Z první třídy zpět do MŠ

Anonymní
12.10.19 21:24

Z první třídy zpět do MŠ

Ahoj holky, jak již téma diskuze napovídá, mám dotaz (možná především na učitelky ZŠ), který se týká přesunu prvňáčka zpět do školky. Je to pár dnů, kdy jsem se dozvěděla, že třídní učitelka mého prvňáka, navrhuje u dvou dětí ve třídě návrat do MŠ, rodičům to natvrdo oznámila s tím, at' si dojdou pro psychologický posudek (předpokládám, že se jedná o posudek z PPP), ale ona, že to vidí jedině na přesun. Jako důvod údajně uvedla to, že děti zlobí a nestíhají výuku (např. počítají na prstech). Rodiče samozřejmě s přestupem nesouhlasí. Samozřejmě já ve třídě osobně nejsem, ale zdá se mi takové rozhodnutí po měsíci školy jako dost tvrdé, sama učitelka má pověst velmi přísné a celkově je škola dost zaměřená „na výkon“. Zajímá mě, jak to v praxi funguje, musí dítě k psychologovi, pokud to škola navrhne? A co, když PPP skutečně nazná, že je dítě nezralé pro školu? Doposud jsem měla za to, že posudky PPP mají jen poradní charakter, nebo je to v tomto případě jinak? Je mi jasné, že bez více informací je těžké se k tomu vyjadřovat, ale přeci, co si o to myslíte? Setkaly jste se s takovou situací? Já ne, a tak mi to vrtá hlavou. Děkuji za příspěvky. Anonym, nejedná se o mé dítě.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
12.10.19 21:28

Ano…setkala…
Za své působení ve školství zatím 2 krát…a vždy to bylo ku prospěchu těch dětí
Předloni šlo dokonce o dvojčata…holky…a jedna se vracela do školky, druhá zůstala ve škole

• Citovat
  • Nahlásit
10642
12.10.19 21:33

Setkala jsem se s tím. Rodiče na doporučení nedali, dítě nechali ve škole a pak v následujících letech dost litovali

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.10.19 21:41

Správný název je odložený odklad. A paní učitelka určitě jedná v nejlepším zájmu dítěte. Znám dost rodičů, kteří do školy posílají pětileté děti. :cert: A ty pak většinou mají problém. Hloupost některých rodičů je nezměrná.

• Citovat
  • Nahlásit
9838
12.10.19 21:43

Já bych spíš dala dítě do nějaké třídy (školy), kde nebude mít v první třídě přísnou učitelku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33896
12.10.19 21:48

Dodatečný odklad. Znám tři případy za posledních deset let. Nešlo o děti předčasně zaskolene. Pokud nejde o dítě předčasně zaskolene, je rozhodnuti na rodičích. Čekací doby na vyšetření v PPP jsou několik měsíců. Dodatečný odklad se může uskutečnit do 31.12.daneho roku.
Já osobně, pokud by nešlo o dítě předčasně zaskolene, bych hledala jiný nazor u jiných pedagogů v jiné skole, protože ty čekací doby do PPP jsou dlouhé. Základní testy školní zralosti by měl umet provést každý pedagog nebo speciální pedagog. Jsem zastáncem individuálního přístupu, ne odkladu. Abych k tomu pristoupila, musel by byt podložený důvod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.10.19 21:48

Ano, setkala jsem se s tím několikrát. Jsem učitelka na prvním stupni.
Nebývá to ojedinělý případ.
Zkušená učitelka po měsíci pozná, že bude problém. Bohužel moc času není, přesun je možný jen v prvním pololetí, objednací doba do PPP je 3 měsíce.
U nás se ale opakovaně stává, že rodiče nechtějí, dítě to pak nezvládá a končí to opakováním první třídy.

• Citovat
  • Nahlásit
68450
12.10.19 21:49
@Anonymní píše:
Správný název je odložený odklad. A paní učitelka určitě jedná v nejlepším zájmu dítěte. Znám dost rodičů, kteří do školy posílají pětileté děti. :cert: A ty pak většinou mají problém. Hloupost některých rodičů je nezměrná.

Jak ty můžeš vědět, jestli tato jedna konkrétní uca jedna v zájmu dítěte? Ji znáš? Nebo učí jsou vždy neomylne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.10.19 21:51

@AnastazieB já jsem hodně mírná učitelka a taky jsem to už doporučovala. Dítě bylo úplně „mimo“, odmítalo pracovat, plakalo, nepamatovalo si písmena… Nakonec jsem nechávala dítě opakovat, protože na konci první třídy umelo jen pojmenovat velká tiskací pismena. @Jana206 teď u nás byla poradna a zrovna jsme to řešili a rikala, že to jde v prvním pololetí.

• Citovat
  • Nahlásit
33896
12.10.19 21:53
@Anonymní píše:

Předčasne zaškolení před 6.narozeninami je vzdy vazano na vyšetření v PPP, i opakovaně. A je to snad jediný případ, o kterém nerozhoduji rodiče. Bez pozitivního hodnocení pedpsy poradnou dítě do školy před 6.narozeninami jít nemůže. Znám spoustu dětí narozených v září a v říjnu, které sly do školy „dřív“. Ani jedno se nevrátilo, nemá problém. Dítě je pred vstupem do školy řádně vysetreno a ne všechny PPP pustí.
A je to dodatečný odklad.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1326
12.10.19 21:57

To jsem jeste neslyšela. 8o A co kdyz dite s odkladem v 1. tride nestíhá? To jako fakt i prvňáčci „propadaji“? Pani. 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.10.19 22:01

Děkuji všem za příspěvky i objasnění terminologie! Dodatečně doplňuji, že nejde o děti předčasně zaškolené. Obecně mám velký respekt vůči učitelům, ale jako ve všech povoláních jsou učitelé lepší a horší, kdyby se jednalo o jedno dítě, tak dejme tomu, ale rovnou dvě v jedné třídě (podotýkám, že samotný zápis byl náročný, takže nechápu, že problém nebyl již u něj). Trochu to na mě působí, jestli si to paní učitelka takto neulehčuje, ale nechci být vůčí ní nespravedlivá, holt čas ukáže…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
12.10.19 22:03

@robinka on jde dát dodatečný odklad i dítěti s běžným odkladem.
A ano, i prvňáčci propadají. Co bys udělala s dítětem, co neumí číst, psát a ani počítat? Není lepší nechat ho opakovat v první třídě, aby se něco naučilo a mohlo pokračovat? Pokud se dostane bez základu do druhé třídy, tak už to nedozene nikdy. Navíc pokud propadne do první třídy, tak jde do nového kolektivu, kde nevyčnívá jako někdo nový.

• Citovat
  • Nahlásit
33896
12.10.19 22:04
@Anonymní píše:
Ano, setkala jsem se s tím několikrát. Jsem učitelka na prvním stupni.
Nebývá to ojedinělý případ.
Zkušená učitelka po měsíci pozná, že bude problém. Bohužel moc času není, přesun je možný jen v prvním pololetí, objednací doba do PPP je 3 měsíce.
U nás se ale opakovaně stává, že rodiče nechtějí, dítě to pak nezvládá a končí to opakováním první třídy.

Podle mě by toto vyřešilo více přípravných tříd, které nejsou zaměřené na děti ze sociálně slabého prostředí, ale právě na tuto cílovou skupinu. Nebo předškolní třídy ve skolce, kde by se režim priblizoval něčemu mezi skolkou a skolou a nemuselo se spát. Nedivím se těm rodičům, že nechtějí. Taky bych nechtela nechávat šestileté dítě ve skolce, i kdyby na školu ještě nemělo.

Pamatuji si ze svého detstvi vice dětí, které opakovaly první třídu.

U nás ve skolce je předškolní třída zaměřena na nadané děti v předškolním věku bez odkladu a potom další pro odkladove děti a podzimní predskolaky, kteří nejsou předčasně zaskoleni. V obou třídách je anglictina, supr program a nespí se. Ale jsme výjimka, bohužel. Přála bych to všem.
Pro šestileté dítě a jeho rodiče může být skolka v českém pojetí utrpení, i když na školu ještě nemá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11943
12.10.19 22:05
@AnastazieB píše:
Já bych spíš dala dítě do nějaké třídy (školy), kde nebude mít v první třídě přísnou učitelku.

Naprosto souhlasím. Pro to dítě to musí být prohra, kterou si ponese dál.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat