Reklama

Vývod z ledviny

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

danik
Ukecaná baba ;) 2337 příspěvků 11.12.16 21:14
Vývod z ledviny

Prosím o jakoukoliv radu, postřeh, odkazy…

Moje mamka má už dlouho jen 1 ledvinu, ne zcela v pořádku.
Tento týden jí udělali vývod. Co jsem našla na internetu, většinou byl vývod přes břišní stěnu, mamča jej mám na zádech.
Zkoušela jsem najít nějaké odkazy na internetu, ale moc jsem toho nenašla.

Zítra ji pustí z nemocnice, sestřička nám jistě dá nějaké informace, ale přece jen bych si toho chtěla načíst víc. Co nás čeká, na co se připravit, kde najít pomoc.

Pokud máte vy nebo někdo z rodiny nějaké zkušenosti, budu ráda za cokoliv.
Moc děkuju.

Reklama

Reakce:

eviku-miluna
Kelišová 6811 příspěvků 46 inzerátů 11.12.16 21:32

Přes stěnu břišní jde o vývod z močového měchýře, na zádech jde o vývod přímo z ledviny. V domácím prostředí je nejdůležitější udržovat okolí vývodu v čistotě sterilně překryté, sledovat okolí, jestli není třeba zarudlé a kontrolovat, jestli vývod neobtéká a výlévat moč. Jestli maminka leží v nějaké větší nemocnici, tak by taková nemocnice měla mít spec. sestřičku, která se o takové vývody stará a edukuje nemocné.

danik
Ukecaná baba ;) 2337 příspěvků 11.12.16 21:35

@eviku-miluna Mamka leží v okresní nemocnici, bydlíme na Moravě, ale urologie je tu vyhlášená.
zatím nám poradili, že bychom mohli požádat o pomoc přes charitu, že by jezdily sestřičky na výměnu, ale asi se to budu muset naučit i já.

eviku-miluna
Kelišová 6811 příspěvků 46 inzerátů 11.12.16 21:59

@danik bylo by dobré, aby jsi se to naučila i ty. Hlavně se ptejte, jak o to pečovat. Mělo by to být uvedené i v propouštěcí zprávě, co a jak s vývodem. Můj otec měl vývod z moč. měchýře, nikdo se mu ani slovem nezmínil, jak se o to pečuje. Obvoďák na něj koukal jak na de.bila, když si řekl o krytí a pomůcky :zed:. Kdybych nebyla zdrav. sestra a neudělala si balíček pomůcek v práci, tak by mu nikdo nedal ani sběrný sáček na moč na výměnu. Snad má maminka lepšího obvoďáka.

danik
Ukecaná baba ;) 2337 příspěvků 11.12.16 22:03

@eviku-miluna děkuju.
A nevíš třeba i o nějakých stránkách, kde bych se toho dočetla více..přímo o vývodu z ledviny?
Záleží i na pojišťovně, co proplácí? Je ev. nějaký příspěvek na pomůcky?
Nemám vůbec tucha, jak moc nákladná výměna a ostatní pomůcky jsou.
Mamčinu obvodní doktorku neznám, já mám jinou.

Mamka měla doteď stent, asi 7let. A poslední dobou záněty stále častěji, proto lékař přešel k tomuto řešení. Její ošetřující lékař je zároveň i přimář urologie, je opravdu kapacita.

prokopa
Stálice 69 příspěvků 11.12.16 22:07
Není to tak složité

Okolo vývodu je to jakoby podložené gázičkou, ta je pak i přes to a celé je to shora kryté náplastí, určitě si to nechte ukázat. Máte nárok na veškerý materiál. Na vývod se musí samozřejmě dávat pozor aby nevyjel, ale je stehy zajištěný jak na povrchu tak uvnitř, takže je veliká pravděpodobnost že vydrží tam kde má. Poměrně běžné je, že domů mohou docházet zdr. sestry z terénní péče, obvoďák by měl vědět.

eviku-miluna
Kelišová 6811 příspěvků 46 inzerátů 11.12.16 22:08

@danik zkus zadat do googlu nefrostomie- to je odborný název pro vývod z ledviny. Snad něco najdeš :think:. Určitý počet pomůcek pojistovna proplácí, ale nesmí být obvoďák na dvě věci.

danik
Ukecaná baba ;) 2337 příspěvků 27.12.16 21:28

@prokopa mamku máme doma.
Hned po propuštění byl taťka u její obvodní lékařky, zda máme nárok na nějakou pomoc - ze začátku aspoň nějaká ta zdravotní sestra nám přišla pomoct při koupání, nebo zda by nám napsala gázu na podlepení (teď si nevybavím ten přesný název).
Prý je vlastně úplně zdravá, vše máme zvládnout sami. Nárok nemáme na nic, vše potřebné si máme koupit (pytlíky budeme dostávat z urologie)

Při prvním koupání jsem se celá klepala, musela jsem si dát 2 panáky a když bylo po všem, sesypala jsem se a musela se vybrečet.
Druhé už jsem zvládla líp:-)

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Do plavek s eMimino.cz: Jak pokračuje cesta za zdravým životním stylem?

Naše čtyři výherkyně jsou skoro u cíle! Nebo snad teprve na počátku? Ptali... číst dále >

Zpevnění intimních partií a léčba inkontinence bez bolesti

Laserová medicína vás bez bolesti, skalpelu a s nulovým omezením zbaví... číst dále >

Články z Expres.cz

Uprchlíci se z Turecka valí dál: Moře vyměnili za souš, počty strmě rostou

Díky nasazení evropských hlídkových plavidel se sice podařilo omezit cestu... číst dále >

Postrach škol Táta parťák chce, aby si děti dělaly, co chtěly. Budeme negramoti?

Bloger, který je známý pod přezdívkou Táta parťák a který svou pravou... číst dále >

Články z Ona Dnes

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec... číst dále >

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o... číst dále >

Reklama