Reklama

Těhotenství a antidepresiva

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Kalisek
Kelišová 5664 příspěvků 08.03.09 20:01
Těhotenství a antidepresiva

Ahojky, prosím, nemáte někdo zkušenosti s těhotenstvím a antidepresivy? Už několik let beru Apo-Parox (což je slabší antidepresivum) a poslední rok jeho dávky velmi snižuji, což se musí ale velmi pomalu. Mám to na panickou poruchu. Dřív jsem brala každý den jednu tabletu a dnes už je to 4× týdně půl tablety. Vždy po cca 2 měsících uberu jeden den. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. Volala jsem to svému gynekologovi, který s tím ovšem nemá zkušenosti. Bude se ptát genetika. Na 1. kontrolu jdu toto úterý.
Mám hrozný strach, ale zároven vím, že nemohu léky ze dne na den vy:,–(it úplně.
Prosím, nemáte s tím jakoukoliv zkušenost?
Na lécích je napsáno, že při zjištění těhotenství mám neprodleně informovat svého lékaře a že zároven nebylo prokázáno postižení dítěte v závislosti na těchto lécích. Přesto mě trochu vyděsila ta nevědomost i velmi zkušeného lékaře.
 Děkuji

Reklama

Reakce:

kiera
Kecalka 253 příspěvků 08.03.09 20:29

Ahoj, ptala jsem se švagrové, která u Apotexu pracovala přímo s anitidepresivy - cituji: urcite nemusi mit obavy, pokud uz to vysazuje a je to v takove male davce, nemel by to byt problem, SSRI-neboli tento druh antidepresiv se dokonce nekdy uziva i v tehotenstvi…

Gabinka
Kelišová 6545 příspěvků 08.03.09 20:30

nevědomost je normální proto, že s tím nejsou zkušenosti. málokterá těhule by byla ochotná podstoupit zkoušení AD a jejich vliv uv těhotenství.

Před prvním těhotenstvím jsem brala cipralex a trittico na deprese a úzkosti. Před otěhotněním jsem se rovnou domlouvala na genetiku, ale stihla jsem otěhotnět těsně před začátkem.

Byla jsem víc sledovaná, co se týče testů a ultrazvuků, měla jsem doporučení na skríning v prvním trimestru, který ne všude je placený a standard a je přesnější než pozdější testy.

Krom toho jsem brala antialergika. Genetička řekla, že v léčbě mohu pokračovat, že je to v pořádku.

Pak se mi stalo, že mi léky došly a pro nové jsem se nedostala, bo starší holka pořád marodila (deprese a vše kolem se projevilo až po odstaveí starší holky, do té doby jsem potíže neměla).

Nemyslím, že je čeho se bát. Uvidíš, co řeknou na genetice. Tam zhodnotí účinnou látku léku, který bereš, v případě nutnosti navrhnou změnu. Ale určitě je lepší v léčbě pokud možno samozřejmě pokračovat. Tím spíš, že těhotenství, porod a kojení je docela silná hormonální dávka, která dokáže tělo rozhodit. Ale stejně tak se může stát, že ti naopak bude líp. Jen je třeba počítat se vším.

Doufám, že to bud v pořádku a že ti bude dobře.

Bohužel jsem teď opět odstavila, už takhle jsem byla načnutá, k tomu jsem te´dp rodělala léčbu na rozjeté astma a léky mě rozhodily natolik, že se obávám, že opět spěju k AD…:(

Gabča

Kalisek
Kelišová 5664 příspěvků 08.03.09 20:34

Děkuji moc za odpovědi, trochu jste mě uklidnily. Říkala jsem si, že přece nejsem sama, která bere takové léky a otěhotní.
Já jsem je vy:,–(it kdysi zkusila sama a najednou a to už nikdy dělat nebudu. Byla to hrůza…
 Děkuju

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 34046 příspěvků 08.03.09 20:36

Určitě rychle nevysazuj, pomalinku snižuj ale jen, dokud ti bude dobře. Je lepší, brát malé dávky antidepresiv, než mít deprese.

Gabinka
Kelišová 6545 příspěvků 09.03.09 07:15

no ačkoliv jsem to sama neudělala (ale dost jsem riskovala), tak zrovna v průběhu těhotenství bych to vysazování nedělala. Právě ty hormonální výkyvy - ono to dá dost na zadek i „normálním“ ,natož když jsme prostě rozhozené

Rézinka
Kecalka 184 příspěvků 09.03.09 10:16

Moje doktorka s těhotnými depresačkami zkušenosti má, takže mi jenom změnila účinnou látku z venlafaxinu (Velaxin) na sertralin (Stimuloton), ale první 2 měsíce sem brala Velaxin a mimi i já jsme v pořádku. ještě do toho beru malý dávky Seroquelu (quetiapini), 50 mg, prý má ale doktorka maminky, co byly i na 800 mg. Taky mi říkala, že vliv antidepresiv není úplně prozkoumaný, protože je neetický testovat to na těhulkách, když k tomu stejně žádná nedá souhlas :)
Hlavně mi doktorka říkala, že pro mě i pro mimino by bylo nesrovntelně horší prášky vy:,–(it… A že je třeba na antidepresiva upozornit v porodnici, aby miminko po porodu zkoukli na neonatologii. Ale v takhle malých dávkách by léky opravdu neměly škodit…

Kalisek
Kelišová 5664 příspěvků 09.03.09 16:04

Tak uvidíme zítra, co mi řeknou na ty moje antidepresiva. Myslím taky, že to bude v pohodě.
Díky moc!

Gabinka
Kelišová 6545 příspěvků 09.03.09 16:11

jen ještě jednu věc - moje gynekoložka mi řekla, že by bylo rozumnější hned po porodu dát léky na zastavení laktace a nezačít kojit. Pro mě hrozná představa, tož to jsem nedopustila. Ale pohlídat si to.

Teď mě teprv napadlo, proč mě možná nutili tak brzy dokrmovat a nečekat, jestli budu mít mlíko a zastavit to možná…ale to je jiná.

Ale zas jsem si pojistila, že to můžu i při kojení (ale neberu. Prostě jka mi léky došly a přestala jsem, už jsem nezačala - ale začínám být zralá)
Držím palečky:)

A kam jdeš na genetiku?

Kalisek
Kelišová 5664 příspěvků 09.03.09 16:42

Já ještě vůbec nevím, co a jak. Zítra jdu teprve poprvé na kontrolu. Chodím v Praze na Bulovku do Medy.
Já totiž ani nevím, v kolikátém týdnu přesně jsem. Takže jsem opravdu na všechno neskutečně zvědavá.
PM jsem měla na začátku ledna a pak už vůbec nic (ale to je u mě normální). Párkrát jsem si udělala test a nic. Když jsem byla kvůli nedostavení se menzes 23.2. na kontrole, píchla mi vyvolávačku a já stejně nic nedostala. Taky mi udělala UTZ, ale zaměřila se jen na vaječníky a prej mi prostě nefungují. Hahaha. No a tak jsem si minulý čtvrtek (5.3.) udělala testy a nevěřila svým očím.
Takže jsem fakt zvědavá. :roll: :D

Gabinka
Kelišová 6545 příspěvků 09.03.09 16:45

aha. Tak velice dobrá genetika je kdyžtak Gennet. Já jsem chodila do Motola, odtama je i moje mudra a já tam i rodila. Ale u nás kdo tam nechce rodit, toho posílá do toho Gennetu. Tak kdyby sis nebyla jistá nebo něco potřebovala:)

Kalisek
Kelišová 5664 příspěvků 09.03.09 16:48

Díky moc!
Mně trochu straší v Medě ty šílený poplatky za vyšetření, ale asi to fakt bude tak, že za kvalitu si člověk musí připlatit. Zatím jsem tam spokojená, ale s těhotenstvím je to něco jinýho…

panenka87
Extra třída :D 13168 příspěvků 19.03.11 13:44

Ahojky:) moje kamarádka vysadila AD v těhotenství, i když ji všichni lékaři říkali, že to dělat nemá. Ale nedala si říct, tak je vysadila, skoro ze dne na den, a to byla velký chyba. Všechno se ji vrátilo v těh. a po porodu ještě horší:( Já plánuji za čtvrt roku mimi, a jelikož jsem už jednou AD brala a moc mi pomohly, tak jsem je začala před půl rokem zase brát, ale jen čvrtinku toho, co minule, páč jsem byla více ve stresu, a začala jsem cítít úzkosti a začínající paniku. Tak jsem to snad podchytila včas, protože určitě vlivem hormonálních změn v těh. by se mi to mohlo ještě zhoršit, a nerada bych nasazovala až v těhotenství. Ono to taky trvá než příjde ten účiněk, a v začátku braní AD se psych. stav spíš zhorší…

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Herečka Kristen Bell kritizuje Sněhurku: Dává to dětem špatný příklad

Pokud máte někdy pocit, že se lidstvo řítí do záhuby, tento článek vás o tom... číst dále >

Syn Špinarové: Chci novou sochu, ve hře je právník. Úřad: Sochař peníze vracet nebude

Sochař David Moješčík možná pro Ostravu udělal velkou kulturní službu, když... číst dále >

Články z Ona Dnes

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných... číst dále >

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít... číst dále >