Zubní korunka - nesedí?

559
21.3.16 22:27

zubní korunka - nesedí?

Ahoj všem. Zase mám takový speciální dotaz :) Dneska mi byla nasazená celokeramická korunka na šestku nahoře. Už u zubařky jsem měla pocit, že je korunka vyšší, než okolní zuby. Dr. mi dala pokousat nějaký papírky, kde se otiskly zuby a prý to vypadá dobře, že si na to za pár dní zvyknu. Jenže mně se to teda moc nezdá… Naopak se mi zdá, že na skus se mi úplně změnilo postavení celé dolní čelisti a že zuby na druhé straně při skusu řádně nedoléhají. Můj dotaz tedy zní - je šance, že se to opravdu usadí a bude to OK? Měla zubařka pravdu, že je to jen nezvyk? A pokud tedy korunka opravdu špatně sedí, co se v tom případě dělá? Brousit keramickou korunku asi nelze ne? Tím by se porušila a mohla by prasknout :( Nebo se obrousí protilehlé zuby? To je zas blbost, přeci mi nezničí zdravé zuby kvůli umělé korunce??? Ještě ke všemu se mi zdá, že mě začíná bolet čelistní kloub na té straně, kde je korunka, jak mi asi ten skus jde jinak, než před tím. To jsou zase starosti, člověk vyplázne bezmála 4 000 a není spokojený! :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

29442
21.3.16 22:38

Pokud to máš nasazené dneska, tak je to opravdu brzy a mělo by jít jen o zvyk. Já mám na obou jedničkách náhrady. Jednu jsem si vyrazila ještě jako dítě a o druhou jsem přišla asi před 3/4 rokem, zlomila se. Nechávala jsem si dělat obě dvě, tu z dětství jsem měla už víc jak 15 let, tak když už se dělala jedna, tak jsme se pustili do obou a když mi to nasadil, tak jsem si myslela, že se ty první dva-tři dny zblázním. Pořád se mi zdálo, že to nesedí, že to mám špatný na skus, byla jsem z toho šílená a nesvá. Samozřejmě se to usadilo a já si zvykla, šlo fakt jen o ty moje pocity něčeho nového v puse. Dala bych tomu pár dní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
944
21.3.16 22:39

@Lucinka84 :-D ja tohle resim posledni tyden. Mam korunku na sedmicce a kdyz mi ji minuly tyden nasadila, mela jsem pocit, ze korunka je maxi, ze pri zkousnuti mi to o ni cvaka, ze druhou stranu nestisknu a vubec je to cely blby :-D taky to upravovala, kousala jsem do papirku, strikala barvama a ze je to ok a ze je to nornalni. Korunka sedi. Ze mela takove pacienty a je to otazka dvou tri dnu. Ze v te puse je kazdy mm znat a kor pokud v tech mistech treba nebyl cely zub delsi dobu (cekala jsem na korunku asi tri tydny). Prvni dva dny jsem se soustredila jen na zub a mela podobne myslenky. Ale! Fakt ten pocit vymizel a ja o ni nevim. Trochu me to pri pevnejsim stisku boli, ale to pry dela zvykajici si dasen. Tak doufam, ze jsem uklidnila a bude to mit take tento klasicky vyvoj, jak predpovidala zubarka ;) :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
244
21.3.16 22:56

@Lucinka84 pockej par dni, mela by sis zvyknout…malokdy se stane, ze i za par dni se zda vyssi…pak se jenom nepatrne zabrousi podle papirku :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12170
21.3.16 23:24

Urcite se to usadi. Ja mam korunku tedy kovovou, ale stejne jako Ty jsem mela prvni dny pocit, ze je mnohem vys. Ten pocit jsem mela dost dlouho, ale uz ho nemam. Ne, ze bych si zvykla, ale kdyz si prstem prejedu po zubech, tak opravdu ta korunka vys neni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10543
22.3.16 06:17

@Lucinka84 Mně dělali korunku loni a byla jsem na prášky skoro měsíc, furt jsem ji cítila (a mě teda stála víc než 4k ;) )… Měla jsem tam docela dlouho díru (zub se ulomil, než mě vzal doktor, další měsíc objednání na tu korunku, pak otisky a zbroušení), tak mi přišlo, že ta korunka UKRUTNĚ překáží. Ale pak si to sedlo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
559
24.3.16 21:55

@Slečna Ferka Tak doufám, že to bude i můj případ, že si pusa nakonec zvykne, ale mohla by dřív, než za měsíc, protože je to už otravné od toho pondělka pořád v puse cítit, že tam něco překáží :( Představa, že to bude trvat ještě několik týdnů…Ale je fakt, že je to asi o něco málo lepší, než v to pondělí. Ale docela mě teda ten zub bolí i na skousnutí, takže koušu na druhé straně. Tak je mi ta korunka docela na nic. Navíc většina lidí se mi diví, že mi zubařka dala korunku na živý zub, že mi nevytrhla nerv a strašej mě, že mě to bude bolet pořád a nakonec mě to na to trhání nervu stejně dožene :( A ještě jsem z té mojí zubařky docela rozladěná, protože mi lidi okolo říkali, že je normální, že se v mezidobí mezi otisky a nasazením konečné korunky, dává provizorní korunka. Ta citlivost u mě je určitě daná tím, jak se ten týden zub obroušený až skoro k nervu, namáhal a vystavoval různým podnětům, teplému, studenému (a že to sakra bolelo!!!), tak teď to mám tak podrážděný, že budu ráda, když se mi tam nerozjede zánět :( Je to hrůza, jak vše zubař od zubaře dělají jinak a některý doslova hazardujou se zdravím pacienta… A to mě ten zub před tím nebolel vůbec, pouze mi tam vypadla plomba a dle zubařky už neměla kam tu novou přidělat, že byl zub hodně vrtaný a chce to korunku, že já se na to nevyprdla!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
559
24.3.16 22:01

A děkuju všem, kdo mi sem napsali, věřím, že se to ještě usadí. Ten pocit špatného skusu se už trochu zlepšil a to cvakání korunky o ostatní zuby se taky už trochu upravilo, ale občas mě zabolí nebo spíš zatlačí čelistní kloub na té straně, takže si ta korunka asi kapku pozměnila ten skus, ale to je asi normální. Ale jak jsem psala výše, ta bolest na skus a celý ten postup při zhotovení té korunky, už mi tak normální nepřijde… Jak vám ostatním zubař posupoval? Máte korunky na živém nebo mrtvém zubu? Dali vám dočasnou korunku? Já jen tak, abych měla srovnání, jak se to dělá jinde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10543
24.3.16 22:20

@Lucinka84 Dočasnou korunku jsem nedostala. Mám ji na mrtvém zubu, ale u mě to bylo opačně: nejdřív jsem měla zub mrtvý (a to asi 15 let) a vyspravovaný, a pak se mi jednou při kousnutí rozlomil - takže zbyl jen kousek, a na ten zbytek se dávala ta korunka, takže to je zjevně jiný případ.

Jinak na skus mě to taky bolelo, i když je zub mrtvý: oni jak to tam dávají, tak mordujou tu dáseň kolem toho zubu, aby se odtáhla a aby si to dobře sedlo. To trvá taky docela dlouho, než se to zklidní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12170
24.3.16 22:29

@Lucinka84 nevim, jestli se to da nazvat docasna orunka, ale takovou docasnou vypln jsem tam mela. Mela jsem zakrok na koreni, pak vzal otisky a nakonec dal tu docasnou vypln. Pri dalsi navsteve sundal docasnou vypln a nasadil konecnou korunku. Bolelo to tedy dost dlouho, ze jsem si uz myslela, ze s tim budu muset jit zpatky, ale nakonec si to sedlo a prestalo bolet. Jeste po par tydnech to bylo citlive na tvrdci skus.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
559
24.3.16 22:30

@Slečna Ferka Díky, jsi mě docela uklidnila, holt budu čekat a čekat :) a až se jednou najím bez bolesti na té levé straně, tak to oslavím :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
559
24.3.16 22:35

@trpaslinka Jojo, to asi byla ta „dočasná“ korunka :) Tak jsi mě taky docela uklidnila, holt si musím ještě počkat, ale představa, že na té straně koušu třeba tvrdou topinku nebo oříšek… auuuu :-O tak snad na Vánoce už to bude dobrý :D Já měla právě ten zub ohoblovanej fakt fest, pořád jsem si tam zajížděla jazykem, bylo to takový hnusný na omak, jako kost, ne zub, jak to bylo obnažený na tu zubovinu, a jako dýchat pusou, nebo se napít jiné, než vlažné vody, to se fakt nedalo. Tak se ani nedivím, že je ten zub celej citivej. A fakt nechápu, proč tu dočasnou korunku nedávají vždy, kor, když se jedná o živý zub. Prý se tím může ten nerv i zanítit, když se takhle „trápí“…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12170
25.3.16 09:02

@Lucinka84 tak ja nastesti tedy jsem nemela velke problemy s cimkoli, dokud se do toho nezacali vrtat :)) to az po zakroku jsem to mela strasne citlive i na studene :)) Ale uz je to dobry. Nevim, jak dlouho me to trapilo, ale par tydnu urcite.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
74
29.6.16 20:57

@Lucinka84 ahojky tak Já mám nasazenou korunku nahoře na 6 vpravo na zivy zub a poslední pul rok Mé boli na zkus. U dr.to resim porad na rtg nic, na poklep nic, na test citlivosti je zub stále zivy takze nerv nedodumrel jak to pry nekdy byva…má zubarka na konci roku konci jde do duchodu takže se chci objednat k jinému zubaři a zrejme to nechám na nem. Chci vědět i jiný názor protoze přeci když něco boli i když „jen“ na zkus tak to přece normální není no ne? Už Mé to hodně obtěžuje a trapi tak snad se to vyresi…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
559
30.6.16 09:32

@Krumlanda Ale tak tobě se teda ten zub „pokoušeli“ umrtvit ne? Akorát že ti tam asi jeden nervy zůstal :( Já to mám na komplet živém zubu, žádné trhání nervů se nekonalo, zub nebyl nijak zvlášť do hloubky poškozený. Nejhorší je, že se asi se zubem s nasazenou korunkou už moc udělat nedá, aniž by se korunka zničila, že? Taky totiž stále s tím zubem mám problémy a nechce se mi zatím do toho moc jít, protože korunku zničit nechci, ale zase si říkám, že když to zubařka asi udělala špatně, že by na to měla být nějaká reklamace. Mně se sice skus srovnal, spíš se to celé kapku posunulo a čelisti si zvykly, ale horší je, že zub je stále citlivý a z jedné strany mi pod korunku strašně leze jídlo :( Když to pročistím mezizubním, vyšťourávám opravdu velké kousky jídla, navíc po takovém čištění je vždycky síla se jen napít chladnější vody a navíc mě zub skoro neustále pobolívá. Jíst čokoládu skoro nemůžu, jak mi to na sladké reaguje. Takže jediná možnost je si tam nechat ty zbytky jídla, aby to bylo utěsněné, což je humus a zub by se zkazil. Ale teď fakt nevím, co dál :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama