Znovu studium medicíny 37+

4099
13.6.21 18:19

Znovu studium medicíny 37+

Ahojte,

měla bych takový dotaz, po maturitě jsem šla studovat medicínu, strašně mě to bavilo, ale bohužel jsem ve 4. ročníku psychicky onemocněla a pak studium ukončila. Léčím se už 14 let na psychiatrii. Ale to, že jsem medicínu nedodělala, mě hrozně trápí, pořád si to vyčítám, mám doma schované všechny materiály, často se do nich koukám a připomínám si, jak mě to bavilo.

Včera večer se mi do hlavy vloudila myšlenka, že bych na medicínu šla znovu (tak cca za 2 roky, abych měla ještě čas si vše ujasnit a učit se na přijímačky, teď je mi 35 let, takže bych šla v 37 letech). Řešila jsem to s rodiči a na studium by mi přispěli, musela bych si ho celé platit. Samozřejmě nemám jistotu, že by mě vzali, ale kdybych se tomu fakt věnovala, tak alespoň na 1.LF kde dávají navíc 30 bodů za jedničky z matematiky (ze které jsem maturovala), bych se třeba dostat mohla.

Akorát bych měla strach, že to psychicky znovu nedám a teď by mi propadly šílené peníze. Nechtěla bych taky dělat kliniku, na to nemám nervy, to vím, ale baví mě genetika, biochemie a mikrobiologie. Tam si myslím, že bych se uchytit mohla. Vím, že na to by mi mohla stačit Přírodovědecká fakulta, ale mě prostě strašně baví všechny předměty na medicíně, takže bych to brala jako svůj koníček.

Děti mít nebudu, přítelem už nemám teď, takže bych se mohla věnovat sobě. Je fakt, že mám díky léčbě na psychiatrii pocit, že mám špatnou paměť, ale na druhou stranu na medicíně jsem celé 4 roky měla samé jedničky, takže snad něco bych ještě vylovila, minimálně bych nebyla tak vyjukaná na prvních cvíkách z anatomie (popis scapuly, claviculy a humeru si ještě docela pamatuji kupodivu).

Proto by mě zajímalo - setkali jste se na medicíně s někým straším? My měli spolužáka 39 let, ale vzdal to po 2 měsících a pak jednoho věčného „opakovače“ a tomu bylo tak cca 45 let, ale taky skončil po prváku.

Myslíte, že je reálné studium takhle v pozdním věku? Samozřejmě ani nevím, jestli bych dostala zdravotní doporučení, mám hodně psychických problémů, ale nikomu jsem nikdy neublížila, jsem hodně pečlivá, snaživá a mám ráda lidi a ráda pomáhám lidem (dělala jsem různá dobrovolničení v nemocnici…).

Co myslíte?

Děkuji a prosím, komentáře, že když jsem psychicky nemocná, tak tohle nemám dělat, sem nepište, já vím, že je to šílený stres, ale už bych věděla, do čeho jdu a opravdu nikomu neubližuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9107
13.6.21 18:23

Však to zkus. Nestane se nic horšího než že přijdeš o nějaký peníze. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
665
13.6.21 18:26

Ne sice na medině, ale měla jsem spolužáka PharmDr., který profesně “vyhořel” a šel studovat ekonomii ve Tvém věku. Takže pro mě za mě jdi do toho. Na medině jsou starší ročníky vidět častěji, co jsem slysela od kamarádů, třeba na zubařině určitě. Hodně štěstí :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4099
13.6.21 18:28
@Cenarius píše:
Však to zkus. Nestane se nic horšího než že přijdeš o nějaký peníze. :nevim:

Díky, no ty peníze jsou problém, že by nebyly moje, ale rodičů a kdybych vypadla třeba zas ve 4. ročníků, tak bych jim to asi nikdy nedokázala splatit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4099
13.6.21 18:30
@Danuska89 píše:
Ne sice na medině, ale měla jsem spolužáka PharmDr., který profesně “vyhořel” a šel studovat ekonomii ve Tvém věku. Takže pro mě za mě jdi do toho. Na medině jsou starší ročníky vidět častěji, co jsem slysela od kamarádů, třeba na zubařině určitě. Hodně štěstí :kytka:

Díky za zkušenost. Akorát ekonomie asi jde dálkově, ne? Že při tom pracoval. Já si u medicíny neumím představit chodit do práce. Jako asi by mi to učení zabralo trošku míň času, než minule, protože alespoň už mám v hlavě uložené složité názvy, ale i tak. Jinak ráda slyším, že i vyšší ročníky chodí studovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1956
13.6.21 18:30

@Lollitka
Jdi do toho, měli jsme v kruhu kluka přes 35 a měl 2 děti…. A udělal.

Znám i kluka, který měl titul z jiný VŠ a pak ještě udělal medicínu né úplně mlád…

V medicíne pracuje takovej psychopatů a magorů, třeba tě bude bavit i klinika😉

To byl spíš vtip- myslím, že je docela dost oborů, kde se vyhneš otravnejm pacientům a můžeš si práci užít a realizovat se…..
Já taky dělám spíš parakliniku….

Nevˇekej dva roky a jdi do toho hned příští rok…. Ono věkem malinko přicházíš o toleranci, když z tebe dělají pitomce…. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9834
13.6.21 18:31

Studium ve starším věku je reálné, ale ne medicína a ne medicína pro člověka, který se léčí s psychikou.
Promiň, vyber si něco jiného, určitě jsi mimořádně inteligentní, ale ten obor není vhodný a určitě ne v tvém věku. Pokud to chceš brát jako terapii, tak možná, ale aby se ti to nevymystilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.6.21 18:31

Chápu správně, že stejně nechceš být doktorka, jenom tě to zajímá? Šla bych na přírodovědu, je tam obrovská volnost v tvorbě rozvrhu, můžeš si studovat, co chceš, je to super škola. Mluvím konkrétně o PřF UK, ostatní neznám. Není tak těžká jako medicína.

Případně, všechny VŠ přednášky jsou ze zákona veřejné (cvika ne), nechceš prostě jenom chodit na přednášky, aniž bys byla oficiálně zapsaná?

• Citovat
  • Nahlásit
665
13.6.21 18:36

@Lollitka ne, chodil normálně na denní studium a k tomu měl nějaký miniaturní úvazek v lékárně. Jenže u nás se dal rozvrh narvat do 3-4 dnů nebo rozvrhnout ročníky podle sebe, takže to bylo flexibilnější. Medina je vyšší liga v tomhle, na druhou stranu je to pro spoustu lidi srdcovka, není tak jednoduché se tam dostat, takže starší ročníky tam nejsou zas tak nic výjimečného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
839
13.6.21 18:36

Já tedy ve věku nevidím problém. Samozřejmě, většina lidí tam bude mladších. Ale na VŠ jsem zažila i starší lidi, o dost starší, než jsi ty.

Trochu potíž je tedy v tom, že medicína je hodně stresující obor. To asi už víš. A nejde jen o množství učiva. Jde o to, že učitelé se po studentech strašně vozí. I když dřeš, zkoušku nemáš jistou, vyhodí tě klidně proto, že má učitel blbej den.

Nečekala bych tedy zrovna dva roky, čím dřív, tím lepší hlava a nasazení. Dva roky si přece nemusíš ujasňovat, jestli chceš studovat nebo ne. Na přijímačky se taky nemusíš připravovat dva roky.

Určitě bych se připravila na to, že ti stres může krátkodobě tu nemoc zhoršit. Bude asi :hug: potřeba pravidelně docházet na terapie, k psychiatrovi. Být připravená na to, že tu školu možná krátkodobě přerušíš. Šest let je dlouhá doba :kytka:

Příspěvek upraven 13.06.21 v 18:50

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4099
13.6.21 18:37
@Tvojeteta píše:
@Lollitka
Jdi do toho, měli jsme v kruhu kluka přes 35 a měl 2 děti…. A udělal.

Znám i kluka, který měl titul z jiný VŠ a pak ještě udělal medicínu né úplně mlád…

V medicíne pracuje takovej psychopatů a magorů, třeba tě bude bavit i klinika😉

To byl spíš vtip- myslím, že je docela dost oborů, kde se vyhneš otravnejm pacientům a můžeš si práci užít a realizovat se…..
Já taky dělám spíš parakliniku….

Nevˇekej dva roky a jdi do toho hned příští rok…. Ono věkem malinko přicházíš o toleranci, když z tebe dělají pitomce…. :mrgreen:

Díky moc, to ráda slyším, že jste měli spolužáka 35 let a že to udělal. No máš pravdu, že v medicíně je spousty magorů, jsem z lékařské rodiny a některé historky, co slyším, si říkám, že jsem ještě vlastně docela „normální“.

Pro mě pacienti nikdy nebyly otravní, mám je ráda, ale nemám ráda výkony (př. chirurg bych být nemohla), proto raději nějaký ten teoretický obor.

Tak moc díky za podporu, uvidím ještě, zatím mě to jen tak napadlo, třeba od toho zas upustím do roka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6791
13.6.21 18:38
@Lollitka píše:
Díky za zkušenost. Akorát ekonomie asi jde dálkově, ne? Že při tom pracoval. Já si u medicíny neumím představit chodit do práce. Jako asi by mi to učení zabralo trošku míň času, než minule, protože alespoň už mám v hlavě uložené složité názvy, ale i tak. Jinak ráda slyším, že i vyšší ročníky chodí studovat.

Já si moc neumím představit, že bych v 37 letech nepracovala a studium mi financovali rodiče. Jestli to pro tebe a rodiče není problém, tak to zkus. Na kolik to studium vyjde?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4099
13.6.21 18:39
@Sany80s píše:
Studium ve starším věku je reálné, ale ne medicína a ne medicína pro člověka, který se léčí s psychikou.
Promiň, vyber si něco jiného, určitě jsi mimořádně inteligentní, ale ten obor není vhodný a určitě ne v tvém věku. Pokud to chceš brát jako terapii, tak možná, ale aby se ti to nevymystilo.

Díky za názor, jako terapii to brát nechci, chtěla bych to čistě proto, že mě to opravdu všechno moc zajímá (s výjimkou pár předmětů) a na žádné jiné škole není tolik věcí, které by mě opravdu hluboce zajímaly a které bych se učila ráda. Tak já uvidím, neříkám, že tam půjdu, ale jen mě to tak začalo zas lákat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1956
13.6.21 18:42

@Lollitka
:mrgreen: Je vidět, že jsi skončila ve 4. :lol:

Neber to jako výsměch, spíš nostalgické vzpomínání ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
LvE
358
13.6.21 18:43

Ahoj…
za mě máš podporu.. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek