Těhotná a do ciziny

528
25.6.13 10:51

Těhotná a do ciziny

Ahojte, mám takový problém, spíše dotaz. S přítelem jsme se rozhodli odjet do ciziny (Anglie), už jsme měli vše téměř zařízené a moc jsme se těšili. Jenomže čtyři dny zpoždění mě donutili ke koupi těhotenského testu na kterém se objevili dvě čárky. Můj gynekolog mi těhotenství potvrdil. Dostali jsem se do situace, která je pro mě nejhorší, co jsem kdy zažila. Nechat si miminko, či odjet. Mně bude 24 v září a přítel má 27 a už jedno dítě má. O to je vše složitější. Chtěl si asi i teď užít alespoň trošku bezstarostné chvíle, ač řekl, že rozhodnutí je na mě, vím, že si miminko teď nepřeje. Už jsem si hrála i s myšlenkou, že bychom do Anglie odletěli, ač jsem těhotná, co nejdéle bych pracovala a porodila tam. Myslíte, že je to zodpovědné? Máte s tímto někdo zkušenost? Měla bych vůbec nárok na nějaké přídavky či mateřskou tam? Mockrát děkuji za odpovědi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
21857
25.6.13 10:53

Zkušenost s tím nemám, ale proč by to mělo být nezodpovědné? :nevim: Přídavky či mateřskou tam myslím, že ne, asi to bude fungovat podobně jako u nás - nárok máš až po odpracování nějakýho počtu ní. Ale to fakt netuším. Každopádně tam není mateřská, že se vyvalíš 4 roky doma :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31692
25.6.13 10:58

Nezodpovědný to není, koneckonců Anglie je civilizovaná země :lol:. ale já za sebe bych nejela, péče o těhotné je u nás nejlepší v Evropě. ale jestli chceš, tak určitě jeĎ, není na tom nic špatného ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11132
25.6.13 10:59

@Grainee
na materskou tam narok mit nebudes, sehnat praci jako tehotna taky neni zrovna jednoduche a dobre si zjisti o zdravotnim pojisteni. vetsinou je to tak, ze musis byt pojistena uz pred tehotenstvim, aby to krylo naklady s tehotenstvim spojene (byva to tak obecne, konkretne anglii nevim).
zvladnout to jde, ale je to hodne o tom, kolik mate financi. ja jsem tehotna v zahranici, platim si vetsinu veci sama a lita to teda hodne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
971
25.6.13 11:00

Ahoj, nevim, jak to je presne v Anglii, ale neco jako rodicak myslim neexistuje. A materska neni jen tak, musis mit smlouvu na neurcito atd a trva jen 4 mesice… Ja pracovala v CR, ve 33. tydnu jsem letela do Spanelska a tady taky porodila, ale mela jsem materskou 28 tydnu z CR, na zaklade toho, ze jsem pracovala.. V praci v CR na me musi cekat do 3 let ditete, rodicak tady neexistuje.
Tak ty muzes zustat v CR a pritel muze do Anglie.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
528
25.6.13 11:06

Achjo, bylo mi jasné, že to nebude tak jednoduché. Kvůli penězům jsme chtěli odjet. Takže našetřeno nic moc nemám a uvědomuju si, jak moc by to bylo všechno komplikované, jen se mi mimča nechce vzdát bez boje, když už se to stalo, ač neplánovaně. Děkuji za příspěvky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
971
25.6.13 11:14

Ano, je to o penezich, manzel mi nekolik mesicu pred priletem platil soukrome pojisteni a pak me zaregistroval pod sebe i na pojisteni verejne. Pres VZP (ceske pojisteni - CR = EU karticka) jde jit k doktorovi a tak, ale porod jako takovy v zahranici nepokryjou, informovala jsem se na VZP.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14857
25.6.13 11:14
@slavuska1 píše:
Nezodpovědný to není, koneckonců Anglie je civilizovaná země :lol:. ale já za sebe bych nejela, péče o těhotné je u nás nejlepší v Evropě. ale jestli chceš, tak určitě jeĎ, není na tom nic špatného ;)

to neni pravda, ba naopak. Ale je fakt ze anglie je v tomto trochu mimo.

mate tam praci a byt? Ja bych asi jela, materskou mozna dostanes, mozna ne - musite si asi propocitat, jestli to partner utahne z jednoho platu.
Ja jsem se treba tehotna do zahranici stehovala, ale muz nas uzivil a uzivi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11132
25.6.13 11:15

@Grainee
mimca bych se nevzdavala. neni ti 15, pritele mas, rozhodnuti je samozrejme hlavne na tobe, ale zvladnout jde vsechno.

muzes jet s pritelem, byt tam par mesicu (kdyz nebudes mit problemy, tak bezne kontroly jdou zvladnout tam), porodit muzes v CR a po par mesicich zas jet i s prckem do Anglie. vsechno je o tom, jestli to tak vas vztah zvladne, kolik tam pritel bude vydelavat, jestli by mohl jezdit obcas do CR, jestli ty tady mas zazemi u rodicu, co by pomohli atd.

ja jsem taky rodila v CR, ale manzel nastesti je hodne pracovne flexibilni, takze pobyval par tydnu v CR, par tydnu venku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14857
25.6.13 11:17

@Ali-Ali nemusi byt pojistena, fakt je, ze se ale pojistovny nehrnou do toho pojistit tehotnou - bud je resenim mit ceskou pojistovnu a pres formular E104 tusim mit hrazenou peci i tam, nebo byt pojistena na muze - ale zde je vyhoda byt sezdany. Nevim ale jak to konkretne ma Anglie.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11132
25.6.13 11:18
@suik píše:
to neni pravda, ba naopak. Ale je fakt ze anglie je v tomto trochu mimo.

jo, to bych souhlasila. To ze Anglie je horsi neznamena, ze CR je nejlepsi…
mame spickovou peci o nedonosene deti atd, ale tehotenska pece je v nekterych vecech pozadu. zalezi teda na konkretnich lekarich - nekdo holt jde s dobou, nekdo ne. ovsem zas je 99% kryto zakladnim pojistenim.
v zahranici si casto za tu dobrou peci clovek radne priplati.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6500
25.6.13 11:19

@Grainee mimca bych se nevzdavala, zvlast, kdyz si ho casem prejete. Nikdy nevis, jak se priste zadari. To radsi odsunout tu Anglii. Driv se dal brat rodicak i pri pobytu v cizine, ale to ted asi uz nejde.
Materska je v cizine kratka. Tady v Holandsku 4 mesice a pouze v pripade, ze jsi zamestnana. Jinak nedostanes nic, krome pridavku na dite a partner ma slevu na danich. Jeste bych to promyslela.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14857
25.6.13 11:23

@Ali-Ali to taky uplne pravda - mam teda osobni zkusenost s nemeckem. Ono zalezi na zvyklostech dane zeme. V anglii se hlavne na tehotnestvi a na porod nekouka jako na patologii ci nemoc jako mi to prijde u nas. V necem jsou trochu sverazni, ale mam zname, ktere mely moc pekne porody bez zasahu, jeden do konce do vody v UK. Je to jen nezvyk oproti tomu co mame doma.

ja bych v cr napr. rodit nechtela.

s temi detmi souhlasim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12181
25.6.13 11:27

Nějaké příspěvky byste mohli dostat. s mateřskou si nejsem jistá. Určitě bys ji už nedostala od zaměstnavatele. možná bys ji mohla dostávat od statu, kdybys pracovala minimálně půl roku. Nejsem si tím 100% jistá. ale pokud dítě porodis tady a partner bude legalne pracovat, můžete požádat o benefity na bydlení, partner možná tax benefit. Nevím, jaké příspěvky byste mohli dostat. Financne se to dá, ale počítejte asi s horší úrovni bydlení. Ale je to všechno loterie. Dostat příspěvky můžete a nebo taky nemusíte vůbec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12181
25.6.13 11:27

Nějaké příspěvky byste mohli dostat. s mateřskou si nejsem jistá. Určitě bys ji už nedostala od zaměstnavatele. možná bys ji mohla dostávat od statu, kdybys pracovala minimálně půl roku. Nejsem si tím 100% jistá. ale pokud dítě porodis tady a partner bude legalne pracovat, můžete požádat o benefity na bydlení, partner možná tax benefit. Nevím, jaké příspěvky byste mohli dostat. Financne se to dá, ale počítejte asi s horší úrovni bydlení. Ale je to všechno loterie. Dostat příspěvky můžete a nebo taky nemusíte vůbec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat