Ukončení poměru za názor na FB

Anonymní
8.4.20 11:30

Ukončení poměru za názor na FB

Může zaměstnavatel ukončit poměr na dobu neurčitou v případě, že si na FB přečte názor zaměstnance, který se o firmě vyjadřuje negativně? Záleží případně i na obsahu?
Považuje se to za hrubé porušení pracovní kázně?
Jedná se o případ v mém okolí, přijde mi to zvláštní, do soukromých aktivit zaměstnavateli nic není.

Díky za odpovědi, názory asi nejsou relevantní, zajímaly by mě paragrafy, případně jestli to může být ve vnitřním předpisu a podobně. :)

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Ou
13000
8.4.20 11:34

Takhle obecně to je zcela planá úvaha.

Ale teda nikdo kdo je se zaměstnacem spokojen a kterému tento zaměstnanec přináší zisk, tak ho nevyhodí kvůli idiotským kecům. Takže pokud něco takového nastalo, budou tam daleko hlubší problémy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
100
8.4.20 11:34

Většinou je taková podmínka ve smlouvě, ať si ji dotyčný přečte, co podepsal. Plus určitě má každá firma směrnice pro zaměstnance, kterými se musí řídit a pokud to není vyloženě ve smlouvě, ve vnitřních předpisech to bude určitě. Zažila jsem to v každé firmě a je to naprosto logický. Jako se nemáš vyjadřovat pozitivně (na to mají PR), tak zaměstnavatele nebudeš hanit. Pokud se ti něco na firmě nepozdává, prober to se šéfem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
137
8.4.20 11:37

My to máme ve smlouvě a měla jsem i v minulém zaměstnání. Nakolik je to po právní strance dostačujícím duvodem k rozvázání pracovního poměru netuším.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16074
8.4.20 11:39

Tak záleží co ma ve smlouvě a o co jde. Pokud nejakym negativnim komentarem zamestnanec třeba odhani zakazniky, tak se nedivim že by byl zamestnavatel naštvaný. Nebo muze mit ve smlouvě, že nesmí vynášet na veřejnost interní informace a to pak je poruseni smlouvy no.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.4.20 11:41

Díky, jak píšu výše, je to v okolí, takže to naštěstí řešit nemusím a tím že obecně považuji FB za mor, tak jsem nad tím v minulosti ani nemusela uvažovat.
Planá úvaha tedy ano, nenapadlo by mě, že bude směrnice v práci nadřazená svobodě projevu.

Díky všem!

• Nahlásit
  • Citovat
940
8.4.20 11:42

.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
13000
8.4.20 11:45
@Anonymní píše:
Díky, jak píšu výše, je to v okolí, takže to naštěstí řešit nemusím a tím že obecně považuji FB za mor, tak jsem nad tím v minulosti ani nemusela uvažovat.
Planá úvaha tedy ano, nenapadlo by mě, že bude směrnice v práci nadřazená svobodě projevu.Díky všem!

Svoboda projevu neznamená, že si kdokoliv může plácat cokoliv. Svoboda projevu znamená, že člověka za to co říká, pokud tím neporušuje zákon, nestíhá stát.

To jak má veřejnou prezentaci ošetřený člověk v pracovním či obchodním vztahu je něco úplně jiného. Pokud podepíšu smlouvu, že během svého zamšstnávání budu dodržovat, to, to a to, jniak mi za to hrozí sankce, tak jsem to slíbila dobrovolně a pokud to poruším, tak vím co mě čeká.

To by jaksi pod svobodu projevu spadala i třeba doložka o mlčenlivosti…

Stejně tak pokud přistoupím na pravidla nějaké sociální sítě a poruším je, tak to že mi administrátor smaže třeba celý účet, tak není porušení svobody slova - je to obyčejný obchodní vztah, kdy jí jsem porušila něco z podmínek používání služby (kdopak jste to četl, když jste se registrovali na e-miminu?). Není to cenzura.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.4.20 11:46

@Kriss Tina vyjadřoval se k postupu firmy, která má výjimku na import stovek zaměstnanců ze zahraničí v době koronaviru.

• Nahlásit
  • Citovat
100
@Anonymní píše:
Planá úvaha tedy ano, nenapadlo by mě, že bude směrnice v práci nadřazená svobodě projevu.Díky všem!

A myslíš, že když přijdeš do obchodu s oblečením a chceš si koupit kabát, prodavačka ti řekne, že zaměstnavatel je idiot, prodává nekvalitní šmejd a ať si ten kabát radši koupíš vedle, tak je to taky svoboda projevu? Prodavačka by v mé firmě letěla hned, evidentně nesouhlasí s pracovními postupy firmy, tak proč ji tam držet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní

@Ou Díky za obsáhlé vysvětlení

• Nahlásit
  • Citovat
Ou
13000
8.4.20 11:47

Stejně tak pokud někomu napíšu, že jeho názor je chybný, tak mu tím neupírám právo na svobodu projevu a dokonce ani mu nebere právo mít názor. Jen holt mám vlastní názor, na ten jeho názor…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
8.4.20 11:47

Principiálně se tomu vůbec nedivím, že k tomu dochází. Jinak já v dnešní době píšu také lahůdky o svém zaměstnavateli (pracuji v ČR zastoupení čínské společnosti) nejenom tedy teď, ale protože jsem hodně velký milovník zvířat, tak se nepěkně vyjadřuji na FB stále. Divím se, že mi ještě nepřistála na stole výpověď.
Anonym z pochopitelných důvodu.

• Nahlásit
  • Citovat
16323
8.4.20 11:49
@Anonymní píše:

ale však svoboda projevu stále platí ;) dotyčný má svobodu projevu v tom, že může o šéfovi napsat že je korunovanej…a šéfova svoboda pak spočívá v tom, že nemusí chtít pracovat s někým, kdo o něm toto říká.
Kde máš pocit, že bylo zasaženo do nějaké svobody? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1366
8.4.20 11:55
@Anonymní píše:
Principiálně se tomu vůbec nedivím, že k tomu dochází. Jinak já v dnešní době píšu také lahůdky o svém zaměstnavateli (pracuji v ČR zastoupení čínské společnosti) nejenom tedy teď, ale protože jsem hodně velký milovník zvířat, tak se nepěkně vyjadřuji na FB stále. Divím se, že mi ještě nepřistála na stole výpověď.
Anonym z pochopitelných důvodu.

Ale peníze od nich ti nesmrdí, viď. :zed: Pracuješ pro ně, posílíš se na tom, co dělají. To, že je pohaníš na FB tvůj díl nesmaže. Sorryjako ale tak to nefunguje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama