Úřad práce a těhotenství, jak to skloubit?

30.9.06 20:33

Úřad práce a těhotenství

Chtěla bych poradit, zda máte někdo zkušenost jak je to s pracovním úřadem a těhotenstvím dohromady? Měla jsem totiž nastoupit do nového zaměstnání a tam už mi nedali smlouvu, když jsem jim řekla že jsem těhotná. Zůstávám dál na pracáku. Bude mi on platit nemocenskou, pokud bych na ní nastoupila a i mateřskou? Nevíte někdo kolik to je? Mimi jsem si moc přála a těším se na něj, ale překvapilo mě zrovna v téhle situaci. A myslím si, že s penízkama na tom asi budu bita. A jak je to třeba na mateřské dovče- platí taky pracák?? Poraďte mi někdo, prosím. Díky moc. Andy

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

418
1.10.06 09:14

Ahoj, raději se ještě přeptej přímo na pracáku, ale mám pocit, že vše závisí na tom, zda bylo za tebe v rozhodném období placeno nemocenské pojištění (buď ty nebo tvůj zaměstnavatel).

Pokud ne, pak budeš i nadále jen na podpoře, tedy Ti nebude vyplácena nemocneská a stejně tak, nebudeš dostávat peněžitou podporu v mateřství, ale rovnou rodičovský příspěvek

šárka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16499
1.10.06 12:46

Ahoj, ja ti napisu, jak to bylo u me.
Ja dala vypoved v praci v rijnu a odjela do zahranici, kde jsem nepracovala. Vratila jsem se domu tehotna v sestem mesici. Jsem rentgenolog, takze jsem praci ani nehledala a rovnou se prihlasila na pracak, abych si uz nemusela platit pojisteni . Na pracaku jsem dostala nejdriv 60 a po trech mesicich 40 procent platu z puvodniho zamestnani. 6 tydnu pred terminem porodu jsem musela nastoupit materskou(musela, pochopitelne se mi to nevyplatilo, jelikoz jsem brala materskou ze soucialky asi 3600, i kdyz jsem teoreticky mohla jeste temer tri mesice brat 40 procent platu, coz bylo samozrejme vic, ale dle zakona to jinak nejde). Slecna na pracaku byla dost zmatena, takze jsem s papirem o nastoupeni materske musela obehnout nekolik uradu, nez me sparvne nasmerovali na spravu socialniho zabezpeceni(musis mit v poslednich asi 2 letech odpracovano 270 dni, pak ti materskou vyplaci socialka, jinak zadat rovnou o rodicovsky prispevek) Pokud vim, je ta castka temer stejna, jen zadost se podava jinde. Doufam, ze je to stale tak, jsou to uz dva roky. Taky me ty penize mrzely, prisla jsem tim o hodne a jelikoz manzel studoval v zahranici, nemela jsem na nic jineho narok a zit z 3600 neni nic moc. Ale dalo se to, hlavne ze mam zdrave a spokojene dite.
Tak snad je to tak stale a ja trochu poradila.
Mroe

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8858
12.7.12 07:34

Ahoj holky. Chtěla bych zjistit pár věcí ohledně registrace na úřadu práce v době těhotenství. Hledala jsem na internetu a nic kloudného jsem nenašla, tak snad některá z vás bude vědět jak to je. V září budu muset přerušit studium čímž ztratím status studenta. Tím pádem abych měla placené zdravotní pojištění, musím se zaregistrovat na úřadu práce. A teď k tomu co mě zajímá. Když mi začne mateřská, přestože nemám nárok na PPM přestávám tím automaticky hledat práci, jsem zaregistrovaná dál na úřadu práce, platí mi zdravotní pojištění ale už mě nehoní po pohovorech? Nebo mě budou posílat na pohovory až do porodu? Další co mě zajímá je, jestli mi stát platí zdravotní hned ode dne porodu a nebo jestli je to jako s rodičovským příspěvkem a vztahuje se to až na následující měsíc. Kdyby se to vztahovalo na následující měsíc, musím být ještě ten měsíc ve kterém porodím zaregistrovaná na ÚP aby mi ten měsíc bylo hrazené zdravotní pojištění? Děkuju moc za objasnění. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8858
12.7.12 07:36

Jo a ještě jeden dotaz přidám! V případě rizikového těhotenství mě zaregistrují na úřad práce nebo ne? A budou mě posílat na pohovory nebo mě nechají v klidu doma a budu mít zdravotní pojištění hrazené?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68371
12.7.12 07:38

@Lynette Jelikož na PPM nemáš nárok a nepracuješ, tak na žádné mateřské před porodem nejsi, takže teoreticky by tě mohli posílat, ale prakticky je to nesmysl, protože kdyby tě někde přijali, tak bys sla hned na neschopenku (na tu chodí ti co mají mají práci, ale nevznikl jim nárok na PPM).
Stát ti platí zdravotní hned za ten měsíc co porodíš a je to stejné jako s rodičovským příspěvkem, ten taky dostáváš už za ten měsíc, co porodíš, nepleť si to s tím, že se vyplácí zpětně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.7.12 07:39

No popravdě, úřad práce registruje jen ty, kteří aktivně hledají práci. Na pohovory tě tam nikdo nenutí chodit. Alespoň mě ne - vždycky jim stačí ujištění, že hledám.

V kolikátém týdnu budeš, bude to už na tobě vidět?? Znám případy, kdy těhotnou odmítli zaregistrovat (asi nepředpokládali, že by chtěla pracovat), ale někdo zas bez problémů.

Já jsem taky na UP, ale už poslední měsíc, pak se přeregistruju na pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 let a budu mít pokoj.

• Nahlásit
  • Citovat
68371
12.7.12 07:39
@Lynette píše:
Jo a ještě jeden dotaz přidám! V případě rizikového těhotenství mě zaregistrují na úřad práce nebo ne? A budou mě posílat na pohovory nebo mě nechají v klidu doma a budu mít zdravotní pojištění hrazené?

V případě rizikového těhotenství by nemuseli, neb podmínkou registrace je, že hledáš práci a jsi schopna do ní nastoupit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8858
12.7.12 07:42

@j.a.n.i1 Díky moc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8858
12.7.12 07:43
@Anonymní píše:
No popravdě, úřad práce registruje jen ty, kteří aktivně hledají práci. Na pohovory tě tam nikdo nenutí chodit. Alespoň mě ne - vždycky jim stačí ujištění, že hledám.

V kolikátém týdnu budeš, bude to už na tobě vidět?? Znám případy, kdy těhotnou odmítli zaregistrovat (asi nepředpokládali, že by chtěla pracovat), ale někdo zas bez problémů.

Já jsem taky na UP, ale už poslední měsíc, pak se přeregistruju na pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 let a budu mít pokoj.

Budu v pátém měsíci :D Odbýt se ale nenechám - řeknu že prostě práci hledám a hotovo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68371
12.7.12 07:45
@Lynette píše:
Budu v pátém měsíci :D Odbýt se ale nenechám - řeknu že prostě práci hledám a hotovo.

Jo, to samozřejmě můžeš, ale pak je potřeba docházet na případné pohovory, i když je jasné, že tě nebudou chtít… i když na některých UP to neřeší a těhotné ani nikam neposílají nebo jen jednou za čas, aby splnili svou povinnost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8858
12.7.12 07:48

@j.a.n.i1 Jo já vím. Kamarádku neposlali ani jednou nikam, přítele který práci opravdu potřeboval poslali na jeden pohovor jednou za tři měsíce a mě, která jsem jim řekla že práci ve skutečnosti nechci že za pár měsíců budu zase student, posílali každý měsíc přes celé město. :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9549
12.7.12 07:51

Tak ja se ted minuly tyden cerstve registrovala na UP, napochodovala jsem tam s pupkem ve 21tt…vubec zadny problem nebyl, pani se ujistila, ze jsem podruhe tehotna, ofotila si tehu prukazku, zadost o zarazeni do evidence jsem vyplnila, i to, jakou chci hledat prac. pozici…v kolonce „prekazky prace“, kterou jsem samozrejme nezaskrtla, ptz tehotenstvi pro me prekazkou neni, mi pani rekla, at tam jen dopisu do poznamky „tahotenstvi“…pocitam s tim, ze me neikam neposlou, tady neposilaji ani „netehotne“ na zadne pohovory :nevim:

na pojistovnu jsem odeslala kopii karticky registrace na UP, tot vse

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4009
12.7.12 07:57

Já teda nevím, jak je to v praxi, ale podle mě by Tě logicky vzít měli. Když skončíš jako student, máš se někam nahlásit, právě, aby Ti navazovalo pojištění. Já teda na ÚP otěhotněla (ne teda přímo na tom úřadu :lol: ) a v pohodě. Od otěhotnění jsem tam byla 3×, právě proto, že těhotnou nikdo nezaměstná, tak mě tam ani nehonili. Na PPM nárok nemáš, nastupuješ pak rovnou na rodičovský příspěvek, takže dnem porodu se pak ukončí vedení na úřadu práce a přehlásíš se ke dni porodu na sociálku jako pečující o dítě. Ono bude nejspíš fakt záležet na tom konkrétním ÚP a hlavně na osobě, která Tě bude přijímat. U nás jsou 3 pracovnice (malé město) a jedna je mrcha, která nehne ani prstem pro nikoho a ostatní dvě bych zulíbala, to jsou zlaté ženské. POsledně jak jsem tam byla na začátku 8 měsíce v tom příšerném vedru tak na mě spustila „ježiškotky, to jste měla zavolat, že máte už takové bříško, já bych Vás přeobjednala, ať nemusíte jezdit v takovém vedru“.. A na začátku těhotenství, když jsem volala a zvedla to ta potvora a já se omlouvala, že mám hormonální migrény a je mi strašně zle, jestli by to nešlo posunout, tak na mě div že neječela, jak si to jako představuju a že pokud nejsem ohrožena na životě, tak prostě dovalím. Takže záleží fakt vždycky na člověku, na kterého narazíš a jakou bude mít náladu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5215
12.7.12 08:27

@Lynette Ahoj, já jsem se nedávno na úřad taky nahlásila, pro jistotu že by mohly dělat problém s registrací jsem nic neřekla až na druhé schůzce jsem to oznámila a pani se jen zasmála že jsem to klidně mohla říct hned, teď budu jezdit jen jednou za měsíc abych nějak aspoň vykazovala aktivitu. Hlavně nesmíš mít neschopenku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama