Talkáž plic

24.10.19 13:18

Talkáž plic

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat jestli nemáte nějaká zkušenost s tzv. talkáží plic. Čeká mně tento zákrok z důvodu neustále se doplňujícího výpotku na plicích, jsem onko pacientka. Prosím byl někdo na tomto zákroku? Zajímá mě jak to probíhá, jestli to bolí atd. Na netu nic moc není a můj lékař mi sice vysvětlil princip, ale bližší informace nemám. Na zákrok půjdu na plicní kliniku FNHK. A ještě prosím, pokud někdo ví, jak to vypadá na té plicní klinice? Mají tam nadstandard? Děkuji za info.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
24.10.19 14:25

Osobně jsem nezažila, ale u nás v práci to chodilo tak, že se přes dren zavedl do pleurální dutiny talek, který pleury v podstatě zalepil/slepil k sobě, takže tam nebylo místo pro tvoření tekutiny, která utlačuje plíci. Po zákroku se musel pacient vleže točit v určitém časovém intervalu na všechny strany včetně břicha, aby se talek rozptýlil všude, kam se dá a tam zatuhl. Bohužel mám zkušenost, že u onkologických pacientů s maligním onemocněním to ne vždy mělo efekt, výpotek si našel cestu i přes to. Ale výkon je to velmi nenáročný, takže bych se nebála. V případě, že budou zavádět talek přes dren (kterým prvně vypustí tekutinu, která tam zlobí), tak maximálně zabolí zavedení drénu (spíše až poté, protože vám to lokálně umrtví). Vpravování talku nebolí. Držím pěsti.

• Citovat
  • Nahlásit
28.10.19 13:59
@Anonymní píše:
Osobně jsem nezažila, ale u nás v práci to chodilo tak, že se přes dren zavedl do pleurální dutiny talek, který pleury v podstatě zalepil/slepil k sobě, takže tam nebylo místo pro tvoření tekutiny, která utlačuje plíci. Po zákroku se musel pacient vleže točit v určitém časovém intervalu na všechny strany včetně břicha, aby se talek rozptýlil všude, kam se dá a tam zatuhl. Bohužel mám zkušenost, že u onkologických pacientů s maligním onemocněním to ne vždy mělo efekt, výpotek si našel cestu i přes to. Ale výkon je to velmi nenáročný, takže bych se nebála. V případě, že budou zavádět talek přes dren (kterým prvně vypustí tekutinu, která tam zlobí), tak maximálně zabolí zavedení drénu (spíše až poté, protože vám to lokálně umrtví). Vpravování talku nebolí. Držím pěsti. [/citace
Děkuju moc za info. Už jsem to mohla mít za sebou, jenže mně z kliniky poslali domů, že tam mám míň jak litr výpotku a že musím počkat až ho bude víc. 8o Takže tam pojedu zas až budu lapat po dechu :roll: Nemám přímo karcinom plic ale metastázy z rakoviny prsu, že se to prý chová jinak než primární karcinom plic a že by to na 90% mělo zabrat. Uvidíme :nevim: Každopádně děkuji že jste se ozvala! :mavam:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat