Řeší se dnes moc těhotenství?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.07.19 17:19
Tehotenstvi a veda?

Holky, nevim, jak toho tema pojmenovat, nemam zadny konkretni problem, mozna pro nekoho budu prilis negativni, ale fakt me schvalne zajima, co si myslite, kdyz se zamyslite nad timto tematem.

Kdyz rodila moje mama, nebyla jeste ani na ultrazvuku a kdyz se bavime o vysetrenich, ktere jsou dnes a co se resi - vysetreni na cukrovku, rh negativni faktor, delka cipku atd., nic z toho se za ni neresilo. Tim nerikam, ze to bylo dobre. Dneska se ale na jednu stranu vsechno meni, meri, resi, kazdy doktor ma jiny nazor (jeden gynekolog pacientku s rh neg. faktorem automaticky ockuje uz v tehotenstvi, jiny az po porodu, hranice tehotenske cukrovky se posouvaji atd). Takze vlastne stejne nevite, co je spravne. A pak se vsechno porovnava, me vcera v poradne vysetroval gynekolog pohmatem a rekl mi, ze mam kratky cipek (jsem ve 34 tt), nekde se uvadi, ze uz po 30 tt ani nema smysl resit delku cipku a nekde taky, ze kolem toho 30 tt je norma v pohode 3 cm (nekde i 2,5cm). Tak jsem se vydesila, jestli tam teda vubec jeste nejaky cipek mam a pri mereni mi rekl, ze mam cipek 3,3 cm. Rikam, ale to je dost na 34 tt, ne? A on mi na to odpovedel, ze je zvykly na delsi. To jsem nepochopila, takze, kdyz k nemu nahodou bude vetsina tehotnych chodit s cipkem 1,5 tak, co? Bude na to zvyklej a bude to v pohode? To stejne, ze je mimco uz dost dole a ze by bylo fajn, kdyby bylo vys. :nevim: Nebo, ze jsem pribrala jen 8 kilo, kamaradka pribrala 20 kg a zase ji doktor furt vycital, ze ted uz nemuze nic pribrat. :nevim: Chudina se pres svatky bala dat kousek si cukrovi a byla z toho ve stresu. A na vsechno, co se zeptate (je tu na to i milion diskusi, ktere trapi tehotne - unik plodove vody, caste tvrdnuti bricha, nalehani hlavicky) na vsechno vam doktori reknou - muze ale nemusi to znamenat predcasny porod. Tak na co se to potom tedy resi, porovnava, meri a stresuji nas udajemi, ktere stejne jsou nic nevypovidajici? Protoze vlastne vsechno - tvrdnuti, zkracujici se cipek, otevirani - vsechno muze a nebo nemusi znamenat predcasny porod. Navic, kdyz tu ctu diskuse obcas, nebo se bavim se znamymi tak mam pocit, ze snad skoro kazde, z nejakeho duvodu doktor rekl, ze hrozi predcasny porod… Co si o tom myslite vy? :kytka:

Reakce:
Jahru
Ukecaná baba ;) 1645 příspěvků 10.07.19 17:26

Co si o tom myslím? Že chudák doktor nemá šanci se zavděčit :mrgreen: Buď podává informace a nebohou rodičku zbytečně děsí k smrti anebo nechce zbytečně děsit a pak je to skoro na stížnost na lékařskou komoru, že nebohé rodičce ani nic neřekne. A to třeba obě dostaly ty samé informace :mrgreen:

Tazvesnice
Zasloužilá kecalka 875 příspěvků 10.07.19 17:36

Hele nic proti, ale je videt, ze o tom nic nevis :roll: prectes si par zvastu na internetu a razem je vsechno zbytecne apod :nevim: ze zkracovani cipku je nic nevypovydajici je znama vec, otevirani je individualni, ja chodila otevrena na prst tyden a pul pred porodem, kamaradka behala osm tydnu pred porodem otevrena na dva prsty, pak jsou zenske, ktere se otevrou a zacnou predcasne rodit, to je proste pripad od pripadu :think: jinak doktori maji vetsinou zkusenosti ziskane mnohaletou praxi a nemusi se vsichni stoprocentne shodovat :nevim:

Tichošlápek
Neúnavná pisatelka 15094 příspěvků 10.07.19 17:43

Myslím si, ze bych nemohla dělat gynekologa. O porodnících nemluvě. Jestli tě to tak stresuje, tak tam nechoď. Všechna vyšetření jsou dobrovolná

Nikky121
Kecalka 255 příspěvků 10.07.19 17:45

Tak každá jsme jiná a to, že by mi moje dr řekla, že je něco trochu jinak než je zvyklá bych možná brala jako pozitivum. Za prvý informovala mně a za druhý asi by si na to příště dala trochu víc pozor a hlídala to. :nevim: Na konci 6. měsíce sem nepřibrala ani kilo (naopak jsem -3 kila) a dr mi taky řekla, že sice to nemá s pacientkami tak často, ale dokud se malá vyvíjí jak má tak to problém není

Aduš8
Kelišová 5237 příspěvků 10.07.19 17:56

Fakt o tom víš asi dost málo.. Já mám čípek 2,5 cm od té doby, co to kontrolují, jsme po rozsáhlé konizaci, takže ano, u mě je to normální. Když mi začalo tvrdnout břicho v 30.tt i vleže, každé dvě minuty, nasadil mi Utrogestan a hořčík :nevim: váhový přírůstek 20kg je už hodně a může dotyčné i miminku způsobit problémy, proto ji doktor strašil. Já přibrala v prvním 30kg a teď mám nahoře 6kg, rodím ta týden. Neznám tvého doktora, ale pokud k němu nemáš důvěru a přijde ti, že to bere na lehkou váhu, tak by bylo možná dobré uvažovat o změně. Injekce na protilátky se píchá i podle výsledků, nabírají ti krev na protilátky během celého těhotenství průběžně.

Uživatel je onlineJanli
Echt Kelišová 9326 příspěvků 10.07.19 18:09

Říkám na to, že s takovým přístupem budem za pár let rády, když někdo vůbec půjde gynekologii studovat. A jen tak mimochodem, ten názor, že po 30tt není nutné sledovat čípek, je poněkud dementní. Kdybych měla lékařku, co na tak důležitou věc kašle, nebyla bych zavčas v porodnici a moje předčasně narozená dcerka by na tom byla bůh ví jak. Díky ní mám zdravou holčičku. Je mi milejší lékař, co mě při každé kontrole seznámí se všemi riziky a počítá s horším vývojem, než salámista co nad vším mávne rukou. Jo, dřív nebyla vyšetření a péče jako dneska, taky byly plný ústavy postižených dětí a o tom, kolik jich zemřelo ani nemluvím.

Lenka_Hal
Echt Kelišová 9498 příspěvků 10.07.19 22:57

Tak maloktery dr te chce stresovat, jen ti treba rekne, ze je neco trochu jinak, mene obvykle…zalezi na tobe, jestli te to stresuje. Lidske telo tak proste je, neni tam nic v binarnim nastaveni, vsechny ty udaje litaji od malych cisel k velkym, neco uprostred je prumer. Co je uz nejake riziko, co ne, kdo vi. Pak je nutne brat v uvahu jine udaje, zkusenosti, atd..
Vetsina informaci je jen cista informace o nejakem trendu. Jako ten cipek, no ted je 2.5, kdyz bude i za tyden dva 2.5, tak to byla normalni hodnota, proste kratsi, ale nic neznamenala. Ale treba se taky zkrati, a pak uz to byl jen zacatek urciteho trendu, ktery je treba hlidat atd. Nemuzes ty veci brat tak izolovane, jednoduse…

AlexaD
Povídálka 43 příspěvků 10.07.19 23:10

Co jsem tak četla knížku Těhotenství bez strašáků, které autorka vycházela z vědeckých studií, tak spotřebování, čili délka čípku má na blízkost porodu větší vliv než jeho otevření. Jinak souhlas s výše napsaným, někomu vyhovuje „nestrašení“, já naopak chci vědět co nejvíc a kvůli laxnosti lékařky ji plánuji vyměnit (např. když mi v jedné poradně našla bílkovinu v moči, tak namísto toho aby mě poslala se ještě jednou pro jistotu vyčurat a zkusila test znovu - kontaminovaný vzorek z domu, tak mi řekla, že se uvidí za měsíc :roll: :roll: )

Any111
Kecalka 411 příspěvků 11.07.19 00:15

Já nevím, ale osobně i přes komplikace v začátku těhotenství fakt nic neřeším. Doktorku mam skvělou a ničím mě nestresuje, naopak vždycky se směje a říká ať hlavně nečtu emimino, že tam se jen zbytečně dozvím 50 nesmyslných diagnóz, které se mě netýkají. Základ je asi najít si dobrého lékaře, kterému můžeš věřit a pak nebudeš muset číst po nocích diskuze na téma jak krátký je vlastně zkrácený čípek. Všechna vyšetření v těhotenství jsou dobrovolná a nikdo tě nenutí tam chodit. Ano máme mnohem víc technologií, než za našich matek, ale taky dokážeme zjistit těžké vývojové vady už v počátku a ne až po porodu… :nevim:
Je na každém, jak s těmi informacemi naloží.

Váš příspěvek
Reklama