Reklama

Úřad práce a živnost

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Bambulka12
Kecalka 170 příspěvků 2 inzeráty 30.01.18 12:14
Úřad práce a živnost

Dobrý den, prosím o radu :) Manžel dostal výpověď ze zaměstnání a vedle toho má živnost (která je spíš kvůli brigádě, neuživí nás). Může se přihlásit na ÚP a požádat o podporu? (Nárok by mu vznikl, akorát nevím, jak se to řeší, když má i živnost.)
Děkuji :)

Reklama

Reakce:

Lucius08
Zasloužilá kecalka 620 příspěvků 30.01.18 12:23

Nevím jak to je, ale bacha, nevím jestli víš, když bude bez práce a bude mít dál živnost musí si platit sociální a zdravotní sám. Dělá to kolem 4000 dohromady.

Lupilulu
Kecalka 121 příspěvků 30.01.18 12:36

Nemusí živnost pozastavit? :think:

eumedon
Extra třída :D 13534 příspěvků 30.01.18 12:42
@Bambulka12 píše:
Dobrý den, prosím o radu :) Manžel dostal výpověď ze zaměstnání a vedle toho má živnost (která je spíš kvůli brigádě, neuživí nás). Může se přihlásit na ÚP a požádat o podporu? (Nárok by mu vznikl, akorát nevím, jak se to řeší, když má i živnost.)
Děkuji :)

Zákon 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, § 25 odst. 1:

Uchazečem o zaměstnání může být, pokud tento zákon dále nestanoví jinak, pouze fyzická osoba, která má na území České republiky bydliště a která není

a) v pracovněprávním vztahu nebo ve služebním poměru, s výjimkami uvedenými v odstavcích 3 a 6,

b) osobou samostatně výdělečně činnou; za osobu samostatně výdělečně činnou se považuje fyzická osoba, která se pro účely důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu27) považuje za osobu samostatně výdělečně činnou,…

Lionjoe
Nováček 2 příspěvky 30.01.18 12:44

Zdravím,
o podporu zažádat může, nesmí k tomu mít ale žádný jiný příjem. Pokud by příjem měl, musí to nahlásit na pracáku a podpora mu bude ukončena.

Mám takový dojem, že živnost musí hlásit už před :nevim:, takže takové to „živnost ututlám a uvidím, jestli si něco vydělám a pak to teprve nahlásím“, to asi nepůjde :D

Buď bych pozastavila živnost během podpůrčí doby, a nebo o podporu nežádala ale musela bych se ohánět, abych měla víc, jak na podpoře. V Evidenci být může i během živnosti, nesmí si ale vydělat více jak polovinu minimální mzdy (odkaz)

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62925 příspěvků 3 inzeráty 30.01.18 12:49
@Bambulka12 píše:
Děkuji :)

Pokud se chce hlásit na UP, tak musí živnost pozastavit. Jo a pokud i jako OSVČ platí sociální, tak bacha na to, že je potřeba ji pozastavit buď dřív nebo ke stejnému datu jako končí práce, protože podpora se počítá jen z posledního zaměstnání a tedy by se mu mohla počítat jen z té živnosti.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62925 příspěvků 3 inzeráty 30.01.18 12:52
@Lionjoe píše:
Buď bych pozastavila živnost během podpůrčí doby, a nebo o podporu nežádala ale musela bych se ohánět, abych měla víc, jak na podpoře. V Evidenci být může i během živnosti, nesmí si ale vydělat více jak polovinu minimální mzdy (odkaz)

TO není pravda, s aktivní živností se na UP nemůže hlásit vůbec.

terinka4444
Hvězda diskuse 67180 příspěvků 30.01.18 13:03

A ještě další pozor, živnost nebude nadále vedlejší, ale po konci pracovního poměru se živnost stává živností hlavní se všemi povinnostmi, které se k činnosti hlavní vážou.

Bambulka12
Kecalka 170 příspěvků 2 inzeráty 30.01.18 13:13

Děkuji moc ze odpovědi, já jsem si to i myslela ;) Takže pouze přihlásit soc. a zdrav. pojištění, aby jsme naopak měli o další peníze méně :?

eumedon
Extra třída :D 13534 příspěvků 30.01.18 15:09
@Bambulka12 píše:
Děkuji moc ze odpovědi, já jsem si to i myslela ;) Takže pouze přihlásit soc. a zdrav. pojištění, aby jsme naopak měli o další peníze méně :?

Nebo pozastavit živnost a jít na pracák.

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Nejhlubší dno, ultralevice zneuctila mši: Ovčáček se pustil do mluvčího z UK

Aktivistka Aneta Petani protestem proti představitelům církve spustila... číst dále >

Slováková si říká o článek sdílením „intimča“ ve vaně. Prý je to skandál. Není

Tomuhle se říká účelová provokace! Nela Slováková si s přítelem udělala... číst dále >

Články z Ona Dnes

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance.... číst dále >

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >