Strava roč.dítka

17
9.12.06 21:22

Strava roč.dítka

Ahojky holky,zírta bude malému rok a tak bych se chtěla optat,co všechno už mu můžu dávat jíst-jaké jogurty atd..a ještě máme jeden problém, malý je veliký žrout,ale co se obědů týče,nechce vůbec to,co uvařím já,ale jen kupované věci od Hami a Hippu.Jak to mám udělat,aby začal jíst domácí stravu,protože s tou kupovanou je to sice pohodlnější,ale poněkud drahé.Díky za odpovědi :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

327
9.12.06 22:00

Ahoj Vereno, jsme na tom podobně, tento týden jsme měli rok. Podle mé Dr. může jíst malý už všechno. Já se s tím pořád nemůžu srovnat, že doposud platila taková přísná pravidla a teď už to má být jako u dospělého. Pořád jsem tak jaksi umírněná, začínám se sýrem, Lučinkou, ale to malému nejde.
S těma příkrmama, nám začali strašně chutnat polévky ochucené kořením (kmín, majoránka a nejlíp strouček česněku). Pro nás obrovská změna je, že jsme najeli na exotické ovoce i citrusy, protože jsme chudokrevní a potřebujem hodně vitamínu C (mimochodem dnes jsem si přečetla v knížce, že v brokolici je víc vitamínu C než v citrusech).
Představ si, že jsem se pratla mojí doktorky jestli můžu používat mléko a ona mi řekla, že určitě, že to krabicové je pohoda. To jsem málem omdlela. Rozhodně, když už, tak čerstvé.
Takže pečivo jíme nejlíp suché, snažím se mazat biomarmeládou, Lučinou nebo máslem, ale mazané zatím Šimon nechce. Banán jíme samostatný, strouhané jablko s drobně krájeným kiwi a lžičkou glukopuru. Pořád jíme ovocné přesnídávky, ale už i slazené, takže nemusí být ty nejdražší. K obědu, červenou čočku se žloutkem, zeleninové kaše s masem (masa musím začít dávat víc skz to železo) a rýží nebo jáhlama. Těstoviny nechce. No a oblíbené zeleninové polévky. Večer kaše, ty dávám napůl kupovanou a nějakou naturál. To je zatím tak všechno. Teď mám pujčené další dvě knížky, tak to pořád studuju.
Taky budu ráda za nápady ostatních mamin.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
664
9.12.06 22:48

Tak já začala kolem toho roka vařit tak, aby to mohla i malá a nemusela jsem vařit zvlášť. Míň solit, když koření, tak Solčanku. Mléko na pití bych dávala stále UM, ale kravské jsme dali třeba v bramb. kaši, když mi ujedla puding a tak, přestala jsem se ho bát. Snažím se, aby každý oběd obsahoval zeleninu, ale od roka a půl už jí téměř vše (no guláš jí tedy nedáváme, ale normální omáčku jo). Jíme zdravěji než dřív :) Takže tak u nás.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
468
10.12.06 10:18

ja jsem teda male od roku nedavala vsechno. Rozhodne ne zadne konzervy, slane veci, ze sladkosti, tak nejake sunarove susenky. Korenila jsem ji majorankou, bobkovym listem, bazalkou, novym korenim, kminem - no proste zadna ostra jidla. Mela rada a do ted rada ma polevky, taky jsem zacala delat domaci omacky (na masle trosku pohonena zelenina, trosku mouky a zalite vodou, s ruznym korenim) - rajska, brokolicova, fazolkova. Co se tyce priloh, tak jedla vse. Cili obcas jsme meli jidlo vsichni stejne, kdyz chtel manzel neco pikantnejsiho, tak jsemmela v zaloze pro Lenicku v mrazaku omacku. Samozrejme jsme davali chleba, rohliky, zkouseli jsme taky celozrne a tmave pecivo s ruznymi pomazankami z tvrdeho syra nebo luciny, doplnene o zeleninu, varene vajicko, sardinky,… SUnar jsme davala dceri az do 3let. Hlavne kvuli tem vitaminum. Ale zalezi to na vasi financni situaci a nam doktorka rekla, ze aspon do dvou let by to bylo dobry, do 3let ideal. Samozrejme do bramborove kase a pudinku jsem davala kravske. Mala taky nechtela uplne na zacatku (6.mesicu) jist domacky uvarenou zeleninu. Takze nejdriv jsme davali kupovane, pek jsem ji to zacala michat s domaci a pridavala jsem stele vic domaci a min kupovane. Za dva mesice jedla v podode jidlo uvarene doma.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13114
10.12.06 21:08

Ahoj, tak já jsem taky od roku nedávalo malému vše, ještě teď mu vařím zvlášt.( Manžel má rád hodně slaná jídla.) Začala jsem mu dávat sýry-jogurtinu nebo gervé, bílé jogurty ochucené čerstvým ovocem, pečivo, ryby-nejlépe čerstvé, z ovoce jsem začala postupně zkoušet i kiwi, jahody, mango, ananas. Jinak sladkosti nejíme vůbec, někdy mu dám sušenku od hami nebo má rád rozinky. Na pití pijeme pořád vodu, někdy mu udělám štávu z ovoce, ale ta mu moc nejede. Poslední dobou nevím, co mu pořád dávat na snídani, střídáme sýry a jogurty. Co dáváte vy na snídani?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17
11.12.06 22:06

Děkuji moc všem za odpovědi,také mi připadá dost drsné přejít z nemastného a neslaného jídla hned na „svíčkovou s knedlíky“,ještě jsem se chtěla optat jak to děláte s vodou,já stále používám balenou kojeneckou i na vaření,když dělám něco studeného,tak ji už nepřevářím.Mám začít používat už obyč.vodu s kohoutku,ale převářet ji nebo taky nemusím,říkala jsem si,že to vyzkouším a když by to malému nevadilo,tak to asi nebudu řešit.Jinak se také snažím používat biopotraviny,ale moc jich u nás k sehnání není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
327
12.12.06 08:27

Ahoj Vereno,
tak se musím pochlubit, dnes jsme snídali poprve chleba se sýrem Gervais od Danone. Tak nám nakonec ty mazané věci taky půjdou.
Ještě jsem chtěla doplnit k těm jogurtům, ty dávám pořád jen bílé, ale už byl několikrát i Pribiňák.
S tou vodou je taky hodně názorů. Ona nejspíš malému vadit nebude, myslím, že tam jde spíš o kvalitu vody ve smyslu dusičnanů a tak. Prý se dá zavolat na tvou hygienickou stanici a oni ti řeknou jaká je ve vaší lokalitě kvalita vody a vhodnost pro děti. Já tam nevolala, protože bydlím ve starém baráku a myslím si, že hodně svinstava se do naší vody dostane až v našich trubkách. Míváme v sítkách skoro až antuku. Ale to je spíš mechanická záležitost. Používám vodu balenou, ale už občas vařím i v té naší. Přítel už mi taky říkal, že budem vařit v normální, ale pro jistotu budem mít ještě láhev na lince a tou budem třebat ředit horkou kaši nebo sunar bez převaření. Myslím, že vodu ještě tak do roku a půl kupovat budu, pak už se snad přestěhujem a tam už si tu kvalitu od té hygieny zjistím.
Věra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17
12.12.06 17:45

Ahoj Věrko,tak to já se také musím pochlubit.Dnes jsem malému poprvé zkusila dát chleba s Lučinou a spapal ho úplně celý,klidně by zvládl i druhý,ale poprvé jsem radši dala jen jeden a uvidím,co to s ním udělá.Jinak s tou vodou jsme na tom podobně,taky pěkně staré a rezavé trubky,takže s tím asi ještě počkám.Je fajn,že má někdo podobné názory,kolikrát mi lidí říkají,že jsem prdlá a s tím zdravým životním stylem to přeháním.Verča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
528
12.12.06 18:50

Ahoj Vereno,
buď v klidu, já jsem rozhodně ještě daleko prdlejší než Ty :lol: . Do ukončeného 9. měsíce jsme jenom kojili, pak pomalu začali s rýží basmati, zeleninou a později ovocem. Brouček mi to ale stejně vše usilovně plival dobré dva, ne-li tři měsíce, takže byl v podstatě rok jen kojený. Byl zdravý, přibýval dobře, tak jsem to neřešila (a můj rozumný pediatr též ne). Když mi začal jíst výše uvedené, začali jsme s různými kašemi - nemléčnými (kojila jsem a kojím dosud), dělanými ze špaldové, kukuřičné, pohankové apod. krupice (bio) + vody + rozvařeného sezónního ovoce. K obědu jsme nejčastěji vařilli nejrůznější obilniny + zeleninu, občas s omáčkami (zeleninovými) či masem. Synek není moc masový (ani já ne), takže to řešíme luštěninami, vajíčky… Ohledně snídaní a namazaného pečiva - brouček má stále nejraději suchý chlebík :lol: . Mám domácí pekárnu a sama také miluji suchý čerstvý chleba, tak ho k mazání nenutím :) .Vše jsme zaváděli velice pomalu, protože ačkoliv nejme nikdo alergik, já v 5 letech skoro umřela na anafylaktický šok (nikdy se nezjistilo, z čeho jsem ho měla), takže jsem byla raději opatrná. Třeba rybu Dáda neměl dosud, chceme ji zkusit o svátcích. Myslím, že se spoustou věcí není kam spěchat. Mám zkušenost, že velké množství pediatrů toho o výživě moc neví, mají info z dob, kdy studovali (v lepším případě). Mně se nejvíc osvědčilo hledat sama, číst vše možné na uvedené téma a používat zdravý rozum :wink: .
Přeji krásné adventní dny a hodně úspěchů při papání :D .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17
12.12.06 20:36

Ahoj holky,děkuji všem za rady a typy.Takže se do toho pustíme a doufám,že nesklouzneme k něčemu příliš nezdravému,i když je mi jasné,že úplně zabránit se tomu taky nedá,obzvlášť,když máte prarodiče ze staré školy,kteří v podstatě vyrostly na kravském mléce a červeném masu.
S těma rybama mám taky docela strach.Mám zkusit aspoň filé na Vánoce?Co myslíte?
Jinak samozřejmě přeji všem poklidné prožití vánočních svátků a doufám,že je všichni přežijeme alespoň,co se jídla týče ve zdraví.Tak papa Verča :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
327
12.12.06 21:46

Ahoj Verčo, gratuluju k chlebíku s Lučinou, je to sranda, když takový prcek dlabe a chutnámu, že?
S tou rybou, já ji plánuju na vánoce, co vím, tak se doporučuje začínat sladkovodní rybou, což nám vyhovuje, děláme kapra. Prostě kousek uvařím ve vodě a dostane jí s bramborovým salátkem ala mimino-uvařím nějakou zeleninku a smíchám to. Taková skromná vánoční večeře. Uvidíme co na to Šimon.
Siamino, před tebou klobouk dolů. Tak radikální já nejsem, ale zas vzhledem k tomu šoku o fakt chápu.
Holky a jaké používáte koření? Já zatím jen majoránku, kmín a česnek, vůbec nevím co bych mohla použít dál. Dík. Věra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
341
13.12.06 14:27

Ahoj, tak ráno mi papáme taky chlebík buď s Lučinou, nebo sýr Kiri (podobný teď dělá i Želetava ale nevím název) nebo jiné žervé. Jogurt nejradši bílý (bio Olma). V poledne zeleninový oběd různé polívečky, vždyť to znáte - někdy s masem (krůta,kuře), někdy s rozkvedlaným žloutkem nebo zahuštěné kukuřičnou krupicí, vločkama, obil. klíčky, atd.atd.
Teď mu moc chutná špenát (Kupuju ten drcený nechám podusit s trochou Sunaru + vařené brambory a vařený žloutek - to je MŇAM)
Odpoledne máme ovoce - teď už nechce strouhané, plive to, takže banán mu ulupuju malé kousky a dávám do pusy, on kouše. Jabko oloupu a strčím do packy, taky už si kouše sám. Nebo dám přesnídávku - máme i domácí. Přes den taky různě zobe ty neochucené křupky (rýžové, kukuřičné) občas mu dám piškot. Navečer má někdy kaši, ale spíš pak Sunar a hurá spinkat.

Rybu už měl asi před týdnem aljašskou tresku (vařenou ve vodě), snědl to, ale já celou dobu trnula kvůli kostem. Taky zkusíme vánočního kapra.

Koření jsem ještě nezkoušela, včera jsem poprvé dala do polívky kmín. Tak teď to taky začneme zkoušet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17
13.12.06 20:32

Ahoj holky,já jsem si ve zdravé výživě koupila koření,ve kterém je hlavně kořenová zelenia,takové jakoby polévkové,je bez soli a moc dobré,ale náš brouček stejně odmítá všechno domácí,takže ani tohle nezabralo,no budu zkoušet dál a snad se mi někdy podaří ho přeštelovat na domácí stravu.Díky za další typy.Pa Verča :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama