Reklama

Těhotenská cukrovka

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
teresa20 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.06.10 13:31
Těhotenská cukrovka

Zdravím všechny a zakládám téma týkající se těhotenské cukrovky. Zaznamenala jsem už diskusi ohledně glukozového testu, ale ten bych nechtěla řešit…

Zajímá mě to, jaký přístup máte Vy/Vaši doktoři k tomuto onemocnění??

Já sama jsem ji měla, po porodu se mi vrátila do normálu, nicméně vím, že při event. druhém těhotenství budu sledovaná.

Setkala jsem se u různých doktorů s různými přístupy. Můj první gynekolog mávl rukou s tím, že ji má dnes každá druhá a že to nemám řešit. Druhý gynekolog mě naopak vystrašil s tím, že se nesmí podceňovat a hnal mě na diabetologii a vynadal mi za každou malinko zvýšenou hodnotu glykemie. Stejně tak, když jsem mluvila s pediatrem, mávl nad těhotenskou cukrovkou rukou.

Je mi jasné, že těchto případů onemocnění je teď mnohem víc, když se testujou všechny těhotné než když se dřív testovaly pouze ty rizikové.

Co si o tom myslíte Vy?

Přečtěte si článek: Těhotenská cukrovka

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:
 
lulje
Kelišová 5528 příspěvků 02.06.10 13:56

Za sebe mluvit nemůžu - vše je OK, ale mám kamarádku, která je taky podruhé těhotná. V prvním těhotenství jí vyšly testy dobře. Při druhém těhotenství ale katastrofálně vysoké hodnoty, takže si musí píchat inzulín. Nic příjemného. Nevím, ale neřekla bych, že to má dnes každá druhá. Osobně znám jen jednu holku, co se „jen“ musela hlídat, protože hodnoty byly zvýšené, a „jen“ jednu, která si musí píchat inzulín. A pořád se ptá sama sebe, co by se asi dělo, kdyby na ten test nešla. :nevim:

Můj názor? - já jsem ráda, že si nás doktoři hlídají :palec:
A přístup mého gynekologa? V prvním těhotenství mě na tset neposlal, ve druhém ano. Proč? Nevím. Nijak to nekomentoval, ale asi se raději jistí. Dneska nikdy nevíš, jak nespokojený pacient zareaguje, kdyby se něco stalo :nevim:

 
nozu
Extra třída :D 11563 příspěvků 02.06.10 13:57

madi, tak já měla těhu cukrovku u Klárky - potvrzenou od cca 16tt. Po porodu bylo všechno v pořádku. teď u druhého těhotenství jsem byla na testech už v 10tt a cukrovka byla opěto potrvzena. taky jsem se teda hlídala od podezření na tehotenství z testu.
chodím do specializované poradny v Podolí, kde je doktorka specializovaná na těhotenskou cukrovku (v Praze působí 2). určitě bych to nepodceňovala, protože při dlouhodobě vysokých hodnotách můžeš miminku velmi vážně ublížit, a to včetně vývojových vad, mentálních poruch a poškození mozku…
prostě si hlídám hladiny cukru, ale když mi to sem tam ulítne, tak z toho taky nedělám drama (a ani moje dietoložka) - zatím ty „úlety“ jsou do hodnoty 9, kritická je hodnota nad 10, ale samozřejmě limity pro pohodové 7,5 (to jen pro ty nezainteresované :-) ). myslím, že ohroženější jsou miminka maminek, které mají klasickou cukrovku a tam se to i víc řeší i po porodu. Pokud se těhotenská cukrovka hlídá a drží se dieta, není podle mě důvod k přehnané panice kolem dítěte po porodu. Já osobně teď u druhého těhotenství doufám, že to zase zvládneme s dietou a nebude potřeba ke konci inzulín. ale to je zase jiný příběh :-)

 
teresa20 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.06.10 14:03

Lulje, Nozu - díky za odpovědi.
Já jsem se taky musela jen hlídat, dietu jsem dodržovala, občas zhřešila, ale vše bylo v pořádku.

Lulje, já znám právě hodně těch, který ji mají/prodělají. Jak jsem psala, tak je to pochopitelné, že je více případů - testy se teď dělají všem a ne jen těm rizikovým. Takže se nemocných odhalí víc ze skupin, které by dříve na ten test nikdo neposlal.

Mě právě zarazil ten odlišných postoj u doktorů, kterých si jinak moc vážím a beru je jako ty dobré :palec:

 
nozu
Extra třída :D 11563 příspěvků 02.06.10 14:08

madi, s tím přístupem máš úplně pravdu. třeba můj gynekolog mě teď u druhého těhu chtěl posílat na testy až ve 20tt (jak se dělá standartně). a to jsem mu říkala, že jsem u klárky tu cukrovku měla. takže jsem si prostě hned po potvrzení srdíčka zavolala do Podolí a tam se domluvila co a jak. a gynekologovi jsem jenom oznámila, že cukrovku mám. a to je to jinak opravdu odborník. taky bylo dovela zajímavé, že u Klárky jsem měla celé těhotenství cukr v moči, i když jsem pak držela dietu. díky tomu mě taky třeba na testy posílali dřív. a teď u druhého těhotenství je moč v pořádku… no jo, holt si to tělo dělá co chce :-) taky jsem docela zvědavá, zda ta cukrovka po porodu zase zmizí. ale doufám, že ano, už se strašně těším na to, jak sním celou tabulku čokolády na posezení :-) :-)

 
lulje
Kelišová 5528 příspěvků 02.06.10 14:11
madi píše:
Lulje, já znám právě hodně těch, který ji mají/prodělají. Jak jsem psala, tak je to pochopitelné, že je více případů - testy se teď dělají všem a ne jen těm rizikovým. Takže se nemocných odhalí víc ze skupin, které by dříve na ten test nikdo neposlal.Mě právě zarazil ten odlišných postoj u doktorů, kterých si jinak moc vážím a beru je jako ty dobré :palec:
:palec: Souhlasím! Je jasné, že se odhalí víc případů, když se teď tesuje každá těhotná. Jen nevím, do jaké míry je testování povinné. Často jsem tady četla názory maminek, které striktně na test odmítaly jít, protože jim třeba při něm nebylo dobře. Ale zase než pak řešit to, že jsem něco zanedbala… To je ale každého věc a doktor by měl určitě na rizika upozornit.

… a názor, že dřív se taky netestovalo, u mě teda neobstojí. Dřív se (ne)dělalo věcí…

(Můj doktor zase podceňuje chození od 38tt na monitory prý „je to k ničemu“ :nevim: )

 
teresa20 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.06.10 14:13

Nozu, jak jsem psala, můj druhý gyndr., ke kterému jsem přešla kvůli stěhování, se právě hrozně divil, že mě můj předchozí neposlal na diabetologii.

Ten to zdůvodnil tím, že hodnota je jen malinko nad tou hraniční, tudíž by to on neřešil a netrápil mě.

Ten druhý doktor mě tam poslal hned a ještě nadával, že tím, že mě tam ten původní neposlal, jsme ztratili jeden měsíc, co jsem mohla být na dietě.. Důkladně mě vysvětlil všechny možné následky neléčené t. cukrovky včetně úmrtí dítěte, takže jsem byla docela dost v šoku. :cert:

Toť dva různé pohledy :mrgreen:

Po porodu jsem na kontrolních testech byla a bylo to v pořádku. Paní doktorka mi doporučila chodit na tyhle testy jednou za dva roky, prý pro jistotu. Další test prý provede před dalším plánovaným otěhotněním, když to bude do těch dvou let :-)

 
teresa20 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.06.10 14:15
lulje píše:
madi píše:
Lulje, já znám právě hodně těch, který ji mají/prodělají. Jak jsem psala, tak je to pochopitelné, že je více případů - testy se teď dělají všem a ne jen těm rizikovým. Takže se nemocných odhalí víc ze skupin, které by dříve na ten test nikdo neposlal.Mě právě zarazil ten odlišných postoj u doktorů, kterých si jinak moc vážím a beru je jako ty dobré :palec:
:palec: Souhlasím! Je jasné, že se odhalí víc případů, když se teď tesuje každá těhotná. Jen nevím, do jaké míry je testování povinné. Často jsem tady četla názory maminek, které striktně na test odmítaly jít, protože jim třeba při něm nebylo dobře. Ale zase než pak řešit to, že jsem něco zanedbala… To je ale každého věc a doktor by měl určitě na rizika upozornit.

… a názor, že dřív se taky netestovalo, u mě teda neobstojí. Dřív se (ne)dělalo věcí…

(Můj doktor zase podceňuje chození od 38tt na monitory prý „je to k ničemu“ :nevim: )

No povinné ty testy asi nejsou. Nikdo tě nemůže donutit, abys tam šla, když nechceš. Ale potom jsou asi následky, které by z toho mohly vzejít, na tvoji zodpovědnost a ne na doktorovu. Dneska není povinné nic :mrgreen:

Ono každý doktor má své :-D Pak druhá věc, kdy jsem se setkala s odlišnými názory - a to, že moje babička i děda měli cukrovku až ve stáří. Jeden diabetolog mi říkal, že to nemá vliv na mě, druhý mě hned zařadil do rizikové skupiny. No pak si vyber :roll: :mrgreen:

 
rozmary 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.08.10 19:47

Každý si to dělá po svém,četla jsem tu že kritická hodnota je přes 10(to jsem ještě neměla)moje diabetoložka má kritickou hranici už na 7,což je dost strašný,to by člověk nemohl jíst nic :cert: od té doby co jsem se na dietu vykašlala mám hodnoty naprosto v pohodě :jazyk:

 
nozu
Extra třída :D 11563 příspěvků 05.08.10 20:18

rozmary, tak moje doktorka má hodnotu 7,5, toleruje ještě do 8 (chodím přímo do porodnice v Podolí). no on hodně velkou roli na hodnoty hraje i stres. takže pokud se člověk stresuje s dietou, tak mu hodnoty skáčkou nahoru…

 
sandra001
Ukecaná baba ;) 1181 příspěvků 25.08.18 20:37

Ahoj holky, v úterý jsem byla na testu ogtt a řekli mi, že test vyšel pozitivně. Nikdo mi však neřekl, jaké byly hodnoty a hned mě poslali do dia poradny, tam jsem nafasovala glukometr a jídelníček s dietou. Mám se pravidelně měřit a zapisovat do tabulky. Mě to však nedalo a hned druhý den jsem zkusila měřit s tím, že jsem jedla jako vždy, zajímalo mě jaké budou hodnoty, jenže všechny měření vyšly v normě ať před jídlem nebo po a to si dávám i zmrzku, čokoládu atd… takže dneska už měřím třetí den s tím že jim co chci a hodnoty pořád v normě, tak teď nějak nevím, jestli teda jíst podle té diety nebo nemusím, kontrolu v dia mám až 6.9. Omlouvám se za román a děkuji za názory :kytka:

 
lachtanice86
Kelišová 6017 příspěvků 25.08.18 20:57

@sandra001 nez bych zacala s dietou a měřením vyžádala bych si výsledky

 
Peruz
Ukecaná baba ;) 1068 příspěvků 25.08.18 21:12

Sladkosti nezmeris. Taky mi řekli že ji mám, hodnoty mám v pohodě po jakémkoliv jídle. Ale sladkosti jsou rychlé cukry. Jez s rozumem, mě to navedlo k tomu nepit sladké, vysadit čokolády a sem tam na něčem ujedu. Výsledek je ze hubnu. :)

 
Janli
Kelišová 5679 příspěvků 9 inzerátů 25.08.18 21:51

Nechápu, proč si s tím zahráváš? Nevadí ti, že můžeš ohrozit dítě? To není jen o nadměrném růstu. Zabilo by tě, kdyby jsi do toho 6.9 držela dietu a pak to všechno probtala s dietologem?

 
lolink
Zasloužilá kecalka 902 příspěvků 25.08.18 21:56

Oni to ted nejak snizili a vim, ze v diaporadnach nadavaji, ze jim tam chodi zdrave zenske a zbytecne se to resi. Ted je tusim hranice 5.9, coz je masakr :mrgreen:. Vyzadej si vysledky a prokonzultuj to s dr. Ono to nemusi byt tak horky. Dite je vetsi nebo v norme? Ja mam cukr ok a cekam obra :mrgreen:.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

 Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Zkroušená pašeračka Tereza: Soud se chýlí ke konci, soudce si vzal dovolenou

Je tomu už několik měsíců, co pákistánský soudce přislíbil pašeračce Tereze,... číst dále >

Starosta italského Riace čachroval s migranty, teď má zákaz do svého města

Měla to být výkladní skříň soužití místních a migrantů, kteří sem proudí z... číst dále >

Články z Ona Dnes

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Videa vtipné trojice zná asi každý. Momentálně však život jedné z... číst dále >

Potraviny, které vám na podzim pomohou s hubnutím i posílením imunity

Když chcete zhubnout, je právě podzim ideálním obdobím pro začátek diety.... číst dále >