Zhoršila se výslovnost

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.18 17:45
Zhoršila se výslovnost

Zažila jste některá u dětí to, že se jim výrazně zhoršila výslovnost? Řeším to aktuálně 2×. Starší je prvňák a u něj jsme výslovnost vyřešili před školou. Po nástupu se mu řeč zhoršila. Na začátku se mu zhoršily sykavky - neumí ž, š, č a už mu zase začíná drnčet r. Ráčkoval. Už nás upozorňovala i učitelka. Mají školní logopedku jako třídní učitelku. Když jsme byli u logopedky, tak mluvil správně. Říkala, že přeháním, že některé děti mají výkyvy.
Druhý syn začal komolit a polykat začátky slov. Také přestal používat hlásky, které už uměl. Místo h cpe všude v. V používá i místo r a l. Všimla si toho i babička, která si libovala, že už mu začíná rozumět. K logopedce jdeme až za víc jak měsíc, tak jí to řeknu. Ale posledně tvrdila, že to je normální.
Takže se tážu, je opravdu normální, že se dětem zhoršuje výslovnost? U mladšího (necelých 5 let) to ještě beru, ale u staršího mi to poměrně vadí. Máme v rodině kluka, co si šlape na jazyk ještě ve 14 letech a je to hrozný.

Přečtěte si článek: Logopedická cvičení: Hravě k lepší výslovnosti

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
zuza92
Zasloužilá kecalka 695 příspěvků 19.12.18 17:52

Dcera mluvila brzy a pěkně. Když nastoupila ve 3 letech do školky začala šišlat strašně. Po zánětu ucha asi půl roku špatně slyšela a to tomu nepřidalo. Zatim s tím bojujeme. Doktorka říkala, že to budeme řešit až v 5 letech. To je za půl roku. Trénujeme zatím sami.

VánočníMáma
Povídálka 20 příspěvků 19.12.18 18:09

Pozoruju to u dětí v práci, tam vidím souvislost s psychikou - škola vyžaduje větší soustředění, jiné tempo, je to větší zátěž, takže řeč může (měla by dočasně) zaostávat ;-)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.18 18:10

@zuza92 u školkového dítěte ještě beru. Syna to chytlo a druhý rok školky, ale nemá neřesti školky (sykavky). U školáka mi to přijde divné.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.18 18:11

@VánočníMáma co je dočasně? Skoro půl roku školy za námi a je to spíš horší.

ka2ka
Neúnavná pisatelka 15937 příspěvků 19.12.18 18:12
@Anonymní píše:
@zuza92 u školkového dítěte ještě beru. Syna to chytlo a druhý rok školky, ale nemá neřesti školky (sykavky). U školáka mi to přijde divné.

nemůže ho někdo šikanovat?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.18 18:13

@ka2ka nešikanuje ho nikdo. Do školy chodí moc rád, učivo mu jde bez problémů. Učitelku mají fajn.

Aspera
Generální žvanilka 22219 příspěvků 19.12.18 18:16

Nevypadly mu první zuby? U nás to byl krok zpátky než zase trošku povyrostly druhé.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.18 18:27

@Aspera nevypadly.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.18 18:42

Připadám si jak neschopa. Protože patlají oba. Mladší ten mluví obzvlášť šíleně. Tomu rozumím já a starší syn a to ještě ně všechno.

A z mého pohledu i dítě, kterému je 7 let by mělo mluvit čistě. Místo toho se pořád motáme kolem logopedie, neustále cvičíme, opravujeme… Samozřejmě tím, jak se na to soustředí, mluví ještě hůř. :zed:

Ou
Echt Kelišová 8545 příspěvků 19.12.18 21:41

Pokud se to zhoršilo s nástupem do školy, tak je to reakce mozku na zátěž ve škole. Až se adaptuje, tak se vrátí i již jednou naučené. Pokud se to zhoršilo i tomu mladšímu - nemáte k tomu ještě nějaký další zdroj něčeho těžkého, s čím se musí vyrovnávat?

Ale ano, je běžné že v rámci „přežití“ a nutnosti se řešit něco závažného se dočasně odhazují civilizační návyky, jako je výslovnost, nebo třeba schopnost usínát sám a přemáhat úzkost, či zvládat jiné negativní emoce.

Vaši kluci to vážně nedělají schválně. Dělají co mohou.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.18 21:50

@Ou začalo to už o prázdninách, ale od září to vygradovalo. Resp. u staršího to začalo asi 14 dní po vyřazení z logopedie. Naučil se ř a od té doby mluví hůř a hůř. Nejprve mu to ujelo občas, ale teď jsme ve fázi, že v běžné řeči to už používá hodně málo a i když se snažím, tak to z něj nevymámím.
U mladšího to je otázka posledních 3-4 týdnů. On nikdy nemluvil čistě, ale řeč dřeme denně. Začali jsme napravovat L a vypado mu H.

eva.logopedie
Povídálka 30 příspěvků 03.07.19 20:33

Dobrý den,
Vaše zpráva je staršího data, ale to, co popisujete souvisí s ne dobrým upevněním a automatizováním užití těch hlásek, které byly dříve zřejmě vyvozeny na logopedii. V obou případech se tak může dít např. pod náporem nových nebo dalších povinností nebo pod nějakým jiným tlakem, který souvisí se zvýšením požadavků na obě děti. Pokud situaci ještě řešíte, napište mi soukromou zprávu, ráda Vám poradím.

Hezké léto, Eva

ka2ka
Neúnavná pisatelka 15937 příspěvků 03.07.19 20:56

@eva.logopedie ty fakt musíš být zoufalá, když naháníš klienty v každé diskuzi

eva.logopedie
Povídálka 30 příspěvků 04.07.19 00:23

Milá Ka2ka,
koumám, že jste nahoře zmínila možnost šikany. Zajímavá myšlenka. Máte osobní zkušenost?
Co už je méně zajímavé, že Vaše reakce na můj komentář se v intencích šikany také pohybuje. A to je mi Vás líto. :hug:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama