Poradna porodní asistence
Bc. Vladimíra Toplaková
Ahoj,
jelikož se mi termín porodu blíží, pochopitelně mi na mysl přicházejí různé situace jež by mohly nastat a něco mi nené jasné. Prosím může někdo z vlastní zkušenostni nebo profesní praxe říci jak to funguje když si zavolám v případě porodu záchrannou službu a jsem doma sama s malým dítětem které nemám kam dát?
1. Vezmou mi ho také do sanitky, s tím že si ho někde v nemocnici vyzvedne otec, prarodiče, příbuzní? Bydlíme za Prahou a reálně může nastat situace, že prostě začnu rodit a nebudu ho mít kam dát a nebude čas na to čekat až sem dorazí za hodinu manžel z práce a nebo rodiče z jiného města také hodinu cesty vzdáleného.
2. Podle čeho vybírá sanitka kam mne poveze, je mi jasné že je asi nebude zajímat kde jsem se registrovala v té a té porodnici a povezou mne do nejbližší?
3. Mám napsané jakési číslo v těhotenském průkazu, musím případně volat na tohle číslo a nebo můžu normálně využít 155, 112 a nebo ještě lépe soukromou záchrannou službu ze sousedních Řevnic?
Předem díky za reakce, doufám že to není příliš zmatečné, ale alespoň teoreticky bych byla ráda připravená na nejhorší abych věděla co můžu čekat. Ještě k té poslední otázce, spádově patříme pod Beroun, ale Berounská záchranka to sem má min. 20 minut cesty, předpokládám, že ty mě nepovezou asi do pražské porodnice. Řevnická záchranka tu bude za pět minut a spadá už pod Prahu, věřím že si můžu zavolat je… v nejhorším případě sednu do auta a popojedu na hranice Prahy a ze Strakonický si někoho zavolám, abych skončila v nějaké pražské porodnici
![]()
Rychlá asi pro tebe nepojede, to bys už fakt musela rodit. Asi ti pošlou sanitu a ta by tě měla správně zavézt kam spadáš. Pokud by to opravdu bylo akutní, tak by tě asi vezli do nejbližší porodnice. A nebo taxík…
Malýho můžeš dát k sousedům, nebo zavolat někoho, kdo ti co nejdřív přijede a ohlídá. Taky tohle pořád řeším a to ještě ani nejsem těhotná ![]()
kam jednou až budu rodit dám malou ![]()
Nestresuj se zbytečně, nemyslím, že jako druhorodička nepoznáš hodně dopředu, že už se něco bude dít. Věř tomu, že kdyby bylo nejhůř, zazvoníš na hodného souseda a teď tam odveze, ne ![]()
Zuzko a co kdyby ses zkusila zeptat přímo v porodnici? tam by mohli poradit…
my to s manželem vyřešili tak, že v době termínu porodu jsme plánovaně odvezli holku k babi a manžel by pak byl na telefonu (nakonec byl stejně se mnou doma, měnil zrovna práci
) Taky jsem měla jakési tel.číslo v průkazce, ale jako druhorodička to fakt poznáš, kdy už jde do tuhého
a můžeš začít řešit dopravu… my se dostali do porodnice v době odpolední špičky, po nábřeží okolo Karlova mostu a myslím že si to se mnou prožívali všichni turisti v okolí ![]()
Ahojky. Na záchrance dělám, sice ne v Praze, ale to snad neva. Co se týče volání 155 - slouží pro stav nouze! Při překotném porodu, komplikacích atd. je volání 155 bez debat. Jinak bys měla volat sanitku převozovou (asi to číslo co máš) nebo nějakou soukromou záchranku. Státní záchranka Tě v případě urgentního stavu převeze do spádové nemocnice, popř. do nemocnice specializované (nedonošenec, jiné komplikace). Ty ale rozhodně neovlivníš, kam pojedete.
U dopravních převozových služeb máš možnost volby nemocnice. Ale nepočítej s tím, že si risknou vozit Tě dál jak 50 km.
Dítě v sanitce jako doprovod? Většinou se vychází z konkrétní situace. Rozhodně ho nenechají samotnýho doma ![]()
Přeju pohodovej porod a hlavně už se dopředu nestresuj co by kdyby. Jana
Vis co bych zkusila? Zavolat si na dispecink tech prevozovych sanitek,tam by ti to meli rict presne. Jednak na to cislo, co mas na prukazce, jednak do tech Revnic. ![]()
Presne jak psala Jana, 155 nebo 112 jen v pripade nouze, ovsem pokud by takovy pripad nastal, tak tam rozhodne zavolat a opravdu vysvetlit a zduraznit, ze se jedna o ohrozeni zivota. Jinak by taky nemuseli prijet, pokud dispecer ohodnoti situaci tak, ze se nejedna o ohrozeni zivota, zachranka nemusi prijet, nebo prijede po delsi dobe.
Preju ti, at jde vsechno hladce! ![]()
Tak to já jsem ke 3.porodu jela z nepochopitelných důvodů rychlou.Volali jsme na to číslo,které máme v průkazce a řekli jsme že čekáme 3.dítě,voda NEpraskla a stahy jsou po 5 minutách.Čekala jsem sanitu a ona přijela rychlá a dokonce pro mě přišli až ke dveřím.
Manžela jako doprovod se mnou nechtěli pustit (u 2.porodu obyč.sanitou se mnou jet mohl),tak jsem si vzala tašku,že bez něj nepojedu,protože měl být se mnou u porodu.Tak ho nakonec vzali a cosi pyskovali.A když jsem se ptala proč posledně mohl jet,tak mi řekli,že poslali (dispečink) rychlou,že mi prý praskla voda.
No ale to jsem odbočila.
1. co s dítětem nevím.Zkus si zajistit dovolenou.Ne ty,ale někdo kdo ho bude hlídat.Třeba několik dní před termínem.Taky mě ta otázka trápila.Nakonec se to všechno v pohodě stihlo.Hlavně nepanikařit.
Manžel během čekání na sanitku ještě odvedl syna do školky. ![]()
2.sanitka tě odveze tam,kam spadáš.Takže pokud chceš rodit v praze je nejlepší aby tě to chytlo v praze.Jedna známá z Havířova chtěla rodit v Ostravě.Když to na ní přišlo,tak tam odjela a zavolala si sanitku.Jako,že byla zrovna v Ostravě a ejhle.
Ale to je podle mě risk.Co když se to nestihne?
3.Ano to je na dispečink do tvé spádové porodnice.Ale pokud budeš mít překotný porod klidně volej rychlou.
Snad jsem ti trochu pomohla.
Jdu spát.Dobrou. ![]()
já bych jela určitě taxíkem …že rodíš poznáš určitě a za hodinu v taxíku myslím neporodíš a do „své“ porodnice dojedeš… malýho bych do taxíku vzala sebou a vy:,–(ila ho třeba manželovi v práci, do porodnice na vyzvednutí bych ho netahala…
Hlavně bych odjezd nenechávala na poslední chvíli.. od první kontrakce do hodiny snad neporodíš…
Taky jsem z toho měla nervy… měla jsem domluveno, že syna dáme k babiče… ale i tak jsem si říkala vozit ho tam třeba ve dvě v noci by se mi nechtělo, ale zase čekat na poslední chvíli…(prví jsem měla plánovaný císař, takže jsem netušila jak poznám, že rodím
…)
A nakonec? ve 14 h mi praskla doma plodovka- a bylo to jasné… vzali jsem prcka zavezli ho k dědovi a jeli v klidu do porodnice nic mně nebolelo, bolesti mi začaly až ve 20 hodin a malá se narodila pak celkem rychle ve 22:45 ( 9 dní před termínem).
Třeba ti to taky tak krásně výjde
. Držím palce.
jirabobes [quote:04e7906cb8]Jedna známá z Havířova chtěla rodit v Ostravě.Když to na ní přišlo,tak tam odjela a zavolala si sanitku.Jako,že byla zrovna v Ostravě a ejhle. Ale to je podle mě risk.Co když se to nestihne?
tvoje známá bude asi dobrý trdlo… mohla dojet rovnou do porodnice v Ostravě né??? Kdyby tam měly porodnice plno tak by jí i ta sanitka odvezla jinam…když bude akutní tak jí přece vemou kdekoli i bez sanitky…
To jsou teda nápady
.
PS: směju se a pomíjím skutečnost, že zneužila sanitku, která tou dobou mohla být jinde a to je dost vážná věc…tomu bych se nesmála.
Ahoj,
všem moc díky za reakce. Jen možná osvětím trochu víc situaci abyste mě neměli za úplného blázna ![]()
Samozřejmě vše plánujeme abych tu nebyla sama, ale každý den se vykrýt asi nepodaří a tak radši zjišťuju co mě čeká v případě té nejhorší možné situace. Manžel si dovolenou vzít plánuje, ovšem když si vezmu že jsem Filipa rodila o 16dní před termínem, s tím že mi v 7.30 praskla plodová voda a ve 12.02 byl na světě, to znamená za 4,5hodiny od vody a za dvě hodiny od prvních kontrakcí, tak mám prostě trochu nahnáno.
Každopádně ten druhý porod vůbec nemusí být rychlý, ba naopak, že? No a při vší smůle se bojím, že to zase přijde dřív než se dá čekat a že to to zase bude přes den, kdy jsou sousedi a lidi kolem běžně v práci a prostě se budu muset spolehnout jen na sebe a tu sanitu.
Manžel říkal, že zná trochu toho šéfa záchranky ze Řevnic a tak tam v pondělí zavoláme a zjistíme zda by mě v takovém případě vzali a kam. Ještě jdu zkusit vygooglovat co je naše spádová porodnice, protože to fakt netuším. Nemocnice je to v Berouně, ale tam není porodnice, tak to budu muset ještě zjistit a najíst si pro jistotu taky číslo i na ně.
Každopádně díky za reakce, a každé další poznatky a zkušenosti vítám. ![]()
Leea píše:
jirabobes [quote:d3316f1855]Jedna známá z Havířova chtěla rodit v Ostravě.Když to na ní přišlo,tak tam odjela a zavolala si sanitku.Jako,že byla zrovna v Ostravě a ejhle. Ale to je podle mě risk.Co když se to nestihne?
tvoje známá bude asi dobrý trdlo… mohla dojet rovnou do porodnice v Ostravě né??? Kdyby tam měly porodnice plno tak by jí i ta sanitka odvezla jinam…když bude akutní tak jí přece vemou kdekoli i bez sanitky…
To jsou teda nápady
.
No já bych do toho nešla.I když chápu,že v Havířově nechtěla.Tehdy to tam bylo
Ale bylo to před víc jak pěti lety a to jsme tu měli o minimálně 2 porodnice víc (Bohumín,Český Těšín …tuším) a nestávalo se,že by bylo plno.Dokonce se ani nemuselo zajišťovat místo někdy v začátku těhu,jak je tomu teď.
V Berouně je porodnice zrušená (a prý zaplaťpánbu, i když teĎ to má soukromník a předělává to, ale porodnice tam nebude).
Z Řevnic tipuju nejblíž a) Podolí nebo b) Hořovice, c) Motol, ale tam is nejsem jistá zdáleností…víc si nevybavuju.
V porodnici jsem dostala číslo na sanitku, co jsem ale v diskusích doslechla, tak by se taky mohlo stát, že prodíš, než dojedou. Takže mi bylo řečeno volat 155 (zas jak ty poznáš, že to je překotnej - já podruhé byla ve stavu rodící 10dní, nakonec mi dr pomohla a to tak, že od odeslání na sál za 2hodiny hotovo s tím, že do doby prdnutí vody celkem šlo, ale po prdnutí vody do 30minut hotovo, čili čekat doma, tak ani nestihnu nikam volat).
Nebo je lepší a jistější taxi, ale zas kdoví, jestli by si riskli tě vzít. Nějaký soused by nebyl? Zkusit se domluvit na ten odvoz. Popř. když máte známého v těch Řevnicích, zkuste se tam domluvit.
Ad porodnice - bylo mi řečeno, že pokud nebudou komplikace (Krvácení, jiné problémy nebo porod překotný - hlava mezi nohama, doma apod), tak mě odvezou do porodnice, kde jsem registrovaná (já se registrovala v Motole).
V Hořovicích berou bez registrace, jsou radši, dkyž se tam dojdeš jednou ukázat před porodem, ale hlavu ti neutrhnou
S dítkem neporadím. Řešila jsem taky, ale i když jsou všichni v rodině pracujících a manžel měl být u porodu stůj co stůj, tak jsme měli možnost vždycky holku někam poslat. Nakonec se to pořešilo samo, že mě poslala dr z poradny rovnou na sál a na ten den jsem měla i zajištěnou mamku, protoež jsem chtěla už dr požádat o to, aby to pomohla ukončit
taky mam v tech sanitkach pekny zmatek
svozová x rychlá - dík Janě za objasnění (jak se vlastně volá svozová??)
byla jsem taky v situaci bez auta - PA v porodnici mi dopředu řekla, že císlo na nejakou jinou sanitku nemá, a až to na mne přijde at volám 155. totéž mi zopakovala, když jsem jí pak volala v noci na porodní sál - zavolala jsem 155 a přijela pro mne jakási sanitka - komu patřila, nevím (ale byla noc, nevím, jestli svozové vůbec v noci jezdí???) řekli mi, že rodičky vozej do té porodnice, v které jsou registrované, i když to není ta uplně nejbližší (je to zkušenost z Prahy, tři měsíce stará)
Já si to taky myslím, Harpyje.
Jinak svozová je na objednání (např. jezdí pro pacienty a vozí je po doktorech - staří, nemohoucí apod), takže tam zavoláš a v podstatě čekáš, až bude mít nějaká čas a cestu a až přijdeš na řadu (ráno si naobjednaj a rozvážejí). Číslo jsem dostala v porodnici (a zpětně jsm se dozvěděla, že nefunguje)
Rychlý je,že prostě zavoláš na 155 a je to. A podle mě s tebou max dispečerka zkonzultuje, jak dalece to fofruje.
Ten rozvoz do ne/spádu už jsem pak psala, jak to je
Ahoj, řešila jsem před nedávnem stejný problém a využila jsem internetovou poradnu Aperio (www.aperio.cz), kde dpověděli takto:
Podle § 11 zákona 48/ 1997 Sb.O Veřejném zdravotním pojištění máte jakožto pojištěnec právo :
na výběr lékaře či jiného odborného pracovníka ve zdravotnictví a zdravotnického zařízení s výjimkou závodní zdravotní služby, kteří jsou ve smluvním vztahu k příslušné zdravotní pojišťovně; toto právo může up latnit jednou za tři měsíce.
Zvolený lékař může odmítnout přijetí pojištěnce do své péče pouze tehdy, jestliže by jeho přijetím bylo překročeno únosné pracovní zatížení lékaře tak, že by nebyl schopen zajistit kvalitní zdravotní péči o tohoto nebo o ostatní pojištěnce, které má ve své péči. Jiná vážná příčina, pro kterou může zvolený lékař odmítnout přijetí pojištěnce, je též přílišná vzdálenost místa trvalého nebo přechodného pobytu pojištěnce pro výkon návštěvní služby.. Míru únosného pracovního zatížení a závažnost pří činy pro nepřijetí pojištěnce do své péče posuzuje zvolený lékař. Lékař nemůže odmítnout pojištěnce ze stanoveného spádového území a v případě, kdy se jedná o neodkladnou péči. Každé odmítnutí převzetí pojištěnce do péče musí být lékařem pojištěnci písemně potvrzeno, a taktéž máte i právo na výběr dopravní služby, která je ve smluvním vztahu k příslušné zdravotní pojišťovně.
Tedy máte nárok na odvoz do zvolené porodnice přivolanou sanitkou a je li provozovatel sanitky ve smluvním vztahu s pojištovnou u níž jste pojištěna je tato doprava plně hrazena ze zdravotního pojištění .Posádka sanitky by se Vás měla jen zeptat kde chcete rodit a odvést Vás tam.
Máte li malé dítě ,pro něž nemáte v době převozu hlídání ,může jet samozřejmě s Vámi ,pokud by se Vám v tom osádka vozu snažila bránit, byl by to přinejmenším zásah do výkonu Vaší rodičovské zodpovědnosti .
Nakonec ale manžel stihl dcerku odvézt k babičce, cestou mě vy:,–(il v porodnici a vrátil se za mnou, když jsem byla 10min. na porodním sále, takže nám to vyšlo.
Držím palce, ať jste taky v pohodě.
Ahoj já mám tedy zkušenost takovou, že když jsem si k porodu volala svozovou sanitku, tak mi přímo řekli, ať si zavolám 155, takže i u druhého porodu jsem pak volala automaticky 155 a vždycky se mě paní z dispečinku ptala do které porodnice chci odvézt, takže v pohodě.
Anina