Studium botaniky

19.5.21 18:36

Studium botaniky

Ahoj holky,
Chtěla jsem se zeptat, jestli tady nějaká z vás má zkušenosti se studiem botaniky, s uplatněním a podobně. Případně mě zajímají i jiné přírodovědecké obory :palec:
Moc děkuji! :andel:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
19.5.21 19:02

V rodině máme vystudovaného botanika, roky pracoval v Botanickém ústavu a nyní učí na VŠ. Finančně žádná sláva, ale baví ho to.

• Citovat
  • Nahlásit
19.5.21 19:13

Děkuji, právě finanční ohodnocení mě dost odrazuje :mavam: :(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
166
19.5.21 19:23

A proc botanika? Bavi te rostlinky? Jsou i obory jako je napr. Zahradní architekt a tam by podle me byli rozhodne lepsi peníze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19.5.21 19:25

@dreamis děkuji za radu. :) Ja miluji celkově přírodu a jsem již přihlášena na jednooborové biologii a uvažuji, co s navazujícím magisterským studiem. Dost mě nalákala právě botanika, na kterou se mohu hlásit z biologie.☺️

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4669
19.5.21 19:40

@Trombosska Co se týče financí ve vědě, tak platy jako takové nejsou extra vysoké, ale akademici se živí hlavně z grantů a ty bývají velice slušné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
743
19.5.21 19:45
@dreamis píše:
A proc botanika? Bavi te rostlinky? Jsou i obory jako je napr. Zahradní architekt a tam by podle me byli rozhodne lepsi peníze.

Architektura a přírodní vědy to je úplně něco jiného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19.5.21 20:00

@Alriga děkuji, ještě bych si o tom měla určitě něco zjistit. :) A nevíte, zda se uplatnění dá v pohodě najít nebo je to oříšek?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4669
19.5.21 20:01
@Trombosska píše:
@Alriga děkuji, ještě bych si o tom měla určitě něco zjistit. :) A nevíte, zda se uplatnění dá v pohodě najít nebo je to oříšek?

To ti neporadím. Kde chceš studovat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19.5.21 20:15
@Alriga píše:
To ti neporadím. Kde chceš studovat?

Zřejmě na Palackého v Olomouci ☺️ Ale zkusím to i v jiných městech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4669
19.5.21 20:40
@Trombosska píše:
Zřejmě na Palackého v Olomouci ☺️ Ale zkusím to i v jiných městech.

Já bych fakt teď neřešila pracovní místo. Je to strašně daleko, vůbec nevíš, co a jak bude, koho potkáš, kam tě vítr zavane. Plánovat je správné, ale takto dopředu se to stejně nedá. Hodně štěstí! :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
364
19.5.21 20:41

Sice nakonec pracuju jinde, ale mám vystudovanou biologii + navazující obor v Praze, takže se v oboru orientuju. S botanikou i se zoologii je to obecně dost špatné, rozhodně je větší poptávka po místech než nabídka. Je to smutné, ale s botanikou máš docela velkou šanci, že skončíš jako absolventi filozofie tzn. u mekáče ;) Uplatnění najdou jenom ti, co jsou do toho fakt zažraní a tráví v práci veškerý čas a peníze nejsou žádná sláva. Pokud chceš mít rozumné granty, pohodové uplatnění apod. je lepší nějaký víc „laboratorní“ obor - mikrobiologie, biochemie, molekulární biologie, genetika apod. Tam jsou i granty o něčem jiném, ale i tam většinou jde na platy malá část, je to spíš na vybavení apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
743
19.5.21 20:44
@Trombosska píše:

Oříšek to v tomto oboru bude, ale máš šanci dělat něco co tě baví a utéct k jiné profesi můžeš vždycky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.5.21 20:57

Je to hodně vědecký směr, takže na první dobrou se skutečně nabízí hlavně to uplatnění v akademické sféře, což ale není pro každého, ani to není žádné jisté teplé místečko, pravidelně je nutné si před komisemi obhajovat dostatek publikační činnosti, pedagogické činnosti apod. (ale hlavně té publikační). Finančně opravdu žádná sláva. Ano, jsou granty, ale je to dost vabank - můžeš mít třeba 2 současně, ale taky můžeš být 5 let bez jediného, nikdy nevíš.
Takto může člověk pracovat buď přímo na vysokých školách, nebo v různých výzkumných ústavech.

Dost botaniků od nás (UK) nachází uplatnění v ochraně přírody, např. odborný rada při CHKO, případně něco na ministerstvu ŽP, nebo třeba v přírodovědných muzeích.

Další poměrně časté uplatnění je u různých firem, které prodávají laboratorní přístroje, chemikálie, případně i v laborkách věnujících se chem. analýzám - i na botanice se dělají jiné věci, než chodí po louce, některé práce jsou opravdu hodně laboratorní a molekulární a tak člověk může přičichnout i k tomuto.
Lze si dodělat zdravotnické minimum (pořádá LF) a dělat ve zdravotnické laboratoři.

A pak je samozřejmě také hodně absolventů, kteří si dodělají pedagogické minimum (to jde přímo v rámci PřF) a učí na základkách nebo středních.

Shrnutí - takřka v žádném uplatnění to není finančně žádná sláva. Na druhou stranu, od málokoho jsem zpětně slyšela, že by svého rozhodnutí litovali - protože mohou dělat obor, který je baví, a za ty nižší peníze jim to stojí.

• Citovat
  • Nahlásit
19.5.21 21:00

Já vám všem mockrát děkuji! :hug: Hodně jste mi pomohli!
Já chci hlavně pomáhat přírodě, proto mě to takhle nalákalo. Samozřejmě jsem uvažovala i o ekologii, ale tam jsem si četla dost negativních zkušeností..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat