Zajímáte se o původ oblečení?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

kerrankin 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.01.17 19:36
Zajímáte se o původ oblečení?

Přečetla jsem pár článků o světovém textilním průmyslu - pracovní podmínky (šička má za den dva dolary, čili z ceny ušité věci mizivý podíl), nebezpečné chemikálie, neprůhledné struktury, kdy u značky prakticky nedohledáte, ve které továrně vlastně šije, značky mají 50procentní marže (čili zlevní o 25 % a stále jim to 25 posype).

Konkrétně u těch chemikálií jsem narazila na akci Greenpeace s cílem „detoxikovat“ oblečení, kde dopadl blbě třeba Esprit („neplnil plán“, k němuž se ale aspoň přihlásil na rozdíl od jiných). Koukla jsem na pár věcí od Espritu, co mám doma, a šito v Bangladéši - kde jsou pracovní podmínky nejhorší…

Přihlížíte k původu oblečení, které kupujete? Máte vytipované nějaké fair řetězce nebo kvůli tomu nakupujete v sekáčích? Vyhledáváte českou/evropskou produkci?

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

Malaga
Generální žvanilka 24690 příspěvků 05.01.17 19:41

Ne, o původ oblečení se nezajímám. Důležité je, jak mi to sedí, jestli se mi to líbí a kvalita materiálu + šití.
Co mě fakt štve, jak se ve jménu „módních trendů“ oblečení hyzdí (našité zipy, záměrné díry…apod.) a pak je ve velké většině neprodejné…svět je přehadrovanej…

kerrankin 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.01.17 19:42
@Malaga píše:
svět je přehadrovanej…

No, to je další věc. Ty hromady „darovaného“ oblečení, co nikdo nechce :nevim:

Doe_Jane 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.01.17 19:44

Ne vůbec se nezajímám ani to neplánuju, to už bych se asi zbláznila vše kontrolovat a řešit

AndelaCerna
Zasloužilá kecalka 966 příspěvků 05.01.17 19:44

Nike, Adidas, H&M a dalsi znacky stejne a nizsi cenove relace siji zbozi v Asii, kde delaji lidi v hroznych podminkach. Nestle se chova podobne k zivotnimu prostredi, nemluve o sajrajtech s palmacem - to mi nesmi vlezt do baraku, ale s oblecenim nic neudelam, s timhle mohou hybnout ti, co maji miliardy, ale nedelaji to, a to ze obleceni z tehlech fabrik prestane 1000 lidi kupovat, nikoho bolet nebude.

Tate
Zasloužilá kecalka 709 příspěvků 05.01.17 19:45

Zajímám, ale trochu. Spousta značek mě právě kvůli tomuto zklamala. Ale ty kousky jsem nevyhodila, že jo… Každopádně, pokud najdu oblečení s nějakým dobrým „made in“, tak jsem za to ráda, klidně i trochu připlatím a oblečení nosím častěji.
Jinak ale můžu jak obchody dražší, tak i ty levnější a taky sekáče.
Učeho se snažím kvalitu původu kontrolovat - kalhotky a podprsenky.

Jana525
Závislačka 4872 příspěvků 05.01.17 19:48

Zajimam se o puvod a kvalitu. Co jde, tak kupuji fair trade a organic, problem je cena, takze to resim vyproodejema a pak taky maly vyber, proste jen v organic obleceni bych si nevybrala. Tim padem mam i ne organic oblibene znacky, kde si obcas neco koupim. Nejvic asi Mark Spencer. Ale ja sem minimalistka, takze v mem satniku je opravdu jen to, co nosim, spis mene a vetsi kvalita. A jdu hlavne po prirodnim materialech. Ale, kdyz me neco opravdu zaujme, tak si to klidne koupim i v supermarketu.

Tšekkin Kulpa
Zasloužilá kecalka 762 příspěvků 05.01.17 19:48

Ja to resim hodne. V prve rade mam malo obleceni (tim nemyslim ze ho mam nedostatek, mam ho jen vyrazne nene nez je bezne), asi tak 80% meho obleceni je z druhe ruky, zbytek se snazim kupovat od lokalnich vyrobcu. Horsi je to trochu s botama, nicmene kupuju spis kvalitni boty, takze taky jich mam malo (dohromady vcetne backor, pohorek a sportovnich bot mam myslim 12 paru). Taky trochu siju a hodne pletu :-).
Nenakupuju tzv fast fashion.

Problem mam se sportovnim oblecenim protoze to je snad skoro vsechno site nekde v asii:-(

Příspěvek upraven 05.01.17 v 19:52

Kejmina90
Zasloužilá kecalka 738 příspěvků 05.01.17 19:49

Bohužel ne jelikož kdybych si kupovala jen oblečení od návrhářů a módních domů made in Paris, tak se nedoplatím. :oops: bohužel klasická konfekce takto vyráběna je snad veškerá. Ano jsou různé bio eko obchody s oděvy atd ale je to odraženo v ceně samozřejmě.

IvaB
Kelišová 6158 příspěvků 29 inzerátů 05.01.17 19:50

Většinou kouknu a všechno je to Made in China, Bangladéš, Turecko apod. I takové ty jakože značky, včetně sportovních věcí, tak on člověk na výběr moc nemá. :nevim: Alespoň na děti se snažím kupovat od českých výrobců.

Malaga
Generální žvanilka 24690 příspěvků 05.01.17 19:50

@Tšekkin Kulpa omlouvám se, ale pobavilo mě, že 12 párů bot je dle tebe málo :mrgreen:

Adinka_2012
Závislačka 2603 příspěvků 8 inzerátů 05.01.17 19:54

Ne, musela bych se už zbláznit z toho, o co všechno se musím zajímat a co všechno řešit-vč. věcí rize specializovaných, jako jsou léčba nemocí, vzdělání dětí atd…o stravě, hračkách atd. nemluvě…o tom, že bych se nedoplatila kupovat něco čistě „průhledně šité“ je další věc

Tšekkin Kulpa
Zasloužilá kecalka 762 příspěvků 05.01.17 19:57

@Malaga no myslim ze na to, ze jsem clovek co sportuje (coz vyzaduje specialni obuv) a zaroven je muzikant (koncertni obuv) a pracuje v bance (kvuli cemu mam taky jeste predpisovou obuv), to moc neni. Respektive abych toto obsahla tak niz jit nemuzu. Kdyz nahlednu do botniku mych kamaradek tak to je uplne jina liga.
Kolik mas bot Ty? (Nemyslim to jako utok, jen tak pro zajimavost ;) )

nozu
Extra třída :D 11671 příspěvků 05.01.17 19:58

Původ neřeším ani náhodou. pro mě jě důležité to, jak mi oblečení sedí, jaký má materiál a jestli je dobře ušité a bude se dobře udržovat.

Sany80s
Kelišová 6545 příspěvků 05.01.17 19:59

Ano do určité míry zajímám.
Jenže problémem je, že prakticky cokoli, co vezmu do ruky, je šité v Asii popřípadě v Turecku.
Takže nemám moc na výběr, českým švadlenám bych práci zadala ráda, ale bohužel nejsem ochotná akceptovat běžnou košili za 4000.
Ne proto, že bych na to neměla, ale spíš proto, že na to nemá většina.
Navíc nevím, zda je možné, aby v globálu přežila nějaká významná česká produkce, která nešije v Asii. Všichni víme, jak to dopadlo v Prostějově. Nedávno jsem viděla některé jejich střihy v jednom obchodě, ale zapomněla jsem se podívat, kde to ta firma dala ušít.
Asi může přežít něco menšinového a speciálního, jako jsou podprsenky Triola, které se šijí u nás.
A vzhledem k tomu, že kapitalismus je v podstatě forma diktatury, kde profituje určitá skupina mocných, tak těžko bude někdy nějaká vůle hledat řešení, aby se nedělo to co v Bangladéši a dalších podobných státech.

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Exkluzivně: Slavný herec Bill Nighy je v Praze! Co zde rocker z Lásky nebeské dělá?

Herec Bill Nighy (68), který se proslavil mimo jiné rolí svérázného rockera... číst dále >

Pomeje skončil v nemocnici! O berlích se belhá kvůli vážné zlomenině

Rakovinu hrtanu sice porazil, už několik měsíců se ale producent Jiří Pomeje... číst dále >

Články z Ona Dnes

O holky se postarám, slíbil Mirek snoubence, která zemřela v den svatby

Simona zemřela pár hodin před vlastní svatbou a zoufalému snoubenci zůstaly... číst dále >

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za... číst dále >