Výmaz z OR u OSVČ

Anonymní
29.11.18 21:09

Výmaz z OR u OSVČ

Jak co nejjednodušeji provést výmaz z OR u OSVČ - zahraniční osoby, která již má v ČR trvalý pobyt, takže její zápis v OR není povinný? jaké doklady jsou tomu zapotřebí, pokud byla změna trvalého pobytu ze zahraniční adresy na českou v OR provedena již před lety? Stačí jenom formulář z https://business.center.cz/…jstriku.aspx a zaškrtnout „Výmaz“ u položky III.9? Mohu IV nechat prázdnou?

Na or.justice.cz jsem našel i online formulář výmaz z OR, ale povinnou položkou je: „Uveďte právní důvod výmazu právnické osoby.“ Nevím, co tam mám uvést a proč to píše právnickou osobu, když se jedná o OSVČ. Asi nějaká nedomýšlenost ve formuláři.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

14766
30.11.18 16:17
@Anonymní píše:
Jak co nejjednodušeji provést výmaz z OR u OSVČ - zahraniční osoby, která již má v ČR trvalý pobyt, takže její zápis v OR není povinný? jaké doklady jsou tomu zapotřebí, pokud byla změna trvalého pobytu ze zahraniční adresy na českou v OR provedena již před lety?

Nejsem právník, ale myslím, že stačí kterákoliv listina, dokládající trvalý pobyt té osoby v ČR. Já mám údaj o trvalém pobytu v občanském průkazu. Pokud nemáš občanku a v pasu nemáš TP, tak bych doporučoval zajít na evidenci obyvatel a nechat si tam vystavit potvrzení o trvalém pobytu (radši, i když si myslím, že soudy mají přístup do registru evidence obyvatel, jak jinak by splnily svou povinnost doručovat na adresu trvalého pobytu, nemá-li adresát aktivní datovou schránku, ani soudu neoznámil jinou adresu pro doručování?).

Takže bude zřejmě potřeba nějaká veřejná listina dokládající trvalý pobyt té osoby v ČR. K žádosti přiložit buď v originále (byla-li vystavena jen pro ten účel), nebo v ověřené kopii (občanka, pas).

A na žádosti o výmaz zřejmě taky úředně ověřený podpis.

@Anonymní píše:
Stačí jenom formulář z https://business.center.cz/…jstriku.aspx a zaškrtnout „Výmaz“ u položky III.9? Mohu IV nechat prázdnou?

Koukl jsem se na ten formulář a ano, v sekci III/9 jsou zaškrtávací políčka, zaškrtává se jen jedno. Ty požaduješ výmaz, tak zaškrtneš výmaz.

A ostatní skutečnosti můžeš nechat prázdné, to je zřejmě pro nějaké vysvětlivky, které se jinam nehodí.

@Anonymní píše:
Na or.justice.cz jsem našel i online formulář výmaz z OR, ale povinnou položkou je: „Uveďte právní důvod výmazu právnické osoby.“ Nevím, co tam mám uvést a proč to píše právnickou osobu, když se jedná o OSVČ. Asi nějaká nedomýšlenost ve formuláři.

Nebo spíš špatný formulář. Pro právnické osoby.

Ty žádáš o výmaz z důvodu, že jsi přestal splňovat podmínky pro povinný zápis. To můžeš ostatně napsat do těch „Ostatních skutečností“:

Mám trvalý pobyt v ČR, takže pominuly podmínky, na základě byl můj zápis v obchodním rejstříku povinný. Mám trvalý pobyt v ČR, takže můj záznam v obchodním rejstříku je dobrovolný. Žádám tedy o jeho výmaz.

Zdůrazňuju, že nejsem právník, ale takhle mi to vychází.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.12.18 14:19

Tak pokud je trvalá adresa v ČR již v OR zapsána, tak by mělo být celkem zbytečné ji nějak prokazovat a dokládat.

Špatný online formulář zadat nelze, na https://or.justice.cz/…m/index.html?1 se zadává jenom typ návrhu (Výmaz) + IČO a systém sám vybere potřebný formulář.

• Nahlásit
  • Citovat
14766
1.12.18 19:43
@Anonymní píše:
Tak pokud je trvalá adresa v ČR již v OR zapsána, tak by mělo být celkem zbytečné ji nějak prokazovat a dokládat.

Edit: Nevšiml jsem si, že napsal už v zadání, že je trvalá adresa v ČT již v OR, že jsi ji tedy rejstříkovému soudu již jednou prokazoval. Pak tedy není nutno prokazovat nic.

Možná, že návrh na výmaz nemusí být nutně jen na tom formuláři. :nevim:

K tomu "Uveďte právní důvod výmazu právnické osoby“ : Právním důvodem je, že pominuly důvody, pro které jsi byl v OR povinně, jsi tam tedy dobrovolně a teď tam být nechceš.

U fyzické osoby, která je v OR dobrovolně, je podle mne dostačujícím právním důvodem k výmazu, že v OR být vedena nechce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama