Jak to bude probíhat, když otěhotním a jsem bez práce?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Zuzik00
Povídálka 45 příspěvků 05.12.18 20:18
Těhotenství, ÚP, PPM

Ahoj všem :), obracím se na Vás zkušené o radu jak to chodí, ztrácím se ve všech článcích. Jsem po druhém potratu, včera mi skončil HPP( neprodlouzili mi smlouvu), dnes jsem se nahlásila na UP. Uprimne nemám čas cekat a odkládat tehotenstvi, takže se ptam- kdybych teď nahodou otěhotněla jak to bude dal? Na UP mi zaplatí 5 měsíců a pak co? Na PPM (jak se počítá-je to fakt 196 dni??)nárok mít nebudu, takže od te doby až budu mít nárok na rodičovský příspěvek (kdy to nastane?) nebudu brát vůbec nikde nic??takze teď 5 měsíců a na další penize bych měla kdy nárok?? Tehotenstvi je nejdůležitější, ale potřebuji vědět jak to je a s čím počítat. Práci si budu hledat ;), ale co kdyby se povedlo❤️ Vsem moc dekuji za laické vysvětlení.????

Přečtěte si článek: Peněžitá pomoc v mateřství 2019: Aktuální info

Reakce:
Lekninka91
Extra třída :D 10473 příspěvků 05.12.18 20:22

Podporu a až se narodí děcko, tak rodičák

Zuzik00
Povídálka 45 příspěvků 05.12.18 20:26

Teď jsem vycetla, ze když nebudu mít nárok na PPM tak si ani nemůžu vybrat délku rodičovského příspěvku a musím jit na 4 roky :( . Takže snad se mi postesti najit práci a casem mimino

Zuzik00
Povídálka 45 příspěvků 05.12.18 20:26

@Lekninka91 hned od porodu v tomto případě ze? Dekuji

Oplatečka
Ukecaná baba ;) 1372 příspěvků 05.12.18 20:31
@Zuzik00 píše:
Teď jsem vycetla, ze když nebudu mít nárok na PPM tak si ani nemůžu vybrat délku rodičovského příspěvku a musím jit na 4 roky :( . Takže snad se mi postesti najit práci a casem mimino
V té práci bys musela strávit 270 dní, přesněji musíš být 270dní dní účastníkem na sociálním pojištění tzn.mít tu dobu HPP aby ti vznikl nárok na mateřskou a volitelnou délku rodičáku.
Lendeš
Kelišová 5739 příspěvků 05.12.18 20:41
@Zuzik00 píše:
Teď jsem vycetla, ze když nebudu mít nárok na PPM tak si ani nemůžu vybrat délku rodičovského příspěvku a musím jit na 4 roky :( . Takže snad se mi postesti najit práci a casem mimino

Povinný rodičovský příspěvek na 4 roky je už zrušený. Každý může volit do částky 7600 Kč měsíčně. Vyšší částku pokud doloží dostatečný vyměřovací základ jednoho z rodičů.

hanka.br.
Neúnavná pisatelka 19005 příspěvků 05.12.18 20:59
@Zuzik00 píše:
Ahoj všem :), obracím se na Vás zkušené o radu jak to chodí, ztrácím se ve všech článcích. Jsem po druhém potratu, včera mi skončil HPP( neprodlouzili mi smlouvu), dnes jsem se nahlásila na UP. Uprimne nemám čas cekat a odkládat tehotenstvi, takže se ptam- kdybych teď nahodou otěhotněla jak to bude dal? Na UP mi zaplatí 5 měsíců a pak co? Na PPM (jak se počítá-je to fakt 196 dni??)nárok mít nebudu, takže od te doby až budu mít nárok na rodičovský příspěvek (kdy to nastane?) nebudu brát vůbec nikde nic??takze teď 5 měsíců a na další penize bych měla kdy nárok?? Tehotenstvi je nejdůležitější, ale potřebuji vědět jak to je a s čím počítat. Práci si budu hledat ;), ale co kdyby se povedlo❤️ Vsem moc dekuji za laické vysvětlení.????

Myslím si, že v první řadě bys měla mít ujasněno, zda své dítě uživíš a z čeho ho uživíš. Hnát se do těhotenství jen proto, že prostě strašně chceš a zároveň zjišťovat, kdo tě bude podporovat, to mi přijde poněkud sobecké a krátkozraké. Ono by to pár měsíců, než se postavíš finančně na nohy, počkalo.

Zuzik00
Povídálka 45 příspěvků 06.12.18 07:41
@Oplatečka píše:
V té práci bys musela strávit 270 dní, přesněji musíš být 270dní dní účastníkem na sociálním pojištění tzn.mít tu dobu HPP aby ti vznikl nárok na mateřskou a volitelnou délku rodičáku.

Ale 270 za poslední dva roky to je,ne?A Ja pracovala do 4.12.

Oplatečka
Ukecaná baba ;) 1372 příspěvků 06.12.18 09:51
@hanka.br.
@Zuzik00 píše:
Ale 270 za poslední dva roky to je,ne?A Ja pracovala do 4.12.

Ne ne, před nástupem na mateřskou..prostě když pujdeš z pracáku na mateřskou tak mateřskou nedostaneš protože si neplatíš socialní pojištění .. Abys jí dostala musela bys teď nastoupit do práce na HPP a otěhotnět tak abys oddělala těch 270 dní..je tam i nějaká ochranná lhůta ale to nevím kolik dní.

Zuzik00
Povídálka 45 příspěvků 06.12.18 10:44
@Oplatečka píše:
@hanka.br.Ne ne, před nástupem na mateřskou..prostě když pujdeš z pracáku na mateřskou tak mateřskou nedostaneš protože si neplatíš socialní pojištění .. Abys jí dostala musela bys teď nastoupit do práce na HPP a otěhotnět tak abys oddělala těch 270 dní..je tam i nějaká ochranná lhůta ale to nevím kolik dní.

Cituji ze stránek OSSZ-“Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.” … takže se sčítáji všechna zaměstnani za poslední 2 roky. Ne ze v tom posledním musím byt před nástupem na Materskou oddelat 270 dni.

karkarka
Závislačka 3074 příspěvků 06.12.18 11:28

@Zuzik00 musis byt pred nastupen na mateřskou zaměstnaná,nebo v ochranné lhůtě.ta je max.180 dni po skončení pracovniho pomeru.

Lendeš
Kelišová 5739 příspěvků 06.12.18 11:55
@Zuzik00 píše:
Cituji ze stránek OSSZ-“Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.” … takže se sčítáji všechna zaměstnani za poslední 2 roky. Ne ze v tom posledním musím byt před nástupem na Materskou oddelat 270 dni.

Ano do těch 270 dní se sčítají všechny doby pojištění za ty 2 roky před nástupem na PPM. A ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, max. 180 dnů.

Oplatečka
Ukecaná baba ;) 1372 příspěvků 06.12.18 13:04
@Zuzik00 píše:

Aha, tak to se omlouvám…každopádně pro zakladatelku bude výhodnější když bude zaměstnaná ;)

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Dáda Patrasová je zpět na Instagramu. Jsi kočka, na toho dědka se vykašli, vzkazují jí fanoušci

Dagmar Patrasová (62) se vrátila na sociální sítě a fanoušci z toho šílí!... číst dále >

Rozhovor s primářkou nemocnice, kde leží Pomeje: Ročně u nás zemře 200 pacientů

Do Nemocnice Na Pleši byl před několika týdny přemístěn herec a producent... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Šárky: Máma na mě přepsala byt, švagrová je vzteky bez sebe

S bráchou jsme vyrůstali jen s mámou. Otec nás opustil asi rok po bratrově... číst dále >

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >