Tříleté dítě a sourozenec

4270
9.3.08 16:46

Tříleté dítě a sourozenec

Zdravím všechny, chtěla jsem se zeptat, jak jste připravili staršího na příchod sourozence. Alence byly tři roky a pokud vše vyjde v září bude mít sourozence. Jenže nevím, jak ji na to připravit a kdy začít. Díky za vaše názory.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2901
9.3.08 17:35

Ahoj, naší Elišce budou 4 roky a 2 měsíce, až jí přibude sestřička. O miminku věděla od úplného začátku, kdy jsem se to dozvěděla i já. Věděla i to, že to nemusí vyjít, že se může leccos přihodit a miminko třeba nebude… Kolem 20. týdne jsem podstoupila amniocentézu, i tehdy jsem s dcerou všechno celkem podrobně probírala, včetně možných komplikací, Jinak od začátku si ukazujeme v knížkách a na netu, jak se miminko vyvíjí, jak je velké (přirovnávám k panenkám, které mám doma a velikostí odpovídají).
Zkoumala, kudy se miminko dostane ven, takže se jí dostalo i sexuální osvěty (naštěstí ji nenapadlo řešit, jak se dostalo dovnitř:D ).
Hladí a pusinkuje bříško, mluví k miminku, připravujeme věci, chystáme se, co všechno mu koupíme, chodí se mnou na ultrazvuk, … Zkrátka to prožíváme všechno spolu.

Myslím, že je úplně na tobě, do jaké míry svou dceru „zasvětíš“, na vašem vztahu, na její vyspělosti …

Baghira

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
9.3.08 19:54

U nás je rozdíl mezi kluky bez měsíce 3 roky. Staršího jsme začali připravovat na sourozence hned na začátku těhotenství (asi od 4. měsíce). Nejdřív jsme jen tak párkrát nadhodili, co kdybychom si pořídili mimi. Když mi začalo růst břicho, řekli jsme mu, že v něm mimi je a bude tam ještě nějakou dobu růst. Povídali jsme si o mimi, s bříškem, Vojta mu zpíval písničky, chystali jsme spolu výbavičku, atd.
Když se narodil mladší syn, snažila jsem se co nejvíc staršího zapojit do péče. Na sourozence si zvykl až na pár drobností bez problémů. Katka

• Nahlásit
  • Citovat
4270
9.3.08 20:10

Přiznám se že jsem to vzhledem k předchozím potratům odložila. Ale teď jsem na začátku 4 měsíce, takže bych chtěla nějak začít. Chci se zeptat, používaly jste k vysvětlování nějakou knížku nebo jen obrázky z internetu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1864
9.3.08 20:41

Já mám mezi klukama 2 a 3/4 roku, od začátku jsem Lukáškovi vše říkala, chodil se mnou na prohlídky k doktorce, vždycky jsme říkali, že paní doktorka hlídá miminko v bříšku, jestli je v pořádku a dobře roste :wink: . Žádné obrázky, prostě povídání.
A když se ptal, kdy už miminko bude, tak jsem mu říkala, že až bude dost veliké, zaklepe na bříško, že chce ven a musíme do porodnice, aby nám ho pan doktor pomohl vytáhnout z bříška a zkontroloval ho. A pak tak ještě pár dnů pobudeme, aby pan doktor věděl, jestli se naučilo papat mlíčko z prsíčka a pak už si ho vezmeme domů. Ale že za mnou bude moci přijít na návštěvu a na miminko se podívat. A taky jsem mu od začátku vysvětlovala, že až ho pojedeme do porodnice vytáhnout z bříška, bude ho na chvíli hlídat babička, aby mi mohl tatínek pomoci. No a vzal to v pohodě a žádné problémy s příchodem nového sourozence nenastaly. Taky jsem ho zpočátku do všeho zapojovala a teď jeden na druhého nedají dopustit :D .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
632
9.3.08 20:56

Brum - my použili kamarádku, čekala o 6 měsíců dřív - a pak už to bylo snadný, vídali jsme se dost často : „Víš co má teta v bříšku?“
Pak byl s náma na UTZ atd. jen o vzniku jsme nemluvili, o existenci miminka jsem začali mluvit, když mi začalo růst břicho a nemohla jsem ho nosit. Trochu mi tuhle mrzelo, když Kuba říkal, já chci aby Kačenka byla zase v bříšku. Momentálně procházíme malou krizí, Kuba si začal uvědomovat „vetřelce“, možná proto, že Kačka už začíná víc vnímat a komunikovat atd. (budou jí 4 měsíce).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2901
9.3.08 20:57

Brum, já myslím, že to moc řešíš. Prostě když budeš sama koukat do knížky, nebo na net, jak vaše mimi roste, tak to ukaž i malé a povídejte si o tom. K „vysvětlení průběhu porodu“ porodu existuje jeden díl Krtka, kde zaječice rodí malé zajíčky - je ke shlédnutí třeba na www.youtube.com.

Děti jsou bystré a zvídavé a myslím, že jejich malé hlavinky dost často dospělí podceňují, když si myslí, že „tohle ještě nemůžou pochopit“ :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
569
9.3.08 21:13

jooo, paní Zajíčková!! když jsem byla asi 4.m těhotná, Michi tohle objevila.. a byly dotazy..jak, proč, kdy.. báječně nám to pomohlo. Jinak bych to taky nebrala podle knížek, ale podle toho co ty samotná považuješ za důležité, aby starší dítko vědělo, kterým směrem ho chceš navést. Já Míše často říkala, že je „moc fajn mít doma miminko“, pak „fajn mít doma ségru“(po 20.tt kdy jsme znali pohlaví).. jsme spolu připravily věci, chodily k panu Dr na kontroly.. ale nijak jsem to nehrotila. Jsou bez měsíce o 3roky, Míša by ségru samou láskou občas umačkala. Naštěstí Verča už povyrostla, tak se taky brání (nejsilnější zbraně teď aktuálně jsou tahání za vlasy, výkop vpřed ségře do obličeje a nehtíky, ty umí udělat slušnou čáru).
Přeji krásné zdravé miminko a ať se pak rychle sžijete :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2
9.3.08 22:57

Ahoj, máme skoro stejně staré holky.
Miminko (druhá holka) se narodila před 4 týdny, takže už první oťukávání máme za sebou.
Malá (větší) o miminku věděla od té doby, kdy jsme to oznámili rodičům (od 5. měsíce) a absolvovala se mnou prakticky skoro všechny doktory a vyšetření, ke konci jsem si jí brala s sebou i na monitor.Ne že bych z její přítomnosti měla nějaký extra požitek, ale byla to nutnost. Teď zpětně zjišťuju, že to bylo docela dobrý v tom procesu přípravy na mimi. Viděla ho na UTZ, slyšela srdíčko, ukazovala jsem jí obrázky, jak to v „bříšku“ vypadá, věděla, jak to vypadá v porodnici (tam, kde budou mimčo „vyndavat“). Prohlíželi jsme si časopisy, sama mě upozorňovala na těhulky třeba na ulici.
Nechala jsem jí připravovat se mnou věci, přebírali jsme hračky a oblečky po ní s tím, že teď je budeme zase potřebovat pro to mimi (po 32. týdnu jsme už vybrali jméno, takže to její těšení se dostalo tu podobu, že jsme se těšili na Žanetku, všem to hrdě oznamovala).
Hned po narození malé pro ni jel manžel domů a vlastně jí viděla 3 hodiny po porodu, nechali jsme jí, ať jí pohladí, sáhne na ní…(samozřejmě v normě). Musím to zaklepat, ale žádné výraznější žárlení zatím neproběhlo, hodně „pomáhá“ a je to dobré. Doufám.
Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
9.3.08 23:47

Ahoj - přesunuji d sourozenců a promazala jsem duplicitní přispěvky.

A k tématu:
Holky mám po cca dvou letech. Když se měla narodit Pepi, Adě to bylo buřt, byla malinká, když přicházela Ela, tak byla prcek Pepina a Ada měla parťačku, takže jim to bylo buřt taky - ale celkově jsou parťačky a mají se rády. Ada po příchodu z porodnice s Pepi týden vyváděla, když jsme dorazili s Eli, ani si totho nevšimla…

Paní Zajíčkovou máme taky, ale nějak nás zatím nezaujala, ale asi před půl rokem narazili jsme na informaci, kudy se miminko dostane ven… Když Ada začala mlít cosi o řezání bříška, tak jsem se zhluboka nadechla a vypadla ze mě pravda… Od té doby se o tom občas ujišťujeme a já si říkám, zda budu mít podobnou odvahu k pravdě až dojde na to, jak se miminko dostane dovnitř…

(Posledně se mě Pepi ptala „jak se miminto doštane ven?“ v autobude plném důchodců :o :oops: … Neukecala jsem to (a to jsem se snažila hodně mlžit) a musela jsem jí zase říct očekávané… (pipinkou :oops:) )

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4270
10.3.08 07:33

Lesi díky za přesun, nevěděla jsem přesně kam to mám umístit.

Všem díky za rady.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1864
10.3.08 10:20

Lesi , u nás se jede o tom, jak se dostane mimi ven taky na tvrdo, nechtěla jsem si vymýšlet. :D :lol: No a o pindíkách a pipinkách se ten náš mladý baví taky tuze rád 8O :roll: :lol: . Ostatně už má ponaučení i menstuaci, když se ptal, na co je ten tampon. 8) Samo že podáno tak, aby to jeho dětský mozeček vzal. Manžel je pro, podporuje to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4270
10.3.08 12:31

Tak vidím že se mám na co těšit. Ale taky jí to chci říkat tak jak to je, samo tak aby to hlava pobrala, a neblbnout jít hlavu čápama. :D Dneska jsme prohlíželi miminka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2398
10.3.08 13:13

ahoj.ja jsem natali asi v 10 tydnu rekla ze mam v brisku miminko tak ze musi davat pozor,ze je malinke.no a postupne ji vysvetluju co bude.vi ze se narodi a bude malinke tak nebude umet chodit ani povidat,ze ho bude vozit v kocarku a krmit mlickem a ze az vyroste budou si spolu hrat.taky s namam byla na obou ultrazvucich a myslim ze to chape i kdyz deti urcite vsechno chapou svym zpusobem.ona rozumi tomu ze az to miminko bude dost velke tak se narodi a budem ho mit.ukzuji ji miminka venku,v obchodaku a tak.a to staci,to ostatni pozna sama.my se hodne venujeme zviratkum a kdyz cekame na nejake mlade co si koupime tak vi ze jeste je malinke a musi byt u maminky a pak si ho vezmeme domu takze tohle nam taky pomhlo.no a o tom jak se narodi ma predstavu spis z toho dilu krtecka jak se tam rodi zajicci a vic myslim v tomhle veku vedet nepotrebuje :)
no a hned prvni co musela rict tatinkovi kdyz prisel vecer z prace ze ja mam v brisku miminko ale on a ni ona ne protoze to mivaji jenom maminky :lol: :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1925
22.9.14 06:49

Chtěla bych znovu obnovit diskuzi a zeptat se, jak vaše starší děti (tříleťáci a starší) zvládli váš pobyt v nemocnici s miminkem, případné návštěvy a potom příchod domů s novým členem? Děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama