Zákaz práce ve stejném oboru

8
7.11.19 05:09

Zákaz práce ve stejném oboru

Dobrý den,
pracuji na ŽL pro jednu nejmenovanou firmu v automotive jako externí pracovník. Prostě Švarc jak noha. Ve smlouvě mě zaujala pasáž, že nemohu pracovat po ukončení našeho pracovního vztahu pro jinou firmu ve stejném oboru (automotive), jinak samozřejmě pokuta několik desítek tisíc :D Myslíte, že je to v pořádku takové praktiky? Řekl bych, že je to jen na zastrašení lidí, aby neodešli ke konkurenci za lepší nabídkou.

Předem děkuji za vaše reakce.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14509
7.11.19 05:16

Je to běžná konkurenční doložka. Je to v pořádku, používá se u poměrně dost profesí.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12739
7.11.19 05:19

Konkurencni dolozka…neni to o zastrasovani, ma to branit uniku know-how…nicmene, jestli ty pokuty opravdu nekdo vynaha, to netusim

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1835
7.11.19 05:30

Konkurenční doložka má svá zákonem stanovená pravidla. Není to o tom, že si kamkoliv napíše zaměstnavatel, že nesmíš odejít.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19380
7.11.19 05:46

@truehanz mrkněte do zákona na konkurenční doložku. Pokud se nepletu, fungovalo to dřív tak, že pokud chtěla vůči vám firma uplatnit konkurenční doložku, musela to vyvážit penězi. Takže nejde ani tak o pokutu, jako o to, jak postupovat a jestli tu konkurenční doložku vůbec budou chtít vůči vám uplatnit…

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19380
7.11.19 05:49

@truehanz
262/2006 Sb. Zákon zákoník práce
HLAVA VI

KONKURENČNÍ DOLOŽKA § 310

(1) Byla-li sjednána konkurenční doložka, kterou se zaměstnanec zavazuje, že se po určitou dobu po skončení zaměstnání, nejdéle však po dobu 1 roku, zdrží výkonu výdělečné činnosti, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu, je součástí konkurenční doložky závazek zaměstnavatele, že zaměstnanci poskytne přiměřené peněžité vyrovnání, nejméně však ve výši jedné poloviny průměrného měsíčního výdělku, za každý měsíc plnění závazku. Peněžité vyrovnání je splatné pozadu za měsíční období, pokud se smluvní strany nedohodly na jiné době splatnosti…dál je v tom paragrafu uvedeno vše o smluvní pokutě, jak konkurenční doložku vypovědět atd. Ale jde o to, že ti to musí penězi nějak vynahradit a pokud nechtějí, smolík. Ale pmusíš i ty postupovat podle zákona ;)

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10257
7.11.19 06:04

@Keyllah ale pokud pracuje na živnosťák, tak se tazatele zákoník práce netýká? tam se smluvní podmínky domlouvají podle občanského zákoníku???

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9582
7.11.19 06:19

Když pracuješ na zivnostaku, tak by to tam právě být nemělo, aby to nebyl prokazatelný Svarz? Při klasické smlouvě to tam bývá :think:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5202
7.11.19 07:26

Máme ve smlouvě to stejné. Co víc, tak kolegyně, co odešla, tak přešla také jen pod jinou firmu a dělá to stejné. Žádný postih nemá. Je to jenom strašení.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10981
7.11.19 07:46

Pokud je to tak, jak popisuješ, zákoník práce do toho vůbec natehej.

Osobně si nemyslím, že by to kdy firma zkusila vymáhat, protože by se jen rozmazaly její vlastní exkrementy - pokuty za švarcsystém jsou takové, že pár korun nstojí za to.

Řekla bych to takto: firma s Tebou vy*ebává, tak není důvod, aby sis bral/a servítky.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22961
7.11.19 09:30

Tohle znám u kmenových zaměstnanců, ale u externích… to je divný.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
493
7.11.19 10:25

Ta smlouva beztak bude tak blbě napsaná, že ve výsledku bude neplatná. Takže bych se tím vůbec netrápil.
Každopádně zmínit finanční kompenzaci po podepsání by vůbec neškodilo.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15142
7.11.19 12:38
@elda píše:
Konkurenční doložka má svá zákonem stanovená pravidla. Není to o tom, že si kamkoliv napíše zaměstnavatel, že nesmíš odejít.
Zaměstnavatel ne. Problém je, že to není zaměstnavatel. Zakladatel píše, že pracuje na ŽL, takže je to čistě obchodní vztah a obchodníci si mezi sebou mohou uzavřít jakoukoliv smlouvu, která neodporuje zákonu.

Leda by namítal, že jde o zastřený pracovněprávní vztah, ale tam nevím, jestli by se pak inspektorát práce, zdravotní pojišťovna a ČSSZ nevozily i po něm.

Ono je dost pozdě dívat se do smlouvy a ptát se, když už smlouvu podepsal a druhá strana ji má v šupleti.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15142
7.11.19 12:40
@Slečna Ferka píše:
Pokud je to tak, jak popisuješ, zákoník práce do toho vůbec natehej.

Osobně si nemyslím, že by to kdy firma zkusila vymáhat, protože by se jen rozmazaly její vlastní exkrementy - pokuty za švarcsystém jsou takové, že pár korun nstojí za to.

Řekla bych to takto: firma s Tebou vy*ebává, tak není důvod, aby sis bral/a servítky.

jj, taky si myslím. Mohla by na sebe upoutat pozornost Inspektorátu práce. Ve finále bude nejlepší pro všechny mlčet.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat