Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Třezalka u dětí

Anonymní se ptá 05.12.18

Dobrý den,

mám hodně úzkostnou, plačtivou, stydlivou a citlivou dceru (8 let). V poslední době řešíme každou chvilku bolesti bříška. Byly jsme pro jistotu u lékařky, která po sérii vyšetření v podstatě potvrdila mou původní domněnku, že se nejedná o žádný patologický stav, ale o psychickou záležitost.

V rodině problémy nemáme, ve škole je též vše v pořádku, s učením nemá potíže, objektivně ji nikdo neubližuje. Ona ovšem subjektivně jako určité ublížení vnímá, pokud např. kamarádka nemá stejný názor jako ona, pokud se jí něco nepodaří dle představ, pokud jí paní učitelka veřejně nepochválí jako třeba spolužačku Aničku…

Snažím se s tím nějak pracovat, ale bohužel je to už hodně v dceřině vrozené povaze a přiznávám, že mi s tím nejde moc hnout. Napadá mne, jestli by dceři nemohly alespoň trochu pomoci nějaké byliny, konkrétně třezalka. Vím, že se úspěšně používá jako antidepresivum. Ale netuším, zda se doporučuje i dětem, informace, které jsme nalezla, se dost rozchází.

Pokud lze použít i u dětí, jaké dávkování zvolit? Raději bych šla cestou čajů než tabletek, přijde mi, že je dcera bude akceptovat snáze.

Moc děkuji za odpověď

Mgr. Pavla Hájková odpovídá 11.12.18

Dobrý den,
děkuji za dotaz.

Co se týká třezalky, tak tato bylina sice není u dětí kontraindikována, ale domnívám se, že stav Vaši holčičky by nijak citelně nezlepšila. Třezalka je opravdu antidepresivum a nervové tonikum, ale je efektivní při řešení tzv. situačních depresí - těžké životní situace, nárazový stav, např. úmrtí v rodině, rozvod, aj, třezalka vyrovná, zklidní, otupí, pomůže přežít den… Tzn. krátkodobé užívání.

Vzhledem k Vašemu popisu povahy a chování dcerky bych si Vám dovolila doporučit obrátit se na zkušeného dětského psychologa, který si s Vaší holčičkou popovídá a pomůže jí přenastavit problematické vzorce jejího chování pro ni pochopitelným a citlivým způsobem.

S pozdravem

Mgr. Pavla Hájková
klinická naturopatie
nutriční poradenství
fytoterapie
 www.prirozenekezdravi.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.