Tohle není přece ADHD!

Anonymní
28.6.15 08:42

Tohle není přece ADHD!

Ahoj, ráda bych se zeptala na Váš názor v problému, který máme v rodině, jde o mého synovce – syn manželova bratra. Vídáme se cca 1× za měsíc i méně, žijí daleko. Je mu 8 let. Je od malička velmi živí, u ničeho nevydrží, hodně mluví, hůř se soustředí.
Byli odeslání k neurologovi s podezřením na ADHD, protože ani ve škole to není nic slavného, s pozorností, učením. Ještě u něj nebyli, ale švagrová už pojala „za své“, že je kluk ADHD. Něco si o tom načetla a prohlásila, že k takovému dítěti se musí přistupovat zcela jinak. Jenže to její jinak, je vlastně nijak. Synovec je totiž krom své všudypřítomnosti, toho, že stojí během hovoru u dospělých a poslouchá o čem je řeč, krom PC se neumí zabavit, nehraje si, mluví do rozhovorů dospělým, nevhodně vyrušuje z hovoru, taky strašně drzý na ostatní a nejvíce na matku(„tak si to udělej sama když si tak chytrá“, „dej mi prachy“,“no, vy ste sami blbí, trapní“, „ hej, udělej mi pití, dělééj“). Švagrovci ho neokřikují, a když, tak jen výjimečně a mám pocit, že jen před cizími, že je jim blbé mu nic neříct. Nejsou důslední, něco mu řeknou, on je pošle víceméně do někam a oni už to dál neřeší. Je přece ADHD a na takové děti se nesmí křičet. Prostě to jeho chování ignorují. Když přijedeme a já ho pozdravím, jako první, což bych i tak neměla, dítě zdraví první, tak on na mě kouká, pak se zapitvoří, štěkne „no nazdar“ a jde pryč. Ne hezky nebo z legrace. Zle, nevychovaně. Nezdraví, neprosí, neděkuje, je strašně sprostý. K synovi, má 4, je většinou přezíravý, ale pokud má náladu, toleruje ho ve svém pokoji, neubližuje mu, zlý na něj není. Tolik k běžnému chování jak ho známe my.
Jenže, a to je to co mě strašně vrtá hlavou. Včera jsme byli s nimi na větší akci v našem městě. Nestačila jsem zírat. Kluk chodil u rodičů, ptal se jen na věcné otázky, pěkně si s otcem povídal, děkoval, zdravil, s naším synem si hrál, věnoval se mu, hlídal ho na atrakcích a sám od sebe se k tomu nabídnul, v restauraci hodinu a půl seděl, jedl slušně, v klidu, všechno absolvoval naprosto v klidu, bez sprostých slov a drzostí. Seděl na zadku nebo šel s rodiči, neodbíhal, nekřičel, nelítal, žádná scéna. S manželem jsme jen zírali, byl to pro nás uplný šok, jiné dítě.
A ted mi řekněte. ADHD dítě je přece ADHD pořád. Porucha pozornosti nebo hyperaktivita se nedá takhle vypínat. Přece kdyby opravdu měl něco s mozkem, tak by se tak choval pořád. Ale on byl k nepoznání, Kdyby o tomto dítěti, co s námi bylo na akci řekl někdo, že je ADHD, zaťukám si na čelo. Takže mě zděsila jedna věc. Pokud se někde chovat umí, umí být v klidu a vydržet, čekat, děkovat, stát na místě, zvládne dlouho návštěvu restaurace, prohlídku, tak přece není možné, aby byl ADHD, aby měl hyperaktivitu. Tomu nevěřím. Je možné, že si v klamné víře v diagnozu vychovávají doma strašného spratka? Dost mě to děsí.
Co vy? máte „vypínacího“ hyperaktivce, nebo si jako já myslíte, že to nejde a dítko je jen nevychované?

Z asi pochopitelných důvodů prosím o zachování anonymity, mám švagrovce ráda, mám jen strach o ně i o kluka.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

30884
28.6.15 08:46

ADHD je často jen alibi rodičů, že (ne)vychovali rozcapenýhi spratka. Nyní velmi populární diagnoza.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.6.15 08:46

Máš pravdu, „ADHD“ nelze vypnout. V tomto případě to je o výchově.
Chtěla jsem napsat „bohužel“, ale asi spíš „bohudík“.
Otázka je, jak a kdo by jim to měl říct.
Netušíš, co se stalo, že byl synovec najednou takhle hodný?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.6.15 08:50

Není možné, že už byli u odborníka a ten jim napsal medikaci?
Jinak to slavný ADHD nám byl čert dlužen. Kdoví, jak to vlastně je. Já jsem měla ve třídě kluka s ADHD a ten taky vyddržel nějakou dobu soustředěně něco tvořit…muselo ho to ale aspoň minimálně zajímat. Pokud jsem ho nezaujala, neudělal nic. A já o nějakým adhd silně pochybovala u tohohle kluka. Nejsem odborník, konala jsem dle pokynů poradny, ale myslela jsem si svoje.
Děti někdy mění svoje chování dle prostředí :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.6.15 08:52
@Anonymní píše:
Ahoj, ráda bych se zeptala na Váš názor v problému, který máme v rodině, jde o mého synovce – syn manželova bratra. Vídáme se cca 1× za měsíc i méně, žijí daleko. Je mu 8 let. Je od malička velmi živí, u ničeho nevydrží, hodně mluví, hůř se soustředí.
Byli odeslání k neurologovi s podezřením na ADHD, protože ani ve škole to není nic slavného, s pozorností, učením. Ještě u něj nebyli, ale švagrová už pojala „za své“, že je kluk ADHD. Něco si o tom načetla a prohlásila, že k takovému dítěti se musí přistupovat zcela jinak. Jenže to její jinak, je vlastně nijak. Synovec je totiž krom své všudypřítomnosti, toho, že stojí během hovoru u dospělých a poslouchá o čem je řeč, krom PC se neumí zabavit, nehraje si, mluví do rozhovorů dospělým, nevhodně vyrušuje z hovoru, taky strašně drzý na ostatní a nejvíce na matku(„tak si to udělej sama když si tak chytrá“, „dej mi prachy“,“no, vy ste sami blbí, trapní“, „ hej, udělej mi pití, dělééj“). Švagrovci ho neokřikují, a když, tak jen výjimečně a mám pocit, že jen před cizími, že je jim blbé mu nic neříct. Nejsou důslední, něco mu řeknou, on je pošle víceméně do někam a oni už to dál neřeší. Je přece ADHD a na takové děti se nesmí křičet. Prostě to jeho chování ignorují. Když přijedeme a já ho pozdravím, jako první, což bych i tak neměla, dítě zdraví první, tak on na mě kouká, pak se zapitvoří, štěkne „no nazdar“ a jde pryč. Ne hezky nebo z legrace. Zle, nevychovaně. Nezdraví, neprosí, neděkuje, je strašně sprostý. K synovi, má 4, je většinou přezíravý, ale pokud má náladu, toleruje ho ve svém pokoji, neubližuje mu, zlý na něj není. Tolik k běžnému chování jak ho známe my.
Jenže, a to je to co mě strašně vrtá hlavou. Včera jsme byli s nimi na větší akci v našem městě. Nestačila jsem zírat. Kluk chodil u rodičů, ptal se jen na věcné otázky, pěkně si s otcem povídal, děkoval, zdravil, s naším synem si hrál, věnoval se mu, hlídal ho na atrakcích a sám od sebe se k tomu nabídnul, v restauraci hodinu a půl seděl, jedl slušně, v klidu, všechno absolvoval naprosto v klidu, bez sprostých slov a drzostí. Seděl na zadku nebo šel s rodiči, neodbíhal, nekřičel, nelítal, žádná scéna. S manželem jsme jen zírali, byl to pro nás uplný šok, jiné dítě.
A ted mi řekněte. ADHD dítě je přece ADHD pořád. Porucha pozornosti nebo hyperaktivita se nedá takhle vypínat. Přece kdyby opravdu měl něco s mozkem, tak by se tak choval pořád. Ale on byl k nepoznání, Kdyby o tomto dítěti, co s námi bylo na akci řekl někdo, že je ADHD, zaťukám si na čelo. Takže mě zděsila jedna věc. Pokud se někde chovat umí, umí být v klidu a vydržet, čekat, děkovat, stát na místě, zvládne dlouho návštěvu restaurace, prohlídku, tak přece není možné, aby byl ADHD, aby měl hyperaktivitu. Tomu nevěřím. Je možné, že si v klamné víře v diagnozu vychovávají doma strašného spratka? Dost mě to děsí.
Co vy? máte „vypínacího“ hyperaktivce, nebo si jako já myslíte, že to nejde a dítko je jen nevychované?Z asi pochopitelných důvodů prosím o zachování anonymity, mám švagrovce ráda, mám jen strach o ně i o kluka.

já se obávám, že je to dítě s ADHD.To neznamená, že děti s touto poruchou nemohou být vychované, umí se soustředit, když chce. Mám syna s ADHD, doma je stejný jako syn tvé příbuzné, s tím, že já si to nenechávám líbit. Ve škole je umí být slušný, pracovitý,,,Ale většinu dne kouká z okna, když ho vyvolají. neví o čem je řeč. Doma na něj mluvím, pak se hádá, že jsem nic takového neřekla. Když utírá nádobí, stává se, že najdu nádobí jinde než obvykle, např. nezi skleničkami kastrůlek.(typická porucha pozornosti)Ale na pc vydrží sakra dlouho hrát.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9429
28.6.15 08:56

To se pleteš, u adhd jsou výkyvy v pozornosti, v chování vůbec.
A dle jednoho příspěvku ti ale nikdo neřekne, jak moc jde o adhd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.6.15 08:57

@mirecekblbecek Ahoj!
Nemyslím to nijak zle, ale jsi si jistý, že se děti s ADHD dokážou soustředit delší dobu? To, co popisuje zakladatelka mi přijde, že to ten chlapeček zvládl celé dopoledne, což mi přijde na ADHD dost dlouhá doba. Navíc píše I o slušném chování a to podle mne s ADHD tolik nesouvisí nebo ano?

Nejsem na to odborník, jen se potkávám s maminkami, které mají děti s různími diagnózami, navíc mám nedonošené dítě, takže tyhle poruchy trošku sleduju…
Ale co jsem tak pochytila, tak ADHD děti se vydrží soustředit třeba půl hodinky, hodinu, ale né takhle celé dopoledne.

Příspěvek upraven 28.06.15 v 09:01

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.6.15 08:58

Na pc se vydrží soustředit dlouho, v normálním životě ne. Jestli ty děti s těma rodičema necvičej víc, než si všichni psychologové myslej.
:nevim: :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
1231
28.6.15 09:01

Kamarádka má ADHD na stejně starého kluka potvrzené, má už léky. Pořád mluví, skáče do řeči ale není schopen rozhovoru. Má zkratkovité jednání- kopne psa ale hned si to uvědomí a je mu to líto. Odmala má tvrdou výchovu resp. dostane na zadek jak něco udělá, nepomohlo až léky… Ale je fakt že jak se ocitne v novém prostředí, na návštěvě, první dny ve škole je jako vyměněný, pozornější, hodnější. Jakmile už to zná, je to zase stejné… Totéž u lékařky, tam je schopný i odpovídat na otázky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.6.15 09:19

Zakladatelka -
medikaci určitě nemá, teprve se tam chystají. Byli jsme v místě, které ho asi bavilo, byl to takový dětský den, letadla, skákací hrady, věci pro děti a prohlídka místního pivovaru.
@panikralickova tolik k tvému dotazu proč byl tak hodný. Jetsli to bylo pod nějakou pohrůžkou, to necím, Ve škole problémy s koukáním z okna, nevnímáním, udajně nemá. Huř píše, huř se soustředí na látku, ale je prvňák, tak tam je to ještě asi i věkem. my ho vždy vidíme jen několik hodin a z našeho pohledu je to s ním prostě hrozné, on vůbec neposlouchá, furt vymýšlí kde by co by, jde třeba 5× během deseti minut dovnitř a ven na dvůr, tam chvíli stojí u otce který pracuje a pak jde zase dovnbitř, pustí si televizi, kouká 2 minuty, zase jde ven atd…a je gfakt strašně drzý. I na nás, na cizí. Jakoby nevěděl, co se patří. Na jejich hodnou 70ti letou sousedku je jak na nějakou služebnou ale viděla jsem ho jiné lidi v klidu normálně z dálky zdravit.. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
28.6.15 09:21

@panikralickova věř mi dokáží se za velmi spec. podmínek soustředit, ano-byla jsem adhd, ted jsem add, já to vím, celý život s tím žiju. ale nikdy jsem netrpěla velmi silnou formou, kdy je zvládnutá porucha jen léky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25486
28.6.15 09:24

Ach jo tak zas a znovu, tohleto je pouze nevychovaný „spratek“ a ADHD výmluvou rodičů…a je to smutné, jelikož pak je na děti s opravdovým problémem pohlíženo skrz prsty.

ADHD dítě mnohem víc než jiné potřebuje řád, společné výchovné postupy (né že tatínek něco zakáže a maminka to povolí :roll:), jasné hranice co může a co ne…nehledě na to, že ADHD postupně mizí (časem se vyrovná sociální a inteligenční vývoj…ADHD je vpodstatě nezralost mozku) a v době puberty již vpodstatě projevy nejsou…

p. s. co se týká soustředění, tak se soustředit dokáže, když chce a opravdu ho to zajímá…třeba to pc, ale když má utřít nádobí, tka je to na celý odpoledne :mrgreen:

Příspěvek upraven 28.06.15 v 09:26

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25486
28.6.15 09:25
@Anonymní píše:
Zakladatelka -
medikaci určitě nemá, teprve se tam chystají. Byli jsme v místě, které ho asi bavilo, byl to takový dětský den, letadla, skákací hrady, věci pro děti a prohlídka místního pivovaru.
@panikralickova tolik k tvému dotazu proč byl tak hodný. Jetsli to bylo pod nějakou pohrůžkou, to necím, Ve škole problémy s koukáním z okna, nevnímáním, udajně nemá. Huř píše, huř se soustředí na látku, ale je prvňák, tak tam je to ještě asi i věkem. my ho vždy vidíme jen několik hodin a z našeho pohledu je to s ním prostě hrozné, on vůbec neposlouchá, furt vymýšlí kde by co by, jde třeba 5× během deseti minut dovnitř a ven na dvůr, tam chvíli stojí u otce který pracuje a pak jde zase dovnbitř, pustí si televizi, kouká 2 minuty, zase jde ven atd…a je gfakt strašně drzý. I na nás, na cizí. Jakoby nevěděl, co se patří. Na jejich hodnou 70ti letou sousedku je jak na nějakou služebnou ale viděla jsem ho jiné lidi v klidu normálně z dálky zdravit.. :nevim:

medikaci mít nemusí, náš kluk jí taky neměl…dá se to zmáknout i bez medikace, jelikož vše je pouze a jen o přístupu!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26866
28.6.15 09:31

ZAKLADATELKO
Sestřenice taky sváděla nevychovanost svého spratka na ADHD, samozřejmě papír od lékaře ani žádnou medikaci neměl. A byl to samé co píšeš o svém synovci. Nevychovaný, neskutečně drzý, troufalý, dělal naschvály, provokoval. Nesnášela jsem ho… ano, nesnášela jsem dítě své sestřenice. V životě jsem neviděla většího parchanta. Jenže u sestřenice mi dokonce přišlo, že ona problém nejen, že svádí na ADHD, ale většinu ani neviděla, přišlo ji to asi v pořádku :think: Třeba když jednou přišel ze školy domu, sesgtřenice se ho zeptala co dělá doma, jestli náhodou dneska nemá mít ještě dvě hodiny??? A syn z druhé třídy jí na to řekl… „Joo, ale jednomu klukovi se ve škole udělalo špatně a úča ho pustila domu. Tak jsem řekl, že je mi taky špatně aby mě taky pustila.“
Co na to moje sestřenice? NIC!!! Vůůůbec nic!!! 8o 8o Jen.. „Hmmm“ a začala se opět bavit se mnou o něčem úplně jiném. 8o

Na druhou stranu kamarádka má dceru s ADHD, potvrzeno od lékaře a brala na to léky. A tohle jsem se dozvěděla až když bylo holce 14, s tím, že ta kamarádka se mi radostně svěřila, že už vysadili léky a že holka se drží… 8o Vůůůbec jsem nepostřehla za ty roky, že by byla její dcera „jiná“ 8o :nevim: neměla jsem nejmenší tušení… byla hodná, slušná, jen trochu ukřičená a rozlítaná, ale ne nijak obtěžujícně. Kamarádka ji vždy jen upozornila, že to už je moc, ať se zklidní a ona bez řečí poslechla. Vždycky poslouchala, neodmlouvala 8o
Prý se to projevovalo hlavně ve škole, nevydržela se soutředit, zapomínala, nevnímala, nudila se v hodinách…

Toliko, za mě, k rozdílu mezi nevychovaným spratkem a dítětem s ADHD :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
896
28.6.15 09:37

No tak moje dítě zdraví, děkuje, s každým si povídá, jedná se mnou normálně, spíš zkusí co někde slyší.
Nehraje si, nekreslí, všechno vytahá, ale nehraje si s ničím.. když něco dělá 5 minut v kuse, dojímá mě to k slzám.

Pokud má zábavu, a nějakou volnost a hlavně venku, je to v pohodě. Nejhorší je to doma.

Ale v restauraci by rozhodně neseděla..
Třeba změnili způsob výchovy a zabralo to. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama