Reklama

vyšší tlak

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Marien
Povídálka 33 příspěvků 24.05.09 19:26
vyšší tlak

ahojky, já mám tlak tak 140, 145/85 a doktor nic neříkäl, jenže moje mamka měla v těhotenství přes 130/ a už ji skoro hnali do nemocnice… Tak co je tedy potom nromální a zvýšený TK?

Reklama

Reakce:

Aghata
Ukecaná baba ;) 1100 příspěvků 24.05.09 20:05

Normální tlak je do 130 - 140 na 80 - 90. V těhotenství se bere spíše ta nižší hranice, takže ten tvůj tlak je opravdu již zvýšený nebo hraniční chceš-li. Otázka je, jestli jsi ho tak měla vždy nebo se ti zvedá postupně, také v jakém jsi týdnu, jeslti k tomu máš další příznaky (otoky, bílkovinu v moči).

Taky je možné, že ho máš zvýšený jen při měření v ordinaci (říká se tomu syndrom bílého pláště - nervozita z vyšetření, návštěvy lékaře a následně zvýšený tlak). To zjistíš, když si pořídíš tonometr na domácí měření a čas od času si tlak zkontroluješ doma v klidu.

Pokud by se ty hodnoty zvedaly, je potřeba to zaléčit, protože dlouhodobě vysoký tlak v těhotenství působí komplikace - matce i dítěti.

Ale to všechno by ti měl vysvětlit tvůj gynekolog a domluvit se s tebou jak často kontrolovat atd.

Gabinka
Kelišová 6545 příspěvků 24.05.09 20:24

Opravdu je potřeba zvážit veškeré možné údaje - od toho, jaký je tvůj normální tlak přes to, jaký je tvůj normální tlak v těhotenství (narozdíl od netěhu jsem ho v těhu měla nízký¨), jaký jsi týden, další příznaky, měření doma a jestli ti to dělá potíže.

Já mám standardně hraniční tlak. V těhu se mi sníží. V prvním těhotenství se mi pak dostal na tu hraniční fázi, ale vše bylo OK, mi bylo OK, tak to bylo OK. V druhém těhotenství se mi snížil a na konci těhotenství se mi zvýšil na tu hranici 135/85. Jenže jsem měla otoky, které nesplaskávaly a navíc mi nebylo vyloženě dobře. Moč byla OK, nicméně v nemocnici mi naměřili i víc a vzali v úvahu to, že se ani dobře necítím a dosavadní průběh. Takže jsem pár dní před porodem vyfasovala léky na tlak s tím, že kdyby se mi hnul jedno která z těch hodnot o 5jednotek, tak mam jet zpátky.

Takže je to klidně i těhotenství od těhotenství.

Obecně je 140/90 hraniční

Gina108
Generální žvanilka 23862 příspěvků 25.05.09 11:57

Marien, neměla mamka i další komplikace - např. otoky?
Jestli tě to uklidní, já mám normálně tlak 110/80, v těhotenství jsem standardně měla 140/70, maximum bylo 165/75, ale nic dalšího mi nebylo, takže to gyndr vůbec neřešila a v poradně pak taky ne. A to jsem i doma měla těch 140/70. Vše nakonec proběhlo dobře, žádné komplikace kvůli tlaku nebyly, mimi zdravé.
Tak neboj, ale pokud budeš mít ještě další komplikace, je nutné to řešit.

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Adopce na dálku a návštěva Bangladéše mě mnohé naučila, říká Věra Pilbauerová

Věra Pilbauerová změnila život bangladéšské dívce Líze, která by bez její... číst dále >

Máte doma nebezpečné hračky?

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled... číst dále >

Články z Expres.cz

Proč Třešničková otálí s návratem do Česka? Vliv na to má infekce i kuchař

V Istanbulu popálená Týnuš Třešničková (23) uklidnila všechny své fanoušky.... číst dále >

Do čela s ním! 5 důvodů, proč by Kubera byl skvělým předsedou Senátu

Primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) slaví úspěchy nejen v domovském městě,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak se nalíčit a učesat před kameru? Podívejte se na proměnu moderátorky

Moderátorka iDNES.cz Eliška Malínská se obvykle líčí pouze decentně a na... číst dále >

Superpotravina mák v hlavní roli. Upečte si bábovku, makovník či závin

Česká republika je makovou velmocí a mák je jednou z nejtradičnějších surovin... číst dále >