Úkol čj - Shakespeare

6
27.4.21 16:11

úkol čj - Shakespeare

Zdravím maminky :* :* :*, potřebuji pomoc syn dostal úkol a nevíme si s tím rady. Úkol: :D :D
Když slyším v noci zvon zvolna čas odbíjet
a vidím jasný den, jak hasne v hrůzných tmách,
když hledím na jaře, jak vadne vonný květ,
když v temných vrkočích zřím stříbrošedý prach,
když vidím holý strom a pozoruji pád
listů, jež dávaly stín stádům na lukách,
když vidím zeleň let žloutnout a zvolna zrát
a potom ve snopech ležet jak na márách,
tu na tvou krásu vždy se sama sebe ptám,
vždyť musíš projít též spouští, jíž hrozí čas,
vždyť každý půvab se posléze zradí sám
a zmírá mezitím, co jiný vzkvétá zas.
A nikdo nemůže srp Času odvrátit,
jen v dětech můžeš mu navzdor - ač mrtev - žít.

1. Z posledního dvojverší vypište metaforu
  2. Který verš obsahuje paradox? Vypište ho

3)Je adresátem sonetu žena, nebo muž? Dokažte.

1. Vypište ze sonetu alespoň jeden vjem, který působí a) na zrak b) na sluch c) na čich
  2. Který obraz chátrání a uvadání použitý v sonetu se vám líbí nejvíc?

předem moc děkuji za odpověd :D :D :D :D :D :srdce: :srdce: :srdce: :srdce: :hug: :hug: :hug: :hug: :mavam: :mavam: :mavam: :mavam: :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4519
27.4.21 16:37

To si fakt nevíte rady ani s jednou otázkou? Minimálně na poslední bod by vážně syn mohl a měl odpovědět sám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17
27.4.21 16:43

Ahoj, tak metafora je řekla bych „srp času“, adresátem je muž, vjemy jsou jasné, paradoxem si nejsem jistá. 🙂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3034
27.4.21 16:46

Jak starý je syn? Tohle by měl zvládnout, alespoň z velké části. A zbytek ať probere s učitelem, že tomu nerozumí. To, že mu tady někdo vypracuje úkol, mu nepomůže.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35316
27.4.21 17:01

On byl fakt geniální.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16966
27.4.21 17:29

Sorry, ale tohle fakt není nic těžkho, text je krásný a srozumitelný a stačí jen trošku zapojit hlavu a nebo si v učebnici přečíst, co je to ta metafora a paradox.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
27.4.21 17:50

@Elishka Moc děkuji za milou odpověd :D
jaké vjemy jste měla na mysli, já jsem cizinka a nevím co to slovo znamená.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
27.4.21 17:54

@Murka
Synovi je 15 let, chodí do deváté třídy. Úkol byl mnohem delší, ale s tyto otázky si nevěděl rady. Já jsem cizinka a manžel není teď doma. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
27.4.21 17:56

@Čičorečka Úkol byl mnohem delší a s většinami otázkami si poradil. Jsem cizinka, takže mi hned nedošlo, že poslední otázka se ptá na synův názor. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1302
27.4.21 18:03

Neřeš to za něj, zkus ho navést. Doplňujícími dotazy.
Metafora je přenesení významu na základě vnější podobnosti. Wiki uvádí jako příklady zub pily, hlava rodiny, kapka štěstí… Už to vidíte?
Paradox spojuje pojmy, které si odporují. V tomhle sonetu to je opravdu ten největší kontrast, jaký může být.
Adresátem je ten, komu mluvčí text sděluje. Takže potřebujeme nějaké slovo v mužském/ženském rodě, aby to bylo jasné.
Jakými slovesy uvozujeme obvykle vjem, který působí na zrak? A na sluch? S tím čichem to není tak vidět na první pohled, ale když to nesmrdí, tak co?
No, a co se mu líbí nejvíc, to už záleží na vkusu každého jednotlivého soudruha. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
27.4.21 18:05

@Jeremi Moc Vám děkuji, máte pravdu s tím abych to nedělala za něj. Opravdu moc děkuji za pomocnou a laskavou odpověď, moc si toho vážím. :hug: :hug: :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4381
27.4.21 18:07

Z čeho usuzujete, že je báseň určena muži?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1302
27.4.21 18:12
@Alriga píše:
Z čeho usuzujete, že je báseň určena muži?

Z posledního verše.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
27.4.21 20:32
@Jeremi píše:
Neřeš to za něj, zkus ho navést. Doplňujícími dotazy.
Metafora je přenesení významu na základě vnější podobnosti. Wiki uvádí jako příklady zub pily, hlava rodiny, kapka štěstí… Už to vidíte?
Paradox spojuje pojmy, které si odporují. V tomhle sonetu to je opravdu ten největší kontrast, jaký může být.
Adresátem je ten, komu mluvčí text sděluje. Takže potřebujeme nějaké slovo v mužském/ženském rodě, aby to bylo jasné.
Jakými slovesy uvozujeme obvykle vjem, který působí na zrak? A na sluch? S tím čichem to není tak vidět na první pohled, ale když to nesmrdí, tak co?
No, a co se mu líbí nejvíc, to už záleží na vkusu každého jednotlivého soudruha. :mrgreen:

takže ten vjem je jaro?
já se omlouvám ale my tam ten paradox fakt nemůžeme najít. Mohla byste nám prosím poradit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4519
27.4.21 20:44
@Lkupecký píše:
@Čičorečka Úkol byl mnohem delší a s většinami otázkami si poradil. Jsem cizinka, takže mi hned nedošlo, že poslední otázka se ptá na synův názor. :nevim:

No tak to chápu, že si s úkolem neporadíte. Když nepochopíte význam “co se ti líbí” jako “vlastní názor”. Co kdybyste to zkusili konzultovat s učitelkou? Nějaký asistent? Syn taky neumí moc dobře česky, aby to pochopil?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat