Těhotenství ve zkušební době

31.5.15 16:57

těhotenství ve zkušební době

Zdravím všechny, jsem tu nova a ještě se tu moc neorientuji, takze se předem omlouvam za založení tématu co tu již je několikrát. Potřebuji poradit. Dělala jsem v práci tři měsíce a poté zjistila, ze za me neodradí soc. a zdr. pojištění a ze mě vůbec nepřihlásili. Začala jsem to řešit, domluvili jsme se ze prý to byl omyl a ze od května 2015 mě již zaměstnají. Dostala jsem tedy novou smlouvu a opravdu mě již přihlásili. Nyní jsem po měsíci zjistila, ze jsem těhotná. Doktorka mi hned dala neschopenku jelikož delam hodně fyzicky náročnou práci. Nevím teď co dal? Mohou mě vyhodit? Jak mam dal postupovat? Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

13124
31.5.15 17:01

Počkej - a co ty tři měsíce? Proč tě zaměstnají až teď? Jak se doplatí tvoje odvody? Tzn. v tuhle dobu máš u soc a zdra dluh, na kterém ti bude růst penále… takže zavolej tam a zjisti si, kolik dlužíš a doplať to - počítej, že to bude cca 3tis za měsíc.
V nové smlouvě máš co? Zkušební lhůtu? Jestli ano, tak tě můžou vyhodit

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Meha
31.5.15 17:03

@týnuše01 A teď máš tedy novou pracovní smlouvu se zkušební dobou? A před tím jsi měla podepsané co?

Jinak normálně Tě mohou samozřejmě ve zkušební době vyhodit, pouze to nemohou udělat v prvních dvou týdnech nemoci.

• Nahlásit
  • Citovat
8147
31.5.15 17:04

Jestli máš smlouvu se zkušební dobou, tak tě i jako těhotnou ve zkušební době vyhodit můžou, a sice po 14 dnech v neschopnosti. Ochrannou lhůtu pro PPM splňovat nebudeš, takže pokud máš zdravotní problémy a doktorka tě chce nechat doma, budeš dál na neschopence a pak si vyřídíš rodičovský příspěvek.
Pokud jsi měla řádnou smlouvu už ty první tři měsíce, je možné se poradit s právníkem, zda neběží podmínky první smlouvy, možná by se to uhrálo na neplatné ukončení první smlouvy, tedy dále běžící první pracovní poměr, ze kterého už by tě vyhodit nemohli a měla bys možná nárok i na PPM.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50114
31.5.15 17:24

No tak možnosti máš buď ty, že zůstaneš na neschopence, oni ti ukončí poměr a ty budeš marodit až do šestinedělí.

Nebo pak máš zákonný nárok na přeřazení na jinou práci nebo, pokud taková práce není, zůstat doma za 100%. s tím, že počítej s tím, že do porodu si tam dost užiješ a už se tam určitě nevrátíš.

A začni řešit to, že za tebe neodváděli pojištění.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31.5.15 17:47

Měla jsem normálně podepsanou smlouvu. Bohužel mě prý nedopatřením nepřihlásili…nyní mam novou smlouvu a řekli, ze zdravotní mi doplati. Ovšem už je to mesic s stále nic :

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31.5.15 19:02

@týnuše01
A to si měla smlouvu na 3 měsíce nebo kolik nebo to byla nějaká dohoda? (DPP, DPČ)?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2648
31.5.15 19:04

No počkej, pokud jsi měla normálně podepsanou smlouvu, tak zaměstnavatel nechť fofrem doplatí co má… proč by ti měla znovu plynout zkušební doba? Neplacení je problém zaměstnavatele, ne tvůj - ty jsi jim podepsala další smlouvu s další zkušební dobou?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31.5.15 19:22

Byla to normální smlouva s tříměsíční zkušební dobou. Mam ji dosud neustále doma. K 1.5 mi vystavili tedy novou opět s tříměsíční zkušební dobou. Pekne mě to štve, jelikoz v květnu by mi u te první akorát zkušebka skončila…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31.5.15 19:23

Bohužel jsem nevěděla jak jednat, tak jsem jim podepsala novou…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Meha
31.5.15 19:27
@týnuše01 píše:
Byla to normální smlouva s tříměsíční zkušební dobou. Mam ji dosud neustále doma. K 1.5 mi vystavili tedy novou opět s tříměsíční zkušební dobou. Pekne mě to štve, jelikoz v květnu by mi u te první akorát zkušebka skončila…

Takto to snad ani nejde, být Tebou, zkonzultuju to s právníkem.
A mzdu jsi dostávala normálně, máš mzdové pásky?

• Nahlásit
  • Citovat
31.5.15 19:28

@týnuše01
A ta stará smlouva skončila nějak??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1.6.15 08:05

No ta neskončila prave nijak, mam ji furt doma, nikdo se o ni nezmiňuje…pasky jsem prave nedostávala, coz mi bylo divný, proto jsem si to také šla ověřit. Říkali ze prý pssky se u nich nedávají ze to nikdo nechce. Výplatu jsem dostávala, sice se zpožděním, ale dostala. Jinak šéfova je na mě nyní naštvaná, ze jsem si dovolila ze dne na den přinést neschopenku a ze tu práci tam nemá kdo dělat no a výplatu jsem ještě neviděla :-

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Meha
1.6.15 08:12

@týnuše01 Zaměstnavatel je povinen Ti dát mzdovou pásku, tak si je za ty 3 měsíce vyžádej, co to je za firmu? A jak Ti tu mzdu dávali, posílali na účet nebo v hotovosti?
Aspoň budeš mít důkaz, že jsi tam zaměstnaná byla a pokud ta první smlouva nebyla ukončena, měla by i nadále platit. Je jejich problém, že Tě nepřihlásili, ať si to řeší sami.
A ta první původní smlouva je na dobru určitou či neurčitou?
Být Tebou bych se opravdu obrátila na právníka, příp. na úřad práce nebo inspektorát práce.

• Nahlásit
  • Citovat
1.6.15 09:15

Mzdu mi dávali v hotovosti a smlouva je na dobu neurčitou. No pasky z nich asi nedostanu, jelikoz jsem tam byla na cerno, když mě nepřihlásili…zkusim to tedy řešit přes úřad práce… to bude asi nejlepší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama