Vzteká se, mlátí bráchu.

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
terka_85
Kecalka 380 příspěvků 04.08.19 09:08
Vzteká se, mlátí bráchu.

Ahoj, prosím o radu. Mám 2 kluky - staršímu je 8 let, mladšímu jsou 4 roky. Ten malý se hrozně vzteká a chce pořád vyhrávat. Třeba spolu hrajou fotbal, starší dá mladšímu góla a ten mladší hned začne řvát. Běží na něho a začne ho mlátit. Občas na něho i sprostě řve (bohužel to slyší od toho staršího, jsou hodně spolu i s jeho kamarády). Pokud tohle začne dělat, tak běžím za ním, chytnu ho a říkám mu, že příště dá bráchovi třeba gol on. Ale syn je v tu chvíli jak nepříčetný, už mě i několikrát plácl (plácla jsem ho za to přes ruku). Nevím, co s tím. Nechala bych ho vyvztekat, ale on začne řvát jak na lesy ve vzteku začne bráchu mlátit… Poradíte prosím? Děkuji :-)

Reakce:
MartinaIrena
Extra třída :D 10896 příspěvků 04.08.19 09:16

Mám taky vzteklinu, co nezvládá prohru. S rozdílem, že jemu je už těch osm. :) Ale ve věku 4 roky se rozhodně nedoporučuje soupeřit, on na to není zralý. Hrajte kooperativní typy her a postupně ho uč, že každý občas něco nevyhrál. Ukazuj mu to na příkladech dospělých, u sebe, tatínka, ostatních a uč ho vhodnou formu ventilace hněvu. Bití sourozence mezi ně nepatří. Tam je třeba nastavit dost jasné hranice. Plus je dobré pracovat na zvyšování frustrační tolerance. Že prostě nebude všechno vždy po jeho.

Příspěvek upraven 04.08.19 v 09:19

Ou
Echt Kelišová 9027 příspěvků 04.08.19 09:18

No, vyfasovali jste temperamentního syna - je potřeba najít cestu, jak mu pomoci rozumět tomu co s e v něm děje, jak to ovlivňuje ostatní a najít cesty jak to zvládat.

Je dobré zkusit zasáhnout před tím, než se záchvat vzteku rozjede - tedy v tom kratičkém okamžiku kdy nevěřícně nakrabatí obličej ještě než se rozeřve zkusit popisovat že víš, že mu vadí, když nevyhrává, ale že to tak je normální - odvést jeho pozornost akceptací pocitů. V jednoduchých, krátkých větách.

Pokud to nezabere, tak fyzicky zakročit a zabránit mu bít sourozence.

Dost to vyžaduje pozornost a úsilí, ale ono se mu to zafixuje.

V mezi čase, když je v klidu, tak najít cestu jak ho nechat mluvit a porozumět o emocích, co se v něm dějou a posilovat schopnost zvládnout je rozumem, posilovat vědomí, že ten vztek při prohře je sice přirozený, ale že když se ho nenaučí překonat tak tím jednak otravuje ostatní, co si s ním příště nebudou chtít hrát a tím že někoho bije, tak mu ubližuje.

A domluvit si společně předem nějakou lákavou odměnu za to, že zvládne nevybuchnout tam kde obvykle vybuchuje a pokaždé ho za to pochválit a dát tu odměnu.

Můžou s tím pomoci třeba emušáci https://scio.cz/emusaci/

Lenka_Hal
Extra třída :D 10172 příspěvků 04.08.19 12:21

U nas stejna konstelace, mladsi je ten horkokrevny. Taky jsme si prosli tim, ze neumel prohravat. Musis vydrzet, vysvetlovat, odvadet pozornost atd…on se to nauci.

terka_85
Kecalka 380 příspěvků 07.08.19 17:50

Ještě bych potřebovala poradit, co dělat, když syn začne sprostě nadávat - většinou na bráchu někdy i na mě, když mu něco nedovolím řve ty debile… Nevím, co v tu chvíli dělat :nevim:

MartinaIrena
Extra třída :D 10896 příspěvků 14.08.19 19:04

@terka85 No to stejný. Vysvětlovat, že sprosté nadávky nejsou vhodná forma ventilace hněvu. A trénovat ty vhodnější. Ve chvíli klidu mu můžeš třeba i vysvětlit, že nadávky jsou mezi dospělými považovány za urážku a je za to postih. Aby pochopil, co je to společenská norma

Váš příspěvek
Reklama