Boty, boty, botičky

Zdraví
  • Andreika
  • 15.04.12

Jak a kdy kupovat dětem botičky. Špatná dětská obuv může způsobit deformaci páteře. Nákup obuvi nepatří mezi oblíbené činnosti dětí. Děti nám neřeknou, zdali je pro ně zvolená obuv pohodlná a nebo je někde tlačí. Je tedy na nás, abychom jim vybrali tu správnou. Výběr obuvi rozhodně nepodceňujte! Nevhodně zvolená obuv může dítěti způsobit nejen otlaky a puchýře, ale také s postupem času problémy s páteří nebo klouby.

Kupujeme dítěti první botičky

První boty dítěti kupujte až ve chvíli, kdy začne chodit ven. Botičky by měly být z textilu a nebo měkké kůže, podrážka by měla mít dostatečně pružný podešev. Také by dítě mělo mít v botičkách dostatečný prostor v prstní části. Vhodný je kotníčkový typ bot, který nohu dostatečně zafixuje.

Není vhodné, pokud dítě obouváte do zděděných bot od staršího sourozence a nebo jiného dítěte. Nevyplatí se to z hygienických ani zdravotních důvodů - hrozí možnost nákazy plísňovými nebo kožními chorobami!

Další rady pro úspěšný nákup dětské obuvi

Boty kupujte pouze ve speciálních prodejnách s dětskou obuví. V tomto případě se rozhodně nevyplatí šetřit!

Velikost nohy dítěte můžete změřit s pomocí speciální měřící pomůcky, na kterou se jednoduše postaví. Tato pomůcka by měla být ve všech prodejnách, které se specializují na dětskou obuv.

Při měření zkontrolujte vzdálenost mezi nejzazším bodem oblouku paty a koncem nejdelšího prstu. Obuv musí být v přední části o 10 až 15 milimetrů delší, než je noha. Šířka obuvi musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů. Nevhodná je příliš úzká i příliš široká obuv.

Při výběru vhodného typu obuvi se poraďte s prodavačem či prodavačkou. Měla by vám poradit, jaká velikost bot a také jaký materiál (nejvhodnější jsou přírodní materiály), bude pro vaše dítě nejvhodnější.

Kdy začít
Většina dětí nepotřebuje boty v okamžiku, kdy se učí chodit. Pro to, aby byly schopné naučit se dobře chodit, jim nejlépe prospěje kontakt chodidla s pevnou podložkou. Poté, co dítě udělá prvních několik samostatných krůčků, vyčkejte ještě s nákupem botiček šest až osm týdnů. Navíc botičky poskytují ochranu před všemi předměty, které se nacházejí na zemi. Dítě by mělo mít možnost zakusit, jaké to je, když například bosou nohou šlápne na hračku a podobně. Je to pro něj zkušenost, která mu pomůže v budoucím rozvoji chůze.

Vybírání bot
Ještě předtím, než dítěti pořídíte opravdové botičky s pevnou podrážkou, poohlédněte se nejprve po ponožkách s koženou protiskluzovou podrážkou, které dětskou nohu nijak neomezují a dokonale se přizpůsobí pohybu chodidla. Teprve, když je dítě schopné chodit venku, kupte mu první opravdové boty. Neustále si opakujte, že v prvních pěti až šesti letech dítěte jsou botičky extrémně důležité a je je lepší koupit jeden kvalitní pár než dva levnější v horší kvalitě.

Na co si dát pozor
Pokud dítěti boty sedí, a jsou mu pohodlné, máte napůl vyhráno. Noha se do šesti let dítěte stále vyvíjí. Kosti jsou měkké a šlachy a úpony se snadno natáhnou. Špatně padnoucí bota (zejména, pokud je příliš malá), může dětskou nohu nenávratně poškodit. Boty zásadně zkoušejte stojícímu dítěti. Když posune palec do špičky boty, za jeho patu byste měli být schopni vsunout ještě svůj prst.

Pokud je to možné, kupujte vždy celokoženou botu, ve které má dětská noha víc pohodlí než v umělých materiálech. Bota by měla být lehká, aby zbytečně dětskou nohu nezatěžovala, ale zároveň dostatečně pevná, aby jí poskytovala potřebnou oporu. Dítě potřebuje mít zafixovanou a pevnou patu. Pokud pá pata vůli se v při chůzi vychylovat do stran, opět dochází k poškození dětských nohou. Zcela nevhodné jsou proto pro děti například plážové žabky a další podobné typy bot. I sandály by měly mít dostatečně pevnou patu a poskytovat jí oporu U pevných bot platí poučka, že byste neměli být schopni zmáčknout strany zadní části boty tak, aby se navzájem dotkly.

Při nákupu botu otočte a prozkoumejte podrážku. Ta by měla být u dětí rovná a nikoli formovaná jako u dospělých.

Boty z druhé ruky
Pokud je to možné, samozřejmě je vždy lepší kupovat dítěti nové boty. Jestliže musíte vybírat boty z druhé ruku, dávejte si pozor na to, aby nebyly sešlapané nebo jinak nošením deformované. Nesmí být sešlapaný ani opatek a podpatek. Jedinou tolerovatelnou vadou dětských bot z druhé ruky jsou odřeniny na vnější straně bot.

Proč je důležité vybrat správné botičky?

Dětská nožička je ve vývinu. Kosti bývají ještě chrupavčité, nejsou tudíž dostatečně pevné a snadno se tedy v nevhodné obuvi deformují. Děti mívají sníženou citlivost vůči bolesti, nemusí si tedy vůbec uvědomit, že je botička tlačí. Nejmenší děti, které ještě nemluví, by vám tak jako tak tuto informaci nebyly schopné říct.

Deformování nohou v důsledku špatné obuvi se neprojeví hned, ale až za několik let! Někdy dokonce až v dospělosti. Odbýt obouvání dítěte s tím, že mu to asi sedí a že to jsou asi dobré botičky, také může znamenat, že dítěti zaděláváte na zdravotní problémy v budoucnu. Zhroucená nožní klenba a ploché nohy jsou jen „špičkou ledovce", jen těmi nejviditelnějšími a nejznámějšími zdravotními problémy způsobenými nevhodnou obuví. Dalšími problémy mohou být například plísňová onemocnění, vbočené palce či malíky a jiné deformity prstů, otlaky, mozoly či puchýře…

Certifikát „Žirafa“

Česká obuvnická a kožedělná asociace (ČOKA) v roce 1997 zavedla dobrovolnou certifikaci dětských bot pro děti až do 15 let, tzv. „žirafku“. Celý název zní „Zdravotně nezávadná obuv - bota pro Vaše dítě“. Na logu s modrým pozadím je (jak jinak) žirafa.

Certifikát může získat každý výrobce dětské obuvi, který splní dané podmínky. Ze zákona má každý výrobce výrobků pro děti do tří let povinnost zaručit zdravotní nezávadnost materiálů, ze kterých jsou hračky či boty vyrobeny. O tom, jaké další parametry (tvar špičky, opatek, ohebnost…) musí správná dětská botička splňovat, se již nemluví. Certifikát „Žirafa“ by měl zaručit, že svému dítěti kupujete opravdu zdravotně nezávadné botičky, tedy obuv, která splňuje všechny podmínky.

Jaké podmínky to jsou?

  1. Správná velikost. Bota má mít nadměrek (tj. to, o kolik je delší než noha dítěte) 1-1,5 cm
  1. Prostorná, kulatá špička. Prsty se v jinak tvarované špičce mohou křížit přes sebe, a tím pádem se deformují
  1. Vhodný materiál. Mnoha dětem se nožičky hodně potí. Materiál by tedy mě být savý, prodyšný a lehký (kvůli váze) - např. useň či textil
  1. Tvrdý, vysoký opatek. Obzvláště u nejmenších dětí je důležité, aby se jim nožka v botičce nevyvracela do stran, aby pata byla držena kolmo k podložce. Což zajistí pevný opatek
  1. Dobrá ohebnost. Bota musí být při ohýbání „měkká“, „poddajná“. Nejde-li vám, dospělým, bota v rukou lehce ohnout, dítě si s tím při chůzi dozajista neporadí.
  2. Nízká hmotnost. Těžké botičky by děti zbytečně namáhaly a ztěžovaly by jim chůzi
  1. Tlumení dopadu kroků. Při chůzi po tvrdém povrchu (asfalt, beton, dlažba…) tlumí speciální stélky či pěnové vložky dopad. Bez tohoto tlumícího účinku by mohlo docházet k poškození nožiček (opotřebení kostí, chrupavek…)
  1. Nízký, široký podpatek. Podpatek by u botiček neměl být žádný nebo jen nepatrný a široký. Rozhodně není žádoucí, aby malé slečny chodily na vysokých a úzkých, tj. vratkých podpatcích

Fakt, že malé děti spotřebují i několik párů obuvi za rok, zkrátka nezměníte. Růst dětských nožiček je nekompromisní! Nezapomeňte proto pravidelně měřit jejich velikost, doporučuje se minimálně jednou za měsíc. Zdravý vývoj dětské nohy za to stojí.

Hodnotilo 6 lidí. Score 1.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Handulinka
Ukecaná baba ;) 2069 příspěvků 15.04.12 08:08

díky, informace ok, ale asi jsem přehlédla, o jaký test jde, proč je tady ta závorka DPK (obdobné značky FARE, RAK, konsorcium T+M, Beďa obuv, Bokap, Santé výroba, DZO či Moleda) a co jako ta reklama na dva konkrétní obchody?? :roll:

 
AninaNaty
Povídálka 38 příspěvků 15.04.12 08:40

Hezky sepsané informace, :potlesk: jen mi to trošku přijde jako reklama určitých značek..... co třeba Peddy, Protetika…? Tuším, že oboje mají také „žirafu“ :think: a za rozumnou cenu :kytka:

 
Handulinka
Ukecaná baba ;) 2069 příspěvků 15.04.12 08:51

jojo, se divim, ze to sem admin pustil… a nazvy znacek Elefante a Superfeet :roll: - neznalost, mozna zamerna…

 
sterezie  15.04.12 09:49

hezky sepsané, ale na můj vkus až moc „direktivní“…třeba co se týče pevně fixovaného kotníku, tak na to se názory třeba liší 8)

 
Hermiona
Zasloužilá kecalka 778 příspěvků 15.04.12 14:59

nesouhlas s téměř vším, co je tu napsáno…hodně špatná agitace :(

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 15.04.12 16:09

@Hermiona Můžu se zeptat alespoň na pár bodů, se kterými nesouhlasíš? Protože mě to přijde sepsané výborně.

Jediné, co bych podotkla, je že Žirafa rozhodně není zárukou výše popsaných kvalit, protože měkká ohebná podrážka se vyskytuje jen na velmi málo modelech českých bot. Upozornila mě na to i dětská doktorka, že spousta certifikovaných bot má podrážky jak prkýnka a nejsou vhodné. Za mě pro nejmenší splňuje požadavky buď certifikovaná obuv Elefanten od Deichmanna, která má do vel 25 ty podrážky opravdu měkké a ohebné ve všech směrech, pak také superfit. Fare a další značky mají jakžtakž ohebnou, ale není to žádný zázrak a v ruce jsem držela tuším DPK a ta se ani při velké snaze ani nehla

 
soldi
Neúnavná pisatelka 17165 příspěvků 15.04.12 16:11

@Hermiona a s cim konkretne nesuhlasis?

ja teda jedine s tym pevnym „kotnikom“ :D

 
soldi
Neúnavná pisatelka 17165 příspěvků 15.04.12 16:12

inak,velmi dobra znacka topanociek je pediped, su celokozene a vhodne aj von do sucheho pocasia. ale maly uz potrebuje vacsie, tak asi pojdem pozriet toho elefantena :think:

 
Milli
Extra třída :D 14079 příspěvků 15.04.12 18:53

Mě teda překvapil ten zmiňovaný nadměrek 1-1,5 cm.
Já dodnes žila v tom, že ideální nadměrek je 0,5-1 cm. Těch 1,5 cm je strašně moc, vždyť by v tom děti nemohly normálně chodit, natože třeba běhat :nevim: .

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 41409 příspěvků 3 inzeráty 15.04.12 20:13

@Milli Záleží na velikosti nohy a věku dítěte. U začínajícího chodce je ten1cm maxium.U tříleťáka, který už stabilně chodí bych se na zimu nebála 1,5 cm.

 
hasulka  15.04.12 21:26

Já také dbám na pevný opatek a kotník, tudíž byly 1.boty z lékárny. Chystám se koupit 2., věřím že půjdu do Elefanten. Jen by mě zajímalo, jestli ty Adidas a Nike, co jsou mimochodem jen na oko roztomilé, také zdravotně nezávadné. Podle mě mají dost tvrdou neforemnou podrážku, a dětem ve věku od 1,5 a výš ve správné chůzi moc nepomohou. Dítě to neřekne a maminka je nadšená, jaké „drahé“ boty kopila svému dítěti. Ale nejsem odborník, co si myslíte vy??? ;)

 
eVerča
Ukecaná baba ;) 1598 příspěvků 15.04.12 22:52

Příště bych aspoň kopírovala se zdrojem :roll:

www.mineralfit.cz/…rmaci-patere

Příspěvek upraven 15.04.12 v 22:54

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 16.04.12 01:41

@eVerča :pankac: :pankac: :pankac: :lol: :lol: :lol:

Příspěvek upraven 16.04.12 v 01:50

 
Handulinka
Ukecaná baba ;) 2069 příspěvků 16.04.12 07:18

ajeee, tak to je trapnyy :roll: Me to prislo takovy moc strojeny. Takze jen reklama :roll:

 
BohunkaP
Extra třída :D 14420 příspěvků 16.04.12 14:43

@Handulinka , kdepak, to není reklama (kdyby to Verča nenašla, tak se to nezjistilo)… to jen autorka Andreika nejspíš taky chtěla „přispět deníčkem do mlýna“ … a holt, kopírovat něco umí každý, s psaním něčeho vlastního je to horší. :mrgreen:

 
Hermiona
Zasloužilá kecalka 778 příspěvků 16.04.12 15:30

@Gladys @soldi je to jen dobře udělaná reklama, kdybych měla vypisovat co vše je v tomto článku špatně, tak tady vlastně ten článek nemusí být. S výběrem bot pro děti mám takové zkušenosti, že bych je mohla pomalu sama „vyrábět“ (samozřejmě obrazně řečeno). Již první odstavec- kupujte dítěti boty, až když začne chodit- každý ortoped či neurolog se nad touto větou musí chytat za hlavu......
Nevyplatí se to z hygienických ani zdravotních důvodů – hrozí možnost nákazy plísňovými nebo kožními chorobami!- nad tím, proč to není vhodné jsou napsány dvě slova, ale ohrožení plísní je téměř nadlidsky zvýrazněno.....já jsem tedy ještě neslyšela maminu, že by její roční dítě mělo plíseň nebo kožní choroby
Boty kupujte pouze ve speciálních prodejnách s dětskou obuví. V tomto případě se rozhodně nevyplatí šetřit! " .{color:red}" :lol: proč by se měly kupovat boty ve specializovaných prodejnách...­..u nás je více „normálních prodejen“, kde vám prodavačka je schopna nabídnout dětské boty a leckdy i o nich něco ví, to že se s radou má člověk obrátit na prodavače, je taky mnohdy zcestné a úsměvné…
atd. Vzhledem ke zdravotním problémům svého dítěte, které bylo odkázáno celkem životně na správných botech, které byly vždy konzultovány jak s neurologem tak ortopedem, s tímto článkem opravdu nemohu nic jiného než nesouhlasit!!!

 
soldi
Neúnavná pisatelka 17165 příspěvků 16.04.12 15:44

@Hermiona ja som skor myslela, ze nesuhlasis co sa tyka makkosti podrazky a podobne.
a podle Teba by som teda mala obuvat topanky s pevnym clenkom uz lezucemu batolatu?

cosa tyka plesni a koznych chorob, ako argument uletene, ale myslienka nededit topanky je hlavna.

a kde kto kupuje topanky, to je predsa uplne jedno. :D

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 16.04.12 16:20

@Hermiona pevná podrážka pro sotva stojící dítě je přežitek a rozhodně se každý ortoped nebude chytat za hlavu. Dítě má přirozeně zpevňovat chodidlo, dokud nechodí jistě, pak teprve přichází na řadu pevná bota. Mluvím o zdravém dítěti, dítě s nějakým ortopedickým defektem je kapitola sama pro sebe.
Stejně tak se opravdu nemají dávat dětem poděděné boty či boty z druhé ruky. V rpůběhu nošení se bota zformuje vahou svého nositele, plísně jsou fakt spíš raritní, ale strkat jemně tvárnou nohu dítěte do „prošlápnuté“ boty teda v pořádku není… A boty ze specializované prodejny - já když vidím, co jsou někteří rodiče schopni dítěti koupit, jednou na nákup do hypernovy a přihoděj první botičky, páč jsou v akci… V prodejně mi na začátku dobře poradili, pomohli změřit nohu, například vytáhli vložku boty a poměřili podle ní nohu, což mě nedůvtipnou nenapadlo. Teď už v zájmu šetření kupujem přes net, ale „svoji“ značku, kterou jsme vybrali z mnoha značek zkoušením a osaháváním v prodejně, kupujeme na základě návštěvy specializované prodejny. Že tam byla zřejmě přidružená reklama, kdo ví na co, to mě nežere, článek sleduje novodobé trendy volby dětské boty a to nemění nic na tom, jestli to napsal nějaký PR, je to hezky shrnuté a protipól k radám našich babiček a maminek, které by nacpali botičku snad už kojenci.

 
Hermiona
Zasloužilá kecalka 778 příspěvků 16.04.12 16:30

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
soldi
Neúnavná pisatelka 17165 příspěvků 16.04.12 17:59

@Hermiona tymi :mrgreen: si co myslela? :nevim:

 
Verda73
Kecalka 340 příspěvků 17.04.12 16:34

@Gladys můžu se prosím zeptat,jaká je vaše oblíbená,vyzkoušená značka?Dík :mavam: Jenom by mě to zajímalo,my žádnou vyhraněnou značku nemáme,tak bych třeba objevila něco nového :dance:

 
wikinka
Kecalka 439 příspěvků 18.04.12 17:07

Holky, mě se líbí Elefanten, co jsem viděla a nebo jsem viděla u nás v lékarně od Santé a musím říct, že vypadaly moc dobře. My máme 7,5 měsíců a ještě ani nelezeme, ale už se o to začínám zajímat, abych pak věděla, až to přijde :P

 
Leniszka  24.08.12 01:12
Reklamace

Hezky napsáno, jsem však v rozpacích. Koupili jsme v obchodě ani ne ročnímu synovi celokožené žirafkové capáčky Pegres. Ty však synovi po 2 nošeních udělaly šílený puchýř na horní části ukazováčku pravé nohy. Zjistila jsem, že jazyk je k botě přišit tak, že je tam uvnitř boty dost velký a ostrý výčnělek. Boty jsem reklamovala, ale nevím, jestli jsem udělala dobře. Na reklamaci má firma 30 dnů, to už nám můžou být botky malé, nebyly zrovna levné! Jsem naštvaná, protože toto bych u CERTIFIKOVANÉ obuvi opravdu nečekala. Teď jen hledám, jestli je možné, aby toto certifikované botky způsobovaly. A bohužel mi jako spotřebiteli nezbývá nic jiného než čekat a doufat :-(

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama