Čtvrtý porod

Porod

Čtvrtorození aneb můj druhý přirozený porod s bondingem. Na začátek bych asi měla uvést, že Chrudoš je opracovní název pro dítě neznámého pohlaví v mém břiše a že plánujeme domácí porod s PA Janou, která má mě a Chrudoše v péči už od půlky těhotenství. V záloze mám Neratovice s Věrkou N. Jana má sice smlouvu ve Vrchlabí, takže tam má veškeré pravomoce a podmínky k vedení porodu, ale do Vrchlabí je z Barandova daleko, nehledě na to, že muž takovou dálku se mnou jet v rámci porodu odmítá. Takže si naivně myslím, že jediná věc, která by mě mohla dohnat k porodní únorové turistice do Vrchlabí je porod KP a ten je již několik týdnů vyloučen, protože Chrudoš visí už dávno spořádaně hlavou dolů.

Je pátek 29. 1., já jsem 38+3tt a v pozdní večer se nakládám do vany a vysvětluju Chrudošovi, že pokud hodlá mít u porodu vlastního otce a nevydrží do sedmého, má k dispozici maximálně sobotní noc, protože potom jede tatínek do Jeseníků vystřídat naše na zímní dovolené a vážně se nestihne v žádném případě vrátit. Ch. mi odpovídá pravidelnými otřesy, které pro tu chvíli považuji za škytavku, ale dnes spíš za pobavený chechot moudřejšího. A v noci po dlouhé době nic, ani poslíček. A v sobotu zase klid.

V noci na neděli mi uprostřed toho klidu bez kontrakcí kolem čtvrté hodiny ranní začíná téct voda. Nějak mě to nepřekvapuje, protože všechny moje předchozí porody začaly odtokem plodovky bez kontrakcí, jediný rozdíl je, že tentokrát je neděle a třikrát to bylo v úterý :-) Kolem deváté ráno volám dědečkovi, ať si děti vezmou do Brna, že muž rozhodně dřív než ve středu nedorazí (rodím pomalu, tak počítám, že dřív než v pondělí Chrudoš venku nebude a aspoň 48 hodin po porodu chci být pod kontinuálním dozorem manžela). Pak volám Janě a shodujeme se, že zatím k nám nemusí.

Muž odváží Iťuli ke svým rodičům. Protože počítám opět s nočním a nejspíš celonočním porodem, využívám klidu a hlavně nepotřeby kamkoliv jezdit a jdu spát. Volají naši, oznamujeme, ať nevolají, že zatím nic nevíme a až budem něco vědět, rádi jim to sami řekneme. Stejně pak průběžně volají. Nejčastější dotaz je, jestli už jsme v porodnici. Mezitím několikrát volám dle domluvy Janě, že žádná změna. S nocí konečně přicházejí kontrakce. Když už jsou víc jak dvě hodiny slušně pravidelné a vyžadují zpracování na míči s masáží kříže, povolávám Janu. S příchodem PA kontrakce mizí. Nikoho to nepřekvapuje, protože moje porody jsou prostě „plaché“ a přehnaně reagují i na malinká vyrušení.

Při mém třetím porodu trvalo víc jak hodinu, než se po příchodu mé tehdejší PA Věrky porod zase rozběhl. PA teda kontroluje mě i Chrudoše, všechno je OK, a tak ji na čekání na návrat kontrakcí ukládáme v opuštěném dětském pokoji do postele druhorozeného. Kontrakce se sice vrací, jenže brzo přichází svítání a protože moje šílené tělo má nejenom děsně plaché porody, ale taky rodí spontánně jen v noci, tak zas totálně ztrácí kontrakce. Ráno tedy zasedáme v klidu k snídani a válečné poradě. Já jsem v pohodě, Chrudoš je v pohodě, voda je čirá, teplota není, prostě všechno OK, takže důvod vzdávat se přirozeného porodu ještě rozhodně není.

Vzhledem k tomu, že už je nějakých 28 hodin od odtoku vody a s přihlédnutím k tomu, že patrně porod bude pokračovat až s příchodem noci tzn. nejdřív nějakých 40 hodin po odtoku PV, čímž nám narůstají některá rizika, je asi právě teď vhodný čas vzdát se domácího porodu. Večer Jana mluvila s Věrkou, kdybychom potřebovali v noci do porodnice, tak abychom věděli na čem jsme a Neratky mají stopstav a ještě ke všemu Věrka měla službu právě tuto noc. Žádná jiná porodnice v okolí Prahy neumí zajistit podmínky pro moji extrémní porodní potřebu soukromí a k tomu poskytnout tak dlouhý vyčkávací přístup po odtoku plodovky. Takže můj muž ani neví jak, ale najednou slyší sám sebe, jak souhlasí, že v deset vyrazíme do Vrchlabí.

Ve Vrchlabí na parkovišti křupal sníh pod nohama a jiskřivě odrážel kýčovitě modrou oblohu. V tom poklidu a bezvětří to byla vyloženě ideální chvíle na nějakou pěknou hřebenovku. Marný pokus ohnout se přes velrybí břicho k suchému zipu na sněhulích mi připomněl, že to, co nese můj muž v tašce, nejsou boty na běžky, ale můj starý oranžový župan a že to přívětivé okénko v hale asi nebude vchod do lyžárny, ale registrační okénko ve zdravotnickém zařízení :-)

Paní z okénka se dotázala, zda jdeme na porodnici a jestli spěcháme, nebo jestli je vhodný čas na administrativu. Po administrativě obecné následovala asi o dvě patra výš (tedy už v porodnici) administrativa porodopisná, lehce zpestřená pokusem o monitor (první a poslední) a Chrudoší hru na schovávanou, kdy místní PA znalecky vzdala použití pásů už v prvních minutách a statečně ho naháněla celých 15 minut po břiše se sondou v ruce (zajímavé je, že k použití doplera se chová Chrudoš daleko uctivěji a nikam neutíká).

Jana zatím vyplňuje kolonky porodopisu v PC aniž by se mě na cokoliv ptala, protože už o mě stejně všecko dávno ví. Potom odcházíme s mužem do manželské postele na malý nadstandat a sjíždíme na jeho noťasu BC, protože co dělat, když běžky nemáme, kontrakce taky ne a do večera daleko. Nu což, taková postelová relaxace v horském hotelu a bez dětí taky není po šesti letech intenzivního mateřství k zahození. Hodinky nepoužívám, takže jedinou časovou osu večera a noci tahám zpětně z diskuze 3D na BC, kam Skřítek v noci psal, a délky použitých hudebních cédéček.

Zaslal: po 01. únor, 2010 19:10 Ahoj.
Tady zpravodajství z Kerkonoš.
Zatím nic nového, jen já bych spal jak dudek.
Bludišče - Chrudoš je líné a nechce se mu ven. Momentálně si B. napustila vanu vařící vody a chystá se ho vyhnat saunou. Tak nevím. Uvidíme tak za hodinu. Pokud nastane změna, napíšu info.
Skřítek

Asi hodinu vana, tma (na celou relaxační místnost jedna čajová svíčka a ještě za mými zády) a CD. Skřítek zatím pospává na nadstandartu. Pak odcházím zpátky do postele, ale už ctíme ticho a tmu…

Zaslal: po 01. únor, 2010 23:25
A jinak čerstvé info, kontrakce se rozjíždí, pomalu zesilují, tak snad už.
Dám zas vědět.

Moje oblíbené křížáky, ale tentokrát jsou nějaké milosrdnější než tenkrát v Neratovicích s Missorkou a Ivet, muž je sice nucen tu a tam při silnější kontrakci ňoupat (můj název pro specifickou masáž v oblasti kříže), ale já můžu ležet v posteli na boku a vůbec nemusím trávit noc na balónu ani klečet ve sprše. Po dalších cca dvou hodinách věřím, že kontrakce už neutečou, plánuji si vanu a protože tentokrát snáším polohu toaletně sedící (při porodech J. a I. pro mě naprosto nesnesitelná), loudím po Janě klystýr, abych měla jistotu, že mě nic nebude vyhánět z vany. Kontrakce světlem z chodby a následnými manévry zeslabují a prodlužují interval, ale už se neztrácí. Něco po druhé opět vana, čajová svíčka, Nohavicovo Divné století a muž tentokrát odpočívající na dvoulůžku v relaxačním pokoji. Momentálně nepotřebuji kontakt a bohatě mi stačí, že tam někde ve tmě je.

Propadám se do klidu, tepla a hudby …za kopci hořely stodoly, havrani… Se silou kontrakcí poznávám, že tohle už znám, najednou jsem si příjemně jistá, že z téhle vany už vylezu jen na tlačení, teda pokud budu zase toužit po poloze v kleku. …nad obzorem letí ptáci slepí v záři červánků… Cítím, že interval mezi kontrakcema se zase prodlužuje, chvíli přemýšlím, co to zas jako je a pak mi dochází, že tentokrát to jsem já. Že se mi prostě v podvědomí nechce ty kontrakce přijmout, že jsem si nějak zvykla na to pohodlí či co. Tak si v kontrakci pomáhám při dlouhém výdechu šeptáním: „JÓÓÓÓÓ“, jednak mi to pomáhá si připomenout, že jde o jev od nedělního rána toužebně očekávaný a žádoucí a druhak to skvěle pomáhá protí zatínání neb takhle nejde zatnou ani zuby :-) …pak se vkládám mezi tebe, máš víčka od luny… V pohodě stíhám i dvě kontrakce do písničky. Občas se objeví Jana s doplerem. Nohavica končí, tak požaduji po muži Mys dobré naděje od Hradišťanu. Muž odchází údajně „na WC“, ale pak nacházím na BC tohle:

Zaslal: út 02. únor, 2010 3:39
Pro ty, co by chtěli něco vědět, můžu říct jen tolik, že stále nic.
Eliška je stále naložena ve vaně. Asi se z ní stává hroch.
Jinak vše OK. Další info tak za hodinu

A ještě napíše, že stále nic a to jako už víc jak hodinu v tý vaně prodejchávám asi co. …už sudičky mu lijí svíci, jsi tajuplnou pokladnicí… Charakter kontrakcí se symbolicky zrovna u téhle skladby výrazně mění a chci okamžitě Janu. Taky přestávám zcela vnímat hudbu a najednou začínám být kontaktní a po muži požaduju silné hlazení po hlavě (teda spíš to připomíná důkladné drbání psa za uchem) a ten se strašně diví z čeho, že jsem tak spocená. Ještě pár kontrakcí a pak mě jedna nutí okamžitě do polohy na bok, Janě dávám na podržení nohu (evidentně je na tenhle manévr zvyklá, protože ani nemusím mluvit) a po muži požaduju ještě intenzivnější drbání za uchem, protože to bere takovej spád, že skoro propadám panice. Naivně jsem si myslela, že tentokrát zůstanu ušetřena žaludeční nevolnosti, protože mě obvykle přepadá v první době porodní někde při přechodu z pomalého na rychlejší otvírání a to už mám dávno za sebou. Jak naivní. Žaludek se přihlásil zrovna v téhle vypečené situaci. Já rukama zapříčená ve vaně, abych se na boku neutopila, muž drbající hlavu (moji) a PA držící nohu. Jana měla sice neodbytnej pocit, že by mi měla podat misku, ale já měla ještě neodbytnější pocit, že pokud mi pustí tu nohu, tak to nepřežiju, že to navalování stejně s touhle kontrakcí zmizí a hlavně, že já okamžitě po ní taky vyletím z vany na žíněnku na zemi u postele, protože cítím, že potřebuju KLEČÉÉÉT a je mi jasný, co to znamená. Usuzuju, že by mi tu misku stejně neměl kdo držet (já vanu, muž hlavu, Jana nohu) a že množství žaludečních šťáv na objem vany bude fyzikálně i chemicky zcela zanedbatelné. Nevím, jak se mi podařilo jim tento myšlenkový pochod uprostřed kontrakce sdělit, ale nějak jsme se domluvili. Přelízám vanu a schůdky, Jana i Jirka jsou ve střehu s případnou oporou a podporou, ale cejtím, že tehle interval mě nechá v klidu dojít, kam budu potřebovat. Klekám, hrudníkem se opírám o postel. Intenzita celé akce mě hooodně zaskočila. Z porodu Ivet si druhou dobu porodní pamatuju jako poklidnou pomalou záležitost s jasně odlišeným porodem hlavičky, rotací ramínek a porodem tělíčka. Kdyby tam tehdy nebyla Věrka, klidně bych si to dítko sama zachytila. Tohle je ovšem jinačí šupec. Chrudoš vědom si výhody o třičtvrtě kila nižší hmotnosti a pár cenťáků menší délky to pojal jako bungee jumping. Mám to celý slitý vlastně v jednu silnou delší a naprosto neovladatelnou a nezbrzditelnou kontrakci, něco jako když v bačkorách šlápnete na skluzavku. Myslím, že Jana taktak stíhala chytat :-). Otáčím se, sedám si a na břiše mám pidižvíka. Koukám mu do očí, dětská sestra mi podává plenku na otření a druhou na přikrytí. Zase začínám vnímat okolí. …a když se ti nechce spát, budem ovce počítat,… Dotepaný pupečník svorkujou peánama a stříhají. Mrně si bere tatínek a nese ho na ošetření spočívající v podvázání pupečníku „gumou do gatí“ (chceme nechat upadnout a guma je lepší na manipulaci a netlačí mimi do bříška narozdíl od svorky užívané běžně v porodnicích) a zvážení. Mezitím v klidu rodím placentu stále na tétýž žíněnce (ve Vrchlabí je sice zvykem chodit na placentu na sál, ale s Janou to není nutné), takže na sál jdu jen na kontrolu, že k žádným škodám hodným ošetření nedošlo a hned jdu na pokoj, kde už v manželské posteli leží spolu čtyřnásobný otec a čtvrtorozený.

Zaslal: út 02. únor, 2010 4:27
Tak to bylo nakonec rychlejší…ve 4:03 se narodil Vítek (ten Chrudoš mu stejně zůstane
Váha - 3,51kg, délka - tak akorát (ještě ho neměřili) vše snad OK

Hodnotilo 9 lidí. Score 4.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
ladida.l
Kecalka 133 příspěvků 24.10.11 08:47

Krásný! Blahopřeju!

 
Kima-o
Závislačka 4886 příspěvků 24.10.11 09:45

přečetla jsem jedním dechem a za prvé gratuluji! i když opožděně :-) ale ke 4 krásným dětem se dá gratulovat kdykoli… a za druhé ti vlastě závidím, ten klid, rozvahu, znalost svého těla a umění ho poslouchat, to je super, doufám, že i já se to jednou naučím :dance:

 
fusa
Ukecaná baba ;) 1126 příspěvků 24.10.11 12:15

Gratuluju a hlavne zavidim! A moc hezky napsano. Ja dvakrat SC, ale co, hlavne ze mam holky zdrave. Planujeme za par let jeste jedno, tak trebas kdo vi :lol:

 
Erian
Echt Kelišová 9217 příspěvků 24.10.11 12:22

Teda já zírám… úžasně popsáno :srdce:

 
Monjie
Generální žvanilka 22975 příspěvků 24.10.11 12:28

hustý :D

 
Monjie
Generální žvanilka 22975 příspěvků 24.10.11 12:28

hustý :D

 
Any11
Nadpozemská drbna 29292 příspěvků 24.10.11 12:55

Úžasný :srdce: :kytka:

 
Flyingfrog
Extra třída :D 12003 příspěvků 24.10.11 13:16

Bludičko: Zase super. :-) :kytka:

 
mamcapavca
Závislačka 4752 příspěvků 24.10.11 13:37

tak tohle nemá chybu…případně vydat jako knihu,ráda si ji koupím..i spolu s dalšími vašemi zkušenostmi takhle podané :kytka: :dance:

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 24.10.11 13:43
děkuju

Děkuju za všechny reakce. Jen v první větě mi vypadlo při oděsílání deníčku
Čtvrtorození aneb můj druhý přirozený porod s bondingem.“ mělo být správně Čtvrtorození aneb můj druhý přirozený porod tentokrát i s bondingem.
Protože z mých čtyř porodů byly jen dva přirozené a jen u jednoho jsem dostala já i miminko od personálu poordnice dost prostoru a času na bonding (od miminka jsem byla odloučená jen na moji párminutovou kontrolu na porodním sále, kam jsem miminko nechtěla, protože tam bylo ostré světlo a celou tu dobu strávilo v náročí otce + chvilinku teda na váze). Potom v posteli jsme opět mohli mít kontakt kůže na kůži, páč miminko bylo zabalené jen do plenkových osušek a do toho, kdy ho rozbalím a co s ním udělám mi nikdo nemluvil.

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 24.10.11 13:49

mamapavca :srdce:
tolik dětí, aby to vydalo na knihu nemám :lol:
Ne, ale teď vážně, při hledání toho, co potřebuju a co by mi mohlo pomoct (po druhém porodu) mi nejvíc pomohly příběhy rodiček. Ty byly spolu s mojí špatnou zkušeností začátkem cesty.
Mám přání, aby maminky, které směly porodit v souladu se svým tělem, předávaly tuto zkušenost dál a tím otevíraly cestu. Jen nevím, jak tuhle myšlenku dotáhnout.

 
j.s.
Extra třída :D 11529 příspěvků 24.10.11 14:46

nádherné :srdce: :srdce: :srdce: :srdce: :srdce: :srdce:

 
careynka
Neúnavná pisatelka 19493 příspěvků 24.10.11 15:25

super denicek, paradne napsany :-) jen to tak nejak porovnavam s denickem, co psal Skritek - od ni jsem pochopila, ze jste rodily spolu, ale prijde mi to jako dva ruzne porody. Ale tenhle je paradni :-) jestli nekdy budu mit mimi, mam taky vybrane Vrchlabi :-)

 
Haninac
Kelišová 5466 příspěvků 24.10.11 16:47

krasa - zavidim :srdce: jestli budu mit nekdy to stesti rodit znova, doufam, ze to bude podobne :palec:

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 24.10.11 17:19

Nene Skřítek odtud je jiná Skřítek než z mého článku, protože Skřítek je přezdívka a současně nick mého muže na BC (baby-cafe)
Ten článek je zase původně psanej pro BC :oops:

 
amazonka
Ukecaná baba ;) 1808 příspěvků 24.10.11 17:24

Careynko,
Skřítek je manžel Bludičky.
Myslíš asi Bludiččin popis jejího třetího porodu - tam se střídají pasáže, které popisuje Bludička sama a další, které popisují, jak to viděla její kamarádka, která ji doprovázela u porodu ;)

Bludi, obdivuji jakou si dáváš práci s osvětou! Snad se i mě poštěstí podobný porodní zážitek.

 
amazonka
Ukecaná baba ;) 1808 příspěvků 24.10.11 17:24

aaaa pozdě :) nevadí

 
mamcapavca
Závislačka 4752 příspěvků 24.10.11 17:36

bonding -(to bude nějaký nzev pro takto vedený porod?)by mě zajímalo co to je? slyším prvně.. :think: 8-o :zed: asi jsem neznalá..
no já to myslela s tou knihou,právě jak jste psala,že ta myšlenka tatkto vedených porodů by měla být publikována v knižní podobě a dostupná tak všem rodičkám :palec: :andel: :kytka:

Příspěvek upraven 24.10.11 v 17:37

 
careynka
Neúnavná pisatelka 19493 příspěvků 24.10.11 18:45

Bludicko, tak ted jsem z toho jeste vic zmatena :-D

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 24.10.11 19:09

Bonding je název pro proces (co pokud nejsou rušeni a separováni od sebe) po porodu probíhá mezi matkou a novorozencem, v překladu by to bylo něco jako „přilepení“. Najdu ti k tomu nějaké linky.

Ke zmatení nicků, já jsem před lety chodila výhradně na emimino, ale po vzniku baby-cafe jsem přešla tam (proto tu mám tak starou registraci a tak málo příspěvků). V deníčcích o mých porodech zmiňuju kamarádku Petru s nickem Missorka, sebe Elišku s nickem Bludička a mého manželka Jiřího, který má na baby-cafe nick Skřítek a tady na emiminu není zaregistrován a nikdy sem nepsal (Missorka ho v jednom článku nazývá i pan Bludička). A mám dojem, že tady na emiminu je někdo (asi žena) s nickem Skřítek.
Já tu mám teď tři relativně čerstvé příspěvky (čerstvé na emiminu, jinak jsou oba porodní příběhy starší, protože původně byly psány na BC)
 https://www.emimino.cz/…rozene-8354/

čerstvý je pouze tento článek
https://www.emimino.cz/…otypek-8352/

Příspěvek upraven 24.10.11 v 19:33

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 24.10.11 19:13
Bonding

http://www.zdn.cz/…atkam-448169

 
eseta
Neúnavná pisatelka 16904 příspěvků 24.10.11 19:27

moc krásně napsaný :palec:

 
Janina1982
Kelišová 5428 příspěvků 24.10.11 20:15

Bezvadný deníček :palec:

 
careynka
Neúnavná pisatelka 19493 příspěvků 24.10.11 20:53

ja uz to chapu, ten predchozi denicek, co me matl, byl o tvym tretim porodu :-D :palec:

 
Zuzka06
Povídálka 18 příspěvků 24.10.11 22:03

Moc gratuluji, je to opravdu krásný článek, chvíli jsem úplně měla pocit, jako bych tam byla s tebou, když jsem to četla. Jsi úžasná, jak už si víš rady se svým tělem a víš co je pro tebe to nejlepší, a nebojíš se to prosadit. Myslím si, že takovýhle pozitivní deníček je pro hodně maminek (i budoucích) opravdu povzbuzení.
Chtěla bych se ještě prosím zeptat, jestli bys mi řekla jak se jmenuje porodní asistentka Věra, která s tebou rodila v Neratovicích…nebo jestli má nějaké stránky. děkuji moc, a přeji jen hodně zdraví a štěstí tobě i celé tvé rodině…

 
Havraní
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 24.10.11 22:21

fakt úžasně napsaný,mám taky 4 děti,všechny porody přirozeně,jen bonding jsem zažila až teď naposledy,něco nádhernýho,a první dva porody jsem měla taky tu čest zažít ve Vrchlabí,druhej do vody,když se člověk nebojí,a poslouchá řeč těla,dá se porodit opravdu krásně,ne že by to teda nebolelo,ale je to krásnej zážitek :kytka:

 
Jahudka87
Ukecaná baba ;) 2374 příspěvků 24.10.11 22:35

Krásně jsi to zvládla, kéžbych bych to brala taky tak statečně jako ty :palec: Gratuluju!

 
opinka
Kelišová 5279 příspěvků 25.10.11 13:56

Krásný deníček.

Pro Mamcapavca: jedna skvělá knížka o tomhle už byla napsána: Bonding - porodní radost. http://www.dharmagaia.cz/…-spolecnosti

Přečetla jsem si ji před svým porodem a byla jsem nadšená. Ve zlínské porodnici mi pak bonding umožnili, celý porod byl skvělý. Ale bylo to hlavně zásluhou bezvadné porodní asistentky a toho, že jsem zrovna byla jediná rodička, bez komplikací, rodila jsem v noci, a proto tam byl bohovský klid - doktoři asi chrněli :mrgreen: . Neměla jsem nadstandardní pokoj, ani vlastní domluvenou asistentku, měla jsem prostě jen z pekla štěstí, že zrovna měla službu osvícená osoba a splnila všechny moje požadavky. Nikdy na to nezapomenu - první porod a byl prostě úžasný, absolutně přirozený, nastavil mi teda laťku pěkně vysoko :wink: .

 
SandraS
Závislačka 3017 příspěvků 26.10.11 21:13

:potlesk: :potlesk: :potlesk: :palec:
Opet uzasny denicek o uzasnem porodu, kez by tady takovych bylo vic :kytka:

 
DanMaj
Echt Kelišová 8410 příspěvků 10.11.11 22:19

Skvělý deníček, četla jsem jednim dechem. Gratuluju čtyřnásobné mamině :palec:

Vložit nový komentář