Učení VŠ

Anonymní
24.11.20 11:00

Učení VŠ

Nějak nevím, jak se dostat z této situace. Dálkově studuji VŠ, nemyslím, že studuji úplně náročný obor. Nicméně je toho hodně ke psaní a hodně k učení. Jedná se o humanitní zaměření. Teď k věci. Je mi přes 40 let. Dítě doma, on line výuka, dítě, které by mohlo být ve školce, ale tlačí na nás nechávat doma, když jsem se straší doma. A do toho ještě pracuji. Seminární práce píši po nocích. To mi až tak nevadí, s tím jsem počítala. Nicméně je to velmi obtížné, poněvadž nám chybí nějaká metodika, jak ty práce psát. Dobře nějak to zkouším. Teď přišlo na samotné učení. A popravdě nevím, jak na to. Já chápu, že VŠ je o samostudiu. Ale ze samostudia už se stala vysloveně extrémní forma. Přednášky byly slabé, přednášející nebyli připraveni, často ani nenaplnili čas přednášky. Do knihoven se nedostaneme. Tudíž hledám alespoň skripta, která alespoň nejak naplňují ten předmět podle sylabu. Nevím jestli už je to mým věkem, ale už prostě nevím jak se učit ta kvanta materiálu. Není to o tom, že si to přečtu a bude to stačit. To jsem zjistila už v zimním a letním semestru. Jenže to byly jakž takž přednášky a přednášející řekli, co budou u zkoušek vyžadovat a z čeho se uči, že toho bylo, nicméně bylo. Ale teď jsem v situaci, že opravdu nevím odkud začít. Doléhá na mě hodně povinností. Ale především to, že se jedná o spoustu pojmů, výrazů a obratů, které se jinak než memorovanim nenaučím. Jenže mozek to odmítá. Co byste mi prosím poradili? Potřebuji se to naučit, ale už opravdu nevím jak na to. Potřebuji se toho naučit co nejvíce, protože přednášející svou představu ke zkoušce nedal. Jak prosím na to? Jak se učíte? Nechci si stěžovat, jen bych ráda rady a tipy.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
32803
24.11.20 11:11

Studuji čtvrtý rok, před tím v rámci celoživotního vzděláváníní. Nám univerzita platí přístup sem, k odborné literatuře, takže psát seminarky nebo si jen rozšiřovat obzory není problém-www.bookport.cz,nastesti zkoušky nechávají na leden, únor, snad se uvolní opatření a neprehlcují nás seminarka i, které jsou v tomto období akorát zátěž.

Doma si musíš udělat systém, já mám štěstí, že mi to leze do hlavy i mezi online výukou, vařením a úklidem. Absolutní klid jsem nikdy nepotřebovala. Memorovani nepomůže, i u humatniho oboru musíš pochopit souvislosti. Pokud k tomu nestačí skripta, půjčit si další literaturu, potom si třeba udělat myslenkovou mapu, pojmovy slovník. Hledat v tom souvislosti.
Hodně štěstí :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7076
24.11.20 11:12

No tak pokud nemas feedback od ucitele, co presne vyzaduje, tak to je hodne tezke.
Jsem ve stejne situaci, ale musim rict, ze mam letos vybornou ucitelku, takze proste vim, co muzu vypustit a co ne, ale i tak je to silene narocne.

Jako je to samozrejme hlavne o organizaci a o tom, vedet, co se ucit a co ne, je to proste i takovy management a neni to pro kazdeho.

Ja ale takhle dalkove uplne bez pomoci uz studuji nekolikatym rokem, takze jsem zvykla.

A nemuzes se treba obratit na sveho ucitele mailem a zkusit se pozeptat? Co ostatni spoluzaci? Nemate nejake online studijni skupiny?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32803
24.11.20 11:20

Co se týče těch skript, při prvním čtením si to zvyraznuji zvyraznovacem, ale jen jednou barvou, víc mě ruší a stává se to nepřehledné, při druhém čtení se učím jen to zvýrazněné a při třetím čtení si dělám ten pojmovy slovník, jen hesla pod sebou. A snažím se zodpovědět na otázky na konci kapitol, jsou dost obsáhlé, složité a na přemýšlení.
Někdo si dělá výtah, ale já to nepotřebuji. Nedělala jsem si ani otázky ke státnicím, učila jsem se že skript, učebnic a zákonů. Podmínkou je, aby to bylo moje a mohla jsem si to zvyraznovat.
Hodně se mi toho propojuje i z praxe, po celou dobu studia mám pravidelnou praxi v oboru na dvou různých pracovištích. A to je ta největší pomoc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.11.20 11:24

@Pears206 naštěstí tomu co se učím zatím rozumím. Nicméně opravdu jde o hodně pojmů a už z dříve vím, že hlavně pojmy byly obsahem zkoušky. Jsou to takové ty denní věci na denní bázi, které se učíme pojmenovat. Ale když přijde na věc a aby to bylo opravdu správně, tak jaksi pouze naučit, poněvadž právě v takových těch všeobecných věcech se dělá nejvíce chyb. Protože se nejedná o test, nýbrž otevřené otázky. Obyčejně nestačí ty pojmy přibližně popsat včetně příkladů. Skutečně se očekává perfektní členění, podčlenění a členění podčleněného. Vědět co tam patří. Že je něco model, něco dimenze atd.. A teď co ty pojmy, které tam patří znamenají. Často jsou takto postaveny otázky. Uveďte dimenze toho a toho a konkrétně popište. Uveďte modely toho a toho a konkrétně popište. A už to jede. Už nevím co bylo v té konkrétní části, tudíž ikdybych věděla to další, tak si nevzpomenu, že je to ono. Předcházející semestry jsem se to nějak naučila. Ale aktuálně se ten mozek brání, vůbec to nechce nasát.

• Citovat
  • Nahlásit
32803
24.11.20 11:29

@Jana525 Ještě jsem se nesetkala s tím, že by na konci předmětu nebyly okruhy ke zkoušce nebo aspoň ten Sylabus, kde jsou ty okruhy taky. Jsou ale tak obsáhlé, že to není pro každého. Bohužel je fakt, že ve 40 letech už není senzitivni fáze pro snadné učení, to je v adolescenci a ne každý to zvládne. S námi vyučující nekomunikují ohledně stylu a způsobu učení ani nám nezužují okruhy. Odkazují nás na sylabus, případně a to, co bylo řečeno na přednášce. Online výuky máme a způsob zakončení nám řeknou stejně jako na fakultě, ale propracovat se tím musí každý sám.

Skupina spolužáků je fajn, ale ani oni nemají trychryr to nalít vzájemně do hlavy. Můžou si vyměnit maximálně nějaké výpisky nebo zpracované okruhy. Pokud ale někdo nechápe souvislosti, nepomůže to.
Nechci paní brát iluze, ale každému říkám, jak to je. Z každého oboru a veřejné univerzitě prostě třetina odpadne.

Mám to jako Ty. Taky jsem zvyklá na samostudium, na všech přednáškách jsem ani nebyla nebo jsem si vezla mimino. Ale protože vím, co to obnáší, nemazu nikomu med kolem pusy :mrgreen: Pomohlo mi hodně, že mám teď příbuzný obor jako maturitní a ta mimiuvazkova praxe po celou dobu studia.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.11.20 11:35

@Jana525 v letním semestru to celkem šlo, ikdyž byl dost podobný. Ale měli jsme učitele převážně vlastní fakulty, takže nám pomohli. Teď jedeme předměty i jiných fakult, které do těch humanitních okrajově spadají. Jenže nejsme „jejich“ takže jsem se třeba pokusila ujasnit téma k seminární práci a byl to problém. Odpovědi chodí pozdě, nebo vůbec. Spolužáci jsou na tom dost podobně, ale jsou mladší, takže nemají potíž se učit zpaměti, navíc téměř kdykoliv potřebují. Navíc se téměř neznáme. Viděli jsme se pouze loni v letním semestru. Navíc hodně ani na přednášce nebylo. Sice máme skupinu na FB, ale tam se nic takto nejde dozvědět. Hlavně jich co vím větší část pracuje přímo v oboru. Já to zkusila jako zpestření, než se vrátím do práce. Ale už jsem tomu dala tolik, že to nechci vzdát jen tak…

• Citovat
  • Nahlásit
32803
24.11.20 11:35
@Anonymní píše:
@Pears206 naštěstí tomu co se učím zatím rozumím. Nicméně opravdu jde o hodně pojmů a už z dříve vím, že hlavně pojmy byly obsahem zkoušky. Jsou to takové ty denní věci na denní bázi, které se učíme pojmenovat. Ale když přijde na věc a aby to bylo opravdu správně, tak jaksi pouze naučit, poněvadž právě v takových těch všeobecných věcech se dělá nejvíce chyb. Protože se nejedná o test, nýbrž otevřené otázky. Obyčejně nestačí ty pojmy přibližně popsat včetně příkladů. Skutečně se očekává perfektní členění, podčlenění a členění podčleněného. Vědět co tam patří. Že je něco model, něco dimenze atd.. A teď co ty pojmy, které tam patří znamenají. Často jsou takto postaveny otázky. Uveďte dimenze toho a toho a konkrétně popište. Uveďte modely toho a toho a konkrétně popište. A už to jede. Už nevím co bylo v té konkrétní části, tudíž ikdybych věděla to další, tak si nevzpomenu, že je to ono. Předcházející semestry jsem se to nějak naučila. Ale aktuálně se ten mozek brání, vůbec to nechce nasát.

Já tomu rozumím, taky to tak máme. A potom máme ještě předměty, kde byl test a to je daleko horší než ty otevřené otázky. Někdy kombinace obojího. To, co nemá hlavu a patu spoustu vyučujících ani nečte.
Nepotřebuješ si od toho třeba jen odpočinout?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7076
24.11.20 11:38

@Pears206 ja delam jazyky, takze tam je to urcite hodne jine. Piseme hlavne eseje, ale je potreba, jak dobre prostudovat temata a zdroje informaci, tak z nich umet vybrat to podstatne podle zadani prace, zahrnout gramatiku, ktera je konkretne pozadovana, plus projevit nejakou inteligentni uvahu a psat samozrejme v akademickem stylu.
Je mi 46 let a je to teda pro muj mozek zahul. ten vek je strasne znat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51598
24.11.20 11:40

Rozumim. Ted je to mnohem tezsi.
Mi nejvic vyhovuje, kdyz sedim na prednasce a posloucham, zapisu si podstatne. To mi vzdy usnadnilo uceni. Ted mi vadi, ze knihovny jsou zavrene. Potrebuji, abych mela v ruce tu literaturu. Listovat, vracet se k informacim. Jak je to pres PC, tak mi to hlava nebere. Mi taky tenhle rezim nevyhovuje. Delam na diplomce. Tezce se pise. Kdyz jsem psala bakalarku, tak jsem si ruzne po knihovnach stahla literaturu. Pres PC material mi nevyhovuje. Striham metr, at je konec. Ze takhle mi to opravdu nebavi. Alespon se vzijeme do duse deti, jak je pro nektere dom. skola tezka.
Mam snizenou potrebu spanku, takze se ucim v noci, kdyz vsichni spi. Vzdy v noci se ucim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8815
24.11.20 11:45

Napíšu z druhé strany barikády - právě jsem doučila na nejmenované VŠ a obědvám u emimina :lol:
Každý týden online přednáším, přednášky jsou pak nahrané k dispozici na Teams. Na každé cvičení vyrobím PDFko, podle kterého jedu a také ho pak dávám k dispozici do studijních materiálů na Teams. A půlka studentů neumí ani půlku z toho, co jim předchroustám a zpracuju já :lol:
Na čem online jedete? Nedává vám tam přednášející materiály? Případně nemá konzultace? Online nebo mailem? Většinou stačí napsat, konzultuji s kýmkoli přes cokoli, stačí když vidím od studenta zájem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.11.20 11:47

Asi mi teď i pomáhá vidět, že nejsem sama a že je to pravděpodobně i věkem. @Jana525 ve tvém zaměření bych neměla nejmenší šanci. Jazyk bude další lahůdka na konci ledna. Na to teď raději ani nemyslím. @Kelsey přesně tak. Stačí mi ty seminární práce. Říkám hodně hlasitě, že obdivuji všechny ty, kteří teď píší ty velké závěrečné práce. @Pears206 odpočívat už právě moc nemůžu. Takže to prostě budu muset zkoušet do té hlavy dostat. Ake právě mi taky vždy hodně pomohly přednášky a psát a psát a psát. A z toho se učit, něco si přečíst a bylo dobře. Jen teď ten mozek nějak stávkuje a opravdu by to chtělo to do hlavy nalít.

• Citovat
  • Nahlásit
32803
24.11.20 11:50

@Aliik U nás se přednášky nahrávat nesmí, ale skripta, prezentace a studijní materiály dostáváme úplně stejně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.11.20 11:55

@Aliik co bych za tohle dala. K nám se tak hlavně chovají vyučující těch jiných fakult. Nahrávat nesmíme, nepřejí si to. Taky Teams. Nám vyučující na dotazy mailem nereagují. Dost mě i děsí představa, že do zhruba poloviny prosince chtějí seminární práce. To je v pohodě, prostoru je dost. Mám zpracováno i dříve. Jenže nám dají zpětnou vazbu až v tom prosinci po termínu odevzdání. Moc jsme je prosili aby reagovali průběžně, bohužel, mají vlastní studenty a tudíž pokud něco vrátí, tak nemusíme ani stihnout zkoušku. Prostě tak to je. Možná podvědomě to v hlavě mám a blokuje mi to ten proces učení, co já vím. Já teď hlavně potřebuji tohle hodit za hlavu a učit se. Ale prostě nevím, nepamatuji si to jaksi to jde těžko.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
24.11.20 12:01

Přednášející z naší fakulty nám dali okruhy k samostatnému vypracování. Řekli z kama to chtějí. To se i naučíme. Reaguji i na maily, ale tam to obyčejně není třeba. I poskytují on line konzultace a bavíme se o látce, tudíž zázrakem sama se v hlavě uchytí.

Já si teď hlavně potřebuji poradit s pojmy, které takto konzultovat nemůžeme. Je jich moc. Není to o tom, že tomu nerozumím. Jen prostě v tomto případě nevím, jak se to naučit.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat