Změnit terapeuta?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
1.1.22 14:14

Změnit terapeuta?

Ahoj všichni,

poslední dobou se trápím jednou myšlenkou. Nevím, zda zůstat, či opustit svou terapeutku.

V hlavě se mi odehrává spousta věcí ohledně jejího chování. Když mě například poprvé uviděla, řekla: „Jééé, vy jste pěkná!“ Přešla jsem to, je hodně temperamentní, upřímná… ale přiznám se, že se mi to ještě u jiného terapeuta nestalo.

Chodím k ní asi 2,5 měsíce, pracujeme převážně metodou KBT. Přijde mi, že nerozumí vývojovému traumatu (které stojí za většinou mých problémů). Dokonce se zmínila, že si nemyslí, že by se mi stalo nějaké „vážné“ trauma - pak se opravila, že pokud v rodině došlo k citovému týrání, tak asi ano.

Na spoustu věcí měla dobrý názor a mně to pomohlo, ale ve spoustě věcí to nějak drhne. Občas něco řekne, pak zase naopak… Nemůžu říct, že bych jí 100% důvěřovala.

Na posledním sezení mě překvapila tím, že když jsme se bavily o traumatu všeobecně, zmínila se, že oba její rodiče zemřeli v raném věku a jedno z jejích dětí mělo rakovinu. Chápu, že to v tu chvíli použila schválně, aby mi ukázala, že má za sebou také těžké věci… ale na jednu stranu tomu nepřikládám stejnou váhu jako dlouhodobé citové týrání ze strany blízkých, a na druhou stranu se mi to zdálo trochu moc sebeodhalování - nevím, jestli bych o ní tyto informace vůbec měla vědět :think:

Nevím – co myslíte? Klidně se doptávejte. Prosím o zachování anonymu.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1.1.22 14:17

V terapeutickém vztahu má panovat důvěra, otevřenost a měla by ses v takovém vztahu cítit bezpečně. Pokud to tak není, měla by jsi terapeuta změnit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.1.22 14:32

Upřímně mi přijdeš trochu vztahovačná a přecitlivělá. Je to takovej druh odporu co brání Tvojí další práci na sobě. Takže za mě rozhodně zůstat s terapeutkou, která tě vnímá taky jinak než „jen jako oběť“. To mi přijde uzdravující. jinak KBT dost lidí zrovna nemiluje, že jde jako dost po povrchu a není tak analytická. já na ní nedám dopustit, pomohla mi moc. Právě i s traumatem respektive s chováním, které vrací stále do místa traumatu a člověk se tak nepohne. Jen o tom roky v terapii sofistikovaně mluví a mudruje.

• Citovat
  • Nahlásit
380
1.1.22 14:36

Pokud s ni nemáš dobrý vztah, tak jdu jinam. Ale upřímně si nemyslím, že by to bylo tak žhavé - i terapeut je jen člověk, vnímá tě, chce tě poznat, občas se muže zamyslet, změnit názor, sám ventilovat své zkušenosti. Není to robot.

Existují i přesné opaky - jen tě poslouchají a sami nic neřeknou.

Terapeut se od druhého terapeuta liší, každý je jiný, každý má svůj styl, svou metodu a svou míru empatie. Jak jsem řekla, pokud ti ta její nevyhovuje, tak tam nechod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1198
1.1.22 15:25

Me osobne trvalo docela dlouho, nez jsem zacala svymu terapeutovi plne duverovat a nez jsem byla schopna se mu uplne otevrit. Ale az kdyz jsem k nemu ziskala duveru a uplne se otevrela, pak se muj stav zacal lepsit. Mame hodne spolecneho, taky mi o sobe rekl hodne velmi osobnich veci a ja to vubec neberu jako minus. Naopak mam diky tomu pocit, ze mi opravdu rozumi jako clovek, ktery si tim prosel. Ne jako clovek, kteryho si platim za to, aby soucitne prikyvoval :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.1.22 16:42
@Anonymní píše:
Upřímně mi přijdeš trochu vztahovačná a přecitlivělá. Je to takovej druh odporu co brání Tvojí další práci na sobě. Takže za mě rozhodně zůstat s terapeutkou, která tě vnímá taky jinak než „jen jako oběť“. To mi přijde uzdravující. jinak KBT dost lidí zrovna nemiluje, že jde jako dost po povrchu a není tak analytická. já na ní nedám dopustit, pomohla mi moc. Právě i s traumatem respektive s chováním, které vrací stále do místa traumatu a člověk se tak nepohne. Jen o tom roky v terapii sofistikovaně mluví a mudruje.

Já mám za sebou KBT stacionář, absolvovala jsem ho v roce 2014. Ty změny byly ale strašně krátkodobé, navíc jsem zastáncem názoru, že v některých případech může KBT – ten přístup "musíte se hecnout… " – spíš ublížit :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
1.1.22 18:17
@Anonymní píše:
Já mám za sebou KBT stacionář, absolvovala jsem ho v roce 2014. Ty změny byly ale strašně krátkodobé, navíc jsem zastáncem názoru, že v některých případech může KBT – ten přístup "musíte se hecnout… " – spíš ublížit :nevim:

No a co chceš za změnu? Chceš jí vůbec :nevim: Spíš to působí dojmem, že potřebuješ to trauma oňuňávat než nějakou novou dynamiku. kolik si už měla terapeutů a terapeutek? Někdy je hledání „správného“ terapeuta spolehlivá cesta ke stagnaci. No udržitelnost změn je ale na tobě ne na terapeutovi nebo terap. směru. Taky jsem zažila lidi co byli profesionální pacienti. tu roli měli nejlépe zmáklou, tak ji pilovali furt dokola. A běda jak se někdo otřel o trauma, to bylo zle. Tak jen abys nedopadla podobně. nic nevhodnýho na tom co jsi vypsala ze strany terapeutky nevidím, to naopak. Můžu se zeptat máš hraniční poruchu? Emočně nestabilní typ?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
1.1.22 18:30
@Anonymní píše:
No a co chceš za změnu? Chceš jí vůbec :nevim: Spíš to působí dojmem, že potřebuješ to trauma oňuňávat než nějakou novou dynamiku. kolik si už měla terapeutů a terapeutek? Někdy je hledání „správného“ terapeuta spolehlivá cesta ke stagnaci. No udržitelnost změn je ale na tobě ne na terapeutovi nebo terap. směru. Taky jsem zažila lidi co byli profesionální pacienti. tu roli měli nejlépe zmáklou, tak ji pilovali furt dokola. A běda jak se někdo otřel o trauma, to bylo zle. Tak jen abys nedopadla podobně. nic nevhodnýho na tom co jsi vypsala ze strany terapeutky nevidím, to naopak. Můžu se zeptat máš hraniční poruchu? Emočně nestabilní typ?

Ahoj, je pravda, že terapeutů jsem vystřídala už mnoho, bez pocitu, že by to někde sedlo. Teď už hledám jen terapeuty pod CZAP, mám za sebou bohužel i poškození terapií. Mám něco mezi HPO/C-PTSD, těžko říct. Můžu se zeptat, ty jsi psychiatr?

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat