Vyleceni egoisty?

Anonymní
1.7.21 23:40

Vyleceni egoisty?

Zdravim. Jsem s pritelem rok a uz od zacatku mi byli divne jeho reakce. Treba jsem mu dala k Vanocum darky ktere on uplne nechtel. treba bezecky zavod(protoze beha) to mi ani nevadi ale vlastne mi rekl, ze jsem mu dala na Vanoce kraviny. Vubec si neuvedomuje ze jsem mu chtela udelat radost, ze mohl byt,,ohleduplnejsi" casto musi byt podle jeho. Mam nekdy pocit ve vztahu jako bych tam byla sama. O neco ho pozadat muzu a pomuze ale jsou veci kde vim ze si musim poradit sama. Treba si dame caj a chce odnest hrnicky, nezapomene u toho rict, nemas zac. 8o casto treba odnese jen svoje nadobi, pritom ja tady to neresim. Ja mu to vzdy vsechno reknu. Sam ma. podobneho tatu(jeste horsiho) takze se nedivim ze je takovy, i on sam si to uvedomuje ale jak prijde nejaka situace kde jeho ego trpi tak proste nevidi a neslysi. Treba kdyz jdeme na nakup, nenapadne ho aby mi vzal tasku s nakupem, vzdycky mu to reknu. Proste empatie a tolerance nulova. Nerikam ze je takovy porad ale musi mit asi pocit, ze neni v nejakem ohrozeni kdy chci mit navrh. Da se toto resit s psychologem/terapeutem? Je mozne nejake uvedomeni a naprava v cloveka empatickeho? Uz premyslim o rozchodu. Porad davam, ale nic nedostavam a stejne je vse spatne.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3534
1.7.21 23:43

Jestli ho chceš předělávat, tak se na to rovnou vykašli. Mně by to třeba taky vadilo, ale určitě se najde někdo komu to vadit nebude, tak proč sobě i tomu druhému dělat násilí? :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.7.21 23:46

@Serpentini protoze ho mam jinak rada a davam tomu pord sanci :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
1612
2.7.21 00:09

Když on sám bude chtít a bude na tom poctivě pracovat, tak je možné, že jeho ego se bude zjemňovat. Vlastně je to i téměř zaručené.

To ještě neznamená, že se z něj tím stane někdo empatický - to vyžaduje konkrétní typ inteligence a když ji nemá, tak s dobrou vůlí se může naučit lépe řešit jednotlivé situace (natrénuje, že tašky při nákupu nosí on), ale empatický člověk z něj být ani při celoživotním úsilí nemusí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
17477
2.7.21 00:12

Ne - tvůj partner není psychicky nemocný a pokud sám není z nějakého důvodu motivovaný do práce v psychoterapii, tak s ním nenadělá nikdo nic.
Není nemocný, nepotřebuje se léčit. Jen se nechová tak, jak by si ty, chtěla aby se choval. Ty zase nejspíš nenaplňuješ jeho ideální představy.

Jinak to že chceš předělat jiného člověka tak, aby vyhovoval tobě a tvým představám je docela egoistické, ne?

Co má smysl je zkusit přehodnotit vlastní nevyřčená očekávání (co neřekneš, to tvůj partner neví, nevidí ti do hlavy) a nastavení takového komunikace, aby si nepředpokládala něco, co není a pak nebyla frustrovaná tím, že prostě tvůj partner nenaplňuje očekávání.

Chyba není v něm, ale v tom, že teda nevnímáš jeho, ale raději svou představu ve své hlavě.

Zároveň když jasně začneš vyjadřovat svoje potřeby a respektovat jeho potřeby a společně začnete hledat takové cesty, jak spolu fungovat, abyste byli spokojení oba, tak to sice nebude takvé, jaké si teď představuješ, ale bude to funkční a vlastně lepší.

mrkni na koncept tzv. nenásilné kounikace

tady je o tom moc pěkný audiodokument, vřele doporčuju si to poslechmout

https://vltava.rozhlas.cz/…kace-6249993

tady kniha

https://www.kosmas.cz/…ace-v-praxi/

a tady případné workshopy, kde se to člověk naučí naživo či on-line

https://nenasilnakomunikace.org/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
17477
2.7.21 00:14

A teda být uražené že si nezvládla najít takový dárek, který by mu udělal radost- tedy že vlastně netuíš co chce a potřebuje a co mu udělá radost a považovat za egoistické, že on není vděčnýž, že si mu dala něco, co byly vyhozené prachy je taky celkem nezralé a sebestředné.

Chtěla si udělat rados, nepovedlo se. Ty si nenašla dobrý dárek - považovat za křivdu, že on neocenil tvou špatnou snahu mno…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12944
2.7.21 00:15

Ne, nejde!!!

To nebude jenom ego, to uz je nejaka porucha. On ma nacvicene nejake chovani, co okoukal, ze asi lidi delaji, nekdo to umi zahrat opravdu dobre.
Ale skutecne empatie neni a nikdy nebude schopen.
Vztah k druhym pro nej neni spoluprace, ale boj kdo vyhraje.

Takto se fungovat neda.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.7.21 00:22

Jedna mi pise ze jsem egoisticka ja a druha mi pise ze to neni mozne, ze pritel chce jen bojovat. To je prave to, co nedokazu uz sama urcit kdole je chyba.

• Citovat
  • Nahlásit
679
2.7.21 00:25
@Lucie_Sx píše:
Ne, nejde!!!

To nebude jenom ego, to uz je nejaka porucha. On ma nacvicene nejake chovani, co okoukal, ze asi lidi delaji, nekdo to umi zahrat opravdu dobre.
Ale skutecne empatie neni a nikdy nebude schopen.
Vztah k druhym pro nej neni spoluprace, ale boj kdo vyhraje.

Takto se fungovat neda.

Ja nevim, kazdy jsme nejaky a mame ruzny predstavy o sobe, o jinych, jak se maji chovat atd.
Ono z toho co pise muze taky vyplyvat, ze vlastne dost nezna partnera a neumi mu ani vybrat darek. Ze je lina a nenapadne ji nekdy uklidit hrnky. A ze ocekava, ze ji partner bude cist myslenky a se vsim hned pomuze. A ted si vyber kde je pravda. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6959
2.7.21 00:27
@Anonymní píše:
Zdravim. Jsem s pritelem rok a uz od zacatku mi byli divne jeho reakce. Treba jsem mu dala k Vanocum darky ktere on uplne nechtel. treba bezecky zavod(protoze beha) to mi ani nevadi ale vlastne mi rekl, ze jsem mu dala na Vanoce kraviny. Vubec si neuvedomuje ze jsem mu chtela udelat radost, ze mohl byt,,ohleduplnejsi" casto musi byt podle jeho. Mam nekdy pocit ve vztahu jako bych tam byla sama. O neco ho pozadat muzu a pomuze ale jsou veci kde vim ze si musim poradit sama. Treba si dame caj a chce odnest hrnicky, nezapomene u toho rict, nemas zac. 8o casto treba odnese jen svoje nadobi, pritom ja tady to neresim. Ja mu to vzdy vsechno reknu. Sam ma. podobneho tatu(jeste horsiho) takze se nedivim ze je takovy, i on sam si to uvedomuje ale jak prijde nejaka situace kde jeho ego trpi tak proste nevidi a neslysi. Treba kdyz jdeme na nakup, nenapadne ho aby mi vzal tasku s nakupem, vzdycky mu to reknu. Proste empatie a tolerance nulova. Nerikam ze je takovy porad ale musi mit asi pocit, ze neni v nejakem ohrozeni kdy chci mit navrh. Da se toto resit s psychologem/terapeutem? Je mozne nejake uvedomeni a naprava v cloveka empatickeho? Uz premyslim o rozchodu. Porad davam, ale nic nedostavam a stejne je vse spatne.
:D Asi by mě bavilo ho trošku podusit ve vlastní šťávě ( např. na tu jeho hlášku nemáš zač bych odpověděla, že to vím, ale přesto děkuji, běžecký závod jako dárek je docela vtipnej, ale uspořádala bych mu ho sama, že by hezky běhal na oválu, nač za to utrácet? Atd. ) A pak bych toho kočkování nechala a vyprdla se na něj. On ty dusné situace vyhledává a tím pádem i sám vytváří, ale ten adrenalin se taky nedá vydržet na furt. Takže poškádlit, pomuchlat a vyhodit.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12944
2.7.21 00:32
@Sandokanouc píše:
Ja nevim, kazdy jsme nejaky a mame ruzny predstavy o sobe, o jinych, jak se maji chovat atd.
Ono z toho co pise muze taky vyplyvat, ze vlastne dost nezna partnera a neumi mu ani vybrat darek. Ze je lina a nenapadne ji nekdy uklidit hrnky. A ze ocekava, ze ji partner bude cist myslenky a se vsim hned pomuze. A ted si vyber kde je pravda. :nevim:

Jenze ja uplne neresim ty situace, co vyjmenovava, spis ty jeji pocity a pochyby okolo.
Kdyz mas zkusenost, uz mas na to radar :nevim:. Jo, muzu se mylit, informaci je malo, presto mi to tam hned skocilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.7.21 00:36

Proste nevim jestli je tedy spatne abych chtela aby se mnou mluvil s uctou a s respektem. Ja si myslim ze komunikuji az dost. Nechci ho predelat jako cloveka, jen chci trochu aby chapal i me pocity. Napr. mam v pracce pradlo a jsem pryc, poprosim ho jestli by ho nepovesil, aby uschlo, na to mi odpovi ze jsem stejne za hodki doma ze si to pak udelam, kdyz se ho zeptam o co jde tak mi rekne, ze to je zenska prace :roll: neni to dlouho co jsme sli po vsi a on nesl igelitovou tasku, nevim proc si pripadal blbe ale proste to za usi nevzal, ja se mu smala protoze mi to prislo opravdu vtipny, aby ho nikdo nevidel jak nese igelitku :nevim: jednou jsem u neho spala a zapomnela jsem si vzit z domova vidlicku na obed do prace tak jsem si u neho v kuchyni vypujcila jeho. Pak mi vynadal, ze mu to neprijde slusny vzit nekomu vidlicku a nerict to(on spal, nebudu ho budit v 5 rano) proste jsem si dovolila udelat neco bez toho abych se ho zeptala. :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
2.7.21 00:38

Mam to tedy vse hazet za hlavu a rikat si, ze jsme kazdy nejaky a nebrat to jako nejakou chybu ve vztahu? :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
679
2.7.21 00:40
@Anonymní píše:
Proste nevim jestli je tedy spatne abych chtela aby se mnou mluvil s uctou a s respektem. Ja si myslim ze komunikuji az dost. Nechci ho predelat jako cloveka, jen chci trochu aby chapal i me pocity. Napr. mam v pracce pradlo a jsem pryc, poprosim ho jestli by ho nepovesil, aby uschlo, na to mi odpovi ze jsem stejne za hodki doma ze si to pak udelam, kdyz se ho zeptam o co jde tak mi rekne, ze to je zenska prace :roll: neni to dlouho co jsme sli po vsi a on nesl igelitovou tasku, nevim proc si pripadal blbe ale proste to za usi nevzal, ja se mu smala protoze mi to prislo opravdu vtipny, aby ho nikdo nevidel jak nese igelitku :nevim: jednou jsem u neho spala a zapomnela jsem si vzit z domova vidlicku na obed do prace tak jsem si u neho v kuchyni vypujcila jeho. Pak mi vynadal, ze mu to neprijde slusny vzit nekomu vidlicku a nerict to(on spal, nebudu ho budit v 5 rano) proste jsem si dovolila udelat neco bez toho abych se ho zeptala. :nevim:

Hele to jsou takovy zabomysi spory, resite blbosti, ale nakonec vas to umori. :nevim: Kdyz te ten vztah nebavi a necitis se s nim dobre, tak se na to proste vykasli. Jsi s nim stejne spise ze zvyku a z obavy noveho zacatku, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.7.21 00:43

@Sandokanouc to ne, nemam problem odejit ze vztahu když vím že tudy cesta nevede. Tady je to prostě jiné.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat