Utrogestan - je opravdu potřeba?

Anonymní
21.2.21 20:05

Utrogestan - je opravdu potřeba?

Ahoj holky,
jsem v 8. týdnu, poslední kontrola 6+6 a vše v pořádku, miminko 9 mm. Trpím dost na zácpu a jednou se mi stalo, že jsem po velké jednorázově zašpinila, tak mi teď doktorka napsala utrogestan, mám zavádět večer 2 kuličky. Jenže mi to hrozně vadí. Musím na noc nosit intimky, protože už v noci to ze mě trochu teče, poté snad celý den. Intimku měním cca 3 x denně, ale stejně mi přijde, že ty kuličky po celém dni v pochvě, jak se rozpouští na té instimce zapáchají a taky si říkám, jestli mi to nemůže způsobit nějaký zánět pochvy, když se to tam prostě celodenně drží. Jaký na to máte názor? Jinak než mi utrouš napsala, bylo mi celodenně hrozně zle, občas zvracení a teď, co ho zavádím, tak je to snad ještě horší. Je možné, že to může mít vliv i na nevolnosti? Nejraději bych ho vůbec nebrala. Četla jsem, že dobře založenému tehotenstvi nepomůže, neuškodí a je to spíše placebo, ale nerada bych na druhou stranu něco zanedbala. Mám za sebou 2 úspěšná těhotenství, třetí těhotenství skončilo odtokem plodové vody v 17. Tydnu, hematologie špatné výsledky, zjištěna vysoká koagulace. Čtvrté těhotenství naprosto v pořádku a celou dobu jsem píchala clexane na ředění krve. Páté těhotenství bohužel zamlklé v 8+3, ale zjištěno až 13+1. Clexane byl aplikován asi pozdě, okolo 6. Týdne a na hematologii už opět velmi špatné výsledky D-dimerů, hodnota byla okolo 3,4. Norma je tuším okolo 0,5. Teď jsem těhotná pošesté, na hematologii jsem běžela hned s pozitivním testem ve 4. Týdnu a hodnoty byly zatím zcela v normě, ale už poctivě opět denně píchám Clexane. Doktorka mi ten utrogestan dala nejspíš kvůli tomu předchozímu zamlklému těhotenství, ale já myslím, že to nedopadlo právě kvůli té krvi. Normálně si krev neředím, ale v těhotenství to asi hned vždy zkraje vylíhne. Teď to je včas podchyceno a řešeno, tak mi furt hlodá ten Utrogestan, zda je nutný. Budu ráda za názory. Děkuji. Omlouvám se za anonym, ještě je brzy na to, aby to věděla rodina, zvlášť po předchozích zkušenostech.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4294
21.2.21 20:21

Mně to taky vadilo, nesnáším výtoky. Ale byla jsem po IVF, doktorka mi ho nařídila, tak jsem ho zaváděla. Vyměnit párkrát intimku byla nejmenší oběť těhotenství. A i kdyby to bylo placebo (což není), tak je mi to u zad, pokud mi to dalo naději na úspěšně donošené dítě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21.2.21 20:23

Utrogestan se nemusi jen zavadet, ale muze se brat oralne, pokud ti jde jen o to zavadeni. Me pri zavadeni zpusobil mykozu, proto jsem ho brala oralne. Zadnej dalsi problem jsem uz nemela. Doktor mi ho napsal jen pro jistotu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21.2.21 20:24

Těžko říci. Pokud Ti ale především nevyhovuje to vaginální podání, je dobré vědět, že ho lze užívat i orálně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.2.21 20:25

Po tom všem, co máš za sebou vůbec nechápu, že máš problém vydržet takovou maličkost :nevim:
Já si píchala do 20tt dvě injekce denně, do konce těhotenství jednu + x prášků k tomu. Dítě je snad dostatečná motivace na to, aby člověk vydržel výměnu tří slipovek :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
21.2.21 20:26

Ahojky podrobne jsem si přečetla tcuj příspěvek a muzu ti zdelit své zkušenosti jestli mas zajem.
Takto jsem po 2.ivf.. 1 se vubec nechytil nebyla zavedena medikace luteralni podpory coz je bud ultrogestN nebo v mem případě amelgen. Pak u mne následoval ket, který se chytil ale nedopadlo to a musela jsem na revizi dutiny delozni jelikoz tehu skončilo kdyz jsme byla 4+5 a taky nebyla podpora nasazena… Az ted kdyz jsem po 2ivf tak mi nasadily tu podporu a beru amelgen 1-0-1 tak snad to bude v pořádku, jsem teprve na začátku ještě nic nemám potczeno, jsem teprve 7 den po embriotransferu kdy mi bylo zavedene jedno embrijko ve stadiu kompaktní morulky tak uvidime snad to ok dopadne.
A jeste jedna vec, taky si od začátku picham clexan, jsme taky hematoloficka pacientka… Pokud ti ten ultrous napsaly tak ho radši ber, v některých věcech dr. Vi xo dělají
Pokud napises budu ráda zatim se mej a drz se a preji aby tehu dobre přispívá 😊

• Citovat
  • Nahlásit
52431
21.2.21 20:35

On ti ale fakt nikdo soudnej neřekne, ať nebereš něco, co ti doktor předepsal. Takhle - doktoři Utrogestan předepisujou jak na běžícím pásu, ve spoustě případů jen tak, radši pro jistotu. Zamlklému těhotenství to v nejmenším nezabrání, to je spíš důkazem toho, že je progesteronu v těle dostatek, takže si tam drží embryo i dlouho poté, co už nežije. Ale byla bys s tím v pohodě, kyby se něco stalo? Jestli bys dokázala fungovat s tím, že by se to stalo stejně tak, i kdybys ho brala dál, že mají anonymní diskutující na emiminu kvalitnější křišťálovou kouli než doktor, tak ho klidně vynechej, nejspíš se nic nestane. Pokud byses ale užírala tím, žes tomu třeba mohla zabránit, pokud bys brala předepsanou medikaci, tak ho ber, ničemu tím neuškodíš. Intimky jsou nejmenší problém, za pár týdnů se toho zbavíš. Ano, nevolnosti to zhoršovat může, ale polykaný obvykle s tělem umí zacloumat ještě víc.
Jiak já dvakrát potratila i s Utrogestanem, ale když mi ho pak předepsali zas, sic s přesvědčením, že je to v mém případě jen placebo, ale nebrat jsem si ho netroufla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1742
21.2.21 20:37

Ne, neni to placebo, je to hormon, ktery pomaha tehotenstvi, leky se nepisou jen tak…tak ho neber, kdyz ti vadi intimky, pak tehotenstvi nevyjde, fakt ti nebude nabihat, ze to treba bylo kvuli tomu? Vedlejsi ucinky nejake muze mit, precti si pribalovy letak a jestli nejake pocitujes, nahlas to doktorce..ja to brala do konce 1.trim a prezila jsem to…vsechny mykozy, zanety..to neni utrogestanem, musis dodrzovat extra hygienu pred zavedenim..me teda po ivf nedoporucovali brat oralne…jdes nekam s problemem, oni se ti snazi pomoct, napisou leky a tobe se to nezda..res tohle konkretne proste s doktorem…kdyz ti tu napise 20 lidi, ze to je zbytecny, ze to nemusis brat, tak prestanes? Preji at vse dobre dopadne :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13230
21.2.21 20:43

Jak uz psal nekdo vysse,, muzes ho normalne polykat,, jen se muze stat, ze ti bude drazdit zaludek,, ale ucinek je stejny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.2.21 21:09

V prvním trimestru se myslím preferuje vaginální podání (mám pocit, že jsem to četla v příbalovém letáku).
Utrogestan mi doktor předepsat při špinění taky. Říkal, že špinění může být způsobeno nedostatečnou činností žlutého tělíska (běžné ve vyšším věku, což byl můj případ, bylo mi tehdy 38), tudíž nedostatkem progesteronu. Utrogestan může zabránit potratu z důvodu nízké hladiny progesteronu. Pokud ale má k potratu dojít kvůli něčemu jinému, tak tomu nezabrání. Taky jsem ho nechtěla brát a nebrala, jenomže pak jsem začala špinit víc a to už jsem okamžitě změnila názor, naštěstí to zabralo a špinění během dvou dnů přešlo.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.2.21 00:32

Holky, děkuji za reakce. Mně nevadí 3× denně vyměnit intimku, ale mám strach, abych z toho denního zavádění utrogestanu neměla nějaký zánět. Přece jen se tam něco trochu hromadí a mám strach kvůli tomu, že v tom 17. Tydnu předchozího těhotenství mi odtekla voda, nepřišlo se zkrátka na nic, ale jedním z názorů byl prý možný vliv vaginální infekce (žádné příznaky ani odchylky od normálu nebyly). Tak nevím. A utrouš je prý nápomocný pouze u nedostatečné funkce žlutého tělíska a nemyslím si, že bych s tím měla problém. Protože cyklus mám pravidelný jako hodinky a v tom těhotenství, které skončilo zamlklým potratem, jsem vůbec netušila, že mimčo už je měsíc bez srdeční akce. Bylo mi stále zle, bolest prsou, zkrátka by mě nenapadlo, že může být něco v nepořádku. Ale moje tělo by asi ZT samo nikdy nevyloučilo. Ani jsem nešpinila…polykat utrogestan mám obavy, prý u tohoto způsobu podání je více nežádoucích účinků u hlavně je mi hrozně zle, často zvracím, tak nevím, jestli bych ho vůbec udrzěla. Je to všechno na prd. Taky jsem četla, že utrogestan může uškodit někomu, kdo si ředí krev, že progesteron může ovlivnit krevní hodnoty, ale snad by to doktorka věděla, když mi to napsala. O Clexanu jsem jí řekla a mám ho psaný i v průkazce.

• Citovat
  • Nahlásit
822
22.2.21 06:02
@katkalaila píše:
Jak uz psal nekdo vysse,, muzes ho normalne polykat,, jen se muze stat, ze ti bude drazdit zaludek,, ale ucinek je stejny.

To není pravda, účinek určite není stejný. Samozrejme to lze brat oralne, ale kazdy doktor rekne, ze vaginalne to ma daleko vetsi ucinek..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2172
22.2.21 07:17

Já zavádím 1-0-1, to se mi osvědčilo nejvíc, ty dvě dávky najednou tečou jak blázen. Určitě nepolykat, pokud ti je teď zle.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.2.21 08:57
@Anonymní píše:
Holky, děkuji za reakce. Mně nevadí 3× denně vyměnit intimku, ale mám strach, abych z toho denního zavádění utrogestanu neměla nějaký zánět. Přece jen se tam něco trochu hromadí a mám strach kvůli tomu, že v tom 17. Tydnu předchozího těhotenství mi odtekla voda, nepřišlo se zkrátka na nic, ale jedním z názorů byl prý možný vliv vaginální infekce (žádné příznaky ani odchylky od normálu nebyly). Tak nevím. A utrouš je prý nápomocný pouze u nedostatečné funkce žlutého tělíska a nemyslím si, že bych s tím měla problém. Protože cyklus mám pravidelný jako hodinky a v tom těhotenství, které skončilo zamlklým potratem, jsem vůbec netušila, že mimčo už je měsíc bez srdeční akce. Bylo mi stále zle, bolest prsou, zkrátka by mě nenapadlo, že může být něco v nepořádku. Ale moje tělo by asi ZT samo nikdy nevyloučilo. Ani jsem nešpinila…polykat utrogestan mám obavy, prý u tohoto způsobu podání je více nežádoucích účinků u hlavně je mi hrozně zle, často zvracím, tak nevím, jestli bych ho vůbec udrzěla. Je to všechno na prd. Taky jsem četla, že utrogestan může uškodit někomu, kdo si ředí krev, že progesteron může ovlivnit krevní hodnoty, ale snad by to doktorka věděla, když mi to napsala. O Clexanu jsem jí řekla a mám ho psaný i v průkazce.

Před zaváděním jsem si vždy desinfikovala ruce. Pokud ho budeš polykat, možná ti bude ještě hůř od žaludku. Případně se domluv s doktorem a můžeš si píchat Agolutin, třeba bys pak nemusela Utrogestan brát.
Ale v každém případě bych míň četla a víc věřila doktorům.

• Citovat
  • Nahlásit
822
22.2.21 10:17

Hlavne to ber tak, ze my, co absolvujeme IVF, dostavame utrogestan vzdycky a v 98% vsechny. Ja mam treba 2-2-2. Takhle to beru prubezne 2,5 roku s kazdym pokusem, driv jsem neskutecne trpela na zanety a co mesic mela antibiotika. Ted vubec, s utrogestanem nikdy nic, takze bych se fakt nebala. A ikdyz je to neprijemny a “tece” to ve dne v noci, je mi to burt, protoze to pomaha udrzet mimco a pro to udelam cokoliv, ikdyby to ze me melo vytejkat dalsi dva roky..doktori vedi co delaj a urcite by nam vsem nepredepisovali neco, co ublizi, naopak! A leky na redeni krve mam taky a nidky nikdo nerekl, ze by se to nesmelo s utrogestanem. Tak klid :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat