Založení firmy - diskuze

Anonymní
4.12.20 09:06

Založení firmy - diskuze

Ahoj holky, chci si popovídat/vypovídat. Nabít nějakých zkusenostich dalších. A třeba i nějakou podporu, že to zvládneme.
K věci. Přítel pracuje 5let pro firmu jako OSVČ, kde nemá žádné jistoty a pouze manipulace že strany šéfa - nepojedeš tam, nevydala tolik a tolik peněz mne, tak tě vyhodim, nezaplatim, dám pokutu. Přítel pracuje 24/7 365dni v roce. Za celou dobu neměl dovolenou, nemohl si dovolit stonat apod. Protože sef ho chtěl jinak vyhodit. Avšak to doposud neudělal. Protože přítel svoji práci umí a je profesionál. Jenže teď nabil sebevědomí a již dál nechce toto ponižování snášet. A tak se rozhodl založit si firmu vlastní. Největší problém je, že momentálně rekonstruujeme - momentálně jsme bez kuchyně a koupelny. Ale žijeme. Také čekáme druhé dítě. Já jsem se nabídka, že půjdu na brigádu. Dokud jsem neotehotnela, tak jsem stejně pracovala i pro rodicaku, aby jsem neotupela :D. Takže nemám problém.
Problém by mohlo být to, že přítel neví, kdy budou první zakázky a tedy první výplata. Řekla jsem mu, ať si mezitím najde jinou práci/brigádu. A až přijde zakázka věnovat se tomu. Problém není. Práci sežene. Třeba o 40tis menší výplata než má teď. Ale životní náklady to pokreje a ještě jsme schopný 10tis z toho třeba ušetřit.
Jenže počáteční vklad do firmy. Přítel doufal, že do firmy vloží alespoň 200tis. Jenže se nám teď dělá kuchyň, v březnu se platí daně. Každý měsíc má obrovské sociální a zdravotní. Auto potřebuje servis. Vánoce apod. Těch výdajů je teď tolik. Ze těch 200tis nemáme. Přítel si nechce půjčovat od příbuzných. Co kdyby firma neprosperovala. A tak neví, jestli založit firmu teď (když už se rozhoupal, po 5ti letech kdy o tom jenom přemýšlel, že by jednou mohl) a nebo čekat. Nebo dát menší základní kapitál. Navíc jsou tu 2 další co chtějí jít s ním do toho. Jeden dokonce jako společník. Ale rovnou řekl, že chce mít minoritní podíl ve firmě, že ani nemá takový kapitál. Zároveň v současné firmě se mu dostává od šéfa to stejne co mému příteli, a tak chce prostě jít do vlastního.
A teď se chci zeptat, je důležitý mít vysoký základní kapitál, když nebude mít žádné zaměstnance a sám by šel, než by se zakázky rozjely, jinam? Má vůbec v této naší situaci zakládat firmu, nebo máme čekat. Když je teď přítel rozhoupaný. Aby jsme celý život pak nečekali na příležitost, tak jako doposud. Kdy o tom jenom sní. Přítel je opravdu schopný, oboru velmi dobře rozumí. Současný zákazníci ho znají a věří mu, ale budou věřit jeho vlastní firmě? Nové firme. Podle mě bude muset tu důvěru budovat od začátku.
Holky co máte zkušenosti, že vaši partneři nebo vy samotné jste zakládali firmu, sem s nimi.
Děkuji :kytka:
P. s. anonym je snad jasný, nemusí ti co mě znají hned vědět přítelovi záměry :palec:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6197
4.12.20 09:10

A proc musi zakladat firmu? Vsak je OSVC, tak to holt nebude delat pro firmu, kde dela, ale jen pro jiny klienty.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6142
4.12.20 09:10

Firmu bych nezakladala a už vůbec ne s někým jiným. Ať dělá sám na sebe jako OSVC.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2273
4.12.20 09:20

Prosimte a co dela, ze to nemuze dal delat jako OSVC a musi hned zakladat firmu? Myslim, ze si to tim zbytecne komplikujete. A nikoho dalsiho bych jako spolecnika nebrala, vetsinou to nedela dobrotu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.12.20 09:29

@Cenarius bohužel takhle to v jeho odvětví nejde, přítel je manažer. Má zaměstnance, kteří práci za něj dělají. Ve fabrikach. Ti se ale najímají, až když je zakázka jistá, podle regionu apod. @JancaS84 jak jsem psala výše.
Přítel nemá manažerský certifikát, který bohužel potřebuje. Jeho potecialni společník ho ma, a jenom díky tomu firma může fungovat.
@Ernais vlastně jak jsem psala společník ani nechce firmu vlastnit, když už tak minoritní podíl. Potřeba je ale vklad, a jeho certifikát. Jinak je to momentálně přítelův zaměstnanec. Navíc přítel je plátce DPH. Takže už je asi jedno zda firmu má :think:
Ale jak jsem pochopila, bez firmy to nejde.

• Citovat
  • Nahlásit
237
4.12.20 09:42

Základní vklad do firmy je 1 Kč. Otázkou je, kolik přítel opravdu potřebuje na rozjetí firmy. Je jistější podnikat na s. r.o. než jako OSVČ. Zas na druhou stranu firma má složitější účetnictví a chce to fakt dobrou účetní.

Co mi přijde děsivý, je stav vašich financí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
69
4.12.20 09:50

Bez firmy jde spoustu věcí, záleží, o co konkrétně jde a také o jaké konkrétní odvětví jde, typ firmy, kterou chce založit apod. Moc mi z tvého popisu není jasné, co má v plánu vlastně dělat. Zaměstnávat lidi a ty poskytovat do těch fabrik nebo dělat něco sám?
Podle kapitálu bych řekla, že asi chce zakládat s. r.o., nicméně dnes již není podmínka mít základní kapitál 200 tis., stačí 1 Kč. Upřímně obecně u firem působí lépe, když nemají 1 Kč, ale aspoň pár desítek tisíc. Nicméně kapitál se může časem zvednout.
Pokud se už rozhoupal a opravdu o to stojí, ať založí firmu se ZK třeba 20 tisíc. Může dál podnikat jako OSVČ a do toho rozjíždět firmu. Kapitál si může časem zvednout na co bude chtít.

Ale jak říkám, bude záležet na konkrétní situaci, která tu není moc popsaná.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.12.20 10:42

@Nemisek super přesně tohle jsem chtěla slyšet. Já nechci psát v čem podnikat chce, pac by me hned každej poznal :lol: ale ano vesměs je přítel ochoten jít do té fabriky pracovat sám. Protože jeho výplatu zaplatí zákazník. Takže se chce zaměstnat ve vlastní firmě. Účetní, pravnika apod, které do toho s přítelem jít chtějí máme. Základní kapitál tedy vesměs asi nepotřebuje obří. 30tis přítel by dal klidně hned. Jen se bojí, že třeba firma bude nedůvěryhodná, nebo to nebude stačit. Zároveň jak jsem psala, dokud se firma nerozjede, šel by pracovat jinam.
Jinak ano jde o s. r.o.
A ano finančně se též bojím. Právě.
Třeba co mě ještě zajímá, jestli se má do toho vrhnout po hlavě, tedy založit firmu teď, udělat stránky, logo apod. Aby firma byla taky nějakou dobu už založena a zákazníci dostali povědomí.
A nebo nasetrit ten kapitál. Otázka do jara/léta a pak do toho teprve jít. Jenže se bojím, že HR kterého teď má domluveneho, účetní a právník nebudou čekat. A vezmou jiné zakázky. A nebudou už mít místo. Na druhou stranu jsou to důvěryhodné lidi, se kterými má přítel zkušenosti. Takže je nechce ztratit.
No a taky teď víme, že do jara/léta ten kapitál mít bude. Ale stát se může tolik věcí. Jako třeba už letos byl několikrát bez výplaty kvůli covid situaci. Našetřeno něco máme, ale je toho teď tolik, že nám to stačí na to co teď potřebujeme a ne na další vymejsleni.
Ale mně zní nejrozumnější dát do firmy těch 30tis. A postupně ho zvyšovat. :palec:

• Citovat
  • Nahlásit
6455
4.12.20 12:00

Já na přítelovém místě si sedla k jednomu stolu s potencionálním společníkem, právníkem a účetní a vše probrala. Vzhledem k tomu, že neznáme konkrétní info, tak se nedá radit. Co se týká základního kapitálu, nemusí to fungovat tak, že si řeknete dáme 200000 a musíte to hned při zápisu firmy vysázet na stůl. Říká se, že firma by měla mít lichý počet společníků, ale tři už jsou moc :-) Pokud má kolega certifikát, může ho přítel získat taky? Pokud přítel nyní pracuje pro firmu jako OSVČ, je potřeba si uvědomit, že pokud bude zaměstnancem své s. r.o. pak náklady na něho jako zaměstnance budu vyšší než kolik platí teď jako OSVČ při stejné „čisté mzdě“ a vytáhnout jen tak peníze z s. r.o. nejde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2960
4.12.20 12:03

OSVČ manažer, co najímá ostatní osvč manažery? 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2960
4.12.20 12:05
@Secado píše:
Základní vklad do firmy je 1 Kč. Otázkou je, kolik přítel opravdu potřebuje na rozjetí firmy. Je jistější podnikat na s. r.o. než jako OSVČ. Zas na druhou stranu firma má složitější účetnictví a chce to fakt dobrou účetní.Co mi přijde děsivý, je stav vašich financí.

A základního právního povědomí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1473
4.12.20 12:13

Zakladatelko, sorry, ale máš v tom neuvěřitelný hokej.

Buď si s přítelem doplňte základní znalosti nebo si najměte poradce, který to dá dohromady (třeba advokáta).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6455
4.12.20 12:15
@aquarian píše:
Zakladatelko, sorry, ale máš v tom neuvěřitelný hokej.Buď si s přítelem doplňte základní znalosti nebo si najměte poradce, který to dá dohromady (třeba advokáta).

Přesně tak. Píše že má právníka a účetní. Tak bych řešila v první řadě s nima.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4070
4.12.20 12:28

Tak já hlavně nechápu, jakou roli v tom hraješ ty. Evidentně tomu až tolik nerozumíš a chceš řídit přítele na pozici manažera? A říkat mu, jestli si má nebo nemá založit firmu? Jako že se rozhoupal, tak už ho chceš dotlačit?
On přece musí vědět nejí sám, jak to má udělat, jaké jsou rizika, jaká je pravděpodobnost zisků apod., ne? Nebo ty to tady zjistíš a on pak udělá, co ty mu řekneš? 8o
Jestli on nemá tu chuť do toho jít a čeká, že ty ho budeš tlačit, tak to asi nikam nepovede, ne? Podnikání je vždycky risk, jistotu ti nikdo předem nedá, jestli bude úspěšný a polepší si, nebo ne.
Já této podnikatelské oblasti nerozumím vůbec, ale selský rozum mi říká, ať si zajistí fixní příjem, kde se nebude muset tak honit a u toho postupně rozjíždí svoji firmu. Z mé zkušenosti to většinou trvá cca 2 roky, než si vytvoříš nějakou klientelu, dobré jméno a než se o tobě začne vědět, ale pohybuju se teda v úplně jiném oboru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
338
4.12.20 12:58

A proč chce mít základní kapitál 200.000? Je to naprosto jedno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat