Výběr VŠ - humanitní

11
30.5.21 23:45

výběr VŠ - humanitní

Zdravím,
jsem studentka 3. ročníku na gymnáziu a neustále si kladu otázku co dál. Kam na VŠ, jaký obor, jaká budoucí práce apod. Převážně mě baví a jdou cizí jazyky - angličtina, španělština. Ze základky mám ještě nějaké slabé znalosti němčiny a učím se samostatně ruštinu. Dále mě zajímá psychologie, sociologie a takové ty humanitní obory. Určitě bych si nezvolila nic z matematiky a fyziky, na to jsem dřevo :D
Momentálně uvažuji nad těmito obory: Angličtina + Španělština se zaměřením na vzdělávání (FF UK, PF UK), Jazyky a komunikace neslyšících (FF UK, jinde jsem tento obor nenašla), Bezpečnostní studia na Policejní akademii, Veřejná správa (VŠEM) nebo přemýšlím nad terapií, poradenstvím.. něco takového, ale u toho nevím, kde by bylo nejlepší studovat. Obecně z hlediska bydlení a dojíždění by byla nejvhodnější asi Praha a ideálně né soukromá.
Budu ráda za jakýkoliv názor, tip na vysokou školu, cokoli.
Předem děkuji:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
SAJ
9296
31.5.21 00:18

Řeším s prostředním dítkem, taky mi (k mému zděšení) inklinuje k humanitním vědám.

Jazyky, pokud se zaměříš na vzdělávání, uplatnění najdeš, i kdyby to v komerční sféře neklaplo. To je fajn, blbý je, že školství.
Sociologie - fajn obor na studium (teda ne pro mě, chápeš :mrgreen:), ale problém s uplatněním.
Psychologie - problém se dostat.
Veřejná správa - bavila by tě úředničina? Já bych tam umřela… Ale pokud jo, je to dobrý směr.
Terapie, poradenství… Jak se uchytíš ok, ale jak ne…
Policie, vojsko - psychotesty a fyzické testy podle všeho jimi není tak úplně snadné projít.

Tip mimo tvůj výběr. Co práva? To je humanitní studium, uplatnění dost široké, kariérní růst možný mnoha a mnoha směry…

PS: Ber to jako třídění myšlenek z mé strany, debatujeme to s potomkem, ale je to tak jiný směr, že tápeme, takže ocením diskusi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2486
31.5.21 00:26

Jo jazyky jsou fajn, taky me bavi, ale pamatuj, ze pokud pujdes studovat filologii, budes mit spoustu oboru, ktere te treba nemusi bavit :mrgreen: Je to uz prece jen studium jazyka do hloubky :) Ja moc nemusela lingvistiku, ale nakonec jsem si i k ni postupem casu nasla cestu. Ale urcite to za to stoji, pokud ten jazyk mas fakt rada 😊

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
525
31.5.21 14:00

Z uvedených oborů mám zkušenost jen s filologií. Určitě je to zajímavé studium, ale musí se počítat s tím, že při něm nejde jen o samotné učení se jazyku. Je tam hooodně literatury, dějiny, všelijaké specifické předměty typu historická gramatika… Mě právě bavilo, jak jde všechno do hloubky, ale dost lidí to naopak odradilo a šli radši studovat něco jiného.

Co se týče praktického uplatnění, tak jako učitelka jazyků práci určitě najdeš, ale bude to za málo peněz. Případně budeš muset pracovat každý den od sedmi do sedmi, a to klidně i o víkendu, jen abys vydělala víc než 25 tisíc hrubého. Hlavně s kombinací běžných jazyků jako angličtina, španělština, němčina nebo ruština se nikdo nebude předhánět v tom, kolik ti zaplatí. Učitelství jazyků se dělá z lásky k oboru, ne pro peníze. :D

Na druhou stranu hodně lidí z jazykovědných oborů se uchytí v korporátech, kde mají mnohem víc peněz a znalost jazyků využijou na denní bázi. Ale je to klasická kancelářská práce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11
31.5.21 18:31

@annali a co přesně obnáší ty korporáty? Pardon, moc o tom nevím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11
31.5.21 18:36

@annali To je právě to, nevím jestli chci být učitelka. Učitele obdivuji, ale nedokážu si představit nést zodpovědnost za 30 a víc dětí a vědět, že by se jim něco mohlo přihodit. Baví mě vysvětlovat, „přednášet“ ale menší skupince lidí, mým blízkým apod. Na jazycích mi právě vadí to, že nejsou „úplné“, je to jakýsi přídavek a já bohužel v něčem jiném nijak extra nevynikám. Takže proto jsem zvažovala třeba i ekonomii, ale co pak? A přijímačky z matiky si nedokážu představit. V případě, že bych byla šikovná na matiku + ty jazyky, tak si myslím, že obchod, ekonomie.. by bylo super a uplatnění bych našla.
Uvažovala jsem i o právu, ale jak je to s platem bez praxe to netuším.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47962
31.5.21 18:48

@annali plat ucitele na zs/ss zacina na 32 hrubeho. Zadny zazrak, ale taky ne 12 hodinova drina za 25

Příspěvek upraven 31.05.21 v 20:09

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34538
31.5.21 19:38
@Anonym1892 píše:
@annali To je právě to, nevím jestli chci být učitelka. Učitele obdivuji, ale nedokážu si představit nést zodpovědnost za 30 a víc dětí a vědět, že by se jim něco mohlo přihodit. Baví mě vysvětlovat, „přednášet“ ale menší skupince lidí, mým blízkým apod.Na jazycích mi právě vadí to, že nejsou „úplné“, je to jakýsi přídavek a já bohužel v něčem jiném nijak extra nevynikám. Takže proto jsem zvažovala třeba i ekonomii, ale co pak? A přijímačky z matiky si nedokážu představit. V případě, že bych byla šikovná na matiku + ty jazyky, tak si myslím, že obchod, ekonomie.. by bylo super a uplatnění bych našla.

V tomto případě by pro Tebe bylo nějaké poradenství ideální. Já studuji speciálněpedagogické v navazujícím studiu, příští rok budu končit. Nejsem ale maturant, začala jsem to studovat až v dospělosti. Baví mě práce s jednotlivcem, malou skupinkou nebo i v malé skupince(dejme tomu do 14 lidí za přítomnosti ještě jiné osoby).
V poradenství lze navázat různými psychoterapeutickými výcviky, trvajícími od 2 do 6 let, zaměření podle toho, s jakou skupinou věkovou nebo složením chceš pracovat. Jsou to dražší záležitosti, ale lze rozložit do splátek po celou dobu studia. Někdy to zaplatí nebo částečně zaplatí zaměstnavatel při nástupu do práce, ale svoje šance jako čerstvý absolvent zvyšuješ, když na něco takového nastoupíš hned po studiu a je to v běhu. Dále pokud budeš diagnostikovat, musíš po dokončení studia(dřív to nejde), absolvovat školení k jednotlivým testům.
Jaké jsou obory na pražských a blízkých univerzitách a jaká je šance uplatnění v oboru tam, nevím, jsem z jiného konce republiky. U nás uplatnění je.

Kamarádka má právě tu angličtinu a španělštinu se zaměřením na vzdělání, umí další dva jazyky. Je zaměstnaná v mezinárodním korporátu, dále dává lekce studentům různého věku. Je moc spokojená, práce je i v běžném režimu z velké části z domova, do místa práce jezdí jednou za 14 dní. Kdyby se přestěhovala, práce může jít kamkoliv s ní, kdežto já bych v případě stěhování musela podat výpověď a hledat jinde.

Mám syna na gymplu, je ale mladší. Taky výhledově diskutujeme, co potom. Taky inklinuje k humanitním vědám, i když poslední dobou ho začala bavit a začala mu jít matematika. Také ho lákají jazyky jako jedna z možností. Na jeho gymplu je dobrá jazyková výuka, angličtina v primě a v sekundě dvojí, běžná a potom konverzace s rodilým mluvčím, má už němčinu na dobré úrovni a od září přibírá ruštinu a latinu. Poslední dobou začíná uvažovat o informatice. Práva (zatím) nechce. Je to jedna z nejtěžších fakult, kterou univerzita má.

Hodně štěstí, není to jednoduché rozhodování :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
525
31.5.21 19:58
@Anonym1892 píše:
@annali a co přesně obnáší ty korporáty? Pardon, moc o tom nevím.

Nemám přímou zkušenost jako zaměstnanec, ale co vím od ostatních, tak pozice pro lidi s jazykovým vzděláním většinou obnáší hlavně komunikaci s klienty (např. rezervace něčeho, řešení problémů, klientský servis, fakturace…). Určitě se k tomu hodí nějaké ekonomické vzdělání, to je v kombinaci s jazyky podle mě velké plus na pracovním trhu.

Výhodou takových pozic je určitě práce v mezinárodním týmu, většinou tvořeném mladými lidmi. Firmy taky obvykle nabízejí atraktivní bonusy (stravenky, dovolená navíc, sick days, jazykové kurzy…) a je tam velká možnost kariérního postupu. Na druhou stranu tam ale asi člověk nemůže počítat s nějakou moc kreativní činností, zvlášť pokud jsem třeba fakturantka nebo řeším po telefonu problémy zákazníků na čerpacích stanicích.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5850
31.5.21 20:04

Jsem vystudovaný filolog čeština a asijský jazyk. To studium jsem milovala, na bohemistice jsem teda nesnášela teorii literatury a literaturu obecně, na druhém oboru jsem milovala hlavně lingvistické předměty (taky jsem si brala C předměty z obecné jazykovědy), zbytek předmětů mě tedy taky bavil (historie, literatura, společnost apod.). Pokud budeš chtít jazyky, doporučuji výběr jednoho méně obvyklého jazyka. To ale myslím nejde na FF UK, tam jsou dost na jednoobory, je lepší se podívat na MUNI (moje alma mater), anebo UPOL. Ideálně mít třeba španělštinu a k tomu třeba čínštinu nebo korejština. Určitě ne kombinace angličtina a španělština.
Jazyk a komunikace neslyšících je nově i na MUNI.

Příspěvek upraven 31.05.21 v 20:27

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
525
31.5.21 20:10
@Anonym1892 píše:
@annali To je právě to, nevím jestli chci být učitelka. Učitele obdivuji, ale nedokážu si představit nést zodpovědnost za 30 a víc dětí a vědět, že by se jim něco mohlo přihodit. Baví mě vysvětlovat, „přednášet“ ale menší skupince lidí, mým blízkým apod. Na jazycích mi právě vadí to, že nejsou „úplné“, je to jakýsi přídavek a já bohužel v něčem jiném nijak extra nevynikám. Takže proto jsem zvažovala třeba i ekonomii, ale co pak? A přijímačky z matiky si nedokážu představit. V případě, že bych byla šikovná na matiku + ty jazyky, tak si myslím, že obchod, ekonomie.. by bylo super a uplatnění bych našla.

Jestli tě baví něco vysvětlovat menší skupince lidí, tak jako učitelka by ses mohla uplatnit v jazykovkách. Tam jsou kurzy obvykle pro malé skupinky, třeba 4 - 6 lidí. U velkých jazyků může být i víc studentů, ale určitě ne 20 - 30. Navíc jsou to většinou dospělí, takže mají zodpovědnost sami za sebe. Ale jak jsem psala, je to práce pro nadšence, protože buď máš hodně volna, ale směšný plat, nebo musíš lítat jak hadr na holi od rána do večera, aby sis na sebe slušně vydělala. Možná nějaké poradenství by v tomhle ohledu bylo lepší.

Právo je asi fajn, ale jenom pro určitý typ lidí. Pro mě je to hrozně nudný obor, samé šprtání paragrafů slovo od slova, kreativita 0. Ale když se v tom někdo najde a je dobrý, věřím, že může mít skvělou kariéru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
525
31.5.21 20:21
@Wani píše:
Jsem vystudovaný filolog čeština a asijský jazyk. To studium jsem milovala, na bohemistice jsem teda nesnášela teorii literatury a literaturu obecně, na druhém oboru jsem milovala hlavně lingvistické předměty (taky jsem si brala C předměty z obecné jazykovědy), zbytek předmětů mě tedy taky bavil (historie, literatura, společnost apod.). Na druhém p Pokud budeš chtít jazyky, doporučuji výběr jednoho méně obvyklého jazyka. To ale myslím nejde na FF UK, tam jsou dost na jednoobory, je lepší se podívat na MUNI (moje alma mater), anebo UPOL. Ideálně mít třeba španělštinu a k tomu třeba čínštinu nebo korejština. Určitě ne kombinace angličtina a španělština.
Jazyk a komunikace neslyšících je nově i na MUNI.

Na FF UK naopak dvouobory podporují, alespoň z mojí zkušenosti. Sama jsem studovala dvouobor, i valná většina mých spolužáků to tak měla. Nejčastější kombinace byla v našem ročníku angličtina, němčina nebo francouzština a k tomu méně obvyklý evropský jazyk. Jednoobor měli jenom ti, kteří při studiu zároveň pracovali nebo studovali na jiné VŠ ještě něco jiného.

Každopádně naprosto souhlasím, že je dobré zkombinovat nějaký velký jazyk s minoritním. Se dvěma obvyklými jazyky nebudeš ničím zajímavá a na trhu práce budeš mít spoustu konkurence. Když si naopak vybereš dva exotické, tak budeš pravděpodobně dlouho čekat na příležitost se uplatnit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5850
31.5.21 20:25
@annali píše:
Na FF UK naopak dvouobory podporují, alespoň z mojí zkušenosti. Sama jsem studovala dvouobor, i valná většina mých spolužáků to tak měla. Nejčastější kombinace byla v našem ročníku angličtina, němčina nebo francouzština a k tomu méně obvyklý evropský jazyk. Jednoobor měli jenom ti, kteří při studiu zároveň pracovali nebo studovali na jiné VŠ ještě něco jiného.Každopádně naprosto souhlasím, že je dobré zkombinovat nějaký velký jazyk s minoritním. Se dvěma obvyklými jazyky nebudeš ničím zajímavá a na trhu práce budeš mít spoustu konkurence. Když si naopak vybereš dva exotické, tak budeš pravděpodobně dlouho čekat na příležitost se uplatnit.

Aha, vím, že naopak u Japonských studií, Koreanistice a Sinologii byli a jsou proti dvouoborům. U těch evropských jazyků jim to asi nevadí. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
525
31.5.21 20:38
@Wani píše:
Aha, vím, že naopak u Japonských studií, Koreanistice a Sinologii byli a jsou proti dvouoborům. U těch evropských jazyků jim to asi nevadí. :think:

Tak to bude asi opravdu specifikum asijských jazyků. S těmi zkušenost nemám, takže mě ani nenapadlo, že by to tak mohlo být. U evropských jazyků není s dvouobory absolutně problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
525
31.5.21 20:50
@matkabagristy píše:
@annali plat ucitele na zs/ss zacina na 32 hrubeho. Zadny zazrak, ale taky ne 12 hodinova drina za 25Příspěvek upraven 31.05.21 v 20:09

To je mi jasné, z hlediska financí a stability je práce ve státním školství určitě lepší. Ale zase tam je ta zodpovědnost za děti, v určitém ohledu i za jejich budoucnost… Učitele v jazykovce může s prominutím dělat každý mamlas, ale na ZŠ nebo SŠ už to chce někoho opravdu schopného a zodpovědného. Já bych si na takovou práci třeba netroufla. Párkrát jsem suplovala ve třídě puberťáků a ráda jsem se vrátila k dospělým. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat