Vývojová disfázie...

206
22.9.10 13:37

Vývojová disfázie...

Předem všechny zdravím!
Minulý týden jsem byla se synem (4 a půl roku) poprvé na logopedii a paní logopedka mně řekla, že má Palik vývojovou disfázii. Už jsem to obrečela a pořád se s tím nějak vyrovnávám, tak jsem se chtěla zeptat, jestli je tu ještě někdo s tímto problémem a chci se zeptat, co nás vlastně čeká? Jestli bude normálně fungovat v normální škole a tak… A taky jestli je ten verdikt po první návštěvě definitivní?

Děkuji za všechny reakce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1853
22.9.10 13:54

a co Vás vedlo k návštěvě má problémy se slovní zásobou málo mluví?
Vývojová displazie neznamená ,že má nižší mentální schopnosti nebo intelekt ,jen to budete mít oproti ostatním dětem trochu těžší.Jestli paní logopedce nevěříš určitě si můžeš domluvit konzultaci s jiným logopedem .Každopádně pokud byla diagnoza správná je dobře ,že ji doktorka diagnostikovala tak bezy .Cílenou terapií můžete mnoho vylepšit .Držím vám pěsti .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12300
22.9.10 14:10

Zajímalo by mě jak mluví? Mám tříleťáka kterej nemluví. Teď jsme ve fázi čekání jestli pomůže školka a pak nás asi pošlou na 3,5 letech taky na logopedii pokud se nerozmluví.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
206
22.9.10 17:56

Do 3 let jsme mluvili minimálně spíš jenom slova a spojoval a 2 a 3 slovná spojení a nebylo mu nic rozumět. Rozmluvil se až ve 4 letech, snaží se mluvit ve větách, ale pořád hrozně drmolí, ale už i doktorka říkala, že udělal veliký pokrok, že před půl rokem mu nerozuměla nic a teď už mu rozumí všechno. Od září je ve školce, tak uvidíme, jaký vliv bude mít i školka. Jinak taky jsme čekali, protože ve 3 letech by tam určitě nekomunikoval. Logopedka říkala, že umí skoro všechny souhlásky, jenom je špatně používá ve slovách. Třeba že místo čokolády řekne kokoláda a že si hlásky zaměňuje a nepoužívá se, si a to je vlastně jedno z hlavních znamení. Že kdyby měl jenom opožděný vývoj řeči, že by mluvil pozdě, ale správně…
Jinak myslím, že hloupý není, puzzle poskládal už v roku, teď konečně namaloval sám obrázek, dřív malovat nechtěl, radši řekl, že to neumí, takže jsem si myslela, že kreslit opravdu neumí a ejhle, náš první obrázek, co sám nakreslil, byl maminka, tatínek a dvojčata a to s očima, ušima,nosem, vláskama,s trupem, rukama, s krkem, s nohama. Potom nakreslil traktor a když se mu nepovedlo pěkné kolo, tak hned pohotově řekl, že má traktor defekt, letadlo. Nevím, jestli to odpovídá jeho věku, ale mě překvapil, že to vůbec umí… Pozná barvy, pravou a levou stranu, pozná, co je větší, co je menší…

Asi jsem naivní, ale pořád někde v koutku duše doufám, že to bude dobré…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24320
22.9.10 20:01

Strejda google říká
„Vývojová dysfázie není primárně poruchou intelektu a není příznakem snížených mentálních schopností dítěte. Protože však prostřednictvím řeči a jejího vývoje dochází k rozvoji myšlení dítěte, je velmi důležité při zaostávání řečového rozvoje dítě vyšetřit (logopedicky, psychologicky, foniatricky, neurologicky) a určit diagnózu. V případě, že se jedná o vývojou dysfázii, stanoví se terapeutické postupy, které projevy vývojové dysfázie stimulují a umožní dítěti optimální rozvoj ve všech oblastech.“
Já vím, že jsi asi rozladěná a zklamaná a smutá - ale vždyť tohle nic není. Jsou mnohem, mnohem horší diagnozy. Budete chodit na logopedii, cvičit jazýčkem, možná bude muset víc makat ve škole, aby dosáhl stejných výsledků jako děti, co tuhle poruchu nemají…
V klidu si projdi nějaké odkazy na internetu, zkus se s tím smířit a bude líp…
Přece je dobře, že zjistili, co mu je a jak mu pomoct. Před sto lety by se tím nikdo nezabýval, vyfásnul by hanlivou přezdívku ve škole a hotovo.

Přeju hodně úspěchů při terapii=)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12300
22.9.10 20:33

Taky bych to neviděla tak černě jako zakladatelka. Ono to chce si o tom něco pozjistit a pak poznáš že to není konec světa a že jsou mnohem horší věci.
Adam umí jen pár slov a ta slova začal nedávno spojovat do vět. Umí říkat třeba pes, ale neumí sikavky takže řekne pef.
Teprve teď začal trochu skloňovat, takže už nevolá máma ale mamí nebo mámo. Slovní zásoba čítá tak asi 30 slov, kterým ale povětšinou rozumím jen já s manželem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7369
22.9.10 21:07

Tak mám kluka, je mu sedm a má vývojovou disfázii. Co se týče mluvení, je na tom opravdu dodnes bídně. Jinak s tím intelektem je pravda, že to s tím nesouvisí. Vyši intelektu má takovou jakou by měl i bez disfázie. My jsme od Prahy a chodíme přímo na foniatrickou kliniku ve VFN. Tam chodíme i na logopedii. Tento závěr nám doktoři řekli až na základě spousty pohovorů a vyšetření. Je pravděpodobné, že podezření měli asi hned. Je toho spousta, ale třeba to u vás nebude tak hodně. Měsíc jsem ho vozila na tu foniatrii na intenzivní logo, bylo to jako školka, než šel do školy, tj. v šesti letch tam byl 4 týdny na pobytu, z toho má hrůzu dodnes, i když to docela zvládl. Dali jsme ho do školy je prosincovej, tak měl odklad věkem a víc už jsme nechtěli. V první třídě měl asistentku, má ji i ted v druhý. No nebudu říkat, že mu jde vše samo. Trochu bojujeme s pí uč. Asistentku má rád.Má samozřejmě integraci. V matice super, počítá jak z praku. čte líp než mluví, píše docela dobře, ale s diktáty má problémy. Ale škola mu spíš pomohla, podle těch testů, co mu dělají, se zlepšuje.No tak možná jsem tě vystrašila, ale je možné, že to u vás nebude tak náročné. Kdyby tě něco zajímalo, tak se ozvi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7369
22.9.10 21:14

Ještě jsem ti chtěla napsat, že podle toho co píšeš, tak Vojta na tom byl v jeho věku asi hůř. A on do dneška třeba skoro nepoužívá zvratná zájmena, předložky jsou taky pasé. Do nedávna ani skoro nesklonoval, mluvil v neurčitku.
A myslím, že je to následek toho, že byl 12 dní po termínu a pak to bylo na rychlo. No trochu to neodhadli. Ale on je jinak naprosto v pohodě. V 9 měs chodil, klidné pohodové dítě. Všechno ví. Po neverbální stránce byl vždycky o rok napřed a v té verbální, no to je horší!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12300
22.9.10 21:17

Kačko a jak mluví teď? Myslím na jaký je úrovni? A řekli ti kdy se to tak srovná? Já si to nějak neumím představit. Jak jsi to myslela s tím že líp čte než mluví?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
rae
22.9.10 21:38

hezký večer - zrovna hledám info, taky máme čestvé podezření - ale k vaší otázce - při čtení nemusí hledat slova k vlastnímu vyjádření. To je právě problém disfázie - neumí říct, to co chce.

• Nahlásit
  • Citovat
29.9.10 13:00

re:

nemusite se niceho bat, bude nasledovat rada vysetreni.
Navsteva Foniatra, neurologa-EEG. Podle vysledku se bude odvijet dalsi pustup logopedie. Mame kluka kteremu je 5 let, byla u neho taky diagnostikovana tezka mozkova dysfazie. Na logopedii dochazi cca 1 rok a jsou videt na nem pokroky. Pocitejte z odkladem skolni dochazky. kazdemu clovickovy to bude trvat jinou dobu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.10.10 17:31

Snad zakladatelku potěším. Našemu Davidovi diagnostikovali vývojovou dysfázii po 4. roku věku. Důvodem nejspíš porod v 33tt. Do 3 let nemluvil, jenom ukazoval. Perličkou byla rada neuroložky, že mám dělat línou matku a dát mu třeba jinou věc, než ukazuje-prý se rozmluví. Chyba lávky, vzal si ji a byl spokojený :-). David je introvert, velmi bystrý, ale motoricky neohrabaný. Není agresivní, spíš umíněný. I přes radu logopedky, ke které již více než rok chodíme, že máme odložit školní docházku kvůli řeči, jsem syna zapsala do 1. třídy. Na doporučení sedí co nejblíž učitelce a škola ho velmi baví. Udělala jsem dobře, ve školce by se nudil.
Neházej flintu do žita, ta porucha tkví v tom, že dítě nemá srovnané všechny aktivity ve stejném levlu, jak bych řekla :lol: a čas vše ukáže. Držím palec

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.10.10 12:55

Ahojky, jsem mamina tří dětí a u nejstaršího nám diagnostikovali stejnou poruchu po třetím roku (nyní mu bude osm), kdy stále k vyjadřování používal převážně ukazování a občas slova, nechtěl vůbec tvořit věty. Takže skoro od tří let navštěvujem logopedii a foniatrii, a není to nic tak hrozného. Je to asi tak jak říká Antoinetta „nemá srovnané všechny aktivity ve stejném levelu“.
Jediné s čím člověk musí počítat, když má dítě s touto poruchou, tak je spousta času strávená s učením věcí, které se jiné děti naučí bez obtížnosti samy. U dětí s touto poruchou se většinou musí vše stále dokola připomínat , opakovat a opakovat. Ale hodně záleží na tom do jaké míry poruchou disfázie trpí.
My jsme museli se synem, v době kdy chodil do školky, používat i speciální pomůcky k učení básniček(obrázky, podrthavaná nebo jinak zvýrazňovaná slova). Po pátém roku u něj nastal zlom a vše v čem byl pozadu dohnal, ale s nástupem do první třídy jsme raději počkali a nelituji toho, nastoupil až letos a zvládá vše perfektně.V řeči sice stále ještě pokulháváme, ještě má špatnou výslovnost sykavek , r a ř, ale to se časem také zpravý. 8-)
S velkym společnym úsilím se to dá zvládnout úplně v pohodě :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
206
7.10.10 16:15

Moc všem děkuji! My jsme na žádném vyšetření ještě nebyly, logopedka mně tuto diagnostiku oznámila po první návštěvě, kdy ho viděla cca půl hodiny. Od září je ve školce a podle mně se hodně zlepšil. Snaží se mluvit ve větách a sem tam použije i zvratné se, si a předložky. I doktorka ho pochválila, tak uvidíme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Martina007
29.9.11 10:34

Zdravím, můj starší syn má také problémy s mluvením. Do školky nastoupil poprvé minulý rok a pokroky udělal, ale věty stále dohromady nedával. Největší změna nastala přes prázdniny, začal se snažit mluvit ve větách, ale v podstatě mu rozumím jen já. Je mi to líto, chce se bavit s vrstevníky, ale oni mu nerozumí. Před 14 dny jsme navštívili Audio Fon Centr v Brně, kde mu vyšetřili sluch a hlasivky, vše dopadlo v pořádku, ale dostali jsme doporučení k návštěvě dětského psychologa, pro vyloučení vývojové disfázie. Takže teď čekáme na termín. Přijde mi hodně zvláštní, že logopedka určí tuhle diagnózu po půlhodině. Moje kamarádka (doktorka) se touto problematikou také zabývá a podle ní, je dlouhá cesta k tomu, aby se tahle diagnóza dala jednoznačně určit. V dnešní době je hodně dětí, a převážně kluků, kterým se třeba prostě jen mluvit nechce. Můj syn dlouho mluvení nepotřebovala, naučil se gestikulovat a my vždycky věděli, co chce, dokonce ani ve školce s tím neměl problém. Ale, už kvůli němu, chci vědět, jestli má nějaký problém, aby jsme ho mohli začít co nejdřív řešit. Každopádně, opravdu jsou daleko horší věci, jsem ráda, že je zdravý a ať bude diagnóza jakákoliv, pořád je to mé milované dítě :-)

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama