Zkušenosti s chodítky

850
23.7.04 15:53

Zkušenosti s chodítky

Ahoj holky,

chtěla bych Vás poprosit o vaše názory a zkušenosti s chodítky.
Já ho nejdřív celkem odmítala, slyšela jsem, že se dítě zvyklé capkat v chodítku, naučí později chodit. Teď mi to zas bylo vyvráceno a přítel ho che koupit.
Máte, prosím, zkušenosti?

Díky. Lucie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

449
23.7.04 16:21

Ahoj Lucie,
moje zkušenost je taková, že nejdřív jsem chodítko stejně jako ty odmítala. Jenže potom ho koupila moje ségra pro stejně starého chlapečka jako náš, a Kubíkovi se to strašně moc líbilo. Koupili jsme ho tedy taky. Pobyl v něm měsíc - dva, potom začal raději po 4 a po prdelce. Tak jsem ho prodala. Chodit se naučil až ve 14 měsících,ale nebylo to chodítkem, on je náš Kuba takový opatrnější, narozdíl od bratrance který chodil už v 11 měsících a taky „vyrostl“ na chodítku. Takže to zas až tak špatné nebude, jestli máš možnost zkus si chodítko nejdříve někde vypůjčit a uvidíš sama jak se to děťátku bude líbit. Snad mě tu maminky odpůrkyně chodítek neukamenujete, naše pediatrička nám chodítko nedoporučovala, ale nikde se žádná chyba nestala. Asi to záleží na každém jak se rozhodne. Snad jsem ti trošku pomohla, je to jen moje zkušenost. Ahoj Petra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
850
23.7.04 19:06

Milá Petro,

dík za tvou zkušenost. Ptala jsem se i kamarádek, všechny mi chodítko doporučily, takže ho asi koupíme.
Za tech pár měsíců tím snad žádnou neplechu nenatropíme (myslím z ortopedické stránky) a dítko ochráníme před zbytečnými „držkopády“ :lol: .

Díky moc! Lucie.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
120
23.7.04 19:17

chodítko

Ahojky, chodítko můžu jen doporučit. Pokud v něm bude dítko každý den je chvíli, tak žádnou ortopedickou botu neuděláte. Náš kluk v něm byl šťastný a vždy se chodítka přimo dožadoval. Sám začal chodit ve 12 měsících, což je podle mě akorát. Ale určitě jsou i dítka, která v chodítku nevydrží. Martina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
211
23.7.04 19:50

Ahoj maminky,

mám takový dotaz k těm chodítkům, od kdy ( od kolika měsíců..) je zhruba možné je dávat mimískům???

děkuji

Kosinka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
850
23.7.04 20:00

Martino, díky moc, jdeme do toho :) .

Kosinko, to já přesně taky nevím od kdy, ale řekla bych, že ten moment poznáme, až se bude třeba samo zvedat a pokoušet se capat podél gauče a tak… Fakt nevím… :oops:
Asi je to u každého dítěte jinak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
595
23.7.04 20:39

Ahoj holky,
asi se Vám můj názor nebude líbit, ale já osobně bych dítěti nedala chodítko ani za trest. Je pravda, že se jim v nich líbí a jsou spokojené, ale jejich tělíčku to neprospěje ani v nejmenším. Sice to nepoznáte teď hned, ale za čas se to může projevit třeba bolestmi zad, špatným zakřivením páteře atd.
Přečtěte si alespoň pár dotazů na rodině, které jsem v rychlosti našla, ještě než si ho koupíte.

http://www.rodina.cz/…/fulltxt.asp?…

Píšou tam také, že je lepší chodítko používat až když dítě chodí samo, nebo s oporou, pak mu víceméně brání aby upadlo a zranilo se. Určitě ne ve chvíli, kdy Vaše ratolest ještě nedospěla do vzpřímené polohy sama. Viz další odpověď: Dětičky se zde u:,–(í, prohnou se v zádíčkách, všechna váha tělíčka je na kyčlíkách, začnou se odpichovat špičkami nožiček a rejdit po bytě. Bude se jim to moc líbit, protože je to pro ně minimální námaha, spousta zábavy a ještě nejsou závislí na rodičích.

Chodítko je naprosto nepřirozená pomůcka. Dítě by se samo mělo po:,–(it, kleknout si a pak se postavit ( i v jiném pořadí ) a touto pomůckou mu ten jeho přirozený vývoj pomůžete přeskočit. To zabrání přirozenému vývoji svalového korzetu kolem páteře a vězte, že se to na Vaší ratolesti jednou odrazí. Řeči typu - Naše generace byla také odchována na chodítkách a žijeme, bych přirovnala k frázím - Nás taky krmili knedlíkama s vepřovým od půlroka a taky žijeme.

Naše Lucinka vyrostla bez chodítka a vůbec jí nechybělo, dlouho lezla, pak se sama postavila a chodí. Na jejím psychickém vývoji se to také myslím nepodepsalo. Viděla chodítko jednou u sousedů ( mmch jejich holčička ještě sama nesedí ani nestojí, ale v chodítku drandí od 5 měsíců ) a vůbec jí nezaujalo.

Pa Ariana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
157
23.7.04 21:04

Ja souhlasim s Arianou.
Choditka a hop:,–(la radi ortopedove v dnesni dobe spalit!!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
23.7.04 22:20

Ahoj,
tak nejdriv odpoved ortodoxnim nepritelkynim choditek: samozrejme, ze choditko od 5 mesicu je nesmysl, ale odmitani za kazdou cenu - carodejnice take upalovaly, ze! A navíc jsou ruzne druhy choditek. Dulezite je, aby v nem dite opravdu stalo a rucickama se jen pridrzovalo. Prirozeny vyvoj ditete v jeskynich urcite probihal bez choditek, ale to jeste neznamena, ze kdyz date do choditka dite, ktere se jiz samo postavi a popochazi (napr. kolem zmineneho nabytku), ze mu znicite zada, kycle (kyclicky :-)) apod. Opravdu nejsem horouci zastance hop:,–(el, choditek apod., ale nesmyslne odmitani je opravdu zbytecne. Dite, ktere jiz chce chodit muze choditko pouzivat uplne stejne jako vsechny ostatni predmety, o ktere se opre a tlaci je pred s sebou (ruzna auta, vozicky, ale i krabice na kolech (i bez nich) apod. Vsem tem, ktere se rozhodujete bych doporucila, choditko si nejdriv vyzkouset a dite do nej davat az v okamziku, kdy uz samo stoji a popochazi. Pak nemusite mit strach, ze diteti ublizujete - samozrejme za predpokladu, ze ho v choditku nenechate cele odpoledne… :-))
Ahoj Zuzana

• Nahlásit
  • Citovat
595
24.7.04 06:45

Zuzana si můj příspěvek zřejmě špatně přečetla, ale to nevadí. Na hranici jí za to nepošlu. :lol: Nicméně si za svým názorem stojím, i když si myslím, že ortodoxní odpůrce chodítek fakt nejsem. Ať si kdo chce dělá co chce, je to jeho svobodná vůle. Já nikomu bránit nemůžu. :lol: Napsala jsem svůj názor na dotaz. Někomu to třeba pomůže a někomu ne. :lol:
Navíc si myslím, že většina ortopedů a pediatrů Vám nic jiného neřekne.
Mějte se.
Ariana :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
850
24.7.04 10:07

Dobré ránko holky,

předem vám chci všem poděkovat za vsechny vaše reakce.
Máme v tom teď díky vašim radám jasno.
Božínku, jsem v tom těhu tak labilní, nerozhodná a lehce ovlivnitelná :)
Jako „bývalá“ zdravotní sestra, si něco málo pamatuji z hodin pediatrie na zdrávce a právě proto vznikla převážná většina mých pochybností, které přesně vyjádřila Ariana.
Je fakt, že bych 5-ti měsíčního mimajzlíka nikdy nepo:,–(ila do chodítka (je to podobné zvěrstvo jak po:,–(it miminko na nočník z důvodu ušetření plíny, někde ho zaseknout do rohu postele, aby z nočníku nespadlo, když se teda ještě neudrží.. :x ), mysleli jsem, že chodítkem ho ochráníme před zbytečnými pády v momentě, kdy už se bude samo zvedat a pochodovat kolem nábytku.
Je ale fakt, že po přečtení názoru magistry Blanky na Rodině, jsme si uvědomili, že je asi lepší nechat věcem volný průběh a nic neuspěchat.
Takže asi tedy ušetříme trochu peněz :lol: .

Ještě jednou vám všem moc díky!!! Lucie+slimáček (31+1)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
157
25.7.04 02:44

Lucko,
ja bych ti chtela napsat k tem drzkopadum, my to zazivame momentalne, Janek ma 8 mesicu ale ja myslim ze je potreba i aby se to dite trochu otlouklo a ty se naucila davat na nej vice pozor. Vsechno ma svuj smysl. Janek jeste pred par dny padal hodne, ale ted se naucil uz si ze stoje pomalu sednout a to by v choditku nikdy nedokazal. Zacina pomalu obchazet nabytek a uci se balancovat a zachazet se svym telem. Volny pohyb je daleko lepsi nez umele vytvoreny. Dite si na to zvykne lechce a potom se muze pomaleji ucit prave tomu cemu ma.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
850
25.7.04 11:36

Ahoj Myšáku,

je to fakt, já už si to uvědomila.
Je jisté, že jsme si chodítkem chtěli trošku ulehčit práci a nervy :oops: . Bála jsem se totiž a dosud se bojím, že dítko bude po mě…t.j. bez pudu sebezáchovy :) :roll: .
Jedno je jisté. Dítko je zachráněno (aspoň z ortopedického hlediska, hi hi) a my se budem muset asi trochu víc otáčet :lol: .

Díky. L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
26.7.04 09:32

Naprosto souhlasim se vsemi, kteri by svému dítěti chodítko nikdy nedali. Já jsem fyzioterapeut a pracuji s dětma, vývoj dítěte probíhá sám od sebe a každý zásah zvenčí je jen problém. Jsou jiné metody, jak dopomoct k chůzi, ale to jde už o speciální cvičení. Takže můj názor, ve vývoji se postupně zapojují jednotlivé svaly a pokud dítě vystavíte situaci, na kterou nemá, hrozí právě ty problémy se zády a klouby, skoliouy a pod. Navíc u nechodícich dětí ještě přetrvávají reflexy z předchozích vývojových období, například stoj na špičkách při kontaktz s podložkou a chodítka je jen zdůrazňují a nenechají vývoj proběhnout tak jak má. V podstatě mu to ztěžují. Prostě páteř a okolní svaly jěště nejsou připravené a tak je do takové situace nebudu dávat. Pokud nemá dítě poruchu ve vývoji tak k té chůzi dojde samo. A je individuální kdy. A nějaké soutěže mezi maminkami na způsob ten můj už chodí..... blbost. Toť můj názor rehabky, která dnes a denně pracuje s vývojem malých dětiček.
Martina

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
26.7.04 12:55

já dala malou do chodítka v sedmi měsících, následoval pláč.už sama seděla. v osmi měsících to samé, v devíti vydržela neplakat asi pět minut a pak začala lozit a bylo po pokusech.vyřešila to za nás. prostě se jí tam nelíbilo, tak proč ji tam cpát. chodítko jsme dostali darem a nebýt toho, tak nic takového nezkouším, protože bych chodítko nekupovala. v našem případě bylo chodítko zbytečnost

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama