Vývoj miminka 9 měsíců

27
7.7.21 22:34

Vývoj miminka 9 měsíců

Zdravím, vím že každé dítě je jiné a neměly by se děti porovnávat, ale přeci jen mi to nedá. Mám 2 dcery (3 roky a 9mesicu) a vývoj té mladší mi přijde jiný. Je jí 9 měsíců. Ze zad na bříško se poprvé přetočila ve 3 měsících. Plazit se začla v 7 měsících. Od 5teho měsíce peruje na kolinkach. Šikmý sed zvládá od 7meho měsíce.

2 měsíce tedy umí šikmý sed, ale do normálního sedu si nesedne.

Neleze po čtyřech i přes to, že už 4 měsíce umí perovat na kolinkach.

Zato se ale umí v postýlce postavit. Zvedne se na 4,jednu ruku na na horní laťku postýlky a přitáhne se do kleku. Ovšem z kleku do stoje jde dost zvláštně. Nezvedne se tak, že by dala jednu nohu přes sebe, ale začne se rukama od postýlky natahovat a kolena napínat, takže nohy má dost vzadu oproti rukám. Navíc nestojí na šlapkach ale na špičkách nebo na nártu. Staví se i o sedačku nebo o stůl.

Největší starost mi teda dělá to stání a taky to, že neleze i když na kolinkach peruje už 4 měsíce. Dále taky sed. Nesedne si sama, ale šikmý sed ovládá od 7mesice.
U Doktorky jsme byli dneska a prý je to naprosto v pořádku, ani se nekoukla, jak se malá staví, prý na to přijde sama.
Máte někdo podobné zkušenosti? Nevím, zda s ní někam jít, nebo ne. Případně nějaké cviky?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9743
7.7.21 22:41

Ještě bych ji dala tak měsíc a pak to řešila. Lezení po 4 je celkem důležitý. Posilují se tam hodne svaly. Chodila jsem s oběma dětma cvičit a vždycky mě říkala fyzioterapeutka, že čím dyl budou lézt po 4 tím líp.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3448
7.7.21 22:45

Najdi si v okolí dětskou fyzioterapeutku a domluv se s ní zda potřebuje doporučení od dětské doktorky. Nám fyzio pomohla hodně a přitom jen radila fígle jak podpořit dítko v dalším vývoji. Určitě to neodkládej.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15349
7.7.21 22:47

Taky bych jí ještě dala čas a pak to řešila s dobrým fyzioterapeutem. Docela blbý je to přitahování a stání na špičkách. Přitahuje se jen v postýlce, nebo i jinde (tzn. často)? Dáváš ji třeba do ohrádky nebo tak?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27
7.7.21 22:53

@Ba-stet ohrádku nemáme. Staví se v postýlce, o stůl, o židli, o sedačku nebo o zábradlí. Dlouho ale nevydrží, vydrží pár sekund a padá. Bohužel se staví pouze tak, jak jsem popisovala. Starší dcera se začla stavět jakoby přes rytíře, toto jsem u ní nikdy neviděla :think: toto umí už asi 2 týdny a od té doby to dělá opravdu často. Stále u ní někdo musí být a hlídat ji. Protože její stání není vůbec stabilní a opravdu nevydrží déle jak pár sekund. Pak padá rovnou na pusu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
766
7.7.21 22:57

Jestli máš pochybnosti, objednej dceru na rehabilitaci a nech ji zkontrolovat. Mělo by to jít i bez doporučení pediatra.

Sama z rehabilitace vím, že do stoje by se dítě nemělo přitahovat rukama, ale vždycky jít přes rytíře (nastavenou nohu). Fyzioterapeutka mě učila, že kdyby se dcera začala tahat nahoru, mám ji vždycky sundat a ukázat jí, jak to udělat správně - prostě ji nastavit do té pozice rytíře. Se stojem na špičkách jsme měly problém jen chvilku. Stačilo pár dní chodidla důsledně narovnávat a dcera se naučila stát normálně.

Když dcera nechodí, na lezení má ještě čas, ale chtělo by to ji popostrčit. Doma můžete zkoušet klasické přelézání překážek, třeba nohou, kostku za bodýčko, co nejmíň oblečení a nechat třeba na koberci… I s tím nejlíp poradí na rehabilitaci. Nemusíte si hned nechat nacpat Vojtovku, ve vašem případě by asi mohlo stačit i cvičení hrou. Zkušený fyzioterapeut se na dceru podívá a bude vědět, co a jak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15349
7.7.21 22:57

@Ema1992 Tak zkus raději tu fyzio - beztak bude trvat minimálně měsíc, než vás vezmou. Jestli jste z Prahy, znám jednu skvělou.

Edit: Jo a určitě si nenech narvat vojtovku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27
7.7.21 23:02

@Ba-stet . Z Prahy nejsem a máme to do Prahy opravdu daleko :lol: Ještě jsem zapomněla dodat, že se neumí otočit z bříška na záda. Otočí se jen na měkkém povrchu, třeba v posteli a to stylem, že se otočí na bok a praskne s sebou na záda. Na podlaze to nedělá, zkusila to párkrát a zjistila, že to bolí. Starší dcera se otáčela taky jinak. Natáhla ruku, položila hlavičku a otočila se. Vůbec s sebou netriskala. To podle Doktorky je ale taky normální. Prý je důležité, že to vůbec umí a je jedno jak

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1526
7.7.21 23:09

Hele přijde mi, že se snaží dohmat ségru, tak v tom trochu plave…já jsem v tomhle lajdák, asi bych to neřešila…na lezení má ještě chvíli čas… počkala bych…ale ber to jen jako další názor

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15349
7.7.21 23:13

@Ema1992 Škoda. Přístup vaší doktorky je trochu divný - myslíš, že Ti napíše žádanku na fyzio? Kdyžtak mrkni u vás v okolí - je potřeba, aby fyzioterapeut dělal děti, ale zároveň pokud možno uměl víc metod než vojtovku, jinak Ti budou cpát tu a to je u neurologicky zdravého dítěte opravdu zbytečné… Co se týče toho otáčení, dcerka se taky otáčela blbě a spravil to jeden cvik cvičený 14 dnů… Většinou stačí posílit správné svaly…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19806
8.7.21 00:55

Je to naprosto v pořádku, i to stoupání si. Až časem si začne stoupat přes rytíře, v prostoru by se totiž jinak nepostavila. Dohání ségru, plazeni je pro ni zatím rychlejší. A sed je až vrchol pmv, může přijít až po chůzi. Lezení podporuj, je důležité, ale to zvládneš i bez fyzioterapie. Navíc než se někam objedná, už ti dítě poleze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
364
8.7.21 01:45

Nevím co je dnes tak strašně moderní na tom fyziu. Ma čas. Je jí teprve 9 mesicu, neřeknu kdyby jen ležela a ani prd. Přestat stresovat a užívej, že ještě neleze všude. Tak do mesice už to bude jiné.. Malý začal lézt po 4 az poté co uměl pořádně stát u nábytku. A pak zjistil, že po 4 je to lepší než plazeni. A zjistil to asi před tydnem a ted mu bylo 10 měsíců. A poté co pořádně stál tak se naucil si sednout, jelikoz si párkrát papuli nabyl jak se pouštěl :D a nějak to vše přišlo v jednom týdnu. Teď už měl i televizi na sobě :D cpe si kočičí granule do pusiny, vyleva vodu psovi. A kde je to moje malé miminko :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
8.7.21 04:17

Moje dcera od 3 do 10 měsíců cvičila vojtovku, protože špatně pásla koníky. Neřekla bych, že to mělo nějaký efekt.
Jinak plazit se začala v 7 měsících a stát u nábytku v 10 měsících. Sedla si poprvé v 11,5m, lézt začala ve 12m. Teď má 15m a celou dobu leze, ještě sama nestojí, ale chodit chce pořád s oporou (vím, že se to nemá…). Chodit si myslím začne tak do měsíce.
Podle doktorky je to v pořádku, každé dítě je jiné, některé holt nelezou, ano, pro vývoj to není ideální, ale když začne nejdřív chodit, tak toho stejně moc nenaděláš.
Dala bych dceři čas, podle mě se vyvíjí dobře a není teď důvod se objednávat na fyzio. Ale určitě tím nic nezkazíš, to je fakt.

• Citovat
  • Nahlásit
64
8.7.21 04:35

Zakladatelko, plašíš zcela zbytečně. Přestaň stresovat sebe i malou, dopřej jí čas. Každé dítě je jiné. Někdo začne lézt v 9-i měsících, jiný v roce, někdo neleze vůbec prostě tuhle fázi vývoje vynechá..
Někdo udělá svůj první krůček v 10-i měsících, jiný v roce a čtvrt (ba i půl). A je to špatně? Ne. Každé dítě je unikát a každé si na to své musí přijít samo, jakmile bude dostatečně připravené. Tlačit na pilu je kontraproduktivní a můžeš nadělat víc škody než užitku. Dopřej tvému dítěti být dítětem se vším všudy, však ono bude lézt a bude i chodit. Až přijde jeho čas!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5203
8.7.21 06:56
@Ema1992 píše:
Zdravím, vím že každé dítě je jiné a neměly by se děti porovnávat, ale přeci jen mi to nedá. Mám 2 dcery (3 roky a 9mesicu) a vývoj té mladší mi přijde jiný. Je jí 9 měsíců. Ze zad na bříško se poprvé přetočila ve 3 měsících. Plazit se začla v 7 měsících. Od 5teho měsíce peruje na kolinkach. Šikmý sed zvládá od 7meho měsíce.

2 měsíce tedy umí šikmý sed, ale do normálního sedu si nesedne.

Neleze po čtyřech i přes to, že už 4 měsíce umí perovat na kolinkach.

Zato se ale umí v postýlce postavit. Zvedne se na 4,jednu ruku na na horní laťku postýlky a přitáhne se do kleku. Ovšem z kleku do stoje jde dost zvláštně. Nezvedne se tak, že by dala jednu nohu přes sebe, ale začne se rukama od postýlky natahovat a kolena napínat, takže nohy má dost vzadu oproti rukám. Navíc nestojí na šlapkach ale na špičkách nebo na nártu. Staví se i o sedačku nebo o stůl.

Největší starost mi teda dělá to stání a taky to, že neleze i když na kolinkach peruje už 4 měsíce. Dále taky sed. Nesedne si sama, ale šikmý sed ovládá od 7mesice.
U Doktorky jsme byli dneska a prý je to naprosto v pořádku, ani se nekoukla, jak se malá staví, prý na to přijde sama.
Máte někdo podobné zkušenosti? Nevím, zda s ní někam jít, nebo ne. Případně nějaké cviky?

Holky ja dodatecne zpytuji svedomi, jaka ja byla povrchni matka ignorantka, ja si vubec nepamatuji, ze bych resila jak se plazi nebo stavi..vim ze se plazil, pak si stoupl, tapal behem nabytku a pak jednoho dne rozebehl..ale na ctyrech snad vubec nebyl.. marne premyslim, zda mi tenkrat nekdo neco rekl o spravne technice. To same s hlavickou, jasne aby nemel sisatou na strane, ale jak ma vypadat vzadu jsem vubec netusils, ze to resit..kluk uz je dospelak, ale koukam ze ty mamci jsou ted vice poucenejsi :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat