žloutenka u mimča

4039
26.7.05 09:40

žloutenka u mimča

Chci se zeptat co se dělá, když má 6 týdenní miminko pořád trošku zažloutlé bělmo? Za pár dnů jdeme na odběry a docela se bojím, že hodnoty budou vysoké a budeme muset na pár dnů vy:,–(it kojení......
Jinak mám mimíska u okna, ale slejzá mu ta žloutenka hrozně pomalu… :cry: A na UM skončit nechci…
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2786
26.7.05 09:59

žloutenka

NIki, nas maly mel taky novorozeneckou zloutenku a mel ji dost silnou protoze je od narozeni prekrveny…s porodnice jsme sli o 2 dny pozdeji a belmo mel zlutejsi taky az do toho 6 tydne…je to normalni z tech ocicek to jde pomaleji..hlavne ho mej u toho okna ( nevim jestli vis ze musi byt svlecenydo pliny at to cele telicko vstrebava to svetlo) a bud v pohode :-) jo a nevim proc bys nemela dal kojit??? to ti nekdo rekl??? nas pravechvalili ze prave diky kojeni se to zlepsuje,prtoze tim ze dobre jedl tak se to telicko s tim lepe vyrovnalo. ted ma maly 10 tydnu a na odbery jsme byli zase,proste si to doktorka hlida.....tak pocitej s tim ze odber mu mozna udou delat na kazde poradne. neboj budete v poradku.pa nat+rio

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4
26.7.05 10:51

Ahojky Niki..určitě budete v pořádku..naše malá měla taky žloutenku a ještě jsem měly problém kvůli Rh faktoru - má pozitivní a já byla negativní..tudíž hrozila i výměna krve…naštěstí když jsem začala kojit tak hodnoty bilirubinu začaly klesat..sice pomalu ale začaly…chodíme teď do rizikové poradny na kontroly každé 3 měsíce…a z toho bělma to jde opravdu hodně pomalu…takže to chce opravdu hodně světla …nás v září čeká poslední kontrola…a zatím vše bylo OK…
Pa…
T + 10m holčina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4039
26.7.05 11:17

Díky holky za uklidnění. Četla jsem to tady někde na netu (nechci kecat, květňátka?!?!), že maminka dostala nakázáno používat 2 dny Nutrilon, aby žloutenka klesla, protože u kojených dětí se drží déle.
Vyděsilo mě to, protože jsem to četla i kdesi v knížce, když žloutenka neustupuje, tak se na čas přerušuje kojení a nahrazuje UM.
P.S. V rámci osvětlování jsme teď vegetili hodinu v babyvaku na balkoně - než nás vyhnala srseň :twisted:
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4039
26.7.05 11:44

Tak v červenčátkách - v mém deníčku, jsem já to ostuda, že si to nepamatuju… Lois promiň.
Skleróza je sviňa, a když se k tomu přidá mlíko v mozku…
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
486
26.7.05 14:30

Nikino,
máš pravdu, je možné, že někdy ty zvýšené hodnoty bilirubinu dělají určité látky v mateřském mléce. Nemusí se ale na 2 dny odstavit a dát umělé mléko, řešením je odstříkávat a mateřské mléko před podáním převařit, tím se ty látky odbourají a žloutenka začne ustupovat. Potom už se může normálně kojit dál. Je to sice pracné, ale stojí to za to, aby tak malé miminko nemuselo dostat umělé mléko. Říká se tomu pregnandiolový ikterus a nemá nic společného s novorozeneckým ikterem, ten naopak při kojení ustupuje, jak popisují holky výše. Většinou nastupuje později (až po 1-2 týdnech po narození) a hodnoty bilirubinu se stále zvyšují. Obtížnější je rozlišení u těch dětí, které mají novorozeneckou žloutenku a pak se k tomu přidá ještě tento pregnandiolový ikterus. Ještě může být samozřejmě ikterus způsobený nějakým onemocněním jater nebo žlučových cest (vzácně), k prvnímu rozlišení se většinou dělá tento léčebný pokus s podáním převařeného ev. umělého mléka. Když začnou hodnoty klesat, je jasné, že se nejedná o nic vážného a dítě se nemusí dál složitě vyšetřovat.
Doufám, že jsem to napsala srozumitelně :oops: , tahle problematika je dost složitá. Prostě není žloutenka jako žloutenka.
Jendys

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
665
27.7.05 10:33

Ahoj NiKi,

tak my máme tu klasickou novorozeneckou žloutenku. Jen se nám drží v bělmu, ze kterého to jde opravdu pomalu. Včera brali malému krev na hladinu bilirubinu a dnes jsme si volala pro výsledky a bilirubin je v pořádku, jen má mín červených krvinek, proto za měsíc kontrolní odběry, no snad to není nic vážného.

Co se týče té UM, tak jsem včera malého krmila celý den Nutrilonem a dnes mám ještě pokračovat, aby se tělo trochu očistilo od těch látek, co jsou v mateřském mléce (MM). Takže jsem odtříkávala jako divá a v mrazáku mám skoro 1l MM. No a dnes to bude obdobně. Ale k čemu se musím přiznat, děsně jsem to obrečela, že dávám malému UM, byť jen na 2 dny, prostě mi strašně chybí to jeho laskání prsa (nejsem úchylná, ale ta mateřská láska dělá divy).

No jinak máme nakázáno slunit co nejvíce na sluníčku, ale za oknem a tak po 20 minutách, nedávat ho na přímé sluníčko, to prý miminkům škodí.

Jendys, to s tím převařením mléka jsi někde četla nebo ti to doporučil nějaký lékař? Já to slyším prvně a opravdu bych raději dávala malému moje mlíčko než tu UM, ale bohužel už se s ní jeden den seznámil.

Tak kojení zdar, Lois + Vojtíšek (2m6d)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
76
27.7.05 10:45

Ahoj Lois,
my měli taky dlouho žloutenku a doteď (4měsíce)lehce zvýšené jaterní testy.
Hned druhý týden kojení jsme měli doporučeno pasterizovat MM (zahřívat ve vodní lázni 56 stC po dobu 10minut) a protože to ani po tom nekleslo dávala jsem jeden den UM stříkačkou.
Taky mi to vadilo,hlavně proto,že jsem musela co 2 hod odstříkávat a děsně mě bolela ruka. Naštěstí to pak kleslo ,ale s těmi jaterními testy jsme museli na gastroenterologii,jsou stále lehce zvýšené,ale kromě odběrů nám ještě jiné vyšetření nedělali.
Tak vydrž a ať to brzo klesne.
zdraví Hela

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
486
27.7.05 13:08

Ahoj Lois,
jsem dr, běžně se to s tím převařením dělá (aspoň u nás v nemocnici). Sice se tím zničí některé látky, ale pořád je to mateřské mléko a ne umělé a 2 dny to dítě vydrží. Řešením je i ta pasterizace, jak píše Helusa (taky to zničí některé látky, ale je to asi šetrnější - popravdě, když jde jen o 2 dny, tak je to celkem jedno). S tím, že to po 2 dnech nekleslo, jsem se vlastně ani nesetkala (ale nebyla jsem zas tak dlouho v praxi), takže jsme nikdy UM nedávali.
Jendys

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
665
27.7.05 16:18

Jendys, děkuji ti moc za odpověď, takže já jdu odstříkat mléko a zahřát. Taky si myslím, že je pro něj lepší než UM.

Papa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama