Uklízení - můj nepřítel

15
12.8.20 21:41

Uklízení - můj nepřítel

Ahojte. :srdce:
Jsem odjakziva bordelar. Nejak citim, ze uvnotr sebe mam poradneho cloveka, ale me strasne trva, se dokopat. Jakmila zacnu, je to perfektni, tedy musi byt, jinak neusnu, musi to byt poskladane podle velikosti aj.
Mam jen problem vubec zacit. Nikdy jsem nemela doma ultra spinu, spise takovy neporadek, neusporadane veci.

Nyni ale nastal opravdu cas s tim neco delat. Mam male miminko a chci, aby melo ve me dobry vzor. Ted je to trochu tezke, venuji se mu cely den, je vzdy cisty, napapany, vonavy, nic mu nechybi. Staram se, jak nejlepe umim. Jspu mu 3 mesice.

Kdo to tak ma? Nejsem v tom sama?
Jinak jak to potom udrzovat? Mate nejake tipy? Děkuju moc! :-) :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2296
12.8.20 21:47

Poslouchám u úklidu audioknihy a když skončím s gruntováním, pořídím si za odměnu hezkou kytku do vázy na jídelní stůl. Pak mám radost jak je to hezký ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8847
12.8.20 21:47

Miminku i malému dítěti je fakt jedno, jestli se doma vše povaluje a nebo je to srovnané podle velikosti. Já si to, bohužel, uvědomila až s druhým dítětem. Teď mám doma sice pořádek, ale rozhodně ne naklizeno a naleštěno a raději se věnuji dětem. Malé jsou jen jednou. Jinak to udržuji tak, že každé ráno věnuji domácnosti 1-1,5 hodiny a uklidím, co je potřeba, někdy samozřejmě méně. Děti mi vstávají v 6 hodin, takže před osmou je uklizeno, děti převlečené a najedené.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1019
12.8.20 21:57

Přes den uklízím tak nějak co je potřeba a takové ty větší úklidy si nechávám když muž bere děti ven. S nima se fakt uklízet nedá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
378
12.8.20 21:58

Mě motivuje, že si vždycky řeknu, že když to budu dělat pravidelně, zabere to míň času, než když budu muset uklízet všechno naráz :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1736
12.8.20 22:14

Ja jsem magor na uklid :zed: dělám každý den něco, ale furt. Denně luxuju, denně WC a umyvadlo. :think: musím dělat každý den něco. Byla bych radši, kdyby mi to tak nevadilo :nevim: ale já v chaosu neumím žít :think: :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18182
12.8.20 22:33

S tak malym to jeste slo, jak zacne chodit, tak uz se to neda tuplem :D vsude hracky, vytahuje veci ze skrini a supliku, nejvic ho zajima knihovna, srovnam knizky do polic a za chvilku jsou zas vsechny vytahane :roll: takze resim spinu, denne vysavam, otiram stolky atak, ale to ze se nekde neco vali neresim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
821
12.8.20 22:37

Když budeš každý den jedné místnosti věnovat 10 - 15 minut tak budeš mit z větší části uklizeno a nebudes muset třeba jednou týdně věnovat 2 hodiny úklidu celého domu ;) Ja jsem to tak začala dělat v těhotenství bo jsem byla furt děsně unavená a nevydržela jsem u ničeho dlouho, protože jen si musela lehnout a provozuju to až do včil :mrgreen: Teda ne to válení, ale to uklízení :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1236
12.8.20 22:40

Když vydrhnu koupelnu, můžu se vsadit, že nad mnou vyčištěným umývadlem někdo do hodiny umyje autíčko z pískoviště / vydrhne si ruce od temper / vydrhne se po hrabošení v bahně / projde se po něm kočka aj.

A tak to dělám, až když už mi to leze na nervy a jsem smířená s tím, že to nikdy nevydrží dlouho. Stav našeho umyvadla je dětem hluboce ukradený, to, jestli jim pochválím umyté autíčko nebo zda si s nimi budu malovat, to už jim jedno není…

A tak uklízím každý den něco, nikdy nestihnu všechno a průběžně se chaos naší domácnosti udržuje na plus minus přijatelné úrovni. Když se mi chce postavit na stůl kytku, vím, že mám uklizeno dostatečně :) Jo a pomáhají časté návštěvy, ty mě vždycky domotivují k těm více otravným pracem :D.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12488
12.8.20 22:50

Ja jsem taky bordelar, nejvic mi pomaha mit co nejmene veci :lol: Takze ja spis hodne tridim a pomerne nemilosrdne likviduji, co nepotrebujeme/nepouzivame. Mene veci-mene bordelu. Pak jednoduche uklizeni - treba boxy na hracky, kam to moc netridime, I kdyz me to teda furt laka (taky to mam tak, ze kdyz uz uklizim, tak bych chtela vsechno rovnat a tridit, a to zabira strasne moc casu). Velka skrin kam se to da vsechno zavrit apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3335
12.8.20 22:58

@Kupcovka taky to mám. Pořid si uklízečku a vyházej, co nepotřebuješ. Za mě nejlepší :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
129
12.8.20 23:15

Mluvis mi z duse, mam to uplne stejne!
Mam dve deti (3,5r a 11m) a taky bych rada, aby chytli lepsi vzorce nez ja. Ale stale s tim bojuju. Zatim jsem se naucila vecem priradit sve misto, idealne nekde ve skrni, aby nebylo v mistnosti na pohled milion veci. A peubezne je uklizet. A taky veci minimalizuju, hodne ted vyhazuju, daruju atd. Pak jsem si poridima aku vysavac, ktery zaroven i stira, takze na deti a psy idealni. A kazdy vecer uklidim obyvak a kuchyn od provozniho neporadku - uklidim hracky, uklidim veci ze stolu, uklidim veci z linky, utru stul. A rano mame snidani u cisteho stolu bez odlozenych veci.
A s detmi to delam tak, ze kdyz si s necim dohrajeme, jseme to uklidit. Nekdy to udelame spolu, nekdy to udelam ja, syn nechce, ale to mi nevadi, protoze vidim, ze to vnima a jindy se me snazi kopirovat a uklizi sam od sebe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8554
12.8.20 23:20
@Aduš8 píše:
Miminku i malému dítěti je fakt jedno, jestli se doma vše povaluje a nebo je to srovnané podle velikosti. Já si to, bohužel, uvědomila až s druhým dítětem. Teď mám doma sice pořádek, ale rozhodně ne naklizeno a naleštěno a raději se věnuji dětem. Malé jsou jen jednou. Jinak to udržuji tak, že každé ráno věnuji domácnosti 1-1,5 hodiny a uklidím, co je potřeba, někdy samozřejmě méně. Děti mi vstávají v 6 hodin, takže před osmou je uklizeno, děti převlečené a najedené.

Muzu se (mozna blbe) zeptat, co mezi tou 6-8h delaji deti? Ja si to neumim predstavit. Resp. predstavuju si to tak, ze bych je obsluhovala u snidane/prevlikani/zubu atd a mezitim bych uklizela a vse co bych uklidila by oni zas hned po mem otoceni zady rozbordelili. Takze bych si v 8 sedla u kafe a mela tezky pocit marnosti asi :lol: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7825
12.8.20 23:33

@Kupcovka Já jsem byla dřív spíš typ lehčího bordelare. Ne že bych měla kolem sebe hnůj, to ne, ale nějaký svrsek pred židli nebo flek na kuchyňské lince mě nechával chladnou. A až v době, kdy jsme si začali pořizovat s partnerem vlastní nábytek a později i byt, jsem zjistila proč. Vyrůstala jsem v ne příliš majetne rodině (matka samozivitelka), byt jsme měli hezky, ale vybavení takové osuntele, navíc jsme neměli detsky pokoj, takže vlastně nic nebylo fakt moje. Pak na VS koleje, nějaké to studentské ubytování a zas to samé, nic vlastně nebylo pořádně moje, nábytku malo úložných prostor malo a mě chyběla motivace, když jsem viděla, že je pořád něco třeba prerovnavat, pro všechno hledat své místo, to mě nebavi. Ted máme svůj byt, který jsme si z velké části rekonstruovali svépomocí, stalo nás to hromadu dřiny a peněz, materiály a vybavení jsme kupovali co nejkvalitnější jsme mohli, na leccos jsme delší dobu šetřili, abychom to měli pravdu podle svých představ. No a tady u mě právě nastal zlom. Někde uvnitr mě mi něco říká, že když už jsme do toho tolik dali, tak si to přece nepokazime bordelem. Takže najednou jsem motivovana a mám doma většinou vyloženě vypiglovano. Je třeba ale říct že nerada trávím úklidem moc času, takže jsme pri rekonstrukci a zařizování mysleli na to, aby se byt dal uklidit rychle a jednoduše, máme dobře promyšlené úložné prostory a to, co je ve skříních teda neřeším, kominky nedělám, stačí mi když zavřu dveře a nic nejde vidět. Taky uklízím průběžně, tzn talíř nenechám valet na stole a rovnou ho dám do myčky, oblečení rovnou do skříně atd. A musím podotknout, že mám pořádného muze a ani deti si zatím nemyslí, že když si po sobě uklidi talíř nebo poskládají oblečení, že by jim upadly ručičky, takže pak je to pro mě o dost jednodušší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1131
12.8.20 23:52

To nic. Mám to stejně, jsem bordelář. Jsem odkládací typ, co furt něco odkládá, pak se to kupí. Pak dospěju do bodu, kdy už je to moc a celým by dokonale uklidím. Chlap má ten bod mnohem dřív… Bordel - máme tři děti, z toho kluci 10, 8 a holčička rok a čtvrt. Na začátku jsem to neřešila, chlap je přesný opak. Po spoustu stěžování myslím, že je to o 90% lepší z mého pohledu, u něj o 50%. Některé věci prostě nevidím, že se hračka válí na zemi už tři dny. Paradoxně, nejstarší je bordelář po mě, ten menší po tátovi, má vždy dokonale uklizený stůl, takže to výchovou určitě tolik není, musí to mít člověk v sobě… dcera zatím nevím… jo, teď se snažím, ale je to se sebezapřením, mám pocit, že nedělám nic jinýho než úklid, z pohledu chlapa to nestačí, furt vyčítá bordel, ale milujeme se, jsme spolu 14 let, tak asi chápe, že dělám co můžu… máme malý byt, pak není kam co ukládat, pak odkládám, ale snažím se tak korigovat, co můžu, za těch deset let, co je nejstaršímu 10 let, se to hodně zlepšilo, ale nemáme úložné prostory… ve velkým domě se uklízí líp, já to mám na 1-2 dny s dcerou, páč při utírání prachu se na poličkách válí milion věcí (dekorace, papíry chlapa, věci co se nadají nikam dát), nechce se mi teď zvlášť v létě uklízet každý týden (takže jednou za 14 dní, to už je kritický), pak jen uklízím, zbyde na nás 5 dní, do toho vaření a tak, záchod, koupelna, zametání, vysávání je několikrát týdně, ale prach a ty odložené věci čekají :nevim:… ale máme zahradu, hodně chodíme ven, tak se teď v létě tolik bordelu neudělá, když nejsme doma… Ale mohlo by být u nás lépe uklizeno, furt mám své rezervy, ale pracuju na sobě, tak třeba za 10 let bude dokonalá domácnost :mrgreen:.. už se těším, hlavně chlap :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama