Studoval někdo biochemii?

13
23.10.19 19:02

Studoval někdo biochemii?

Dobrý den, letos na jaro mám maturovat a dělat přijímačky na vysokou školu. Ráda bych se dostala na Biochemii na MU do Brna a tak se ptám jestli je tu někdo kdo na tomto oboru byl a dal by mi nějaké recenze? A co si myslíte všeobecně o uplatnění po vystudování?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9594
23.10.19 19:15

Příbuzný má doktorát.
Nevím, co chceš vědět, úplatnění asi dle toho, kde chceš dělat. On chtěl zůstat v akademickém prostředí, takže uplatnění příšerné. Samý projekt na dobu určitou, nějaká stálost jen velmi vzácně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
372
23.10.19 19:31

Já mám tedy učitelskou chemii na MU, mně se tam líbilo a to jsem ještě nezažila ten nový kampus.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8536
23.10.19 19:36
@Sany80s píše:
Příbuzný má doktorát.
Nevím, co chceš vědět, úplatnění asi dle toho, kde chceš dělat. On chtěl zůstat v akademickém prostředí, takže uplatnění příšerné. Samý projekt na dobu určitou, nějaká stálost jen velmi vzácně.

To je ale v akademickem prostredi uplne bezne, musis si proste zadat o granty. Presto je to podle me jedno z nejjistejsich zamestnani, kde (i presto, ze maji smlouvy na dobu urcitou) zustavaji vedci mnoho desitek let, casto az do smrti. A uprimne, nenapada me jine prostredi, kde by se urzelo tolik zamestnancu duchodoveho veku. Muz je chemik ve vedecke sfere (i kdyz v jinem oboru nez biochemie) a nemeli jsme problem i presto, ze ma smlouvu na dobu urcitou, dostat pomerne vysokou hypoteku. Jedina nejistota jsou penize, tabulkovy plat neni nic extra a holt clovek musi byt sikovny a pilny a zadat o granty.
@janka147 Mam tri kamarady biochemiky, jeden ma doktorat a po nem sel na CZU a dela tam nejakou genetiku rostlin (velmi zajimavy obor), druzi dva sli do soukromych firem (kazdy do jine) a shodou okolnosti oba dva se casem presunuli do Svycarska. Partneruv stryc a kamarad (oba jiny obor chemie, ale myslim, ze by se uplatnili i biochemici) delaji prodejce/distributory pristrojove techniky pouzivane v chemickych laboratorich, delaji skoleni na tyto pristroje apod. p :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18065
23.10.19 19:37

Muj manzel ma primo odtud i doktorat, z biochemnie. Uplatneni nasli vsichni jeho kamaradi. Manzel zustal v akademickem prostredi, ale ne v CR.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9594
23.10.19 20:14
@Hoa Mai píše:
To je ale v akademickem prostredi uplne bezne, musis si proste zadat o granty. Presto je to podle me jedno z nejjistejsich zamestnani, kde (i presto, ze maji smlouvy na dobu urcitou) zustavaji vedci mnoho desitek let, casto az do smrti. A uprimne, nenapada me jine prostredi, kde by se urzelo tolik zamestnancu duchodoveho veku. Muz je chemik ve vedecke sfere (i kdyz v jinem oboru nez biochemie) a nemeli jsme problem i presto, ze ma smlouvu na dobu urcitou, dostat pomerne vysokou hypoteku. Jedina nejistota jsou penize, tabulkovy plat neni nic extra a holt clovek musi byt sikovny a pilny a zadat o granty.

Já bych se ho musela přesně zeptat, ale pokud dobře vím, on nemá nárok na žádný tabulkový plat. A bylo mu v podstatě řečeno, že vzhledem k politice, jaká je nastavená shora, bude prakticky nemožné získat místo na univerzitě.
Prostě se jen potácí od jednoho projektu k druhému. Žádný dlouhodobý projekt, v podstatě nic co by ho zajímalo, musí se přizpůsobit nabídce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18065
23.10.19 20:34

Tak stabilni misto muze mit i na Akademii. Ano tabulkove bida trena s nouzi, ale k tomu navch granty.Ale zalezi co dela, i kdyz zrovna biochemie je z tohoto hlediska jeste ok, jsou obory, ktere jsou na tom hur. Docela by me zajimalo co presne tou politkou a nastavenim shora bylo mysleno :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9594
23.10.19 20:47
@Lenka_Hal píše:
Tak stabilni misto muze mit i na Akademii. Ano tabulkove bida trena s nouzi, ale k tomu navch granty.Ale zalezi co dela, i kdyz zrovna biochemie je z tohoto hlediska jeste ok, jsou obory, ktere jsou na tom hur. Docela by me zajimalo co presne tou politkou a nastavenim shora bylo mysleno :think:
Údajně, že je nakázáno, že je nějaký počet pro lidi s jeho kvalifikací(vedoucí týmu nebo či co). Co to přesně v té sféře a hierarchii zamená, to netuším. A že ten počet se bude spíš snižovat.
Já už se ho ptala, zda neuvažje o něčem soukromém. Ale on mi řekl, že vždy chtěl pracovat v této sféře a obětoval tomu v podstatě 15 let života, kdy makal od rána do večera, aby se dostal do zahraničí do nějakých projektů. Vrátil se kvůli přítelkyni a rodině, 3 roky měli vztah na dálku a přežili to. A tady to prostě nějak zatím dává na projektech.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18065
23.10.19 21:14

Jako ze dostane stale misto, jedine kdyz bude mit dost velky team? Chapu to dobre?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9594
23.10.19 21:22
@Lenka_Hal píše:
Jako ze dostane stale misto, jedine kdyz bude mit dost velky team? Chapu to dobre?

Já popravdě nevím, to je přesně to, na co bych se musela zeptat. Co jsem pochopila, tak existují nějaké týmy, kde je určitý počet lidí s určitým pracovním zařazením a na každé pracovní zařazení je třeba určitá kvalifikace a on už je prostě na ta místa, kterých je víc, překvalifikovaný a jsou pro něj vhodné ta, které se často neuvolňují a spíš jich má ubývat, kvůli nějakým příkazům, plánům a koncepcím, které řídí financování těchto míst a vysokého školství všeobecně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18065
23.10.19 21:40

@Sany80s Aaaha, tak to proste musi vest team, aby mohl dostat „staly plat“. Takovy tenurovaci proces po cesku. Na to musi dostat grant jako PI, predpokladam. Tak snad se mu zadari.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5031
23.10.19 21:42

@Lenka_Hal Řekla bych, že mu prostě nechtějí dát vlastní stabilní skupinu, byť pod nějakým vyšším vedoucím a na postdoca je překvalifikovaný. :think:
@janka147 Přímo na MU jsem nebyla, mám VŠCHT.
Ale dobře si rozmysli, kam bys chtěla směřovat. Co se uplatnění týče, tak jo, práci najdeš. Ale otázka je, jak bude placená. Musíš si promyslet, kam bys chtěla směřovat, čím dřív, tím líp. Jestli do zdravotnictví, akademické sféry, aplikovaného výzkumu, komerce atd.
Upřímně, pro ženskou je to těžké, záleží na typu práce, ale skloubitelnost s rodinou je dost špatné. Pokud bys chtěla dělat výzkum, tak doporučuju rovnou počítat se zahraničím. A skloubitelnost práce s rodinou je ve většině případů velice špatná. Byť se to postupem času celkem lepší, takže než vystuduješ, bude situace zase trochu jiná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8536
24.10.19 13:40
@Sany80s píše:
Já bych se ho musela přesně zeptat, ale pokud dobře vím, on nemá nárok na žádný tabulkový plat. A bylo mu v podstatě řečeno, že vzhledem k politice, jaká je nastavená shora, bude prakticky nemožné získat místo na univerzitě.
Prostě se jen potácí od jednoho projektu k druhému. Žádný dlouhodobý projekt, v podstatě nic co by ho zajímalo, musí se přizpůsobit nabídce.

To bude ale spis problem konkretniho pracoviste. System obecne takto urcite nefunguje. Nikdo z nasich znamych (a mame jich mezi chemiky hodne) nic takoveho neresi, ale podobne nekterym (asi dvema) kamaradum se zbytecne protahoval doktorat, protoze jejich vedouci jim nedovolili samostatne publikovat. Ale to je opet problem nejakeho konkretniho pracoviste a nejakych vrtochu vedouciho, nez ze by to tak fungovalo vsude. Obecne bych rekla, ze pokud clovek planuje zustat na akademicke pude, mel by pri vyberu zamereni vzit v uvahu i to, jaci lide se tomu kteremu tematu venuji, kdo kterou katerdu nebo ustav vede a jak to tam po personalni strance funguje. Muj muz mel treba v tehle volbe dobrou ruku, protoze uz na magisterskem trefil na dobreho sefa, ktery je zbytecne nesvazoval a nesedel na penezich. A tak to ma v podstate i ted na AV, musi byt sikovny a zadat o granty, ale penize ma relativne slusne, ma svoji malou skupinu, temata si voli svoje. Na projektech spolupracuje, ale neni na nich zavisly, jsou to spis penize navic. Kamaradi napric chemickymi obory (zname prevazne analytiky, organiky, biochemiky, jaderne chemiky) jsou na tom vicemene vsichni taky dobre. Ja se tedy s nimi o penezich nebavim, ale nevim o nikom, kdo by zil v nejake nejistote nebo mel problem uzivit rodinu. Obecne je to tak, ze mas tabulkovy plat (ten ale neni nic moc) plus bud penize z grantu nebo osobko (plus pripadne penize za publikacni, pedagogickou cinnost apod.) Vyse osobka ale dost zavisi na schopnosti sefa sehnat penize a jeho ochote je prerozdelit, v tom se muzou jednotliva pracoviste dost lisit. Muzova pribuzna takhle odesla velmi brzy po zapoceti doktoratu do soukrome sfery, sice ji studium bavilo a tema hrozne zajimalo, ale vedouci si delala z doktorandu otroky (v laborkach vecer, pres noc, o vikendech) a pokud nekdo nebyl ochotny se prizpusobit, nedostal nad ramec stipendia (ktere neni buh vi co) nic a takhle to tam funguje i u stalych zamestnancu po skonceni doktoratu.

Příspěvek upraven 24.10.19 v 13:49

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Lalelale
24.10.19 13:48

Jeden čas jsem se v tomhle prostředí hodně pohybovala, a uplatnění je zcela tragické. Respektive není takový problém najít místo, ale platy jsou úplně směšné. Dám ti konkrétní příklad, žena xx let praxe, doktorát, zaměstnaná v AV ČR, plat srovnatelný s uklízečkou, bez přehánění. Hodně lidí utíká do komerční sféry, ale tam zase nemohou zaměstnat všechny. Je to úžasný a zajímavý obor, ale já bych si být tebou vybrala budoucnost jinde.

• Citovat
  • Nahlásit
5031
24.10.19 16:49

@Hoa Mai Souhlasím, vystihla jsi to. Je to hodně o kontaktech i o štěstí. Já zdrhla z AV po roce, podcenila jsem tu lidskou část a možná měla i trochu smůlu, ale vybrala jsem si nesprávného vedoucího a nevydržela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat