Vyšetření štítné žlázy

28
11.11.04 12:17

Vyšetření štítné žlázy

Ahoj,

mám dotaz především na maminky a těhulky, které řeší, nebo řešily v těhu, problémy se štítnou žlázou. Na počátku těhotenství jsem absolvovala vstupní krevní testy, dle gyn.dr. dopadly v pohodě a dostala jsem těhu průkazku.

Pár dní na to, mi přišel dopis(ne od gyn.) o zjištění mírně zvýšené hladiny hormonu ovlivňujícího funkci štítné žlázy (možná snížená funkce)… (psala jsem o tom v deníčku červenčátek)

Mám podstoupit podrobnější vyšetření, kde se to buď potvrdí a zahájí léčba, či vyvrátí. Je prý zřejmě pravděpodobné, že jde o zánět… (hormony blázní :wink: )

Nikdy jsem problémy neměla, alespoň ne takové, abych byla odeslána na vyšetření…

Zajímalo by mě, zda jste se s tím některá v těhotenství setkala a jaké je pracoviště endokrinologie ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Vývoj miminka by to nemělo zatím ovlivnit, i přesto mám strach a zajímají mě vaše zkušenosti.

Moc díky

Mirri 10+3tt

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
19.11.04 14:33

Ahoj Mirri.
Nemám pro tebe žádnou radu, spíš já bych potřebovala také poradit. Vždycky jsem byla absolutně zdravá až doteď. Nedávno jsem přišla ke své obvodní lékařce s podezřením na hepatitidu C, aby mi vzala krev na testy. Ta mě takticky odsunula na endokrinologii (doteď nechápu proč a nechápala to ani endokrinoložka). Tam mi vzali krev a doktorka udělala ultrazvuk a zdlouhavé vstupní vyšetření s tím, že u mne probíhá autoimunitní reakce na štítnou žlázu, že je potřeba projít sonem celou břišní dutinu kvůli případnému syndromu polycystických ovariií (mám dlouhodobé problémy s pletí). Vzali mi tolik krve, jako ještě nikdy a za 14 dní mám jít pro výsledky. CHtěla bych se touto cestou zeptat zkušenějších paní, zda je nutné brát Letrox až do konce života, nebo jestli se to dá vyléčit, případně jaké by mohlo mít následky nebraní Letroxu, který má lékařka v úmyslu mi při další kontrole předepsat? nikde na netu nemůžu najít informace o tom, co by se stalo, kdybych se na tabletky vykašlala a léčila se nějakými bylinkami? Rakovina? To snad ne, proč myslet na nejhorší hned na začátku, že jo? Když jsem lékařce říkala, že stále kojím, řekla, že ba právě teď bych je měla brát. já to prostě nechápu. Maminky, nemá z vás nějaký typ na server, kde bych o tom mohla najít podrobnější informace? kdybych tohle věděla, tak nikam nejdu. Takhle jsem dopadla jenom kvůli hloupému podezření na „céčko“ :cry:
Radka

• Nahlásit
  • Citovat
2773
19.11.04 16:47

Ahoj,
mám tentýž problém jako ty, tj. autoimunitní reakci. :roll: . Beru 1× denně euthyrox 50, teď v těhu se mi dávky možná zvýší. Nicméně jsem se ptala na totéž - autoimunitní reakce na štítnou žlázu se dá léčit
a) podáváním syntetického hormonu thyroxinu (Euthyrox, Letrox - nevyléčí se, ale zajistí se přísun správné dávky hormonu do těla). Štítná žláza časem zleniví, tudíž je to s největší pravděpodobností už napořád.
b) podáváním cytostatik, tj. protirakovinnou léčbou.
8O A to za to myslím nestojí. Ty tabletky mímu neuškodí, je to jen „dodávka tělu přirozené látky až do domu“ :lol: . Jen kdo má na ty prášky porád myslet, že? :P

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
98
30.3.12 07:05

ahoj holky, chci se zeptat, jestli mohu jít na vyšetření štítné žlázy i až v 16 tt…Nikdo mi o něm neřekl a můj gynekolog ho z krve neprovádí…Tak chci zajít za obvoďačkou, ale dočetla jsem se, že v těhu je to vhodné nejpozději 10,11 tt… Myslíte, že mám rychle na vyšetření zajít, i když už jsem v 16 tt? :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
47103
30.3.12 07:28

A ty máš se štítnou žlázou problémy ? Pokud ano, je vhodné jít okamžitě po zjištění těhotenství (já byla v 7tt), pokud ne, tak to není nutné vůbec.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
425
30.3.12 07:53

Přesně tak, pokud jsi neměla problémy se štítnou před otěhotněním, je zbytečné chodit na endokrinologii. A neboj, pokud by se gynekologovi něco na tom nelíbilo, sám by tě poslal.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
98
30.3.12 08:23

já jsem myslela jako jít preventivně, problémy jsem neměla, ale četla jsem nějaké články, kde se to v těhu doporučuje absolvovat, aby se to eventuálně zjistilo, co nejdřív..že ty příznaky nemusejí být znát hned.. Ale nevím právě, zda to není zbytečné..Moje mamka nikdy na vyšetření nebyla

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31603
30.3.12 09:01

Klidně bych skákla za tím obvoďákem, taky se příští týden chystám, já i nějaké příznaky mám, ale takové nespecifické, takže to může být jen k těhotenství (velká zima, suchá kůže). To že se to vyšetření nedělá jako jiná neznamená, že je zbytečné, jen ho ještě pojišťovny nezařadili do péče o těhotné, ale myslím, že se to pomalu blíží, kdy se bude i toto vyšetření dělat plošně

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11483
30.3.12 09:18

Endokrinologové doporučují vyšetření štítné žlázy v těhotenství provádět, už kvůli tomu, že její poruchy jsou tady velmi časté. A v těhotenství jsou nároky na štítnou žlázu větší, a kriteria pro její dobrou funkci přísnější. Šla bych za obvoďákem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4275
30.3.12 09:55

zatím nevím, jaké budou výsledky, ale já si nechala test udělat ve 20tt a gyndr.se netvářila, že by to měl být větší problém, že kdyby náhodou se problém zjistil, tak aspoň že tak. lepší než vůbec nebo nikdy.

já se občas potkala s názorem, jestli nemám svoji váhu ze štítné žlázy a pořád jsem se jen smála, že je to blbost, že prostě jsem knedlík a nehýbu se, tak prostě vypadám, jak vypadám. úpřímně - myslela jsem, že to má i výraznější projevy než jen hmotnost a pár drobností, se kterýma k doktorovi vlastně asi nikdo nechodí :roll: ale teď, když jsem těhu a dočetla jsem se taky o tom testu na štítku, tak jsem googlila a byla jsem poměrně zděšená z toho, co mi to našlo, vždyť to je přesně to, s čím vším mám problém!

říkala jsem to gyndr. a ona že to neprovádí, že musím za obvoďačkou (ale když zjistila, koho konkrétně mám, tak zná její ochotu a vzala mi to bez dalších řečí ;). ale tedy s dovětkem, že kdyby něco bylo špatně, musím na tu endokrinologii, že to samozřejmě ona léčit neumí. tak za týden uvidím. buď se na to konečně příjde a pak doufám, že nebude mít malej problémy (i když mozek se nám prý vyvíjí předpisově, tak snad nee) nebo prostě jen jsem jeden velkej příznak nedostatku jódu, ale přitom zdravej. tím líp, ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11483
30.3.12 10:01
J
@PjckjsANEBjája píše:
zatím nevím, jaké budou výsledky, ale já si nechala test udělat ve 20tt a gyndr.se netvářila, že by to měl být větší problém, že kdyby náhodou se problém zjistil, tak aspoň že tak. lepší než vůbec nebo nikdy.

já se občas potkala s názorem, jestli nemám svoji váhu ze štítné žlázy a pořád jsem se jen smála, že je to blbost, že prostě jsem knedlík a nehýbu se, tak prostě vypadám, jak vypadám. úpřímně - myslela jsem, že to má i výraznější projevy než jen hmotnost a pár drobností, se kterýma k doktorovi vlastně asi nikdo nechodí :roll: ale teď, když jsem těhu a dočetla jsem se taky o tom testu na štítku, tak jsem googlila a byla jsem poměrně zděšená z toho, co mi to našlo, vždyť to je přesně to, s čím vším mám problém!

říkala jsem to gyndr. a ona že to neprovádí, že musím za obvoďačkou (ale když zjistila, koho konkrétně mám, tak zná její ochotu a vzala mi to bez dalších řečí ;). ale tedy s dovětkem, že kdyby něco bylo špatně, musím na tu endokrinologii, že to samozřejmě ona léčit neumí. tak za týden uvidím. buď se na to konečně příjde a pak doufám, že nebude mít malej problémy (i když mozek se nám prý vyvíjí předpisově, tak snad nee) nebo prostě jen jsem jeden velkej příznak nedostatku jódu, ale přitom zdravej. tím líp, ne?

Jasně, že lepší ve 20. týdnu, než vůbec. Ale nejkritičtější je ten vývoj do 16. týdne, protože to si dítě ještě neumí hormony vyrobit samo, později už postupně jo. Ať ti to dopadne dobře :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4275
30.3.12 10:28

@kattie jen jsem chtěla říct, že je to prostě jako se vším - lepší pozdě než nikdy, ale optimálně ještě dřív, než otěhotníš. to ale asi víme všechny :)

upřímně - naše plány byly si před těhu aspoň trochu upravit váhu a projít nejlép všechny možné testy, jestli jsme zdraví, aby jsme se kdyžtak nejdřív léčili/stabilizovali a až pak těhu. oba, i partner. jenže malej nepočkal a přišel k nám o pár let dřív. tak se všechno snažím řešit za pochodu a tak to není úplně ideální, už samotný první těhu vykolejí snad každou, pořád se něco děje, je něco novýho, „povinný“ testy, dobrovolný testy, změny, pocity, hormony…no a mysli u toho na všechno další, co by jsi teoreticky mohla mít a ještě by to mohlo ublížit mrněti, tak by se na to mělo přijít včas. no nejsem dokonalá máma, ta by to zvládla na jedničku, ale prostě se aspoň snažím ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11483
30.3.12 11:14

Ale ne, vůbec nepřemýšlej, jestli jsi dobrá máma, to s tím vůbec nesouvisí, to samozřejmě jsi, ta nejlepší :lol: pro vaše mrně… Váhu upravíš po porodu. Nestresuj se tím, bude to v pořádku. První těhu je náročný - prošla jsem si tím před víc než rokem. Nepřemýšlej nad tím, co by mohlo nebo nemohlo být, to by se z toho pak člověk zbláznil. Držím palce, ať jste oba v pořádku a všechno jde hladce :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
afghani
19.6.13 22:57

Ahoj, obnovuji diskusi s prosbou-da se stitna zlaza
vysetrit opravdu jen z krve???odmitam zasadne odbery, celou rodinu kdysi napichli spinavou jehlou a byla zloutenka. tehotna nejsem

• Citovat
  • Upravit
8151
19.6.13 22:59

@afghani myslím že ano syn se se šž léčí a pravidelně 2× ročně musí na kontrolní odběry kvůli zjištění hormonů, ultrazvukem se zjistí jen velikost popřípad třeba nádor ale ne hormonální funkce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama