Krouzky pro tak male deti nemame.
Dopoledni svacinu maji pokud vstavame brzy, ale vetsinou spime do 8 a ve 12 je obed, takze kdyz jim dam svacinu, neobedvaji.

• Citovat
  • Nahlásit
64264

Njn, ale dnešní děcka netloustnou z jogurtů, že :think: ono nic se nemá přehánět. Proto je důležitý aji věk dětí :think: dnešní děcka rostou na sladkých limonádách, čokoládových tyčinkách a mcdonaldu, popř pizze :think: 2 jogurty mu tolik neublíží :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13048
22.1.16 09:17

Delas to dobre. Urcite bych mrkla na tabulky kolik by toho mely cca snist, aby zase nedostavaly malo. My mame sklony k tloustnuti v rodine a ja pribram jen pohledem na pecivo a vahu musim udrzovat tvrdou drinou. Takze dite se snazime vest k pestrejsi a zdravejsi strave. Je to dulezity. Obcas mrknu do diskuze " co dnes varite" a docela cumim co holky doma vari ( neni mysleno vubec zle ), ale jsou to sami tezky cesky jidla. Knedliky, smazene, omacky atd..,

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24796
22.1.16 09:21

Nepřeháníš a podle mě to dělášsprávně. Pokud chtějí jídla víc, tak ano, hladovět je nenecháš, ale nějakou rozumnou alternative. Ne, že se budou dožírat bílým pečivem nebo piškotama.

Můj dvouletý to taky občas zkouší. Sní svačinu a pak mami ham, a dožaduje se třeba ještě koláče, rohlíku. Když nabídnu ovoce/zeleninu tak to ještě chvilku zkouší, ale když vidí, že fakt dostane max. jen to ovoce, tak už najednou hlad nemá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64264
22.1.16 09:21
@Anonymní píše:
Detem jsou 2 a 4 roky.
Pokud ma po chlebu hlad, namazu mu klidne druhy, ale on nema hlad, ale chut na housku.
Dopoledni svacinu maji pokud vstavame brzy, ale vetsinou spime do 8 a ve 12 je obed, takze kdyz jim dam svacinu, neobedvaji.

tak teď už to aji chápu.. dohodla bych se s chlapem, že druhou „svačinu“ jo, ale prostě ovoce nebo zeleninu.. ale jako nic se nemá přehánět, čim víc jim toho zakážeš, tim víc toho budou chtít.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6533
22.1.16 09:22
@Anonymní píše:
Detem jsou 2 a 4 roky.

Promiň, ale švagrová tě podle věku dětí a zaměstnání a že jste oba s manželem při těle, opravdu nepozná :) A ještě záchytný bod, že jsi její švagrová :lol:
Jinak, co se týče dotazu, tak podle mě je nejhorší zvyk mlsat u TV. Chipsy, tyčinky, oříšky. Tohle někdo má v miskách večer nasypáno automaticky nebo ty tvoje čokolády na večer. Namazat 4letému housku navíc nevidím jako vyžírání. Jinak já ke každému takovému jídlu dávám i zeleninu. Předně byste se měli s manželem dohodnout a mít v tomhle společnou cestu. Mohli byste se domluvit vy dva společné hubnutí a dětem být ve stravě dobrým příkladem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat