Trvalé bydliště - pronájem

Anonymni
5.11.07 13:07

Ahoj, prodáváme byt a nový zatím kupovat nechceme. Půjdem do pronájmu. Nevíte, jak je to s trvalým bydlištěm? Je problém nahlásit se v pronajatém bytě- předpokládám, že ano. Taky bych jako pronajímatel nesouhlasila. Jak se to tedy řeší? Díky moc za odpovědi.

Nepřihlášená Jana

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

9867
5.11.07 13:10

Ahoj přesunu diskusi do Jaké bydlení. :)

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
574
5.11.07 13:16

Ahoj,

my jsme taky bydleli v pronajatém bytě, je to už skoro 5 let zpátky, ale trvalé bydliště jsme tam přihlášené měli, ale museli jsme mít písemný souhlas majitele bytu a s tím pak jdeš na matriku.

Né každý majitel bytu ti vyhový je to risk, ale třeba budete mít štěstí.

Šárka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
TAPTINKA
5.11.07 13:29

Ahoj,

záleží na majiteli - zda to dovolí nebo ne, musíte se s ním dohodnout. A potom když to jdete vyřizovat (žádost o novou občanku) - tak na úřadech je to jak kde. Když jsem měnila trvalý pobyt prvně, musel jít se mnou majitel domu a doložit že je majitel (on konkrétně výpis z katastru + darovací smlouvu). Při druhé změně na jiném úřadě po mě nechtěli nic (krom smlouvy o pronájmu), prý to majiteli přijde poštou - že má někoho nového na trvalý pobyt. Nevím teda ale co by se dělo, kdyby nesouhlasil..

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
5.11.07 18:49

Ahojky,
pokud vím, tak by rozhodně příslušný městský úřad - matrika - měl vyžadovat výpis z katastru nemovitostí a písemný souhlas majitele bytu. Každopádně většina majitelů bytu si ještě podle zastaralých zákonů myslí, že trvalý pobyt zakládá právo na byt - což rozhodně není pravda - majitel může trvalý pobyt kdykoli nájemci zrušit čestným prohlášením, ve kterém uvede důvod, proč trvalý pobyt ruší…
Možná to pro někoho bude znít divně, ale tohle je skutečně zkušenost stará asi 3 měsíce, kdy jsem byla nucena poprosit majitele bytu, aby nechal zrušit trvalý pobyt v bytě, kde jsem bydlela, mému bývalému příteli, který se odstěhoval a hrozilo mi, že by exekutor, který ho naháněl, přišel zabavit věci do bytu, kde jsem své věci měla již jen já…

• Nahlásit
  • Citovat
386
5.11.07 19:02

Holky, mě by zajímalo, zda se dá někde ověřit, kdo má v našem bytě trvalé bydliště? Koupili jsme ho před půl rokem a přijde mi, že se bývalý majitelé neodhlásili. Jde to někde zjistit?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
792
5.11.07 19:16

Trvalé bydliště lze také přiznat tomu, kdo má smlouvu na určitý byt - a nemusí mít ani podpis majitele nemovitosti - tot má zkušenost. Smlouva ale musí být na delší dobu, nelze podnájem typu - na půl roku apod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
6.11.07 19:04

No, smlouva by rozhodně stačit neměla.. Podle zákona musí být minimálně výpis z katastru nemovitostí - pokud se nepletu tak ne starší než 6 měsíců - - aby byl jistý majitel nemovitosti - takový papír- smlouvu - může napsat každý… Pokud trvalé bydliště zařídí na úřadě jen na základě smlouvy pak zcela určitě jednají protizákonně a právoplatný majitel nemovitosti by je klidně mohl žalovat…

• Nahlásit
  • Citovat
5139
13.11.07 14:55

A pokud se s majitelem nedohodnete tak trvalé bydliště si můžete nahlásit na město(radnici) a tam vám bude chodit pošta.Teda tak to bylo dřív a myslím že je to tak i ted.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.3.08 18:22

K nájemní smlouvě není třeba souhlas majitele

Protože vlastním 2+kk kde mám v nájemníky, hledal jsem, jak to vlastně je.

Pokud máte NÁJEMNÍ smlouvu, tj. byt patří fyzické osobě, máte podle 10 http://www.sagit.cz/…birkatxt.asp?… právo zřídit si tam trvalé bydliště, aniž by k tomu byl potřeba souhlas majitele, protože splňujete podmínku „oprávněnost užívání bytu“

Pokud máte PODNÁJEMNÍ smlouvu, tj. družstevní byt vám pronajímá ten, kdo je nájemcem bytu a vlastník bytu je v tuto chvíli družstco, tak tam je právě potřeba souhlas družstva.

Našel jsem pak ještě toto čtení: http://www.sbdltm.cz/…pronajmu.pdf

Tedy pokud jsem to vše správně pochopil..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Hanka K.
7.4.10 12:27

Trvalý pobyt v pronajatém bytě

• Nahlásit
  • Citovat
18312
7.4.10 20:30

Připojím svou zkušenost:
Pronajal jsem si garsonku (nájemní smlouva na 1 rok s možností prodloužení a skutečně jsme ji pak prodloužili). Požádal jsem majitele o souhlas se zřízením trvalého bydliště (ústně), on řekl, že nemá námitky a ať si to zajdu se smlouvou zařídit na magistrát. To jsem udělal a tam mně bez problémů zanesli trvalé bydliště do občanky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17124
15.4.10 20:11

No nám tedy majitelka bytu řekla,že nám chce byt pronajmout dlouhodobě ,s tím že smlouva je vždy na rok.Ale odmítla,abychom tu měli trvalé bydliště.Respektuji to a v občance máme já i děti uvedeno bydliště mé matky.Přítel ho má jinde :nevim: Ale problém nastane až prcek co ho ted čekám,bude muset do školky.Pak bude velký problém přesvědčit ředitelku školky,že bydlíme tady.Ne že by nám nevěřila,můžu ji ukázat nájemní smlouvu.Ale dětí je prostě víc než je kapacita školky…A v tom případě se školky drží jasných kriterií,které děti mají přednost :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Hanka K.
16.4.10 08:15

Ahojte. Mám pocit, že majitelé bytů chtějí „rejžovat“ na pronájmech, ale aby nájemcům umožnili to, na co mají ze zákona nárok, to už ne. Jedna věc je, že pokud máte nájemní smlouvu, tak souhlas nepotřebujete. Kdo si chce ale majitele naštvat, aby mu pak neprodloužil smlouvu, že? :-?

• Nahlásit
  • Citovat
17124
16.4.10 08:36

hanka.No právě.Vím už od začátku,že k trvalému bydlišti nepotřebuji souhlas majitelky bytu.Ale jak by asi reagovala když by na to přišla?Potom co nám výslovně řekla,že si to nepřeje?Ona má něco co chceme my-byt.K tomu neni co dodat :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama