Výpověď a proplacení staré dovolené

Anonymní
18.11.15 10:51

Výpověď a proplacení staré dovolené

Dobrý den, potřebovala bych poradit od personalistky nebo účetní, v podstatě od kohokoli kdo tomu rozumí víc než já.
Momentálně mi v zaměstnání běží výpovědní lhůta, výpověď jsem podala já.
Na výplatní pásce mám ještě 43 dnů dovolené. Dovolenou si vybrat nemůžu- musím zaučovat nového zaměstnance na mé místo. To až tak nevadí dovolenou nepotřebuji. Jde mi o to jestli mi dovolenou zaměstnavatel musí proplatit po ukončení pracovního poměru, účetní tvrdí že vše dostanu zaplaceno, ovšem na internetu jsem se dočetla že starou dovolenou může zaměstnavatel nechat propadnou pokud si ji zaměstnanec nevyčerpá- čerpání mi umožněno nebude. Dále jsem se dočetla že zaměstnavatel musí zaměstnanci umožnit čerpat dovolenou aspoň 14 dnů v kuse jednou za rok- tohle mi také umožněno nebylo- pro případ že bych si ji opravdu chtěla vybrat mohu s tímto operovat?
Vím že společnost u které pracuji některým zaměstnancům dovolenou nezaplatila, dozvěděla jsem se to nedávno. Poradíte? Děkuji.
Omlouvám se za anonym, chodí sem některé kolegyně a nechci aby se šéfové doneslo že to tady řeším. Děkuji ještě jednou. Eva.

  • Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

478
18.11.15 12:26

Ano, proplatit musí, měl by celkový počet co je na pásce, myslím, že pokud by to byla stará propadlá dovolená už by se nezobrazovala na té pásce (možná by se objevila v kolonce krácení), ale pokud je uvedeno 43, tak platí. Zaměstnavatel musí umožnit čerpat 14 dnů, ale může se zaměstnancem dohodnout jinak, já taky nečerpán nikdy 14 dnů v kuse a šéf mi vyjde vstříc. Nemáte nějaké podklady, že jste tu dovolenou chtěla čerpat, ale on Vám to třeba neumožnil, ať se máte o co opřít, třeba email, žádanku o dovolenou, kterou nepotvrdil? A raději se s ním domluvte písemně, že uzavíráte dohodu, že si dovolenou necháváte proplatit a on s tím souhlasí, protože se musí zaučit nový zaměstnanec, pokud to nepodepíše, tak bych si dala bacha a poptala se třeba na inspektorátu práce.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
409
18.11.15 12:47

Zákoník práce, §217,218. Pokud ti zaměstnavatel neurčil čerpání staré dovolené do konce června, máš právo si čerpání dovolené určit sama. Dát mu vědět v předstihu. Jinak ze staré dovolené ti může proplatit myslím max. 20 dní a novou celou. Počítej s tím, že pokud nebudeš pracovat do konce roku, pak se dovolená za kalendářní rok krátí.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama